Sakal Ekimi

Sakal ekimiyle yeniyeni bir imaj. Erkek görünümünde önemli bir aksesuardır. Her gün tıraş olmak bir çok erkeğe zor gelebilir ama sakalın hiç olmaması erkekte ciddi sosyal olarak sıkıntı yapabilmektedir. Köselerde genellikle erkeksi görünümün tam olmaması ve gerçek yaşından çok daha genç görünmesidir.
Sakalla ilgili video ve fotoğraflar için https://www.instagram.com/sakalekimii/

Olduğundan geç görünmeyi bir çok köse için önemsenmese de erkeksi görünümünde eksiklik hisseden ve bunu takıntı haline getirenler sıkıntı duyabilmektedir.

Köselik için bir çok sebep sayılsada en sık rastlanan 2 sebep vardır sakal bölgesi kıllarının kalitesini artıran hormonun eksikliği veya yokluğu diğer sık sebepse o bölgede gelişebilecek kökün eksik olmasıdır.
Hormon eksikliği veya yokluğunda hormon tedavisi ile sakal çıkarma ihtimali vardır ama her zaman başarılı olmayabilir, sakal kökü yoksa ilaçla tedavisi mümkün değildir. Sakalı çıkarır diye satılan ürünler aldatmak dışında işe yaramaz.
Köselik tedavisinde en etkili ve doğru çözüm sakal ekimidir. Ekimde enseden alınan kökler sakalın olacağı alanda belirlenen alana doğal açılarıyla ekilmelidir.
Yüzün kıllı bölgelerinde yanık izi, yara yada ameliyat izi, saçkıranlar veya bir başka sebeple dökülme gibi sorunların çözümü sadece ekimle kapatılabilir. Yüz bölgesinde yapılan ekimler saç ekimi gibi değildir ayrıntıların çok önemi vardır, doğal görünmeyen bir sonuç kişiyi hayatından bezdirebilir.

Sakal Ekimi Öncesi Sonrasını Görmek İster misiniz?

Sayfaya koymak için özellikle yanık alana ekim fotoğrafları paylaşılmıştır. Yanık alanda ayrıntı daha iyi algılanmaktadır. Her ne kadar sakal ektiğini söyleyen bir çok klinik yanık alana ekilmez dese de doğru yaklaşımla nasıl bir sonuç alınabildiğini gösterelim dedik.
Fotoğraflara dikkatli baktığınızda yanık alanın tuttuğu
Çıkış açılarının doğal sakallarla aynı olduğu
Kıl kalınlıklarının doğallarla tıpkı olduğu (boyundaki gereksiz sakalların alınması sayesinde)
Yanık alan olmasına rağmen ikinci seansla normal sıklığın elde edildiği görülmektedir.

Ekimden önce yanık alan
İlk seans sonrası
İkinci seanstan sonra

Sakal Ekimi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Ekimi araştırırken şu ayrıntılara dikkat etmelisiniz;

 • Kökler tek tek ekilmelidir 2-3 kök içeren guruplar halinde ekilirse suni ve kötü görünür.
 • Alım 0.6-0.7 mm lik uçlarla yapılmalıdır daha kalın uçlarla alım yapılması ensede iz bıraktığı gibi sakalın kötü görünmesine sebep olur
 • Ekim kanal açılmadan iğne ile delinerek yapılmalıdır yoksa açılan kanallara bağlı iz kalır ve sakallar dik çıkar.
 • Ekilecek kök 30-35 derece açı ile o bölgede var olan kıllara paralel ekilmelidir.
 • Sakal ekiminde tüm kökler tekli olmalıdır çünkü doğal sakalların tamamı teklidir, 2 li 3 lü ekim yapılması durumunda çok kötü görünüme sebep olabilir.
 • Sakal ekimi sonucu önemli olan bir ameliyattır ve yardımcı personellere yaptırılmayacak kadar ciddi bir işlemdir ve bu konuda birikimli uzman doktorun bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır. Bazı kliniklerin sitesinde yazan “doktor kontrolünde ekim” veya plastik cerrah kontrolünde ekim” söylemleri tamamen hastayı ikna etmeye yönelik bir aldatmacadır. Ekmi yardımcılar yapıyorsa doktor bunun nesini kontrol edebilir ki. Ne yazıkki sakal ekiyorum diyen doktorların çoğu sakal ekimi yapmayı bilmez.
 • Ekilecek kökler alındıktan kısa süre snra ekilmelidir, yoksa dışarda uzun süre bekleyen kökler oksijensizlik ve gıdasızlık sebebiyle ölebilir. Ben alımla ekimi yaklaşık eş zamanlı yapıyorum.

Ne Kadar Sakal Ekilir?

Ne kadar ekileceği kişinin sıklık beklentisine, ekilecek alanın genişliğine bağlı olarak çok değişir. 1000 kök kişiyi köse görünümünden kurtarır ama makul bir sakallı görünüm için 2000-3000 kök arası ekim genellikle tatmin edici sonuç vermektedir. Abartılı sıklık beklentisine girilmemelidir çünkü enseden alınan her kıl ensenin 1 kıl eksilmesine neden olur. Yani yüz bölgesinde ne kadar alan çok sık bir şekilde doldurulursa ense de o kadar alanın boşaltılması yani kelleştirilmesi gerekir ki bu makul bir yaklaşım değildir.
Ekimde kullanılacak kökler duruma göre değişir.Köselik tedavisi amacıyla yapılacağında tek kaynak ense kıllarıdır ve ensede seyrekliğe sebep olmamak için 4 000-6 000 kökten fazla alınmamalıdır. Yara yada yanık izi gibi durumlarda yada dar alandan dökülmelerde sakalın gereksiz boyun kısımlarındanda kök alınıp eksik yerlere ekilebilir.
Benim kişisel fikrim 300 kök deneme ekimi yapıp ondan elde edilen sonuca göre yeni plan yapılmalıdır. Bu deneme kişin kafasındaki tüm sorulara cevap vermiş olur.

Bıyık ektirme

Kökleri isterse enseden isterse sakal bölgesinin gereksiz kısımlarından alabiliyoruz, sakal bölgesi kılları bıyığa yakın kaliteli olduğu için daha verimli ve daha doğal olur.

Ekim yaptırılacak kişiye mutlaka “kaç derece açıyla ekiyorsunuz ” sorusu sorulmalı “yatık ekiyoruz” cevabına itibar etmeden sayısal değer öğrenilmelidir. Bıyık 35-40 derece ile ekilmelidir, daha dik ekilirse hoş görünmez.

Eğer sakal bölgesinde alınabilecek kökler varsa mutlaka onların ekilmesi istenmelidir çünkü saç ne kadar kaliteli olsa da bıyık kalitesinde olamaz, daha ince kalır.

Bıyığınız yüzünüzün en dikkat çekici bölgesidir bu sebeple ücret ilgileneceğiniz en son konu olmalıdır. Önceliğiniz kalite yani doğallık olmalıdır. ucuza ektirip ömür boyu pişmanlık çekmemek için nasıl bir sonuç elde edeciğinizi iyi sorgulamalısınız. Bunun için öncelikle ekimi yapacak kişinin eğitimini öğrenmeli ve mutlaka uzman doktorun kendisi ekim yapıyorsa yaptırmalısınız. Kliniğin yardımcı elemanlarının ekim yaptığı yerde işlem yaptırmadan önce iyi düşünmelisiniz.

Her ne kadar vereceğiniz para çok önemli olsa da asıl önemli olan kalite ve doğallıktır, ucuza ektirip pişman olacağınıza hiç ekitirmeyin daha iyi. Bu sebeple ücret araştıracağınız en son şey olmalıdır, öncelikle kaliteli işlem yaptırabileceğiniz yeri iyi araştırın. Aşağıda göreceğiniz bıyık bedava ekilse neye yarar.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır

Erkek kimliği oluşumunda en önemli etkenlerden biridir ve olmaması kişide ciddi sosyal sorun yaratabilmektedir.Bıyığın hiç olmaması gibi seyrek olması,bir bölgede çıkmaması,yara veya yanık izi olması,saçkıran gibi sebeplerle dökülmesi de aynı şekilde kişide ciddi estetik sorun yaratabilmektedir.
Bıyık ekimi ile düzeltilebilen durumlar

 • Köseliğe bağlı olarak bıyık çıkmaması, 700-1000 kök civarı ekilmelidir.
 • Bıyığın seyrek olması, 300-400 kök yeterli olmaktadır
 • Yara,ameliyat, yanık izi olması, az sayıda kökle kapatılabilir
 • Saçkıranla bıyığın dökülmesi, saçkıranın ekim alanında olabileceği bilinmelidir
 • İnce bıyık olması, istenilen ölçüde kalınlaştırılabilir
 • Simetrik olmaması (bir tarafın daha ince olması gibi)

Bıyık Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar;
Kötü yapılmış bir işlem kişiyi mutlu edeceğine ekim yaptırdığına pişman dahi edebilir bu sebeple ekim yaptıracak kişi aşağıda yazılacak ayrıntıları ekim yapacak doktora mutlaka sormalı, olumlu ve tatmin edici yanıt almalıdır.
“Ekip olarak ekiyoruz” gibi ne anlama geldiği belli olmayan cevapları aydınlatıncaya kadar ısrarlı bir şekilde “ekipte asıl ekimi yapacak kişinin eğitimi nedir” diye sorulmalıdır. Unutmayın bıyığın olduğu bir kaç cm lik yerde ekip halinde çalışmak mümkün değildir yani bir kişilik bir iştir ve o kadar dar alanda iki kişinin eli çalışamaz.
– Mümkünse sakalın gereksiz boyun alanlarından alınan kökler ekilmelidir çünkü sakal kılları bıyık kıllarının yapısıyla aynıdır. Aynı şekilde elmacık kemiğinin üzerindeki gereksiz sakallar da alınıp ekilebilir.
– Köklerin tamamı tekli ekilmelidir, 2-3 kök içeren greft şeklinde ekilmesi halinde tıraş olunduğunda ciltte çok çirkin görünene demet şeklinde bıyık görünümü olur.
– Köklerin ekim açısı 25-30 derece olmalıdır daha dik ekilen bıyıklar çalı gibi görünmesine sebep olur ki kişi bıyıklarını uzatırsa karşıya doğru diken gibi çıkar ve son derece rahatsız eder
– Ekim asla kanal açılarak yapılmamalıdır çünkü kanal açma aletleri 2 mm – 2.5 mm lik kesiklere sebep olur ve bunlar ciltte çukurluk yapar kişi bıyıklarını keserse bu çukurluklar kötü görünür.
Ekimde 0.6 mm lik kesici olmayan delici iğneler kullanılmalıdır, işlem bu şekilde yapıldığında jiletle tıraş olunsa dahi ciltte çukurluk görünmez.
– Ekimler sadece bu konuda yetkin uzman doktor tarafından yapılmalıdır çünkü bıyık ekimi yardımcı personellere yaptırılmaması gerekecek kadar ayrıntılı bir girişimdir.
Uzman araştırırken “saç ekimi uzmanı” diye bir uzmanlık olmadığı, sıradan bir yardımcı personle saç ektirip sonrada ona “saç ekimi uzmanı” demek onu uzman yapmaz, görüşmelerde bu unutulmamalıdır.
– Kökler alındığı anda bekletilmeden ekilmelidir çünkü biriktirilip sonradan ekilmesi köklerin uzun süre oksijensiz kalıp ölmesine sebep olabilir.
– Bu ayrıntılara dikkat edilmesi halinde ekilen her kök tutar ve çıkan bıyıklar doğal bıyıklardan fark edilmeyecek kadar doğala yakın bir görünümle çıkar.
– Unutulmaması gereken en önemli konu bıyık ekimi saç gibi değildir ve mutlaka bu konuda tecrübeli doktora yaptırılmalıdır.
– Hayatınız boyunca yüzünüzün en görünen alanında taşıyacağınız bıyıklarınızı ektirmeden önce ciddi şekilde araştırmalısınız. Unutmayın bıyık ektirip bıyıksız günlerini arayanlar hatta epilasyon yaptıracak kadar pişman olanlar bile var.

Bıyık Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Bıyığın ne kadar sık ve ne şekilde olacağı daha anne karnında belirlenir ve bu değişmez. Ergenliğe erişince yani yumurtalıklardan testostreon hormonu salgısı başlayınca 15-16 yıldır uyuyan kökler canlanmaya başlar ve testosteron hormonunun etkisiyle 2-4 yılda normal bıyığın sertliğini , sıklığını ve şeklini kazanır.
Yani tüm olay hormonlarla oluşur. Dışarıdan uygulanacak hiçbir ürün bıyıkta asla hiçbir değişikliğe neden olamaz. Reklamlarında “yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal” cümlesini kullanarak insanların kafasını bulandırıp ceplerini boşaltanların ürünleri dahil hiçbir ürün sonucu etkilemez.
Yine internette yaygın dolaşan minoxidil için de aynı şey söylenebilir. Bu her iki ürünün de etkileri arasında “bıyık çıkarıcı” etkisinden söz edilmemektedir.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Olmalı?

ben ilk banyoyu kişinin kendisi yapacak şekilde tarif ediyorum ve 48 saat tercihen 72 saat sonra ilk banyo yapabilirsiniz diyorum. Şampuan olarak kullandığınız şampuanı kullanmalarını öneriyorum. Bu güne kadar yıkamayı hastama yaptırdığım için hiçbir sorun yaşamadım. Asıl saç ekiminden sonra temizlik için geliştirilmiş Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik seti diye bir ürün var, sıradan şampuanlar bir çok üstünlüğü sebebiyle özellikle geniş sakal, kaş, bıyık ekimlerime bunu öneriyorum. Ekonomik olarak rahatsız olmayacaksanız tüm ekim işlemlerinden sonra bu setin kullanılması akıllıca olur.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti Postop Denediniz mi?

