Online Randevu Tedavi Ücreti

Kafada Yağ Bezesi

Bezeler farklı formlarda vücudun her yerinde görülebilir. Kafadaki bezeler aslında beze şeklinde değil kist şeklindedir. Kistle bezesi arasında şöyle farklılık vardır. Kistin içinden çıkan doku vücutta tarafından salgılanır ve tereyağı gibidir ezildiğinde boya gibi sürülür, kafada beze ise farklıdır çıkan şey koyunların kuyruk yağı gibidir ezilirse parçalanır boya gibi sıvanmaz, ezilebilir.

Yağ kisti videoları izlemek için instagram.com/dratillakaya hesabımı takip edebilirsiniz.

Kafada Yağ Kisti Neden Olur

Oluşum şekilleri de farklıdır kist kıl dibinde kılı yağlamaya yarayan salgı yapan bezenin salgısının aktığı yerin tıkanması sebebiyle salgılanan yağın doku içine birikmesi ile oluşur bezeler ise cilt altındaki yağ hücresinin kontrolsüz büyümesi sonucu oluşur. Kistler daha çok kafada seyrek olarak ta vücutta oluşurken bezeler kafada asla olmaz tamamı vücutta olur. Bazı ailelerde çok sık olması genetik yatkınlık olduğunu da düşündürmektedir ancak annesinde yada babasında olanlarda mutlaka olacak diye bir kural yoktur.

Yağ Bezesi Ameliyat Fiyatı

Bezenin boyutları ücreti belirleyen en önemli faktördür. 2 Cm ye kadar olanlar 800 TL SGK sı olan hastalar bunun yarısını yani 400 TL öder. Eğer sayı birden fazla ise ikinicisi ve diğerleri 150 TL dir. Çok büyük olanların ücreti muayeneyle belirlenir. Bu ücretler İdea Klinikten alınmıştır.

Kafada Kist Tedavisi

Her ikisinin de tedavisi cerrahidir yani ameliyatla alınır, cilt kesilerek kapsülüyle birlikte çıkarılır. Ameliyatta şunlara dikkat edilmeli ameliyat yaptıracak kişi de doktoruna bunları sormalıdır.

Kapsül net bir şekilde çıkarılmalıdır yoksa tekrar oluşabilir.

Olabilecek en küçük cilt kesisiyle yapılmalıdır yoksa daha abartılı iz kalır, bunun en akla yatkın olanı kitlenin yarısı kadar bir yeri kesmek yeterli olmaktadır.

Saçlı deriyi dikerken kesiğe en yakın yerden dikilmeli yoksa çirkin bir balık kılçığı görünümü oluşur.

Kafadan alınan kistin yeri dikildikten sonra pansuman yapılmamalıdır yoksa orayı pansumanla kapatmak kötü bir görünüme sebep olur ve hasta günlerce yıkanamaz, oysa uygun şekilde alındıysa hasta ertesi gün banyosunu yapablir ve sosyal yaşamona dönebilir.

Yağ Bezesi Alınırken Saç Tıraş Edilirmi

Bu konuda tecrübeli cerrahlar tıraş etmeye gerek duymaz ve hasta ameliyattan sonra daha klinikten çıkarken ameliyat olduğu belli olmaz. Yine saçı kesmeden yapan cerrahlar yara üzerine gaz beziyle pansuman da uygulamazlar. Eskiden 1 cm lik kisti almak için 3-4 cm çapında bir alan kısacık tıraş edilirdi ve gereksiz yere hasta rahatsız olurdu ama idea Kliniklerde saçlar kesilmeden ameliyat yapılmakta ve hasta klinikerimizden çıkarken herhang kalmamaktadır.

Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası

Saçlı derinin çok iyi kanlanması sayesinde iltihap neredeyse hiç görülmez. İlk gün banyo önerilmez ama 24 saat sonra banyo yapılmasında sakınca yoktur. Kafa da yıkanabilir. Eskiden dikişler alınana kadar banyo yasaklanırdı, hasta bu kadar süre banyo yapmayınca kokudan ve kirlilikten çok rahatsız olurdu. Yeni yaklaşımda bu tür yasaklar uygulanmamaktadır. İdea Kliniğin 6 şubesinde de uygulamalar yaklaşık aynıdır.

Kafadaki Yağ Kisti Tekrarlar mı?

Kafadaki bu tür kitlelerin ameliyatı % 100 başarıyla yapılabilmektedir ve kapsülüyle çıkarıldıysa aynı yerden asla tekrarlamaz. Ancak yakın bölgelerde yenileri oluşabilir. Bunu bir dişin çekilmesine rağmen başka dişlerin de çürüyebilme ihtmali olduğuna benzetebilirsiniz. Bu durumu kistin apseleşmesi durumuyla karıştırmamak lazım. Apseleştiğinde şişer ve ağrır, patlatılıp boşaltılması gerekir ancak iltihap tedaviasinde kistin kapsülü kaldığı için büyük ihtimalle tekrar oluşur.

Yağ Kisti Ameliyatı Video

Videoda ameliyatın ne kadar basit olduğunu göreceksiniz, özellikle ameliyattan korkan hastalar için ciddi yol göstericidir.

Yağ Bezesi Kanserleşir mi

Kesinlikle hayır, kanserleşmez. Kafadaki kistlerin kötü huylu olma ihtimal yoktur, kanser görülme ihtimali yok diyecek kadar azdır. Vücuttaki bu bezeler çok seyrek olarak kötü huylusu olan liposarkom olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ben cerrahi hayatım boyunca bir tek liposarkom denilen kanser vakası gördüm. Kanser olma ihtimali yok diye tedaviden vaz geçilmemelidir çünkü kendiliğinden ya da ilaçla düzelme ihtimali yoktur ve büyüme potansiyeline sahiptir.

Yüzde Yağ Kisti

Kafa dendiğinde daha çok saçlı bölge akla gelir ama yüz de kafa bölgesindedir. Baş kısmı kadar sık olmasa da yüz bölgesinde de görülür. Yağlı bölge olması sebebiyle vücudun en sık görülen yerlerindendir. Yüz bölgesinde olacak iz çok dikkat çekici olacağından daha tecrübeli olmayı gerektirir. Bu konuda tecrübeli cerrah bu tür ameliyatları olabildiğince ağız içinden keserek alır. Bu şekilde ağız içinde belirsiz bir iz kalır ama görünen alanda olmadığı için rahatsız etmez. Sakal, bıyık, favori gibi kıllı alanlardan alındığında çizgi şeklinde kılsız bir iz kaçınılmazdır. Bu şekilde yüzdeki yara izi sakal, bıyık, ve favori ekimiyle kamufle edilebilir. Oluşan iz yara izinden çok kılsız ve kıl kökü olmayan bir deridir, bu kılsız görünüm çok dikkat çeken bir ameliyat izi şeklinde görünür.

Yağ Kisti İltihabı

Kistin kapsülü zedelenirse kistin içine mikrop bulaşır ve giderek çoğalır. Çoğalan mikrop bulunduğu ortamda apseye neden olur. Normalde ağrısız ve serte yakın bir kıvamdayken iltihaplanma olduğunda ağrı bazen çok şiddetli ağrı eklenir ve kistin yumuşaklığı değişir, üzeri kırmızlaşır ve sıcak bir hal alır. Bu dönemde iltihap tedavisi yapılır, iltihap tam düzeldikten sonra kistin tekrar olma ihtimali % 100 yakındır ve ameliyat edilmelidir. Tedavide apse yoksa antibiotik tedavisi başlanır, apse varsa boşaltılması daha doğru bir yaklaşımdır. İltihaplanma tekrarlarsa dokuda yapışıklıklar olacağı için ameliyat teknik olarak zorlaşır bu sebeple kistik oluşumlar büyümeden ve tercihen hiç iltihaplanmadan alınmalıdır.

Yağ Bezesi Patlarsa

Önemsiz bir sorundur, bir miktar kanama olur, üzerine basınca durur. Patlayan yerden bir miktar nebatimaragarine benzer bir şek çıkar, tamamının çıması mümkün değildir. Tamamı çıksa da kapsül içeride kaldığı için % 100 yeniden oluşur.

Randevu ve ücretler için
https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30499516

194 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam yaklaşık bir ay önce yağ bezesi aldirdim,saçımı boyamam da bir sakınca olabilir mi?yada boya yapabilmem için bir süre var mı?

  1. Enfeksiyon gelişmeden Yara yeri tam olarak iyileşmişse Boyatabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. hocam merhaba kafamda 2 tane yağ bezesi var birisi fındık büyüklüğünde diğeri daha küçük alınan bölgede saçlarım çıkmaya devam eder mi ?

  1. merhaba Ezgi
   yapılan kesi miktarı,dikiş tekniği önemli,ben uygun şekilde alıyorum dolayısıyle mümkün olduğunca az iz kalıyor ve saçla ilgili sorun yaşanmıyor
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. merhaba hocam boynum da yağ bezesi var 12 yıldır korktuğum için aldırmadım . Alındığı zaman zararı olur mu ?

  1. merhaba Melike hanım
   bu tür sonradan çıkan oluşumlar daha çok kaldığı zaman tedavi edilmediğinde sorun olur.bu nedenle daha fazla büyütmeden tedavi olmanızda fayda var.hiç bir şey olmasa bile kalacak iz daha büyük olur
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. merhaba hocam kafamda yağ bezesi boyut olarak büyük bölgedeki saçları traş etmek mi gerekli ?

  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin,değerlendirelim,saçlarınızı kesmeden alabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. merhaba hocam kafadaki yağ bezesi alındığı zaman kaç gün bölgenin kapalı kalması gerekiyor ?

  1. yağ bezesini saçları kesmeden ve mümkün olan en küçük kesiden tedavi edebiliyorum.pansuman kullanmıyorum
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. merhaba hocam kafadaki yağ bezesinin büyümesi sakincalimi ?

  1. evet,hem daha büyük iz kalır hemde bir süre sonra bulunduğu alandaki saçların dökülmesine neden olur
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. hocam annemin kafasında yağ bezesi var . nasıl bir yöntemle alıyorsunuz ?

  1. yağ bezesi cerrahi yöntemle alınır.mümkün olan en küçük kesiden saçını traş etmeden tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?