Online Randevu Tedavi Ücreti

Yağlı Egzamada Saç Dökülmesi

Yağlı egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer saçlı deridir. Dökülme sebepleri dendiğinde, ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani ailesel saç dökülmeleridir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür ve çok fazla olmasa da dökülmeye neden olabilir.

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana ekimdir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçidirler.

Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı ekzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Yağlı Egzama Saç Dökermi?

Hastalığın tespit edilen en sık sebebi maleezia furfur adlı mantardır yani bir tür mantar hastalığıdır. Tedavide kullanılan kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa saçlar beslenemez, dökülür bu sebeple tedavide kortizonlar kadar etkili bitkisel kortizon içeren Dermotto losyn veya benzeri ürünler kullanılması daha doğrudur.

Yağlı egzamanın saçı dökmesi şu şekilde izah edilmektedir;

Hastalığın kökü zedelemesi

Çok kaşındığından kaşımanın saça zararı

Aşırı yağlanma ve kepek köke zarar verebilir

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir, kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Yağlı egzamanın saça zararını engellemek için tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için şampuan olarak climbazol içerenler tercih edilmelidir. climbazol mantar öldüren ilaçlar arasında en etkilisidir. Climbazol içeren şampuanın 2 haftada büyük oranda geriletmesi beklenir beklenen sonuç elde edilmedi ise şampuan dışında solüsyon tarzı ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Seboreik Dermatit

Aslında buradaki klasik seboreik dermatit değildir, yaralnamaya bağlı bir tür deri reaksiyonudur ve kendiliğinden düzelir. Kızarıklık, kaşıntı, kepek gibi bulguların olması seboreik dermatit teşhisi konmasına neden olur ancak genellikle yanlış teşhis olur.

Egzamada Saç Ekilirmi

Artış olduğu dönemde yapılmaması daha doğrudur. Tedaviyle deri bulguları geçtikten sonra yapılmalıdır. Derideki reaksiyon normalde bile saça zarar verirken ekim yapılmış yani hassas olan nakil köklere de zarar verebilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi İçin Şampuan

Seboreik dermatit ( yağlı egzama ) saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar. Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (pitrosporum ovale) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz.
Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan mantara da etkili şampuanlar ve solüsyonlar reçete edilir.

Yağlı Egzama Şampuan

Seboreik dermatit şampuan ile tedavi edilebilir, en önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu temizlik özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrarlamaz.

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır. Hafif ve orta düzeyde seboreik dermatit şampuanlarla tedavi edilebilir ancak ağır vakalarda buna ek olarak çeşitli solüsyonlar kullanılması uygun olur.

Seboreik dermatit için solüsyon dendiğinde akla daha çok kortizonlu ilaçlar gelir ancak kortizonların yan etkileri olduğu için bitkisel kortizon içeren solüsyon kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur.
Gerek mantara ekili maddeler içermesi ve gerekse bitkisel kortizon içermesi sebebiyle yan etkisi minimum olan dermotto losyon tercih edilebilir.
Şikayetler düzeldikten sonra hastalığın tekrar etmemesi için % 1 climbazol içeren şampuanla devam edilmeli.

Sonuç olarak ;

seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır.
Unutmayın seboreik dermatit doğru ilaçlarla tedavi edilebilir ve doğru şampuan kullanımıyla tekrarı engellenebilir bir sorundur. Ben hastalarıma bu gurup ürünleri reçete ediyorum ve bu güne kadar genel sonuçlar tatmin ediciydi.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

398 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhabalar banada yağlı egzama dedi ve loprox ve momecon losyon verdi saçlarım aşırı seyrekleşti bunları kullandıktan sonra eski halini alma ihtimali varmı

  1. Destek tedavi almanız gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. hocam egzama varmış kafamda doktor loprox şampuan verdi bana bide betoven öle bi losyon onları kullanıyorumda saçlarımda seyrelme var lakin karaciğerimde 2.derece yağlanma var xpecia tablet kullansam karaciğere sorun olurmu malum yağlanma var bide hocam loprox yüzümde sivilce var yüz içinde bunla yıka dedi ama günde kaç kere yüzüm için yıkamam gerektini sölemedi ve haftada kaç gün yüzümü yıkıcam bunla sizce

  1. Uzun süre tedavi edilmeyen egzamalar saç dökülmesine neden olur. Öncelikle egzama tedavi edilmeli, egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayın, saçlı deriye losyonu uygulayın, bone takıp 3-4 saat bekletin, arkasından sebodermle yıkayın. Saç kalitesini korumak dökülmeye önlemek için xpecia tablet, Cilt iyileşmesini hızlandırmak içinde HP Biotin 5mg tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam doktora gittim egzama ssç dökmez dedi ama dökülüyor egzamadan dökülen saçlar ne tedavi ile çıkarılır

  1. Uzun süre tedavi edilmeyen yada edilemeyen egzamada saçlı deri sağlığı bozulduğu için saç dökülmesine neden olur. Egzamayı tedavi etmelisiniz, Bunun yanısıra saç dökülmesini önlemek ve kalitesini artırmak için Xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam egzamadan dökülen saçlar tekrar nasıl çıkar

  1. önce egzama tedavi edilmeli, egzamanın yanısıra xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet de başlamalısınız. Eğer egzama hala aktifsin tedavi için dermotto losyon ve sebodeem şampuan kullanabilirsiniz. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayıp losyonu bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam kafamda sivilce benzeri yaralar var ve kaşıntı yapıyor. Yazın saçımı çok kısa kestirdim ve tepede seyrelme olduğunu gördüm. Doktora gitti m-furo losyon ve ketoral şampuan verdi. Yaklaşık 1 aydır 2 günde bir olmak üzere kullanıyorum ama ne dökülmede ne de kafamdaki yaralarda bi azalma yok. bu losyonun kullanımı ne kadardan sonra zararlı bilgilendirseniz sevinirim.

  1. dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm. Şikayetinizin yoğunluğuna göre haftada 2-4 defa kullanabilirsiniz. Beraberinde xpecia tablet ve 5mg HP biotin tablet başlamanını öneririm. Bu iki tablet saçınızın kalitesini arttırıp dökülmesini önleyecektir.

 6. Hocam hemen dermotto losyon, seboderm şampuan ve HP biotin tablet sipariş ettim nasıl kullanmamı önerirsiniz geldikleri vakit? xpecia tablet için ishal, baş ağrısı, iktidarsızlık gibi bir sürü yan etki yazmışlar onda kararsız kaldım

  1. Egzama şikayetinizin derecesine göre losyon ve şampuanı haftada 2-4 kez kullanın. Xpecia tablet te kimyasal içerik yoktur, söylediğiniz Yan etkileri yapmaz, cinsellikle ilgili olumlu yönde etkileri olduğunu kullanıcılar söylüyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. hocam erkeğim 21 yaşındayım 1 senedir saçım dökülüyor doktor hafif egzema başlamış diyip şampuan ve losyon yazmıştı ancak durdurmadı hafif hafif seyrelmeler başladı, üniversite sınavına hazırlandığım için sigortam da yok doktora çıkamıyorum minimum 50 liradan başlıyor muayene. Saçım yağlı ve çok kepek oluyor, sürekli de dökülüyor ne yapmam lazım

  1. şikayetiniz seboreik dermatit, dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm. Şikayetinizin yoğunluğuna göre haftada 2-4 defa kullanabilirsiniz. Beraberinde xpecia tablet ve 5mg HP biotin tablet başlamasını öneririm. Bu iki tablet saçınızın kalitesini arttırıp dökülmesini önleyecektir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhabalar sacm asri yaglanma ve kotu koku nedeniyle doktora gttm saclarm cok dokuluyordu gunde 200-250 tane doktor seboreik dermatit var dedi loprox sampuan verdi ve bir haftada dokulme durdu saclarm guclendi kotu koku ve yaglanma btti sorum seboreik dermatit nedeniyle dokulen saclar tekrar cikarmi dokulme kalicimi gecicimi bu arada biyotin de kullanmaya basladm

  1. Xpecia tablet de başlamanızı öneririm. Biotin 5mg kullanmaya devam edin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam ben biraz evvel doktordan geldim saçım aşırı dökülüyordu avuç avuç ve tepemde seyrelme oluştu. Seboreik dermatit dedi ama losyon ilaç şampuan ve spreyin işe yaramayacağını söyledi lazer ve mezoterapi Öner’di daha öncede olmuştu bende erkek tipinden şüphelendiler endokrine gittim ve hormonlar normal çıktı seboreik 3 yıl önce tedavi oldum saç kalitem artmıştı. Şimdi doktorun işe yaramaz dedi ve maddi açıdan yüksek tedavi yanı lazer ve meztrp Önerdi bunun dışında saç kalitemin olmayacağını söyledi saçlarım çektikçe eline geldi ben Hairforte kullanmaya başlamıştım oda aşırı döktü bıraktım şuan şaçımda yağlanma kepek kaşıntı var. Ben beni gerçekten iyileştirebilecek tedavi istiyorum ama herkes para derdinde olup gereksiz tedaviler öneriyor lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba,
   Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm,şikayetinizin şiddetine göre losyonu haftada 2-4 defa uygulayın,arkasından bone takarak 3-4 saat bekletin daha sonra seboderm şampuanla yıkayın. beraberinde saç kalitenizi korumak ve dökülmesini önlemek için xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?