İçeriğindeki klorhexidin glukonat uygulandığı alandaki mikropların % 99.9 unu tamamen öldürmektedir. Bunun ne önemi var diyeceksiniz. Şöyle bir önemi var sakal ekildikten sonra ekilen alanda iltihap olma riski vardır, bu risk oldukça düşüktür ama mikrop kaparsa kökler ölebilir. işte bu klorhexidin miroplanma ihtimalini en aza indirir. Diğer yandan bana göre gereği ve önemi olmasa da şişlik azaltıcı, yara iyileşmesini hızlandırıcı, kaşıntıyı azaltıcı, doku beslenmesini artırıcı etkileri de vardır. Her ne kadar yeterince steril çalışmayan klinikler işlem sonrası antibiotik verse  de ben genellikle önermiyorum.

Ayrıntılı bilgilere ve görsellere https://www.sakalekimi.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yazıyı bir anımla bitireyim
2005 yılıydı, o yıllarda ekimleri kanal açarak yapıyorduk. Bir amca geldi Hacca gitmiş sakalını uzatmak istiyor ama yüzünün bir tarafı tamamen yanık ve hiç kıl yok. ”amca daha önce yapılmış bir işlem değil istersen deneriz” dedim adam da kabul etti, etmez olsaydı. Enseden aldık, greftleri tekli hale getirmeden saç eker gibi ektik, o yıllarda iğne ile ekim bilinmiyordu ve ben de hala keşfetmemiştim. Sonuç berbattı, çoğu ikili üçlü, dik dik sakallar vs vs. Türkiye’nin ilk sakal ekimini yapmıştık ama sonuç hüsrandı. Ne hasta ne de ben memnun kalmadık. Ama eksiklerimizi ve hatalarımızı görme şansım oldu, bir sonraki daha güzel, sonrakiler daha da güzel oldu.

1.086 Yorum

 1. Hayirli gunler hocam
  Ben sakal ekimi maduru biriyim hocam
  Dermatolog ve psikaytri tedavisi göruyorum simdilik
  Ilk önce ekilen sakallardan nasil kurtula bilirim ve dermatologlar söyledine göre 6-10 seans lazer ve daha sonra co2 lazer izleri kaybetmek icin hocam sizde duzeltilen yada epilasyon yaptirmis bir örnek var mi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   pandemi nedeniyle sakal ekimine ara verdik. fakat başladığımız zaman gelirseniz muayene ile değerlendirip sakalındaki kötü ekimler düzeltilebilecek yoğunlukta ise alıp geri uygun sıklıkta uygun açı ile ekebiliriz bu durumda iz için laser yaptırman gerekmez.
   Op.Dr.atilla Kaya

 2. Merhaba Atilla hocam .
  Ben sizi sakal ekimi için bekliyorum , başladığınız zaman sakal ekimini sizde yaptırmak istiyorum. Bazi sorularim olucak ;
  1. Ben köseyim yüzumde hic sakal yok 28 yasindayim ve ekimi alinacak greftler ensemden olacak doğal bir goruntu saglayabilirmiyiz .
  2. Enseden alinacak greftler ense bolgemin goruntusunu kotu anlamda bozarmi .

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba
   1)evet uygun açıyla ekildiği zaman doğal görünüm sağlar.
   2)Hayır,bozmaz. çok daha fazla sayıda greft ensenizden alınabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Kolay gelsin hocam, ben bıyık ekimi hakkında soru soracaktım. Bıyığımın orta boş. Sağı ve solu sorun yok ama ortası boş aynı kartal tibetin tarkan karakteri gibi. acaba buraya ekim saçtan mı yoksa sakaldan mı oluyor ve şuan yapıyormusunuz bu işlemleri

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Sakal bölgesinin gereksiz alanlarından alıp ekebiliriz. Pandemi nedeniyle ekimlere ara verdim, Ancak ikinci açıdan onbeş gün sonra yapmaya başlayacağım, ö nedenle randevu ve tarih veremiyorum.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam ekim sonrası antidepresan kullanabilir miyiz sakıncaları var mıdır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim