Yağlı Egzamada Saç Dökülmesi

Yağlı egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer saçlı deridir. Dökülme sebepleri dendiğinde, ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani ailesel saç dökülmeleridir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür ve çok fazla olmasa da dökülmeye neden olabilir.

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana ekimdir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçidirler.

Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı ekzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Yağlı Egzama Saç Dökermi?

Hastalığın tespit edilen en sık sebebi maleezia furfur adlı mantardır yani bir tür mantar hastalığıdır. Tedavide kullanılan kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa saçlar beslenemez, dökülür bu sebeple tedavide kortizonlar kadar etkili bitkisel kortizon içeren Dermotto losyn veya benzeri ürünler kullanılması daha doğrudur.

Yağlı egzamanın saçı dökmesi şu şekilde izah edilmektedir;

Hastalığın kökü zedelemesi

Çok kaşındığından kaşımanın saça zararı

Aşırı yağlanma ve kepek köke zarar verebilir

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir, kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Yağlı egzamanın saça zararını engellemek için tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için şampuan olarak climbazol içerenler tercih edilmelidir. climbazol mantar öldüren ilaçlar arasında en etkilisidir. Climbazol içeren şampuanın 2 haftada büyük oranda geriletmesi beklenir beklenen sonuç elde edilmedi ise şampuan dışında solüsyon tarzı ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Seboreik Dermatit

Aslında buradaki klasik seboreik dermatit değildir, yaralnamaya bağlı bir tür deri reaksiyonudur ve kendiliğinden düzelir. Kızarıklık, kaşıntı, kepek gibi bulguların olması seboreik dermatit teşhisi konmasına neden olur ancak genellikle yanlış teşhis olur.

Egzamada Saç Ekilirmi

Artış olduğu dönemde yapılmaması daha doğrudur. Tedaviyle deri bulguları geçtikten sonra yapılmalıdır. Derideki reaksiyon normalde bile saça zarar verirken ekim yapılmış yani hassas olan nakil köklere de zarar verebilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi İçin Şampuan

Seboreik dermatit ( yağlı egzama ) saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar. Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (pitrosporum ovale) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz. Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan mantara da etkili şampuanlar ve solüsyonlar reçete edilir. Seboreik dermatit şampuan ile tedavi edilebilir, en önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir. Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu temizlik özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrarlamaz. Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır. Hafif ve orta düzeyde seboreik dermatit şampuanlarla tedavi edilebilir ancak ağır vakalarda buna ek olarak çeşitli solüsyonlar kullanılması uygun olur. Seboreik dermatit için solüsyon dendiğinde akla daha çok kortizonlu ilaçlar gelir ancak kortizonların yan etkileri olduğu için bitkisel kortizon içeren solüsyon kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur. Gerek mantara ekili maddeler içermesi ve gerekse bitkisel kortizon içermesi sebebiyle yan etkisi minimum olan dermotto losyon tercih edilebilir. Şikayetler düzeldikten sonra hastalığın tekrar etmemesi için % 1 climbazol içeren şampuanla devam edilmeli. Sonuç olarak ; seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır. Unutmayın seboreik dermatit doğru ilaçlarla tedavi edilebilir ve doğru şampuan kullanımıyla tekrarı engellenebilir bir sorundur. Ben hastalarıma bu gurup ürünleri reçete ediyorum ve bu güne kadar genel sonuçlar tatmin ediciydi.

Yağlı Egzamada Saç Dökülmesi” yazısında 530 düşünce

 1. ekrem diyor ki:

  Merhaba hocam 6 yıl önce şiddetli egzama geçirdim orta hat seyreldi ama sonra hiç dökülmedi , dr erkek tipi dökülmeyi de tetiklemiş olabilir dedi. Hair forte kullanırsam egzamadan kaybedilen saç geri çıkar mı

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Daha önce egzama geçirdiğiniz için sprey losyon türü ürünler egzamayı tekrar tetikleyebilir.bu nedenle kullanmanızı önermem. xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 2. emre diyor ki:

  merhaba hocam yaşım 36 son iki aydır çevremdeki kişiler yüzünden çok stres yaşadım ve saçlarımda aşırı kaşıntı ve dökülme var elimle hafifçe tutup çektiğimde 5 , 6 tel saç geliyor ve gün içinde hep omzumda önümde saçlarımın önünde dökülmüş saçlar görüyorum saçlarımı zeytinyağlı doğal sabun ile yıkıyorum ama kaşıntı dayanılmaz boyutlarda geziniyor , aynı zamanda makat ve çevresinde yoğun kaşıntı var vucutta genel olarakta kaşıntı mevcut ne yapmamı önerirsiniz iyi çalışmalar kolay gelsin.

 3. Haticee diyor ki:

  Merhaba dr bey göz çevremde egzama oldu sürekli kaşınıyor kötü görünüyor çalışan bi insanım mecbur makyaj yapıyorum hipokort diye bi ilaç kullandım geçti ama yine nüksetti ne kullanmam gerek tekrar etmemesi için hocam psikolojim bozuldu artık

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   merhaba,
   makyaj malzemelerinden kaynaklanıyor olabilir. önce iyileşmesini sağlayın. daha kaliteli marka tercih edin

 4. Seboreik Dermatit Hastası diyor ki:

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım. saçlarımda egzema var fakat ileri seviye olduğunu düşünmüyorum. Sadece bazı dönemlerde çok kaşıntı oluyordu ve 3-4 aydır dökülmelerde artış oldu. Her elimi attığımda saç geliyordu ister ince ister kalın ister kısa çok canımı sıktı aynı telogen efflevium gibiydi. Bu sebeple doktora gittim teşhis konuldu. Ama saçlarımın hacminde baya azalma hissediyorum. Doktorum capicade ardıç özlü şampuan verdi ve ketoral şampuan verdi. Capicade’yi 15 dakika saçında bekletip yıka dedi fakat tam olarak anlamadım. Ketoralde ise hiçbi şey yazmıyor ben de sadece capicade kullanıyorum. Saçlarım kendine ne zaman gelir ve dökülme durur? Dökülme biraz azaldı gibi ama çok endişeleniyorum ve psikolojim çok bozuldu. Lütfen cevap verin

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   yetersiz bir tedavi planlanmış.
   DermoTTO losyon ve Seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.saç dökülmesini önlemek ve cildin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için Biotin tablet günlük 10 mg almanızı öneririm. Ayrıca Xpecia tabletde başlayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. Hatice diyor ki:

  Merhaba! Dr bey dediğiniz gibi biotin ve xpcia tablet kullandım şükürler olsun bir yıldır saç derimde egzama kalmadı bir de vücutta ve ellerde sürekli tekrar eden egzama için ne önerirsiniz sanki bu hapları kullanırken ellerimde de egzama çıkmıyordu

 6. Zühra diyor ki:

  Doktor Bey 1 yıldır yağlı egzama problemim var.kaşinti ve saç dibi agrım çok fazla oluyordu.yazilarinizi takip ederek Dermotto Losyon Ve Seboderm kullandım.sampuani hâlâ kullanıyorum.fakat son zamanlarda aşırı saç dökülmem var.kepek sorunu da devam ediyor.bana ne önerirsiniz?Not: Haşimato hastasıyim ve tedavi görüyorum…

   • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

    Merhaba,
    haşimato hastası iseniz saç dökülmesine neden olur. önlemek için Günlük 10 mg Biotin tablet almalısınız. biotinin yanısıra Xpecia tablet de başlayabilirsiniz.Şikayetleriniz tam olarak bitsede ara ara haftada bir de olsa Dermotto losyon kullanmaya devam edebilirsiniz.bu nüksü önler. seboderm şampuan kullanmaya devam edebilirsiniz.biotin aynı zamanda egzamada cildin iyileşmesini de hızlandırır.
    Op. Dr. Atilla Kaya

    • Eren diyor ki:

     Merhabalar, 24 yaşındayım. Uzun zamandır saçımda egzema vardı fazla önemsemiyordum ama son bir senedir saçlı derimde ciddi şekilde özellikle ön bölgelerde yağlı egzema arttı (Tabakalaşmış şekilde ve kaldırınca ufak ufak saçlarla beraber geliyor.) ve bu bölgelerde seyrelme de oldu. İlk başlarda saçımın sağ tarafı daha tabakalaşırken ve seyrelmişti. Burada saçlarım çıktı güçsüz de olsa yavaş yavaşta sıklaşıyor. Fakat bu sefer sol tarafımda da başladı. Saçlarım canlılığını da yitirmiş durumda. Öneriniz nedir?

     • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

      Merhaba,
      Egzama için: Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.şikayetlerinizin derecesine göre losyonu haftada 2-4 defa uygulayın, 3-4 saat bone takarak saçlı deride bekletin, arkasından seboderm şampuan ile yıkayın. Biotin 5mg tablet ve Xpecia tablet günde iki tane almanızı öneririm
      Op. Dr.Atilla Kaya

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   haşimato hastası iseniz saç dökülmesine neden olur. önlemek için Günlük 10 mg Biotin tablet almalısınız. biotinin yanısıra Xpecia tablet de başlayabilirsiniz.Şikayetleriniz tam olarak bitsede ara ara haftada bir de olsa Dermotto losyon kullanmaya devam edebilirsiniz.bu nüksü önler. seboderm şampuan kullanmaya devam edebilirsiniz.biotin aynı zamanda egzamada cildin iyileşmesini de hızlandırır.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Hatice diyor ki:

  Mrb dr bey sizin dediğimiz gibi hp biotin ve xpecia tablet kullandim egzamam durdu sac derim normale dönmüştü fakat xpecia kutuyu bitirdim tekrar minik minik cikmaya basladi devam mi etmeliyim xpecia ya ve biotine

  • dogan diyor ki:

   merhaba dr bey seboreik dermatit hastalığım var. loprox şampuan ve aknetrent kullanıyorum iyileşme olurmu daha etkili sampuan ilaç varmidir yoksa bunlar yeterli midir

   • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

    Merhaba,
    Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Aknetrent kullanıyorsunuz günlük 10 mg biotin tablet de kullanmalısınız. saç dökülmesine neden olur.
    Op.Dr.Atilla Kaya

   • İsmail Sari diyor ki:

    Hocam merhabalar Bende de yağlı egzama sorunu var. Dökülmesi kaşıntısı hele hele yağlanması beni o kadar çok bezdirdi ki Anlatamam… Siz tek bir isteğim var hocam hangi şampuan hangi Hap’ı kullanmalıyım. Kullanacağım şampuan Günlük kullanıma uygun mudur ? Ne kadar süre kullanmalıyım? Bu soruların cevabı benim için çok Elzem. Şimdiden Teşekkür ederim.

    • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

     merhaba,
     Dermotto losyon, Seboderm şampuan , ciltin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için biotin 5mg ve saç dökülmesini önlemek için Xpecia tablet kullanabilirsiniz.
     Op.Dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir