Anal Fissür Makat Çatlağı

Makat yırtığı veya çatlağı olarakta isimlendirilen anal fissür makat iç kısmında 2-3 cm uzunluğunda bir yırtılmayı ifade eder.Anal fissür makat bölgesinin en ağrılı ve ıstıraplı hastalığıdır öyle ki hasta tuvalette ağlayacak kadar acı duyabilir.

Anal fissür video ve fotoğrafları için https://www.instagram.com/analfissur/

Anal Fissür

Makat çatlağı da denmektedir,  % 95 ihtimalle sert bi kabızlıkla başlar, kabızlık dışında ishal, aşırı acı yeme, doğumda ıkınma gibi sebeplerlede oluşabilir. Buradaki ishal sıradan ishal değil günde 15-20 defa tuvalete gitmeyi gerektirecek kadar yoğun ishalde görülebilir.
Bu kadar ishalseniz özellikle tuvalet kağıdını çok sert hareketlerle kullanmamalısınız. Çatlağın ilk oluştuğu günlerde oluşan yırtıktan kanama da olabilir. Makatta oluşan bu küçük çatlak zamanla bölgedeki makat kaslarının kasılmasına sebep olarak ve bu kasılma çatlaktan oluşan acıya ağrı eklenmesine sebep olur. Klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” şeklinde tarif edilmektedir.

En önemli bulgusu dışkılama esnasında makatı cam çiziyormuş hissi ve tuvalet sonrası birkaç saat sürebilen kramp şeklinde makat ağrısıdır. Tuvalet sonrası ağrının eklenmesi hastalığın müzminleştiğini düşündürür. Haftalar içinde çatlağın olduğu alanada küçük bir meme oluşur ki bu da müzminleştiğinin diğer bulgusudur ve artık kişinin kendi kullanacağı ilaçlarla düzelmesinin zor olduğunu gösterir.

Makat Çatlağı Tedavi

Öncelikle ilaçla tedaviler denenmelidir.
İlaçta tercih sırası şöyledir
Anuflex
Rectoderm + Anestol
veya Anrecta + Anestol
Anuflexin ilk tercih olmasının sebebi tek ilaç kullanarak iki ilacın başarısının elde edilebilmesi ve tek ilaç olması sayesinde kullanım kolaylığıdır, diğer taraftan ekonomik de olmaktadır. Yeni kabul edilen ilk 2 hafta bölgesel uyuşturucu (anestol pomad) ve kas gevşetici (rectomer merhem) kremler kullanılır bu tedavilerle % 40-50 ihtimalle düzelir. Anestol + rectoderm birikte kullanımı yerine ikisinintoplam etkisinden daha etkili olan anuflex merhem kullanmak daha mantıklı olur.1-2 haftanın sonunda düzelmemişse müzminleştiği düşünülür.
İlaç tedavisiyle tedavi olan makat çatlağı ilk kabızlıkta yeniden oluşabilir,  bu sebeple düzelmeden sonra kabızlık konsunda çok dikkatli olunmalıdır.
Hastalık tedaviye rağmen müzminleşir yada hasta müzminleştikten sonra geldiyse hastanın kendi kullanacağı ilaçlarla düzelme ihtimali yok diyecek kadar azdır bu sebeple tedavi için ameliyat yada botox enjeksiyonu yapmak gerekir.

Fissür Botoks

Ameliyatta fazla kasılarak hastalığın iyileşmesini engelleyen makat kası kesilerek gevşetilir, botox tedavisinde ise kasılan kas 3-6 aylığına geçici olarak felç edilir ilk 1 aylık dönemde fissür iyileşmiş olur.
Kronik makat çatlağında en kolay uygulanan tedavi botox tur ve başarısı % 95 – 98 civarındadır, ancak burada dikkat edilmesi gereken şey 100 ünite yapılması gerektiğidir ve doktordan bu konuda net bilgi alınmalıdır.
Bazı kliniklerde bir ampul ilaç ekonomik olması için iki, üç hastaya uygulanır tabi bu durumda başarısı çok düşer. Botoxla fissür tedavisi kolay enjeksiyonla 1 dakikada tamamlanır ve bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, ameliyatta başarı biraz daha yüksektir % 99 civarındadır.
Anüs çatlağı ameliyatı daha başarılıdır ancak binde bir iki oranında kalıcı gaz ve dışkı kaçırma ihtimali vardır, bu şekilde kaçaklar genellikle kendiliğinden düzelir 8 ayda düzelmezse ameliyat düşünülür, bir kısmı ömür boyu kalıcıdır.
Dışkı ve gaz kaçırma ihtimali yaş ilerledikçe doğal olarak kasların zayıflaması sebebiyle, çatlak ameliyatı olanlar ileri yalarda da dışkı kaçırmaya başlayabilirler.
Ameliyatttan sonra iltihaplanma, kanama, fistül oluşması gibi yan etkiler görülme ihtimali düşük te olsa vardır b tür yan etkiler botox enjeksiyonunda sıfırdır.
Makatta çatlak kaşınma da olabilir, acıdan daha az rahatsız etsede % 70 oranında görülmektedir ve çatlak tedavisiyle kendiliğinden düzelir, ayrı bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Anal Fissür Botox Olanlar

 • Neredeyse geldikleri gibi giderler
 • Makatı sıkan kaslarını kestirmemiş olurlar
 • Ameliyat sonrası olan gaz kaşırma sorunu yaşamazlar
 • Kalıcı hasar oluşturulmadığı için benzer şekilde dışkı kaçırma olmaz
 • Çünkü yapılan işlem çok ince bir iğne ile iki enjeksiyondan ibarettir
 • Hafif bir bölgesel uyuşturma yapıldığı için işlem esnasında acı çekmezler
 • cerrahi işlem olmadığı için aynı gün işlerine dönebilirler
 • Kanama, iltihaplanma gibi yan etkiler yaşamazlar
 • Ameliyat ağrısı çekmezler çünkü ağrısız bir işlemdir
 • Bir dakika sonra sosyal yaşama dönebilirler
 • Pansuman, yara bakımı gibi şeylere ihtiyaç duymazlar

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası

 • 3-5 gün ağrı olur
 • % 0. 1-2 ihtimalle kalıcı gaz ve dışkı kaçağı olabilir, en önemli ve korkutucu sorundur
 • % 1 ihtimalle kesik yerinde fistül gelişebilir.
 • % 1 ihtimalle iyileşmez veya tekrarlar
 • 3-5 günde işlerine dönülebilirSeyrek kanama olabilir. Fissüre İyi Gelen Bitkiler Meyan kökü özütü ; Bilinen en etkili herbal kortizondur, klasik kimyasal kortizonlara yakın etki yapar ancak kortizon gibi yan etkilere neden olmaz. Kortizonlar normalde 5-6 günden fazla kullanılmaması önerilirken bitkisel kortizonlar güvenle kullanılır. Çatlaktan kaynaklanan kaşıntı, şişlik ve yanma hissini tedavi eder. Kortizonların kullanıldığı seboreik dermatit, anal dermatit, mayasıl gibi bir çok hastalıkta herbal kortizon kullanılabilmektedir. At kestanesi; Varis ve hemoroid gibi toplar damar sorunlarından kaynaklanan hastalıklar için üretilen ilaçların neredeyse hepsinde bulunur, bölgesel olarak damarlarda daralma yapar, bu sayede ödemi (şişliği) azaltır, kanama varsa azaltır, ödemin azalmasına bağlı olarak ağrı da azalır. Dolaşımı düzenler. Aynısafa otu ; Fissürde iyileşmeyi engelleyen en önemli faktör makatı sıkan kasın kontrolsüz kasılması yani kramp girmesidir. Aynısafa otu bölgesel olarak kullanıldığında kasları gevşetir bu sayede fissürün iyileşmesi gerçekleşir. Aslında gerek eczanede reçeteyle satılan beşeri ilaçlar, gerek botox enjeksiyonu gerekse ameliyatta yapılmaya çalışılan etki de aynı safa otunun etkisiyle aynıdır. Botox kasları felç ederek gevşetir, nitrogliserinli kremler bölgesel olarak kasları gevşetir, ameliyatta ise kas kesilerek gevşetilir. Aynı safa otunun etkisi nitro gliserin gibidir yani sürüldüğü alanda kas gevşer ve rahatlar. Kas gevşeyince çatlağın olduğu bölge daha rahat beslenir ve kendiliğinden düzelir. Karanfil yağı (syzygium aromaticum); Bölgesel olarak acı ve ağrı hissini azaltır yani bir tür bölgesel uyuşturucudur. Dişinol gibi diş ağrısının tedavisi için kullanılan damlaların çoğunda karanfil yağı vardır. Özellikle ağız içi, anüs gibi deriye sahip bölgelerde sürüldüğü anda uyuşturma yapar. Bu sayede fissürden kaynaklanan, dışkılarken ortaya çıkan cam çiziyormuş gibi acı ve sonrası ağrıda rahatlama sağlar. Ağrı sebebiyle tuvalete gitmek istemeyen ve acı sebebiyle anüsü kasılan hasta karanfil yağının uyuşturucu etkisi sayesinde rahat dışkılar, bu rahat dışkılama sonraki saatlerde süren kas kasılmasını azaltır ve iyileşme sağlar. Karanfil yağının ayrıca yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi de vardır.

Bu bitkilerin aktif özeriyle üretilen Anuflex krem bu içerikle üretilen tek ilaçtır, Anuflex tedavisi denemeden diğer yöntemlere geçmeyin

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

100 gr karanfil suda 5 dakika kaynatılır, demlemeye bırakılır. Her tuvalettten önce ve sonra ılık su oturma banyosu yapılır. Ilık su oturma banyosu şu şekilde hazırlanır; 3 litre su leğene konur içine bu karanfil çayından 2 fincan konur 4-5 dakika suyun içinde oturulur. Bu işlem her tuvaletten önce ve sonra tekrarlanır. Bu dönemde kesinlikle kabızlık engellenmelidir.
bu uygulama yerine çok daha etkili olan bitkisel içerikli Anuflex merhem kullanabilirsiniz.

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anal-fissure/symptoms-causes/syc-20351424

Anal fissür çatlağı ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Anal Fissür Makat Çatlağı” yazısında 1.058 düşünce

 1. Esra diyor ki:

  Merhaba iki yıl önce hemoroid ve çatlak ameliyatı oldum ağrım kanamam yok ama tuvaletten sonra gün içinde zaman zaman iğne batmasına benzer anlık şeyler hissediyorum makatta. çok evhamlıyım bu konuda acaba nüks eder mi diye tetikteyim resmen çok çektim bu hastalıktan çünkü. bu hissettiklerim nüks belirtisi midir??birde makata bazen sert dışkılarsam krem sürüyorum ve hala eski hasarlı dokuları hissediyorum bu tam iyileşmesini anlamına mı geliyor yoksa orada bozulan doku tam olarak eskiye dönmüyor mu???

  • admin diyor ki:

   Zaman zaman iğne batması şeklindeki hissiniz anal fissürünüzü tekrar ettiğinin bulgusu olabilir. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı gözden geçirin, kabız kalmayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. münevver diyor ki:

  Merhaba makatta aşırı ağrı acı şikayetiyle doktora gittim .anal fissür olduğunu söyledi fakat rektoskopi çektirmem gerekiyormuş. bu işlemi yaptırdığımda şikayetlerim artacak diye endişeleniyorum . sizce rektoskopi yaytırmalı mıyım

  • admin diyor ki:

   Anal fissür tanısı anoskopi muayenesi ile konulabilir. Rectoskopi şikayetlerinizin artmasına neden olmaz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Murat diyor ki:

  Hocam ben makattaki akıntıdan dolayı kalça aramda kaşınma oluyor. Kilo verip geçmezse doktora gözükmeyi düşünüyorum. Bu süreçte kaşınma oluyor kalça ve kuyruk sokumu bölgesinde bu normalmidir, bir arkadaşım pruzon krem önerdi ve sizin yazınız çıktı karşıma. Birde 15 gündür çok kabız oldum en sonunda kendi geçmeyince sağlık ocagında doktor hap verdi ve kısa sürede halloldu kabızlık, 15 günlük sürede hemen çatlak için falan sorun oluşmaz dimi hocam, daha kronik hallerde mi oluşuyor bu çatlak olayı

  • admin diyor ki:

   akıntının nedeni araştırılmalı,normal durum değil.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip akıntının nedenini tespit ve tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hakan diyor ki:

  Hocam son zamanlarda diyette oldugum için ishal oluyorum ara sıra. 1 günde 3-4 kere büyük tuvalete çıktığım olabiliyor. Son 3-4 gündür birşey farkettim düzenli olarak olmasa da bazen boxer’imde hafiften kan görebiliyorum. Dışkıda hiç raslamadım kana ama boxer’de görüyorum bazen. Acaba fazla tuvalete çıkmaktan mı oldu bu, 6-7 yıl önce çatlak ameliyatı olmuştum bir de. Sizce tehlikeli bir durum varmıdır hocam. Büyük tuvaleti yaparken zorlanmıyorum, karnımda ağrı da yok ama işte biraz boxerde kan oldu

 5. Recep diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Bundan 6-7ay önce kolonoskopi oldum,
  Doktorun anal fissur olduğumu söyledi anestol Pomad ve doxium hapı verdi ama çok t faydasını göremedim,
  Suan aşırı derecede kan akıyor makattan, bundan 2 ay önce yine farklı bir doktora göründüm oda longo yöntemi ile ameliyat yapılacağını söyledi, sizin fikriniz ve ameliyat ücreti hakkında Bilgi verebilirmisiniz

  • admin diyor ki:

   gelirseniz muayene ile değerlendirip öncelikle sorunu tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz.anal fissüre hemoroid eklenmiş olabilir,anal fissürde çok kanama olmaz yada başka bir nedeni olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. engn diyor ki:

  merhaba hocam
  Dışkı çıkış güçlüğü ve kabızlık nedeniyle genel cerraha muayane oldum(rektal tuşe).Anal fissür olduğumu ve hemoroaidiminde olduğunu söyledi.Anal fissür bu bölgede kaslarda spazm yaparak gevşemeyei ve rahat dışkılamayı engelliyormuş.Kanama ağrım vs yok.Sadece dışkıyı çok zor çıkarmaktayım.Dışkı yumuşatıcı ve laksatiflaer bekunis dulcolax vs kullanıyorum.Genel cerrahi uzmanı botulinum toksini uygulamasından bana bahsetmedi basit bir ameliyatla halledeceğini söyledi.Botulinum toksini uygulanırsa nüks edermi acaba.Birde maliyeti nedir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  nüksün nedeni beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmemesidir sıklıkla.ücretler için şu linke bakabilirsiniz.https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

 7. Fuad diyor ki:

  Merhabalar kronik anal fissürde botilinum toksini uygulanır mı,bir de lateral internal sfinkterotomiden sonra inkontinans ihtimali nedir ve öyle bir durum nasıl düzeltilebilir ? Şimdiden teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir