Online Randevu Tedavi Ücreti

Yağlı Egzamada Saç Dökülmesi

Yağlı egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer saçlı deridir. Dökülme sebepleri dendiğinde, ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani ailesel saç dökülmeleridir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür ve çok fazla olmasa da dökülmeye neden olabilir.

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana ekimdir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçidirler.

Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı ekzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Yağlı Egzama Saç Dökermi?

Hastalığın tespit edilen en sık sebebi maleezia furfur adlı mantardır yani bir tür mantar hastalığıdır. Tedavide kullanılan kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa saçlar beslenemez, dökülür bu sebeple tedavide kortizonlar kadar etkili bitkisel kortizon içeren Dermotto losyn veya benzeri ürünler kullanılması daha doğrudur.

Yağlı egzamanın saçı dökmesi şu şekilde izah edilmektedir;

Hastalığın kökü zedelemesi

Çok kaşındığından kaşımanın saça zararı

Aşırı yağlanma ve kepek köke zarar verebilir

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir, kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Yağlı egzamanın saça zararını engellemek için tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için şampuan olarak climbazol içerenler tercih edilmelidir. climbazol mantar öldüren ilaçlar arasında en etkilisidir. Climbazol içeren şampuanın 2 haftada büyük oranda geriletmesi beklenir beklenen sonuç elde edilmedi ise şampuan dışında solüsyon tarzı ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Seboreik Dermatit

Aslında buradaki klasik seboreik dermatit değildir, yaralnamaya bağlı bir tür deri reaksiyonudur ve kendiliğinden düzelir. Kızarıklık, kaşıntı, kepek gibi bulguların olması seboreik dermatit teşhisi konmasına neden olur ancak genellikle yanlış teşhis olur.

Egzamada Saç Ekilirmi

Artış olduğu dönemde yapılmaması daha doğrudur. Tedaviyle deri bulguları geçtikten sonra yapılmalıdır. Derideki reaksiyon normalde bile saça zarar verirken ekim yapılmış yani hassas olan nakil köklere de zarar verebilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi İçin Şampuan

Seboreik dermatit ( yağlı egzama ) saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar. Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (pitrosporum ovale) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz.
Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan mantara da etkili şampuanlar ve solüsyonlar reçete edilir.

Yağlı Egzama Şampuan

Seboreik dermatit şampuan ile tedavi edilebilir, en önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu temizlik özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrarlamaz.

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır. Hafif ve orta düzeyde seboreik dermatit şampuanlarla tedavi edilebilir ancak ağır vakalarda buna ek olarak çeşitli solüsyonlar kullanılması uygun olur.

Seboreik dermatit için solüsyon dendiğinde akla daha çok kortizonlu ilaçlar gelir ancak kortizonların yan etkileri olduğu için bitkisel kortizon içeren solüsyon kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur.
Gerek mantara ekili maddeler içermesi ve gerekse bitkisel kortizon içermesi sebebiyle yan etkisi minimum olan dermotto losyon tercih edilebilir.
Şikayetler düzeldikten sonra hastalığın tekrar etmemesi için % 1 climbazol içeren şampuanla devam edilmeli.

Sonuç olarak ;

seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır.
Unutmayın seboreik dermatit doğru ilaçlarla tedavi edilebilir ve doğru şampuan kullanımıyla tekrarı engellenebilir bir sorundur. Ben hastalarıma bu gurup ürünleri reçete ediyorum ve bu güne kadar genel sonuçlar tatmin ediciydi.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

360 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam saç ekimi sonrası 7. Ayda aşırı pullanma oldu tüm deriyi kapladı sonra bu pullar tarakla yağ ile falan döküldü ama saçlarının yarısı gitti dermotto da kullandım pullar gidince tekrar etmesin diye etmedi çok şükür ama saçlar da çıkmadı 10 gün sonra 10. Ay olacak saçlar geri çıkar mı acaba ?

  1. Saç ekiminden sonra ekilen saçların tamamen çıkması bir yılda tamamlanır.bu arada geçirmiş olduğunuz seboreik dermatit daha çok dökülmeye neden olmuş olabilir. Sürecin daha iyi gitmesi için takviye ürünler başlamanızı öneririm. Xpecia tablet başlayabilirsiniz,günde 2 tablet almanız iyi olur. Bunun yanı sıra dermatit nüks edebilir nüksten korunmak için günlük kullanıma uygun seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. hocam bir forumda erkek tipi dökülmem var diye tavsiye istedim bana finasterid kullan dediler, bunun yanetkilerine baktım kötü yanetkileri var. sizce doğru mu bunu kullanmak?

  1. özellikle 20 liyaşlarda iseniz çok da doğru değil. Önemli yan etkileri var.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba yaşım 26 iki yıldır saç derimde ve çene bölgemde aşırı kaşınma kizariklik , pul pul kabuk atma ve saçımda bölgesel dökülme var . Ne onerirsiniz ?

  1. çenenizdeki durum seboreik dermatit düşündürüyor. Pruzon pomad ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.saçlı deeide benzeri durum varsa ve buna bağlı dökülüyorsa yine sebodwem şampuan kullanabilirsiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba.Uzun süredir tavsiyeniz üzerine xpecia hairforte kullanıyorum. Spor yapmak (ağılık kaldırmak) genetik dökülmeyi tetikler mi yüksek testesterona yol açacağı için ? Bunun yanında protein tozu alıyordum spor sonralarında. Fakat daha sonradan bıraktım kullanımı.Genetik dökülme ve spor yapmayı nasıl değerlendirmek gerekir? Size danışmak istedim. Çok teşekkürler şimdiden. İyi günler diliyorum.

  1. Hayır tetiklemez,spor yapabilirsiniz
   Op. Dr. Atilla KAYA

 5. Hocam uzun suredir bu kadar siddetli dokulme olmadi xpecia ve biotin kullaniyorum.daha once de baslangicda dokdu sonradan gelmisdi ama simdi yeni cikan saglikli saclarim kalin dokuluyo uzunlar dokulmuyor tekrar geri gelme ihtimali yok mu daha once gelmisdi

  1. Başka bir sorun eklenmiş olabilir,dermatologa görünmenizi öneririm
   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam egzemanin doktugu saclar geri gelmez mi benim sorum bu

  1. Eğer uzun süreli egzema şikayetiniz vars geri gelmeyebilir
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam bendr egzems var xpecia mi solgar biotin 10mg hangidini kullanayim.bide egzemann doktugu sac geri cikat mi

  1. 18 yaşın üzerindeysen xpecia tablet kullanabilirsin,altında isen biotin 10 mg kullanmalısın.kalite artışı sağlar ama ezki saçların kadar iyi olur mu yorum yapamam.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 8. Sa. Hocam benim xpecia+hairforte kullanımımda yakında 6. ay bitecek, saçım şuan nerdeyse istediğim seviyeye yaklaştı. Lakin son zamanlarda maddi durumum sıkışık. 6.ay bitiminden sonra sadece spreye devam etsem şuandaki mevcut saçlarımı koruyabilirmiyim? korursam hap yokken spreyi hangi sıklık ve dozla kullanmamı tavsiye edersiniz? muhtemelen kişiden kişiye değişir bu şeyler ya da deneyerek mi gözlemlemeliyim, uzmandan yardım alayım dedim hapı bırakmadan önce

  1. merhaba Murat
   hiç olmazsa günde bir doz sprey bir doz tablet şeklinde devam etmeni öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. hocam merhaba ben 18 yaşındayım egzema var saçımda kaşınma ve pul pul dökülme var saç köklerim sarı sarı kabuk durumda kaşınıyo ve dökülüyo dökülme saçı tam kelliğe kadar sürüklermi saç köklerim ince olduğnu söylüyolar bide dökülme çok olurmu yaklaşık 5 aydır filan var ama ben çok fazla döküldüğnü hissetmedim ne yapmam lazım sters var maalesef hocam son sorum da dökülen teller geri çıkarmı çünkü kaşıdığımda elime gelen teller kökten yani uçları hep beyaz beyaz kepekimsi kökle geliyo gibi teşekkür ederim

  1. seboreik dermatit için DermoTTO losyon ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz.losyonu egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayın,3-4 saat bone takarak bekletin,seboderm şampuanla yıkayın,saç kalitenizi arttırmak,saçınızın egzamadan dolayı kalite kaybını ve dökülmesini önlemek için xpecia tablet başlayabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. merhaba hocam 19 yaşımdayım strese bağlı saçımda dökülme oldu . tedavimi olmalımıyım? daha sonra dökülmeler geçermi ?

  1. strese bağlı olsa da mutlaka başka bir nedeni var mı araştırılmalı.destek tedavi almalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?