Makat Çatlağı Tedavisinde BOTOX Uyguluyoruz.

Makat çatlağı tedavisinde 3 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar krem tedavisi, botoks enjeksiyonu ve ameliyattır. Her üç tedavi yönteminde de amaç istemsiz olarak kasılan ve fissürün yani makatta oluşan yaranın iyileşmesini engelleyen kasın gevşetilmesidir. Hangi yöntemin uygulanacağı fissürün ilerleme derecesine göre belirlenmektedir. Ancak ameliyat yönteminde kalıcı gaz ve dışkı kaçırma oluşması riski bulunmasından dolayı önerilmemektedir. Onun yerine kronikleşen fissürlerde kesi ve dikiş olmadan kolaylıkla uygulanabilen botox tedavisi önerilmektedir.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Botox tedavisinin etkisinin anlaşılması için anal fissür nedir, neden olur ve anal fissür neden kendi kendine iyileşmez gibi soruların cevabının bilinmesi faydalı olacaktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?

Makat çatlağı anüs derisinde ortaya çıkan yara ve yırtıklardır. Yapısal olarak vücudumuzda ortaya çıkan yara ve çatlaklarla aynıdır. Ancak makat kasları sürekli olarak kasıldığı için bu yara normal yaralar gibi kendi kendine iyileşememektedir. Ayrıca sinir uçlarının yoğun olduğu bir bölge olmasından dolayı şiddetli ağrıya da neden olmaktadır.

Makat Çatlağı Neden Olur?

Makat çatlağı büyük oranda kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kabızlık durumunda dışkı sertleşir. Sertleşen dışkı ise makattan geçişi esnasında anüs derisinde yara ve yırtık oluşmasına neden olmaktadır.

Kabızlık sorunun yanı sıra kronik ishalde sık ve aşırı dışkılamaya bağlı olarak makatta çatlak oluşmasına neden olmaktadır.

Kabızlık ve ishal kadar sık olmasa da normal doğum, anal ilişki gibi durumlarda makatta çatlak yani anal fissür oluşmasına neden olmaktadır.

anal fissur

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Türleri Nelerdir?

Makat çatlağı oluşan yaranın yerleşim durumuna yani ilerleme seviyesine göre akut makat çatlağı ve kronik makat çatlağı olarak ikiye ayrılmaktadır. [1]

Akut anal fissür hastalığın yeni oluştuğu, yaranın yüzeysel olduğu türdür. Kronik fissür ise yaranın derin yerleşimli olduğu yani sorunun ilerlemiş olduğu türdür.

Akut ve kronik fissürlerde görülen şikayetler aynıdır. Ancak kronikleşen durumlarda ortaya çıkan şikayetler uzun süre devam edebilmektedir. Örneğin akut dönemde bir fissürde dışkılama sonrasında yaşanan ağrı birkaç dakika devam ederken, kronik dönemde ortaya çıkan ağrı birkaç saat devam edebilir.

Makat çatlağının akut mu kronik mi olduğu uygulanacak tedavinin seçilmesi açısından önemlidir. Akut dönemde bir makat çatlağında ilk olarak krem tedavisi denenir. Kronik dönemde ise kremin etkisi yetersizdir. Vakit kaybetmeden botox enjeksiyonu yapılması önerilir.

 Anal Fissür (Makat Çatlağı) Belirtileri Nelerdir?

Makat çatlağında en belirgin ve ayırt edici şikayet makat bölgesinde dışkılama esnasında ortaya çıkan cam kesiyormuş gibi hissedilen acıdır. Buna ek olarak kanama, kaşıntı, anüs çevresinde şişlik, zonklama hissi gibi şikâyetler görülmektedir. İleri dereceli ve kronikleşmiş fissürler de ise deri çıkıntısına benzer nöbetçi memeler görülmektedir.

Botoks Enjeksiyonu ile Makat Çatlağı Tedavisi

Botox uzun yıllardır hem sağlık hem kozmetik alanın kullanılan bir maddedir. Botox maddesinin kasları felç etme etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde kasılarak makat çatlağının iyileşmesini engelleyen kasın geçici olarak felç olmasını yani devre dışı kalmasını sağlar. Kasılmanın engellenmesi ile bölgeye temiz kan akışı sağlanır ve makat çatlağı kısa sürede iyileşir. [3]

Ancak botox tedavisi yaptırırken tedavinin başarılı olması için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunlar;

Başarılı bir tedavi için mutlaka 100 ünite botoks enjeksiyonu yapılmalıdır. Bazı durumlarda ilaçtan tasarruf etmek için ilaç iki hastaya kullanılmaktadır. Bu durumda 50 ünite botox enjeksiyonu yapılmaktadır. Daha az ilaç kullanılması tedaviden alınan başarının düşmesine neden olmaktadır.

Botox uygulaması mutlaka proktoloji alanında uzman bir genel cerrah tarafından yapılmalıdır. Tedavinin başarılı olması için enjeksiyonun doğru kasa doğru şekilde yapılması önemlidir.

Tedavi uygun miktarda, tecrübeli bir proktoloji uzmanı tarafından yapılırsa %95 oranında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisinde hasta konforu çok yüksektir. Tedavi sonrasında oluşabilecek herhangi bir risk bulunmamaktadır. Ameliyatla makat çatlağı tedavisi sonrasında kalıcı gaz ve dışkı kaçırma riski bulunmaktadır. Bunun nedeni ameliyatta makat kaslarının zarar görme riskidir. Botox enjeksiyonunda kesi ve dikiş olmaması sayesinde bu tür risklerin görülmesi söz konusu değildir.

Kesi ve dikiş olmaması sayesinde klinik ortamında kolaylıkla uygulanabilir. Bu sayede hastane ve narkoz masrafları gibi ek masraflara gerek olmaz. Botoks tedavisi ameliyata göre  oldukça ekonomiktir.

Pratik bir tedavi olması sayesinde 10-15 dakika kadar kısa bir sürede uygulanır. Tedavi sonrasında hasta aynı gün sosyal hayatına dönebilir.

Tedavi sonrasında pansuman ya da özel bakım gerekmez. Enfeksiyon oluşma riski yoktur.

Ameliyat korkusu olanlarda dahil herkese uygulanabilir.

Tecrübeli bir doktor tarafından yapılması halinde %95 başarı elde edilir.

Tedaviden sonra iyileşme sürecinde acı, ağrı ya da rahatsızlık hissedilmez.

Makat Çatlağı Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makat çatlağından korunmak, ilerlemesini durdurmak ve tekrar etmesini önlemek için beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Makat çatlağı ve hemoroid gibi hastalıklar büyük oranda kabızlığa bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak için kabızlık mutlaka engellenmelidir.

Kabızlıktan korunmak için lif ağırlıklı beslenilmeli, tam buğday unlu ve kepekli ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca bağırsak hareketleri de düzenlenmelidir. Kabızlık ve çözümü hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı yeni oluşmuşsa yani akut dönemde ise kremle tedavisi mümkündür. Yeni oluşan fissürlerde krem tedavisi mutlaka denenmelidir.

Makat Çatlağı Kremleri

Piyasada makat çatlağı için birçok ürün satılmaktadır. Bunlar kimyasal içerikli ve bitkisel içerikli ürünler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta piyasada en sık karşılaşılan nitrogliserinli makat çatlağı kremleridir. İçeriğindeki nitrogliserin kasların gevşemesini sağlamaktadır. Bu kremler kullanılırken ağrı yaşanmaması için ek olarak uyuşturucu özelliği olan anestol pomad kullanılması önerilmektedir.

Nitrogliserin etkili bir madde olmasına karşın hastaların birçoğunda ciddi yan etkilere neden olmaktadır. Nitrogliserinli makat çatlağı kremleri kullanan hastaların büyük çoğunluğunda baş ağrısı, baş dönmesi, terleme ve baygınlık hissi gibi rahatsız edici şikayetler görülmektedir. Bu yan etkilerin yaşanmaması için bitkisel içerikli kremlerin kullanılması önerilmektedir. [2]

* Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta gibi nitrogliserinli kremler 2021 yılı itibari ile ortama 180 TL gibi bir fiyatta satılmaktadır. Ayrıca ek olarak uyuşturma etkisi için kullanılan anestol pomad 2021 yılı fiyatı 18 TL civarıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı KremiBitkisel Makat Çatlağı Tedavisi

Anuflex merhem bitkisel içerikli bir makat çatlağı kremidir. İçeriğinde bulunan bitkisel özler sayesinde hem kasları gevşetir, hem uyuşturma sağlayarak ağrı hissedilmesini sağlar, hem de yaranın iyileşmesini hızlandırır.

Aynı safa yağının gevşetici etkisi bulunmaktadır. Bu sayede makat çatlağının iyileşmesini engelleyen kaslar gevşetilir ve yaranın iyileşmesine olanak sağlanır. Aynı safa yağı (Calendula Officinalis Flower Oil) sağlık alanında sıklıkla kullanılan etkili bir özdür. Dünya sağlık örgütü tarafından yara iyileştirici  ve yatıştırıcı etkisi onaylanmış bir özdür. [4]

Karanfil yağı ise anestol pomadın sağladığı etkiyi bitkisel olarak sağlar. Karanfil yağının uyuşturma etkisi ile makat çatlağı ağrısı hafifler. Dışkılama öncesi kullanımı ile de acısız bir dışkılama sağlanır. Karanfil yağı birçok alandan bitkisel anestezik olarak kullanılmaktadır. Karanfil yağının etkisi ile alakalı yapılan bilimsel çalışmayı okumak için tıklayınız. [5]

İçeriğinde bulunan at kestanesi özünün damarları büzüştürme etkisi sayesinde makat çatlağı kanamasını da engellenir. Hatta birçok hemoroid hastası tarafından ağrının hafifletilmesi ve kanamanın durdurulması içinde anuflex merhem tercih edilmektedir.

*Anuflex pomad 2021 yılı satış fiyatı 59,90 TL dir.

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat çatlağından korunmak ve ilerlemesini engellemek için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi önerilmektedir. Kabızlıktan korunulacak şekilde beslenilmeli, bol sıvı tüketilmesi, yürüyüş ve düzenli egzersizler yapılmalıdır. Bu sayede bağırsak hareketleri düzenlenir, kabızlık engellenir ve fissür oluşma ve ilerleme ihtimali ortadan kaldırılabilir.

Kaynaklar

[1] Jahnny, B., & Ashurst, J. V. (2020). Anal fissures. StatPearls [Internet].

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526063/

[2] Fenton, C., Wellington, K., & Easthope, S. E. (2006). 0.4% Nitroglycerin Ointment. Drugs, 66(3), 343-349.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16526822/

[3] Radwan, M. M., Ramdan, K., Abu-Azab, I., Abu-Zidan, F. M., & Fikri, A. Z. (2007). Botulinum toxin treatment for anal fissure. African Health Sciences, 7(1).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2366122/

[4] Arora, D., Rani, A., & Sharma, A. (2013). A review on phytochemistry and ethnopharmacological aspects of genus Calendula. Pharmacognosy reviews, 7(14), 179.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841996/

[5] Khalilzadeh, E., Hazrati, R., & Saiah, G. V. (2016). Effects of topical and systemic administration of Eugenia caryophyllata buds essential oil on corneal anesthesia and analgesia. Research in pharmaceutical sciences, 11(4), 293.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5022377/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir