Online Randevu Tedavi Ücreti

Anal Fissür Makat Çatlağı

Makat yırtığı veya çatlağı olarakta isimlendirilen anal fissür makat iç kısmında 2-3 cm uzunluğunda bir yırtılmayı ifade eder.Anal fissür makat bölgesinin en ağrılı ve ıstıraplı hastalığıdır öyle ki hasta tuvalette ağlayacak kadar acı duyabilir.

Anal fissür video ve fotoğrafları için instagram.com/analfissur

Anal Fissür

Makat çatlağı da denmektedir,  % 95 ihtimalle sert bi kabızlıkla başlar, kabızlık dışında ishal, aşırı acı yeme, doğumda ıkınma gibi sebeplerlede oluşabilir. Buradaki ishal sıradan ishal değil günde 15-20 defa tuvalete gitmeyi gerektirecek kadar yoğun ishalde görülebilir.
Bu kadar ishalseniz özellikle tuvalet kağıdını çok sert hareketlerle kullanmamalısınız. Çatlağın ilk oluştuğu günlerde oluşan yırtıktan kanama da olabilir. Makatta oluşan bu küçük çatlak zamanla bölgedeki makat kaslarının kasılmasına sebep olarak ve bu kasılma çatlaktan oluşan acıya ağrı eklenmesine sebep olur. Klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” şeklinde tarif edilmektedir.

En önemli bulgusu dışkılama esnasında makatı cam çiziyormuş hissi ve tuvalet sonrası birkaç saat sürebilen kramp şeklinde makat ağrısıdır. Tuvalet sonrası ağrının eklenmesi hastalığın müzminleştiğini düşündürür. Haftalar içinde çatlağın olduğu alanada küçük bir meme oluşur ki bu da müzminleştiğinin diğer bulgusudur ve artık kişinin kendi kullanacağı ilaçlarla düzelmesinin zor olduğunu gösterir.

Makat Çatlağı Tedavi

Öncelikle ilaçla tedaviler denenmelidir.
İlaçta tercih sırası şöyledir
Anuflex
Rectoderm + Anestol
veya Anrecta + Anestol
Anuflexin ilk tercih olmasının sebebi tek ilaç kullanarak iki ilacın başarısının elde edilebilmesi ve tek ilaç olması sayesinde kullanım kolaylığıdır, diğer taraftan ekonomik de olmaktadır. Yeni kabul edilen ilk 2 hafta bölgesel uyuşturucu (anestol pomad) ve kas gevşetici (rectomer merhem) kremler kullanılır bu tedavilerle % 40-50 ihtimalle düzelir. Anestol + rectoderm birikte kullanımı yerine ikisinintoplam etkisinden daha etkili olan anuflex merhem kullanmak daha mantıklı olur.1-2 haftanın sonunda düzelmemişse müzminleştiği düşünülür.
İlaç tedavisiyle tedavi olan makat çatlağı ilk kabızlıkta yeniden oluşabilir,  bu sebeple düzelmeden sonra kabızlık konsunda çok dikkatli olunmalıdır.
Hastalık tedaviye rağmen müzminleşir yada hasta müzminleştikten sonra geldiyse hastanın kendi kullanacağı ilaçlarla düzelme ihtimali yok diyecek kadar azdır bu sebeple tedavi için ameliyat yada botox enjeksiyonu yapmak gerekir.

Fissür Botoks

Ameliyatta fazla kasılarak hastalığın iyileşmesini engelleyen makat kası kesilerek gevşetilir, botox tedavisinde ise kasılan kas 3-6 aylığına geçici olarak felç edilir ilk 1 aylık dönemde fissür iyileşmiş olur.
Kronik makat çatlağında en kolay uygulanan tedavi botox tur ve başarısı % 95 – 98 civarındadır, ancak burada dikkat edilmesi gereken şey 100 ünite yapılması gerektiğidir ve doktordan bu konuda net bilgi alınmalıdır.
Bazı kliniklerde bir ampul ilaç ekonomik olması için iki, üç hastaya uygulanır tabi bu durumda başarısı çok düşer. Botoxla fissür tedavisi kolay enjeksiyonla 1 dakikada tamamlanır ve bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur, ameliyatta başarı biraz daha yüksektir % 99 civarındadır.
Anüs çatlağı ameliyatı daha başarılıdır ancak binde bir iki oranında kalıcı gaz ve dışkı kaçırma ihtimali vardır, bu şekilde kaçaklar genellikle kendiliğinden düzelir 8 ayda düzelmezse ameliyat düşünülür, bir kısmı ömür boyu kalıcıdır.
Dışkı ve gaz kaçırma ihtimali yaş ilerledikçe doğal olarak kasların zayıflaması sebebiyle, çatlak ameliyatı olanlar ileri yalarda da dışkı kaçırmaya başlayabilirler.
Ameliyatttan sonra iltihaplanma, kanama, fistül oluşması gibi yan etkiler görülme ihtimali düşük te olsa vardır b tür yan etkiler botox enjeksiyonunda sıfırdır.
Makatta çatlak kaşınma da olabilir, acıdan daha az rahatsız etsede % 70 oranında görülmektedir ve çatlak tedavisiyle kendiliğinden düzelir, ayrı bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Anal Fissür Botox Olanlar

 • Neredeyse geldikleri gibi giderler
 • Makatı sıkan kaslarını kestirmemiş olurlar
 • Ameliyat sonrası olan gaz kaşırma sorunu yaşamazlar
 • Kalıcı hasar oluşturulmadığı için benzer şekilde dışkı kaçırma olmaz
 • Çünkü yapılan işlem çok ince bir iğne ile iki enjeksiyondan ibarettir
 • Hafif bir bölgesel uyuşturma yapıldığı için işlem esnasında acı çekmezler
 • cerrahi işlem olmadığı için aynı gün işlerine dönebilirler
 • Kanama, iltihaplanma gibi yan etkiler yaşamazlar
 • Ameliyat ağrısı çekmezler çünkü ağrısız bir işlemdir
 • Bir dakika sonra sosyal yaşama dönebilirler
 • Pansuman, yara bakımı gibi şeylere ihtiyaç duymazlar

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası

 • 3-5 gün ağrı olur
 • % 0. 1-2 ihtimalle kalıcı gaz ve dışkı kaçağı olabilir, en önemli ve korkutucu sorundur
 • % 1 ihtimalle kesik yerinde fistül gelişebilir.
 • % 1 ihtimalle iyileşmez veya tekrarlar
 • 3-5 günde işlerine dönülebilirSeyrek kanama olabilir.

  Fissüre İyi Gelen Bitkiler

  Meyan kökü özütü ;
  Bilinen en etkili herbal kortizondur, klasik kimyasal kortizonlara yakın etki yapar ancak kortizon gibi yan etkilere neden olmaz. Kortizonlar normalde 5-6 günden fazla kullanılmaması önerilirken bitkisel kortizonlar güvenle kullanılır. Çatlaktan kaynaklanan kaşıntı, şişlik ve yanma hissini tedavi eder. Kortizonların kullanıldığı seboreik dermatit, anal dermatit, mayasıl gibi bir çok hastalıkta herbal kortizon kullanılabilmektedir.
  At kestanesi;
  Varis ve hemoroid gibi toplar damar sorunlarından kaynaklanan hastalıklar için üretilen ilaçların neredeyse hepsinde bulunur, bölgesel olarak damarlarda daralma yapar, bu sayede ödemi (şişliği) azaltır, kanama varsa azaltır, ödemin azalmasına bağlı olarak ağrı da azalır. Dolaşımı düzenler.
  Aynısafa otu ;
  Fissürde iyileşmeyi engelleyen en önemli faktör makatı sıkan kasın kontrolsüz kasılması yani kramp girmesidir. Aynısafa otu bölgesel olarak kullanıldığında kasları gevşetir bu sayede fissürün iyileşmesi gerçekleşir. Aslında gerek eczanede reçeteyle satılan beşeri ilaçlar, gerek botox enjeksiyonu gerekse ameliyatta yapılmaya çalışılan etki de aynı safa otunun etkisiyle aynıdır. Botox kasları felç ederek gevşetir, nitrogliserinli kremler bölgesel olarak kasları gevşetir, ameliyatta ise kas kesilerek gevşetilir. Aynı safa otunun etkisi nitro gliserin gibidir yani sürüldüğü alanda kas gevşer ve rahatlar. Kas gevşeyince çatlağın olduğu bölge daha rahat beslenir ve kendiliğinden düzelir.
  Karanfil yağı (syzygium aromaticum);
  Bölgesel olarak acı ve ağrı hissini azaltır yani bir tür bölgesel uyuşturucudur. Dişinol gibi diş ağrısının tedavisi için kullanılan damlaların çoğunda karanfil yağı vardır. Özellikle ağız içi, anüs gibi deriye sahip bölgelerde sürüldüğü anda uyuşturma yapar. Bu sayede fissürden kaynaklanan, dışkılarken ortaya çıkan cam çiziyormuş gibi acı ve sonrası ağrıda rahatlama sağlar. Ağrı sebebiyle tuvalete gitmek istemeyen ve acı sebebiyle anüsü kasılan hasta karanfil yağının uyuşturucu etkisi sayesinde rahat dışkılar, bu rahat dışkılama sonraki saatlerde süren kas kasılmasını azaltır ve iyileşme sağlar. Karanfil yağının ayrıca yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi de vardır.

Bu bitkilerin aktif özeriyle üretilen Anuflex krem bu içerikle üretilen tek ilaçtır, Anuflex tedavisi denemeden diğer yöntemlere geçmeyin

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

100 gr karanfil suda 5 dakika kaynatılır, demlemeye bırakılır. Her tuvalettten önce ve sonra ılık su oturma banyosu yapılır. Ilık su oturma banyosu şu şekilde hazırlanır; 3 litre su leğene konur içine bu karanfil çayından 2 fincan konur 4-5 dakika suyun içinde oturulur. Bu işlem her tuvaletten önce ve sonra tekrarlanır. Bu dönemde kesinlikle kabızlık engellenmelidir.
bu uygulama yerine çok daha etkili olan bitkisel içerikli Anuflex merhem kullanabilirsiniz.

Kaynak
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anal-fissure/symptoms-causes/syc-20351424

Anal fissür çatlağı ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-nedir.html

https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/

https://www.analfissur.com/

1.058 Comments

Add a Comment
 1. Hocam daha önce ameliyat olan fakat tekrar eden hastaya botox yapılabilir mi.

  1. Muayene ile değerlendirip botilinum enfeksiyonu ile tedavi edebiliriz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba makatta aşırı ağrı acı şikayetiyle doktora gittim .anal fissür olduğunu söyledi fakat rektoskopi çektirmem gerekiyormuş. bu işlemi yaptırdığımda şikayetlerim artacak diye endişeleniyorum . sizce rektoskopi yaytırmalı mıyım

  1. Anal fissür tanısı anoskopi muayenesi ile konulabilir. Rectoskopi şikayetlerinizin artmasına neden olmaz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam ben makattaki akıntıdan dolayı kalça aramda kaşınma oluyor. Kilo verip geçmezse doktora gözükmeyi düşünüyorum. Bu süreçte kaşınma oluyor kalça ve kuyruk sokumu bölgesinde bu normalmidir, bir arkadaşım pruzon krem önerdi ve sizin yazınız çıktı karşıma. Birde 15 gündür çok kabız oldum en sonunda kendi geçmeyince sağlık ocagında doktor hap verdi ve kısa sürede halloldu kabızlık, 15 günlük sürede hemen çatlak için falan sorun oluşmaz dimi hocam, daha kronik hallerde mi oluşuyor bu çatlak olayı

  1. akıntının nedeni araştırılmalı,normal durum değil.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip akıntının nedenini tespit ve tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam son zamanlarda diyette oldugum için ishal oluyorum ara sıra. 1 günde 3-4 kere büyük tuvalete çıktığım olabiliyor. Son 3-4 gündür birşey farkettim düzenli olarak olmasa da bazen boxer’imde hafiften kan görebiliyorum. Dışkıda hiç raslamadım kana ama boxer’de görüyorum bazen. Acaba fazla tuvalete çıkmaktan mı oldu bu, 6-7 yıl önce çatlak ameliyatı olmuştum bir de. Sizce tehlikeli bir durum varmıdır hocam. Büyük tuvaleti yaparken zorlanmıyorum, karnımda ağrı da yok ama işte biraz boxerde kan oldu

  1. makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı,gecikmeyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba,
  Bundan 6-7ay önce kolonoskopi oldum,
  Doktorun anal fissur olduğumu söyledi anestol Pomad ve doxium hapı verdi ama çok t faydasını göremedim,
  Suan aşırı derecede kan akıyor makattan, bundan 2 ay önce yine farklı bir doktora göründüm oda longo yöntemi ile ameliyat yapılacağını söyledi, sizin fikriniz ve ameliyat ücreti hakkında Bilgi verebilirmisiniz

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip öncelikle sorunu tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz.anal fissüre hemoroid eklenmiş olabilir,anal fissürde çok kanama olmaz yada başka bir nedeni olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. merhaba hocam
  Dışkı çıkış güçlüğü ve kabızlık nedeniyle genel cerraha muayane oldum(rektal tuşe).Anal fissür olduğumu ve hemoroaidiminde olduğunu söyledi.Anal fissür bu bölgede kaslarda spazm yaparak gevşemeyei ve rahat dışkılamayı engelliyormuş.Kanama ağrım vs yok.Sadece dışkıyı çok zor çıkarmaktayım.Dışkı yumuşatıcı ve laksatiflaer bekunis dulcolax vs kullanıyorum.Genel cerrahi uzmanı botulinum toksini uygulamasından bana bahsetmedi basit bir ameliyatla halledeceğini söyledi.Botulinum toksini uygulanırsa nüks edermi acaba.Birde maliyeti nedir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  nüksün nedeni beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmemesidir sıklıkla.ücretler için şu linke bakabilirsiniz.https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

 7. Merhabalar kronik anal fissürde botilinum toksini uygulanır mı,bir de lateral internal sfinkterotomiden sonra inkontinans ihtimali nedir ve öyle bir durum nasıl düzeltilebilir ? Şimdiden teşekkürler

  1. uygulanır,LİS e bağlı inkontinans riski %1 dir

 8. Doktor bey yani bu verdigi kremler yeni olan yırtıgı geçirirmi çok kötüyüm iki ay olmadi bile ameliyat olali çok acı çektim o yüzden

  1. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı mutlaka düzenlemelisiniz,yoksa yapılan tedavi başarılı olamaz,geç iyileşme olur,kolay nüks eder
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Mrb hocam ben hem iç basurdan ameliyat oldum hem makatta yırtiktan aynı anda ameliyat olali bir buçuk ay oldu bugün kontürole geldim ama doktor yeni bir yırtık var dedi yeni olmuş dedi ama napalirim ameliyattan sonra çok acı çektim nasıl geçicek yeni olan yırtık lütfen yardimci olun bana
  Op.Dr.Atilla Kaya
  MAkat çatlağı problemlerinde Botulinum enjeksiyonu ile tedavi öneriyorum. Ameliyata nazaran oldukça avantajlı ve ağrısız bir yöntemdir. Ama sağlıklı bir teşhis olması için mutlaka muayene olmanızı öneririm.

  1. Doktor yeni olan yırtık verdigi krem lerle geçermi nasil beni aydinlatirmisiniz rica etsem
   Op.Dr.Atilla Kaya
   Makat çatlağı/yırtığı hastalığı akut ve kronik olmak üzere iki grupta incelenir. Akut dönem hastalığın ilk evresidir ve yaklaşık 10-15 günlük bir zaman dilimini kapsar. Bu evrede ilaçla/kremle tedavi mümkündür. Ancak her zaman olumlu sonuç vermeyebilir.

 10. iyi çalışmalar hocam anal fissür için botoks oldum rectoderm 6 ay civarı kullandım lakin mukoza tabakasında mercimek boyutunda doku kaybı çukurluk var çevre dokular yüksek amelyat olan 5 kişi konuştum hiçbiri tam iyileşmemiş kas kesilince gaz ve ishal durumunda dışkı kaçırma yaşıyorlar. Mukoza flep önerdiler fissütektomi yapılmadı üni öğrencisiyim. Askerlik vs var daha tekrar mukoza sarıp eskisi gibi sağlam olacağım en etkin yöntem hakkında bilgilendirir misiniz. Lis amelyatı almanya ve bazı ülkerde yasal olarak yasaklandı. Ama trde tek yapılan amelyat
  Op.Dr Atilla Kaya
  Sorun çıkarabilen bir ameliyat ama yine de en etkili ameliyattır, mukozal flep ve fissürektomi temel sorunu çözemediği için başarıları LİS ten çok düşük. Bence LİS veya diğer ameliyatları yaptırmak yerine tekrar botox daha akıllıca olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?