Online Randevu Tedavi Ücreti

Mayasıl Nedir, Neden Olur?

Anüs ve civarının kaşıntı yapan sebepleri arasında ilk sırayı alır ve vakaların neredeyse % 90 kadarında mayasıl (anal dermatit) teşhisi konur. Hastaların büyük çoğunluğu basur olduğu düşüncesiyle gelir ancak basur ile ilişkisi olmayan, ne sebebi, ne tedavisi nede oluşturduğu şikayetleri basura benzemeyen bir hastalıktır. Daha çok kurdeşen benzeri alerjik bir durum olarak değerlendirilir.

Mayasıl

Makat bölgesinin en sık rastlanan ancak en az dile getirilen hastalıklarındandır. Çünkü bölgenin kaşındığını ifade etmek yanlış değerlendirmelere de neden olabilmektedir. Hastalar aylarca kaşırlar ama en yakınındaki kişiyle bile bunu paylaşmazlar.

Mayasıl Nedir

Alerji benzeri reaksiyon sebebiyle derinin kalite kaybetmesi, yapı olarak bozulması durumudur. Bir tür kurdeşendir, Makat bölgesinin tedaviye en dirençli hastalığıdır, aylar yıllarca doğru tedaviyi buluncaya kadar sıkıntı devam edebilir.
Kaşıntı dışında bir çok belirtiye rastlanır. Çeşitli sebepler gösterilse de genellikle hastalığın nedeni kesin olarak tespit edilemez. Latince adı anal dermatittir.

Mayasıl Neden Olur

– Makat bölgesinin aşırı temizliği, sabun vb kimyasalları bölge temizliğinde kullanmak cildi koruyan tabakayı bozar
– Tüketilen  gıdalar; Acı, patlıcan, domates, çikolata, turşu, baharat
– Pamuk ve keten dışı yani sentetik materyalden iç çamaşırı giyinmek.
– Pudra alerjisi sık rastlanan bir durumdur
– Bölgenin nemli kalması
– Fazla kilo (kalça arasının havalanması azalır)

 

Mayasıl belirtileri
– Makat bölgesinde ki  kaşıntı , ciddi sosyal sorun oluşturabilir, hastayı anksiyeteye sokabilmektedir. Herhangi bir yerimiz kaşındığında etrafı çok önemsemeden kaşıyabiliriz ama makatımız kaşındığında öyle ulu orta kaşyıamayız.
– Makat civarında ıslaklık, nem
– Az miktarda kanama, kaşımaktan olur (kaşıntıyla olan tahrişten)
– Deride kalınlaşma
– Akıntı gibi salgı.
– Kötü koku
– Acı veya ağrı.
– Deri kalitesinin bozulması sonucu küçük çatlaklar. Bu çatlaklara aslında ragad denir ve anal fissürden farklı bir hastalıktır. Acı ve ağrı anal fissüre kıyasla çok daha az düzeylerdedir.
Mayasıl Teşhisi;
Muayeneyle %100 e yakın doğrulukla teşhis konabilir, yapılabilecek diğer tetkik ve teknolojinin teşhise ciddi faydası olmaz. Muayenede anus çevresindeki cildin kalınlaştığı, hassaslaştığı, çok nemli olduğu, koktuğu ve çatlaklar olduğu görülür. Özellikle hastanın anlattıkları teşhiste önemli yol gösterici bilgiler içerir. Sorunun anüsten yukarı doğru ne kadar ilerlediğinden emin olmak için anoskop muayenesi veya makat endoskopisi yapmak uygun olur.

Mayasıl tedavisi

Öncelikle nedenin ortadan kaldırılması olmalıdır ,çünkü neden devam ettiği sürece tedaviye rağmen yeniden ortaya çıkar.
Akla ilk gelen ilaçlardan biri  Pruzon Merhem dir.Mayasıl tedavisi için üretilen tek ilaçtır. Ve oldukça da etkilidir. Pruzon kullanılmaya başlanıldığı gün şikayetler büyük oranda geriler. 1-3 gün içerisinde tamamen düzelmiş olur. Günde iki defa kullanmak yeterlidir.
Hastalığı düzelttiği gibi deriyi koruyacak bir bariyer oluşturur. Kortizonlu merhemler de kullanılabilir ancak kortizonların ciddi yan etkileri olabileceğinden ve geç cevap vereceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Pruzon merhem deki bitkisel kortizonun belirlenmiş bir yan etkisi yoktur.
Neden olan asıl sorun ortadan kaldırılmazsa mayasıl tekrar oluşabilir, tekrarlaması olursa aynı tedavi yeniden uygulanabilir. Terlemenin daha fazla olduğu yaz aylarında derideki sorun ve şikayetler artabilir.
Yaz aylarında kalçaların arasına pamuklu kumaş parçası veya kağıt peçete koymak şikayetleri azaltır. Yine yazın denize veya havuza girildiğinde makat ve çevresi, kenarda otururken kuru tutulmalıdır.

Mayasıl Ameliyatı
Yukarıda bahsedildiği gibi hastaların bazılarında deri o kadar kalınlaşır ki basur memesi gibi görünür, bu durumda bu kabalaşmış deri alınarak yerine yeni sağlıklı bir deri gelmesi sağlanır. Ancak temel sorun ortadan kaldırılmazsa yeni gelen deri de eskisi gibi kalınlaşarak mayasılın tekrarlamasına neden olur. Bu tekrarın sık olması sebebiyle ameliyatla mayasıl tedavisi pek yapılmamaktadır.

Mayasılı Yapan Yiyecekler

Baharatlar, turşu, çikolata, acı biber, kahve ilk akla gelenlerdir ancak şikayetleri artıran farklı gıdalarda olabilir. Bira ve sirke gibi mayalı içecekler de şikayetlerin armasına neden olabilir. Bunların yanı sıra yaz aylarının getirdiği sıcak ve aşırı terleme de azmasına neden olabilir. Aşırı terleyen ve kilol kişilerde daha sık görülmesinin nedeni budur.

Koltuk Altı Kaşıntısı
Deri yapısı olarak makatın kenarlarına benzer, kaşıntı ve kızarıklık yaklaşık mayasılla benzer sebeplerle olur, tedavisi de yaklaşık aynıdır. 2-3 gün pruzon merhem kullanmak yeterlidir. Genellikle çok şiddetli olmaz. Yaz aylarında şikayetlerde artış olur.

Makatta Neden Kaşınır

Anal fissür denilen makat çatlağında kaşıntı görülme ihtimali % 70 civarıdır ve en sık sebeplerdendir. bunun dışında daha az olmakla birlikte hemoroid, kondilom, ragad, etbeni, sedef gibi hastalıklar da kaşınma yapabilmektedir. Bunların tedavisi mayasıldan farklıdır ve asıl hastalığın ortadan kaldırılmalıdır.

Mayasıl Kremeri

Bu hastalığa özel olarak üretilmiş tek ilaç Pruzon Pomaddır, merhem yapısındadır, bitkisel kortizon, iyileştirici ve bariyer oluşturucu etkileri vardır. Bunun dışında beklazon, kenakort gibi kortizon ilaçları da mayasıl tedavisinde kullanılmaktadır.

Mayasıl Olanlar Ne Yememeli
Tek sebep gıdalar olmasa da akla ilk tüketilen gıdalar gelir ve şunlar tüketilmemelidir; Acı, turşu, baharat, patlıcan, domates, kahve, çikolata. Tabi bu gıdalar yenmesin derken hayatı zehir etmeye gerek yok. Hastalık ilaçla düzeldikten sonra yukardakiler yenmeli ama yeniden başlatan bir yiyecek varsa o diyetten çıkarılmalıdır. Örneğin pruzon kullandınız sorun bitti bir gün turşu yediniz yeniden ortaya çıktı bu durumda sebep bellidir yani turşudur, artık turşu tüketmemelisiniz. Tabi turşunun sebep olması başka bir gıdanın sebep olmayacağını garanti etmez bu sebeple neden olan gıdalar bununcaya yada diğer deyimle sorun tamamen yok olana kadar dikkat edilmelidir.

Gece Makat Kaşıntısı

Anal dermatit yani mayasıla bağlı kaşınma daha çok gündüz olur hastalar genellikle gece rahattır. Gece aşırı kaşınma varsa bu durumda kıl kurdu (oksiyür) akla gelir.

Kıl Kurdur Tedavisi
Kıl kurdunun tedavisi son derece basittir. Kontil tablet veya süspansiyon içilir, 14 gün sonra yumurtadan çıkan kıl kurtları tekrar yumurtlamadan yeniden aynı ilaç içilir bu tedaviyle % 100 yakın ihtimalle düzelir.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu vardır. Tırnak arasına giren yumurtlarla bulaşan bu hastalık ailede bir kişide varsa şikayet olmasa bile diğer aile üyelerinde de olabilir bu sebeple tüm aile aynı gün ilacı almalı yine 14 gün sonra herkes aynı gün almalıdır. Yoksa yumurtalar aile içinde sürekli dolaşarak hastalığın tam tedavisine engel olur.
Tabi ailede tedavinin tamamlanması bir daha asla olmayacağı anlamına gelmez çünkü yakın ilişkisde olunan veya yeme içme hizmeti alınan kişilerde varsa onlardan da bulaşabilir. Bu sebeple belediyler ve sağlık müdürlükleri özellikle gıda satışı (kasap, şarküteri, bakkal, market vs) ve sunumu (lokanta, kantin, büfe, cafe vs) yapılan yerlerde belirli aralıklarla kontrol yapar ve çalışanların portör muayenesi olup olmadığına bakar. Portör muayenesinde çalışanlara dışkı mikroskobisi tetkiki yapılır ve kıl kurdu veya başka parazitlere ait canlı ya da yumurta olup olmadığına bakılır. Parazit veya yumurtası varsa kişinin çalışmasına kısa süre ara verdirilir ve bu sürede tedavi olması yani parazitlerden arınması sağlanır.

Anal Dermatit

Makat bölgesinin en sık görülen hastalıklarından biridir. Hastaların büyük çoğunluğu hemoroid olduğu düşüncesiyle başvurur ancak hemoroidle ilişkisi olmayan bir hastalıktır. Anal dermatit bir tür kurdeşendir, Türkçede mayasıl olarak tanımlanmıştır. Makat bölgesininin en ağır, en inatçı kaşıntı sebebidir. Kaşıntı dışında bir çok bulgu vardır.Çeşitli sebepler gösterilse de genellikle hastalığın nedeni kesin olarak ortaya konamaz.

anal dermatit

Anüste egzema yapan sebepler

– Tititzlik; bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder
– Çeşitli gıdalar;Patlıcan ve domates, çikolata, baharat tüketimi (özellikle karabiber)

– Sentetik iç çamaşırı giymek.

-Pudra kullanımı (pudra allerjisi olanlarda)

-Dar kıyafet giymek

Anal dermetit belirtileri

anal dermatit neden olur– Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşıntı.
– Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
– Zaman zaman hafif kanama (kaşıntıyla olan tahrişten)
– Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
-Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
-Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
-Yapısal değişiklik, tahrişe bağlı hafif ağrı.
-Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
-Eşlik eden hastalıklar; fissür (çatlak), enfeksiyon, mantar, alleji, hemoroid,d
sedef ve egzema.

Anal dermatit tedavisi

Öncelikle neden ortadan kaldırılmaya çalışılır. Pruzon merhem anal dermatit tedavisi için üretilen tek üründür. Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı, ıslaklık azalmaya başlar, ertesi gün şikayetler düzelmiş olur ama cildin düzelmesi 3-10 günü bulabilir. Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir. Sorunun tekrar ortaya çıkmasını engellemek için yukarıda sayılan nedenler araştırılmalı asıl neden bulunup ortadan kaldırılmalıdır.

Sebep engellenmediği sürece anal dermatit (mayasıl) tekrarlar, tekrarlaması durumunda aynı tedavi uygulanabilir. Özellikle sıcak yaz aylarında terleme arttığı için ciltteki sorun ve şikayetler artabilir bu durumlarda merhem kullanmaya ek olarak bir parça tuvalet kağıdı kalçaların arasına konulmalıdır. Kalçaların arasına konan peçete bölgenin nemini alır,cildin sürtünmesini engeller ve havalanmayı artırır.

Yine yaz aylarında havuz, deniden çıkınca ıslak şortla oturmak yerine kuru şortla değiştirmek doğru bir davranış olur.

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.html

29 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba 3.derece hemoroid cıktı bende agrısız kanamasız ne yapmamı önerirsiniz. Sicak suya otursam iceri girer mi ?

  1. sıcak suya oturma banyosu yapabilirsiniz.kabız kalmayın,tuvalette ıkınmayın,uzun kalmayın,hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm,ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilme şansınızı kaybetmeyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam size geçen aylarda yazmıştım sonunda bulunduğum şehirde bir general cerrahiye makatı gösterdim çok utansamda. Dedim doktora 35 kilo fazlam var acaba ondan mı akıntı oluyor dedim ve bazen düzensiz kan görüyorum boxerimde dedim(dışkıda kan olmadı hiç) doktor baktı makatıma ve vazelinle orayı kayganlaştırıp makatın içine şöyle bir baktı parmağınla ve bir sorun göremiyorum dedi ve daha ileri bir kamerayla bakma olayına gerek yok dedi. Ben dedim seneler önce çatlak ameliyatı olmuştum acaba ondan dolayı bir genişleme falan mı oldu makatta neden akıntı oluyo dedim ve doktor yine bir sorun göremiyorum çok kilon var ve vermelisin dedi doktor. Son zamanlarda çok ishal oldum ve zorladım heralde makatı ondan mı kaynaklandı acaba hafiften kanama bilmiyorum, son 1 haftadır hiç yoktu hatta akıntıda 3-4 gündür yoktu bugün yine oldu. Aslında akıntı şöyle genel olarak büyük tuvaleti yaptıktan sonra orda hafiften akıntı oluyor bir süre sonra, o akıntı olunca orada kaşınma oluyor. Doktor makat arası tahriş etmişin bence bir cildiyeye gözük dedi ama pruzon adlı ilacı araştırdım onu kullansam sizce bu anlattığım sorunlara faydası olur mu hocam, cildiyeye gitsem kesin kortizonlu bir krem vercekler gerek varmı sizce gitmeme? Biraz fazla yazdım hocam ama sizce makatta bir genişleme olsa veya yırtık olsa orada hergün akıntı ve kanama olması gerekmezmiydi cahilliğimden soruyorum, çünkü 3 gün akıntı olmayabiliyor veya kanama sonra ertesi gün yine olabiliyor düzensiz, 7 kilo verdim şuan hafiften de olsa şikayetlerim azcık azaldı daha 35 vermem lazım, sizce bu sorunu atlatabilirmiyim. Doktor ishal hapı verdi ama şu 2-3 gündür hiç ishal olmadım ve hapı kullanmadım daha sizce kullanayımı yinede. şimdiden teşekkürler hocam

  1. kilo vermen gerekir,sabırlı olup devam etmelisin.diyet yapsanda sebze tüketmeyi,bol su içmeyi ihmal etmemlisin.fakat akıntının nedeni tespit edilse iyi olur.makat hastalıkları konusunda deneyimli proktoloji uzmanına görünmende fayda var.kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. merhaba hocam mayasıl sorunu yaşıyorum nasıl bir tedavi yöntemi kullanıyorsunuz ?

  1. kaşıntının nedeni tespit edilmeli.makat hastalıklarından kaynaklabilir.eğer neden makat hastalığı değilse allerjik olabilir.temizlik için sabun vb kimyasal kullanmayın,pamuklu çamaşır giyin,çamaşırlarınızı antiallerjik deterjanlarla yıkayın,dar giymeyin,turşu,salamura,acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. merhaba hocam mayasıl sorunu yaşıyorum .ne yapmalıyım ?

  1. muayene olmanızı öneriirm.gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. makat hastalıklarında anüsün şekli bozulup tam kapanamadığı için akıntı olur,akıntı kaşıntıya neden olur.bundan başka anal dermatitiniz olabilir,kaşıntı için pruzon kullanabilirsiniz.ama sorunun tespiti için makat hastalıklarına spesifik çalışan bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?