Online Randevu Tedavi Ücreti

Damar Beni

Damar benleri (hemanjiom) adından da anlaşılacağı gibi damardan zengin yapılardır. Sebebi tam bilinmemektedir. Ben yoğun damarsal yapılardan oluşmuştur. Toplu iğne başı kadar olabildiği gibi portakal kadar da olabilir. Genellikle büyüme eğilimindedirler. Sayfanın sonundaki Dideral tedavisini ayrıntılı okumadan nasıl bir tedavi uygulayacağınıza karar vermeyin.

Google da hemanjiomla ilgili arama yaptığınızda reklam olarak karşınıza çıkan medicinarts, mediportnisantasi, mediportkadikoy, climednisantasi , climedkadikoy , prof. dr m. z, veristedavimerkezi ve op.dr.m b reklamlarının hepsi aynı kapıya çıkmaktadır ve bu reklamların hepsinde SGK lıya % 50 indirim gibi çeşitli tuzaklar kurulmaktadır, balıklama atlamadan önce bunlara dikkat edin. Farklı isimler verilmiş ve farklıymış gibi anlatılmaya çalışılan bu reklamların hepsi aynı tuzağa çekmektedir. Okuyucu yorumlarındaki kendi adamlarının yazdığı yorumların dışındaki doğal yorumlara baktığınızda bu pragrafın ne kadar yerinde olduğunu görürsünüz.

Kapıdan girdiğiniz anda sizi krokutarak ikna etmeye çalışan, ‘ben Türkiye’nin ilk ameliyatsız tedavisini yapan doktorum” gibi yalanlarla sizi ikna etmeye çalışan, kalp damar cerrahlarına inanmadan önce kesinlikle başka doktorların fikirlerini alın.

Hemanjiomun çeşitleri şekillerde olabilir.

Hemanjiom

Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür. Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüme eğilimindedir. Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir. Büyüklüğüne paralel tedavisi güçleşir.

Şarap Lekesi (porto vine stein)

Kırmızı leke şeklindedir. En çok yüz bölgesinde görülür. Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir. Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez. İPL ile tedavisi yapılabilir, sorunun büyüklüğüne göre 20-40 seans gerekebilir.

Gül Lekesi 

Spider hemanjioma denmektedir, ortasında kırmızı bir nokta, bu noktadan çevresine yayılan kılcal damarlardan oluşan ağ vardır. Tedavisinde radyo frekans, lazer veya infrared koagülatör kullanılabilir. Genellikle bir iki seansta hiç iz kalmayacak şekilde yok edilebilir. Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler bu sınıfa sokulmaz.

Damar Beni Tedavisi

Çok çeşitli olduğu için tedavi şekilleri de çok farklıdır. Tedavinin şeklini belirleyen faktörler şunlardır

 • Damar beninin büyüklüğü
 • Yerleşim yeri (göz çevresiyle dudak çevresine yaklaşım farklıdır)
 • Ciltten kabarıklık düzeyi.
 • Rengi

Chery (çilek lekesi de denmektedir) Hemanjiom

Küçük damar benleri lazerle veya radyo frekansla tedavisi yapılır. Lazerle tedaviler 3-8 senas sürebilir ancak radyo frekans genellikle tek seansta tam düzelme sağlar. Lazer hiç iz bırakmazken RF fark edilmeyecek kadar haifif bir iz bırakabilir.

Hemanjiom denilen büyük benler yerleşim yerine göre cerrahi olarak çıkarılabilir ancak ameliyat sonrası tekrarı sıktır. Köpük tedavisiyle büzüştürme tedavisi yapılabilir ve lazerle yok edilebilir.

Şarap lekesi denilen yüzeysel damar benlerinde tek yöntem lazerdir, 2-3 seans sürebildiği gibi 30-40 seans uğraşmak gerekebilir. Genellikle çok geniş alanları tutar, en sık görüldüğü bölge yüz bölgesidir.

Bebeklerdeki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa müdahale edilmelidir. Bebeklerde bazen damar beni kendiliğinden gerileyebilir bu durumda müdahale ertelenmelidir.

Ücretler hemanjiomun yapısına, büyüklüğüne,yaygınlığına ve sayısına göre çok değişir. Küçük olanlar 250 TL ye tedavi edilebilir ancak büyük hemanjiom tarzı büyük olanlar defalarca ameliyat gerektirebileceğinden rakam çok değişir. Diğer taraftan şarap lekesi 3 seansta düzelirse makul bir fiyat çıkarken 30 seans sürmesi ciddi ekonomik yük getirebilir. Radyo frekansla yok edilen küçük damar benlerinin ücreti 250 TL civarıdır ve tek seansta tedavisi tamamlanmış olur.

Hemanjiom Tedavisi

Lazerle tedavi

Ameliyatsız hemanjiom seçeneklerinden biriside lazer yöntemidir. Çoğu alanda etkinliği kanıtlanmış olan lazer hemanjiom tedavisinde de ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.
Filtrelerle sınırları belirlenmiş yüksek ısı taşıyan ışığın damar benine (hemanjioma) uygulanması şeklinde yapılan bir yöntem lazerle hemanjiom tedavisi. Daha çok yüzeyel olgularda yani derinliği çok fazla olmayan vakarlın tedavinde tercih edilir.

Lazerle damar beni tedavisi seanslar halinde uygulanır inatçı vakalarda 10-15 seans sürerken abartılı olmayan damarsal sorunlarda daha erken iyileşme sağlanabilir.

Vücudun her yerinde görülebilen şarap lekesi (port wien stein), gül lekesi (siper hemangioma), vücuttaki küçük kırmızı benlerin tedavisinde güvenle kullanılabilir.

İRC Tedavisi;

İnfra Red Coagülatör kelimelerinin kısaltmasıdır, kızıl ötesi ışınlarla damar içinde pıhtılaştırma oluşturan bir cihazdır. Yüksek ısı taşıyan ışığın damar yumağı olan alana uygulanmasıyla damar bir anlamda pişer ve yok olur.
Etkisi uygulama anında ortaya çıkar. Hemanjioma dokunulduğu anda kırmızı mor görüntü gider beyaza yakın renge bürünür.Tamamen ameliyatsız yöntemdir ve cildin üzerinden uygulanır.

Anestezi Gerekmeyen Bir Yöntemdir
İşlem hemanjiomun büyüklüğüne göre birkaç dakikada tamamlanır. Sıklıkla uyuşturmaya gerek duyulmaz ama hasta çok hassas biriyse bölgesel uyuşturmayla yapılabilir.

İRC Hemanjiom Yönteminde Tedavi Süreci
İRC tedavisi büyüklüğüne göre 1-3 seansta tamamlanır yani hastalık dar alandaysa bir seansta düzelir ancak geniş alana yayılıyorsa seanslar gerekebilir.
Ciltten çok kabarık hemanjiomlarda tek başına yetersiz kalabilir bu durumlarda diğer yöntemlerle birlikte kullanılır. Özellikle küçük hemanjiomlarda çok pratik bir seçenektir.

Köpükten kasıt köpüğün ilaç olduğunu belirterek konuya devam edelim. Köpükle damar beni tedavisinde köpük denen kimyasal maddenin ince enjektör yardımı ile hemanjiomlu bölgeye enjekte edilmesini amaçlamaktadır.
Bu yöntem özellikle varis hastaları için geliştirilmiş olup, şuan dünya genelinde en çok uygulanan varis tedavisinde de yer almaktadır.

Köpükle Damar Beni Tedavisi

Bu tür damarsal sorunların tedavisinde kullanılan kimyasal olarak tahriş edici ilacın damar yumağının içine enjeksiyonu şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Aslında kullanılan ilaç aynıdır ama köpürterek kullanılır.

Tecrübeli Hekimler Tarafından Yapılmalı
Köpükle hemanjiom tedavisi çok dikkat ve tecrübe gerektiren uygulamadır. Yetersiz kullanılması durumunda onlarca seans yapmak zorunda kalınırken gerekenden fazla köpük verilmesi halinde ise geniş doku çürümeleri görülebilir.
Hatta bazı vakalarda çevresel dokularda da doku ölümleri olmaktadır. Foam tedavisi de denilen bu yöntemde hangi konsantrasyonda ve ne kadar ürün kullanılacağı çok önemlidir.

Hemanjiom beni yada patolojik tanımlamayla damar beni o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan durumdur. Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damarlardan oluşmuş yumaklar bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.
İzlemde gerileme varsa genellikle tedaviyi erteleriz ve takibe devam edilir. Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavi denenir, ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmadıysa o zaman daha etkili yöntemlere geçilir.

Hemanjiomun tedavinde farklı seçenekler vardır, ameliyatsız yöntemler (lazer, radyo frekans, köpük tedavisi, skleroterapi) ayrı başlıkta incelenecektir.

Oluşumun büyüklüğüne ve yerine göre basit olabildiği gibi ciddi bir ameliyatta gerekebilir. Ameliyatta yumağı olabildiğince geniş şekilde kesilerek alınır.Aşırı kanamalı ameliyat olduğu için çok miktarda kan hazır bulundurularak ameliyata girilir.Bulunduğu yere göre riski çok değişir.

Damar Beni

Hemanjiom Ameliyatı

Ameliyatta damarsal yumağı olabildiğince tamamen çıkarılmaya çalışılır ancak yoğun kanama sebebiyle sıkça geride doku kalır ve tekrarlayabilir.- bu sebeple ameliyatla almak teknolojik tedavilerin olmadığı kliniklerde uygulanır, hemanjiom tedavisine özel çalışan kliniklerde büyük oranda terk edilmiştir.

Hemanjiom Tedavisi Dideral

Dideral kutu adıyla satılan ilacın içeriğinde propranolol adlı madde vardır. Propranolol damarı geliştirici faktör denilen ve hemanjiomun büyümesini sağlayan maddenin etkisini engellemektedir. Damarları geliştirici faktör bebeğin ilk yaşında en yüksek düzeylerdedir bu sebeple sorun büyüyecekse bu yaşta en fazla büyür. Damarı geliştirici faktörün etkisini engellemek mümkün olabildiği için ilk bir yılda tedaviler dideral adlı ilaçla yapılmaya çalışılmalıdır. Çalışılmalıdır diyorum çünkü sorun göz gibi hayati organ komşuluğundaysa ve büyümesi hayati önem arz ediyorsa bu durumda “büyüyormu acaba” diye fazla beklememek gerekir. Küçük ve basit bir şekilde tedavi edilebilecek, mesela alında ya da yanakta fındık kadar bir hemanjiomun tedavisi için dideral kullanmak yerine İRC denilen lazerle saniyeler içinde tedavi etmek daha pratiktir. Ama tedavisi uğraştırıcı, fazla sayıda seanslar sürecek geniş alandaysa dideral denemek akıllıca olur. Dideral doz ayarlaması özellik arz eden bir ilaç olduğu için kesinlikle bu konuda tecrübeli bir doktor tarafından ayarlanmalıdır.

Hemanjiom Tedavisinde İz Kalırmı

Mutlaka iz kalır ama kalacak iz miktarı sorunun yerleşim yeri, büyüklüğü, derinin ne kadar incelmiş olduğu, uygulanan yöntem, uygulayıcının bu konudaki tecrübesi gibi bir çok faktöre bağlıdır. Hemanjiomlar genellikle bebeklerde olur, bu yaşlardaki izler sıklıkla yaş büyüdükçe büyük oranda kaybolur.

Damar beni tedavi fiyatları

Tedavi fiyatları birçok faktöre bağlıdır. Online olarak fotoğraf gönderilmesi halinde yaklaşık fiyat verilebilir ancak kesinleştirmek için muayene ve tetkiklerle birlikte değerlendirmek gerekir.
Kan beni tedavi fiyatlarını belirleyen faktörler şunlardır ;
– Hastalığın ne kadar geniş alana yayıldığı ( dar alanda olabildiği gibi tüm yüzü kapsayabilir)
– Hayati organlarla ilişkisinin olup olmaması ( yutağa yakın olması, gözde olması gibi)
– Deriden kabarık veya yüzeysel oluşu (kullanılacak teknoloji ve yöntemler farklıdır)
Narkoz gerekip gerekmediği ( özellikle bebek gurubu çocuklar rahat durmadığı için uyutmak gerekebilmektedir)
Birden fazla uzmanın tedaviye eşlik etmesinin gerekip gerekmediği ( örneğin yutağa yakınsa ek olarak kulak burun boğaz uzmanı da gerekir)
Kullanılacak teknolojiler ve yöntemler ( her yöntemin kliniğe maliyeti farklıdır)
Muhtemel seans sayısı ( bazı vakalar 2 seansta düzelirken bazıları 20 seans gerektirir)
Ek müdahale gerekip gerekmediği (örneğin solunum yolunu tıkıyorsa geçici solunum yolu açılır)
Tüm bu bilgi ve bulgular değerlendirildiğinde net ücret ortaya çıkarılır
Kanbeni tedavi fiyatı 1000 TL olabildiği gibi 100.000 TL yi de geçebilir yani hastalığın kendisi gibi tedavi ücreti de değişkendir. Ödenecek bedel hastalığın tamamen yok edilmesi şeklinde olmalıdır. damar beni tedavisi yapan yerlerBir defa bedel alınıp sonuna kadar tedavi üstlenilirse hasta tedavisine ara vermeden sonuna kadar devam eder. Her seansta ücret alınması halinde ödeme güçlüğü tedaviye uyumu azaltabilir ve tedavi yarım kalır.
İdea klinikte şubelerinin hepsinde kırmızı ben tedavi fiyatları başlangıçta net olarak belirlenir ve ek bedel istenmeden hastalık tamamen yok edilene kadar devam eder. Hemanjiom tedavisinin gecikmesi hastalığın ilerlemesine yani kitlenin büyümesine sebep olur, bu da maliyeti yükseltir.
Yaklaşık fiyat almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Hemanjiom Tedavi merkezi 

Şu teknoloji ve uygulamalar, bunları kullanacak tecrübeli cerrahlar olmalıdır;
Lazer
İRC (infrared koagülatör)
Radyo frekans
Elektrokoter
Köpük uygulamaları
likit skleroterapi uygulamaları
Tüm bunlar bir hastada gerekebileceği için klinikte bulunmaları muayene sonucu en iyi cevap alınacak yönteme karar verilmelidir. Sadece skleroterapi yapılan bir klinikte tedavi eksi kalacaktır.

Kaynaklar:
https://www.ideaklinik.com/hemanjiom-damar-beni.html

https://www.hemanjiomtedavisi.com
http://www.damarbeni.com

 

98 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam bnm sağ yanağımda hemanjiom var sanki büyüyor gibi hissediyorum tedavisi varmı

  1. Hemanjiom tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir, Istanbul da yaşıyorsanız muayeneye de gelebilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. merhabalar ATİLLA KAYA hocam oğlumun yüzünde damar beni var .Küçük yaşlarda doktora götürdüğümde ergenlik dönemini atlatsın öyle tedavi edilebilinir dediler .Oğlum şuan 20 yaşında tedavi olabilir mi ?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebilirim,tedavisini yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. iyi günler ATİLLA KAYA hocam yüzümde damar beni var . Beni çok fazla rahatsız ediyor görüntü olarak tedavi sonrası tekrarlama olasılığı var mı dır ?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu değerlendirebilirim
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Alt dudağımda damar genişlemesi var. Görüntü olarak içerde kalsa da beni rahatsız ediyor. Devlet hastanelerine çok gittim ve ancak Hacettepe üniversitesinde ilaçla tedavi uygulandı. İşlem sonrası damar bir miktar küçüldü ancak hala biraz var. Siz bu tür durumlarda lazer tedavisi uyguluyor musunuz ve fiyatları nedir?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Göz akinda kızımın gri göz beni denilen lekeler mevcut birinde 4 adet diger gözünde 5 adet ve 3 yasinda ameliyat olması gerekirmi sürekli 6 ayda bir muayene götüruyorum ama ölçüm felan birşey yapmadılar göz tansiyonu varmı diye bakalım diyorlar hep nasıl bir yol izlemeliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu konu göz uzmanlarının işi.araştırıp bu konuda en yetkin kişiye ulaşmalısınız

 6. Hocam göz arkasında hemanjiom var 2 yıl oldu. Sağ göz İki defa lazer tedavi uygulandı Visudyne diye bir ilaçla fakat bir sonuç alamadık kontrole gidip geliyorum. Farklı bir öneriniz var mı. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu konuda en yetkin kişiler göz doktorlarıdır.araştırmanızı öneririm

 7. Dr bey iyi calismalar oğlum 70 günlük karaciğerinde 6 mm lik hemanjiom var yüzünde iki kasının arasında da belli belirsiz bir leke var resmini gostwrsem bilgilendirebilir misiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  propranollol tedavisini araştırın.1 yaşına kadar hemanjiomlar ilaç tedavisine iyi cevap verir

 8. Hocam sag gözüm ve çevresinde ben var tam olarak ne olduğunu bilmiyorum sıze resim göndersem bana ne olduğunu söyler misiniz tedavisi mümkün mü
  Op.dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilrsiniz

 9. Çok güzel ve faydalı bir makale olmuş emeğinize sağlık.

 10. Hocam merhaba 4,5 aylık kızımın burnunda toplu iğne başı kadar küçük damar beni var yani dermotolog damar beni olduğunu söledi. 5 6 yaşın kadar geçer hatta baya küçük erkende kaybolabilir dedi. sizce sağlık açısından bi zararı olurmu birde büyüme eğilimi gösterirse ( ki göstermediği şimdiye kadar-zaman zaman silikleşiyo bile ) ne yapmalıyız ? şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  kliniğimizde hemanjiom tedavisi yapılıyor.gelirseniz değerlendirebiliriz

 11. slm hocam benim kızımın dogustan ayagında damar benivar doktorlar 12 yasından önce tedavi yapamayız dedi ve bayagı bi buyudu aygındaki ben göz tansiyonu damlasıyla fitokrem kullanıyoruz 12 yasından önce lazerin bi sakıncası olurmu
  Op Dr Atilla Kaya
  Büyüme eğilimi varsa 3 aylık bebekte bile tedavi başlanır hiçbir sakıncası yok. Bu konuda Op.Dr.Mustafa Bolat tecrübelidir onunla görüşün. Bu arada hemanjomların neredeyse hepsi ameliyatsız tedavi ediliyor

 12. hocam avucumda kırmızı doğustan leke vardı ucunda yeni kan benı çıktı ve bir süre sonra oatladı cunki işim geregi surekli su sa eller ve kanadı şimdi tekrar cıktı ve hasas rengi de koyu bıraz da buyudu , dr a gosterdım stafıne isimli krem verdi, devam edeyımmi yoksa baska bir dr a gostwreyım mi tesekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavi edebiliriz

 13. merhaba doktor bey dört aylık kızım var sağ kasınin hemen üstünde damar beni dediğimix ciltten kabarık ben var beyninden ultrason cektirdik icte hiçbir kanama olmadığı deri yuzeyinde olup dört aydan sonra kaybolur dedi ler ne yapmamix gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  kliniğimizde damar benini tedavi ediyoruz.gelirseniz durumunu değerlendirip tedavi edebiliriz

 14. Hocam merhaba benim sağ kolumda baştan aşağıya damar beni bulunmakta ve git gide büyüyor 4 yıl öncesi lazer tedavisi yaptırdım 12 seans fakat hiç gecmedi ameliyatlarda risk var midir Ankara’ya gelmeyi düşünüyorum olumlu sonuç alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  İstanbul Bakırköy şubemize gelin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?