Kondilom Tedavisi

Bu sayfayı dikkatli okuyup bitirdiğinizde kondilomun oluşumu, gelişimi, tedavisi gibi bir çok konuda bir pratisyen doktora yakın düzeylerde bilgi sahibi olacaksınız.
Kondilom Türkçe adıyla siğil, tam adıyla kondiloma akümünata ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını bu sayfada bulabileceksiniz. Konu anlaşılabilir bir dille her ayrıntıyı kapsamaktadır.

Siğil tedavi fotoğraf ve videoları için https://www.instagram.com/sigiltedavisi/

Kondilom nedir ?

Kondiloma aküminata, HPV (human papilloma virüs) ,makat siğili ve wart olarakta isimlendirilir. Ayrıca yerleştiği yere göre de ismi değişir. Makattakine anal siğil veya anal kondiloma akümünata denirken elde olana verruko vulgaris, ayak tabanındakine verruko plantaris, cinsel organdakine genital HPV denmektedir.

kondilomKondilom bulaşıcımıdır

Evet hastalık genital siğildir ve siğil bulaşıcı bir hastalıktır, sebebi virüs (human papillom virüs) olduğundan virüsün değdiği kişide de kondilomlar oluşur, kişi kendi üzerinde de başka yerlerine bulaştırabilir. Yaygın olan yanlış bir inanış vardır kondiloma benzer hastalık ellerdeki siğiller kurbağa ile yakından uzaktan ilişkili değildir.

Kondilom Nasıl Bulaşır?

Direk yakın ilişkiyle bulaşır yani öksürük aksırık gibi şeylerle değil, dokunma, cinsel ilişki gibi yakın temasla bulaşır. Bölgelere göre değişen 110 farklı tip virüs vardır. Tipin farklı olması tedavide farklılık yaratmaz , tipi kaç olursa olsun aynı şekilde tedavi edilir. Tuvalette tahret musluğuna dokunan bir önceki kişide siğil varsa bulaşabileceği yönünde şüpheler vardır.

HPV Tip Tayini

Yukarıda bahsedildiği gibi tipi tedaviyi belirlemez ama bazı tipler kadınlarda görülen rahim boynu kanserine neden olduğu için tip araştırması gerekebilir. Makat bölgesinde çok gerekli değildir. Ancak makat bölgesinde de son yıllarda çok seyrek olarak kanserleşme vakaları yayınlanmaya başlamıştır. Dieğer taraftan erkeğin aşılanması durumunda başkasında alma ve bunu cinsel partnerine bulaştırma ihtimali azalır gibi görüş vardır. Tedavi süresinde aşı yaptırılması başarıyı artırabileceği görüşler varsa da kesinliği yoktur.

Makat Siğili Cinsel ilişkiyle bulaşır mı

Makat ve genital organdakiler cinsel yolla bulaşır bu sebeple anal kondilomlar homoseksüel ilişki yaşayanlarda daha sık görülmektedir ancak sadece cinsel ilişkiyle bulaşmaz şöyle ki; bir önce klozete oturmuş kişinin kondilomu varsa sonraki kişiye virüs bulaşabilir, hastalık yapabilir. Yine bunun gibi havuzdan yada tuvaletten çıkan kişiyle tokalaşma sonucu bulaşabilir. Her halükarda virüsün bir başkasından alınması gerekir.

Kondilomdan Korunma

Genel hijyene dikkat edilmelidir, cinsel ilişkide büyük oranda koruma sağlayabilecek prezervatif kullanılmalıdır. Cinsel partnerde kondiloma benzer ben gibi çıkıntılar varsa ilişkiye ara verilmelidir. Prezervatif kullanımı ciddi düzeylerde korusa da % 100 güvenilir değildir. Bu sebeple kişi kendinden şüpheleniyorsa cinsel partnerine zarar vermemek için bir an önce muayene olmalı, varsa yine bir an önce tedavisini yaptırmalıdır. Korunmada asıl önemli olan hastanın davranışlarıdır çünkü sıradan insan etrafındaki kondilomlu kişiyi bilemez ve bulaşma olur. Bu sebeple kondilomu olan kişi bir an önce tedavi ettirerek etrafındaki kişilere bulaştırmayı engellemelidir.

Kondilom Aşısıyla Korunma

Aşı sadece cinsel ilişkiyle tanışmamış 24 yaş altı kadınlarda kullanılmaktadır. Erkeklerde rutin önerilen bir aşı değildir. Kadınlarda HPV aşısı yapmanın temel amacı kondilomdan korunmaktan çok kondilomun neden olduğu rahim ağzı kanserinden korunmaktır. Teşhis konmuş hastaya aşı önermenin iki mantığı olabilir
1- Doktor aşı yazma karşılığında ekonomik çıkar sağlıyor olabilir
2- Doktor aşı kavramının ne anlama geldiğini bilmiyordur.
Bu sebeplerden dolayı doktorunuz size anal veya genital siğil teşhisi koyduktan sonra tedavinin bir parçasıymış gibi HPV aşısı önerirse bunun bir tek mantığı olabilir, aşı vücudun savunma mekanizmalarının artığına neden olarak tedavide başarıya az da olsa katkı sağlayabilir.

Kondilomun Teşhisi Nasıl Konur

Gözle muayene sonucu kesin teşhis konulur. Genetik çalışma için biopsi alınbilir ama genellikle ihtiyaç duyulmaz ancak hastanın istemesi durumunda ihtiyaç olmasa bile biopsi alınır ve patolojik incelemesi yapılır.

makat siğili

Üniversitelerde deneysel bilimsel çalışmalar için yapılan teşhis ve tedavi seçiminde hiç önemi olmayan bir incelemedir. Üniversiteler dışında bir de özel hastanelerde hastadan daha fazla para almak için biopsi alıp inceletilebilmektedir.
Gen çalışması dışında bir de şüpheli olgularda teşhisi kesinleştirmek için de biopsi alınabilir. Şüpheli durumda kesin teşhis için biopsi alınması mantıklıdır. Bir diğer durum da hastanın hastalığının adından emin olma isteğidir, tedavi yapan doktor muayeneyle kesin kondilomdur dese de hastayı ikna etmek için tedavi esnasında alınan parçaları inceletebilir. Kişi makat bölgesinde siğile benzer şüpheli oluşumlar gördüğünde ilk fırsatta muayenesini olmalı daha fazla yayılmadan özellikle de makatın içine bulaşmadan tedavisini yaptırmalıdır. Anüs bölgesinde varsa gözle muayene yanı sıra mutlaka anoskop muayenesiyle bağırsakta olup olmadığına bakılmalı ona göre tedavi planlanmalıdır. Bağırsağın içinde varsa, sadece dışarıdakilerin tedavisi yapılırsa içeridekiler bağırsağı tıkayacak kadar ilerleyebilir.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır

Temel amaç kondilomları yok etmektir. İlaçla kondilomun tedavisi ;ilaç sürülerek kondilomların kimyasal olarak yanması sağlanır,bu tedavide iki önemli sorun vardır siğil yanarken çevredeki ciltte yanabilir,daha önemlisi makat çevresindekiler yakılır ama makat içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya ve büyümeye devam eder.Aynı durum vajinal kondilomlar (genital siğil) için de geçerlidir.

Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi

Geliştirilmiş en son teknolojidir, yüksek avantajları sayesinde kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. Elektrokoter gibi etki eder ancak kullanılan enerji radyo dalgalarıdır. En önemli farkı kenar dokularda yanık radyo frekansta çok az olur ve iyileşme daha hızlıdır. İşlem sonrası acı da az olur. En iyi tedavi yöntemidir.

Kondilom Dondurma Tedavisi (krioterapi)

Kondilomların kontrollü yok edilememesi, etkisinin yüzeysel kalması, tamamının temizlenememesi, çok fazla seans gerekmesi gibi istenmeyen nedenlerle artık pek kullanan kalmamıştır. Daha çok jinekoloji kliniklerinde rahim ağzında olanlar için kullanılmaktadır. Makat siğilinde dondurma işlemi son derece yanlış bir tedavidir çünkü bağırsağın içindekilere uygulanmadığı için onlar ilerlemeye devam eder.

Kondilom Koterizasyonu Sonrası

Elektrikle yakma yöntemidir. İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm kondilomlar yakılarak yok edilir. İnsan gözünün görebileceklerinin tamamı bir seansta yok edilmiş olur. Etkisi o anda görülür. İşlemden sonra yapılması gereken önemli bir şey yoktur. Ben ertesi gün banyo veriyorum ve Furasin Pomadı günde 4 defa sörmelerini öneriyorum. Bu yaklaşımımla bu güne kadar sorun yaşayan hastam olmadı.

Kondilom Yakılması

Radyo frekans ve elektro koter teknolojileri kullanılmaktadır. Elktrokoter kaynak makinesi gibi elektrik arkıyla yakar bu sebeple dokunulan yerin etrafı da yanar. Radyo frekans radyo dalgalarıyla etkili olur, sınırlar daha nettir, kenar yanıkları olmaz (lateral termal hasar azdır).

Kondilom Ameliyatı

Mikrobik olan bu hastalıkta ameliyat yapılması gereken en son tedavi şeklidir asla keserek alınmamalıdır. Ameliyat alanında derinin bütünlüğünün bozulması tekrar etme ihtimalini çok artırır, diğer taraftan özellikle makattakilerin cerrahi olarak alınması makat darlığı gibi ciddi soruna neden olabilir. İltihap, kanama gibi komplikasyonlar da büyük oranda terk edilmesi için sebeplerdendir. Bazı saplı büyük kondilomlarda dibinden cerrahi olarak kesip almak uygun olabilir ama ameliyatı genellemek zordur.

Ücretleri okumadan önce şuna dikkat etmelisiniz; bulaşıcı bir hastalık olduğu için tedaviden çok takip önemlidir.

Kondilom Tedavi Ücreti

Makat siğili de denmektedir. Ve ücretler şu şekildedir
İleri olmayan vakalarda 1500 TL
İlerlemiş vakalarda 4500 TL
Hem dışarıda çok yaygın hem de bağırsağa ilerlemiş vakalarda 3000-5000 TL arasında değişmektedir.
“Aaaa iyiymiş” gibi sevinmeyin, ücretten çok daha önemli noktaları araştırın. Bir yere gidersiniz “1000 TL ye yaparız” derler bu sizi yanlış yaklaşıma zorlamasın çünkü tedavi ücretinden daha önemli şeyler var. Takip bunların en önemlisidir bunun yanı sıra tedavinin hangi yöntemle yapılacağı, yeterli teknolojinin olup olmaması, yapacak doktorun tecrübesi, bağırsaklara sıçrayıp sıçramadığının kontrolü için aletle bağırsağa bakılması, gibi konular fiyattan daha önemlidir.

https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Kondilom Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siğil tedavisi “yaptım bitti” gibi olmalaıdır. Özellikle makat bölgesinin kondilomları tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır.
Ben kondilomun takibini şu şekilde yapıyorum bu uygulama aynı zamanda tüm İdea Klinik şubelerinde de geçerlidir;
İlk uygulamadan 1 ay geçtikten sonra hastayı tekrar muayene ediyorum varsa yeniden uygulama yapıyorum ve yine bir ay sonra kontrole çağırıyorum. Yeni kondilomlar yoksa 2 ay sonra gelmesini söylüyorum.
2. ayın sonunda şikayet olsa da olmasa da gelmesini öneriyorum çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale önem arz ediyor. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapıyorum 1 ay sonra çağırıyorum siğil gelişmemişse 3 ay sonra tekrar çağırıyorum.
3 ay sonra kondilomlar varsa uyguluyorum yoksa 6 aydan sonra tekrar çağırıyorum Bu şekilde hastayı 1 yıl boyunca takip etmiş oluyorum.
Tüm bu süre boyunca hastanın kontrollerden kaçmaması için sadece ilk uygulamadan ücret alıyorum, 1 yıl boyunca muayene dahil hiçbir ücret almıyorum. Kontrol ve uygulamaların ilk 6 seansı ücretsiz yapılmaktadır, 6 seansı geçerse yeniden ücretlendirilmektedir. Bir diğer yaklaşım ise 4 aylık temiz dönemdir, 4 aylık siğilsiz dönemin sonunda yeniden çıkması hastanın mikrobu tekrar aldığını gösterir ve yeniden ücretlendirilir.

Erkekte Kondilom

Cinsiyet olarak erkeklerde daha sık görülür bunun en önemli sebebi erkeklerin daha sık yaramazlık yapması yani cinsel partner değişikliğinin erkeklerde daha sık olmasıdır. Diğer tarafta gayklerde görülme sıklığı normal toplumdan çok yüksektir burada da etken korunulmaması ve sık partner değiştirmektir. Ancak gay olmayanlarda yani anal ilişki yaşamayanlarda da görülebilmektedir. Bunun sebebi ortak eşya kullanımı gibi diğer siğil bulaşma yollarıyla bulaşmasıdır. Gaylerde anüste daha sıkken anal sex yapmayan ekeklerde daha çok peniste yani genital siğil olarak karşımıza çıkar.

Kondilom Tedavi Edilmezse

Yukarıda bahsedildiği gibi virüsten kaynaklanan hastalıktır yani mikrobiktir. Tedavi edilmezse iki önemli sorun ortaya çıkar. 1- Kişinin kendinden kendine bulaşarak giderek yayılmasına neden olur, örneğin penisten anüse geçer yada tersi olur, anüs civarındakiler bağırsağa ilerleyebilir ki bunun tedavisi daha da zor olur. 2- Kişinin etrafındaki insanlar risk altına girer, örneğin aynı tuvaleti yada aynı lavaboyu kullananlara bulaşabilir. Bu iki sebeple bekletilmeden en kısa sürede tedavisi yaptırılmalıdır.

Etek Bölgesinde Et Beni Tedavisi

Penis ve civarında et beni şikayetiyle gelen hastaların neredeyse % 95 i siğildir ancak hastalar yanlış teşhis koyarlar ve kısa sürede hızla yayılınca paniğe kapılırlar. Bu bölgede et beni çok seyrek görülür. Etek bölgesinde sivilce veya çıkıntılar varsa hemen muayene olunmalıdır yoksa tıraş sırasında kullanılan jilet ve benzeri aletlerin yaptığı tahrişle hızla yayılır.

Etek Bölgesinde Siğil

Latince pubis denilen cinsel organın hemen üstündeki kıllı bölgeye etek bölgesi denir ve kıllar sebebiyle kondilomların olması bölgenin kıl temizliği son derece zorlaşmaktadır. Bu bölgede görülen çıkıntı gibi görünen, et beni sanılan sorunların neredeyse tamamı siğildir ve siğil gibi tedavi edilir. Tıraş olurken kanar ve kanama sebebiyle yaralanan bölgeler hassas hale geldiği için diğer alanlara da bulaşır. Ayrıca cinsel partnerine de bulaştırmaya devam eder. Cinsel ilişki dışında hastalıklı bölgesine dokunduktan sonra tokalaştığı kişileri de riske soktuğu yönünde bilgiler vardır.

Peniste Siğil Neden Olur

Penis kondilomu erkeklerde en sık görülen venerian hastalıktır. Genellikle etek bölgesiyle birlikte görülür bu bölgelerin birinde varsa diğer kısma da buaşmış olma ihtimali yüksektir. tTdaviye başlamadan önce tüm bu bölge ayrıntılı şekilde gözlenmeli, varsa hepsi aynı gün tedavi edilmelidir. Yoksa bir yerden diğer yere geri bulaşır. Penisteki kondilomlar tedavi edilmedikçe ya cinsel ilişkiye girilmemeli veya kondom kullanılmalıdır yoksa cinsel partnere bulaşır, özellikle kadınlarda rahim boyu kanserlerine neden olabileceği yönünde kesin bilgiler vardır.

Kondilom İlacı Nasıl Kullanılır

Çeşitli kimyasal yakıcılar kullanılı ki özellikle makat bölgesinden çok berbat yanıklara neden olabilmektedir. El yüz bölgesinde de yanıklara neden olur ama bu bölgelerde çok abartılı olmaz, anüs bölgesirini derisi çok farklıdır, çok etkilenir. Kanser tedavisinde kullanılan kremlerin ( en bilineni Aldara Kremdir) etkisi çok geç ortaya çıkar. İlaçlarla oyalanmak yerine sonunda yaptırmak zorunda kalacağınız etkili yöntemleri tercih etmelisiniz. Özellikle dışardakileri ilaçlarla tedavi ederken bağırsaktaki kondilomların ilerleyerek bağırsağı tıkayacak kadar büyümesi sorunun çok büyümesine neden olur.

Genital Siğil Vücuttan Atılır mı

Halk arasında siğil mikrobunun vücutta kalacağı ve asla temizlenemeyeceği şeklinde yanlış bir inanış vardır. Bütün siğiller gibi genital veya anal siğiller de vücuttan atılır, kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Önemli olan doğru tedavi yöntemi uygulamaktır, doğru tedaviyle tamamen yok edilebilir. Burada “yaptım bitti” şeklinde değil yakın takip edilmeli, temiz 4 aylık süreyi görmek gerekir. 4 ay siğilsiz dönem siğilin vücutta bittiğini gösterir. Siğil tekrar bir başkasından alınmadıkça da tekrarlamaz.

HPV Genetik Çalışmaları
Hastadan daha fazla ücret alma yollarındandır çünkü gözle rahatlıkla teşhis edilebilen ve tedavisi aynı şekilde yapılacak olan bir hastalığın genetik yapısı doktora ve hastaya işe yarayacak herhangi bir ek bilgi vermez.
Tip tayini özellikle kadın servix kanserine neden olan tiplerin belirlenmesini sağlayabildiği ve de aşının işe yarayıp yaramayacağını göstermesi açısından anlamlı olabilir.

Makat Siğili Kanserlerşir mi?

Kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedenidir. Son yıllarda makattaki siğillerin kanserleştiği yönünde bilimsel çalışmalar yayınlanmaya başlamıştır. Tedavisinin yapılmaması durumunda makat siğilinin kanserleşebileceği öngörülmelidir.

Ankara Kondilom Tedavisi Doktoru

Op. Dr. Adil Altınsoy
Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
TEL:  0 312 431 95 47 – 0 312 431 75 47
GSM: 0532 350 2587 Whatsaptan fotoğraf gönderip net ücret bilgisi alabilirsiniz

İzmir Kondilom Tedavisi Doktoru

Atatürk Caddesi No:174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) KONAK – İZMİR
Telefon:  0 232 464 10 06 – 0 232 422 10 06
Cep: 0 542 295 52 54  Bu cep telefonundan fotoğraflar gönderip net ücreti öğrenebilirsiniz

Bursa Kondilom Tedavisi Doktoru 

Op Dr Ergun AYGÖREN
Cumhuriyet mahallesi. Yağmur Sokak. Cadde 224 Sitesi. B Blok / Daire: 5
Tel:  0 224 249 10 06 – 0 224 247 10 06
GSM : 0 532 152 26 75 Ücret için whatsaptan fotoğraf gönderebilirsiniz.

İstanbul Kondilom Tedavisi Doktorları

Kadıköy Kondilom Tedavisi Doktoru

Bağdat Caddesi No:308 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul
TEL:  0 216 357 00 02 – 0216 357 00 03
GSM: 0 542 231 28 23 Ücret öğrenmek için fotoğraf gönderebilirsiniz.

Nişantaşı  Kondilom Tedavisi Doktoru

Op. Dr. Nizam KURTDERE
Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145/ 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL:  – 0 212 247 10 04 – 0 212 246 10 04
GSM: 0 532 463 96 82 Whatsap no

Bakırköy Kondilom Tedavisi Doktoru 

Op Dr Seher Şirin
Bakırköy Meydan PTT yanı Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0 212 572 72 65 – 0 212 542 08 88
GSM:  0542 621 08 88 Whatsaptan net ücret alma hattı
Aal bölgedekilerin fotoğrafla değerlendirilmesi mümkün değildir çünkü anoskopla bağırsağın son kısmının da değerlendirilmesi gerekir.

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

146 Yorum

 1. Merhaba hocam penis ve makat bölgem de çok fazla siğiller var tedavisi mümkün mü ? kaç seans da sonuç alırım ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Tedavisi öümkün. En kısa sürede tedavi olmalısınız. Hem kendinize hemde çevrenize bulaştırmaya devam ediyorsunuz. Tedavide radyofrenas yöntemini kullanıyorum, Bu yöntemde çevre doku hasarı minimal olduğu için iyileşme çok hızlı oluyor, tedavisini yaptıktan sonra bir yıl boyunca düzenli takibini yapıyorum. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim