Online Randevu Tedavi Ücreti

Büyüklerde Pişik Problemi

Çocukluk yaşlarından sonra yani erişkin yaşlarda pişik daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kaşıntı, ıslaklık, pis koku ve kaşımayla ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir hastalıktır. Her ortamda kaşıyarak rahatlanamadığı için hastaya ciddi sıkıntı verebilmektedir.

Büyüklerde Pişik Problemi

Bebeklerde daha sık görülmektedir ancak erişkinlerde de karşılaşılan bir durumdur. Yaz aylarında olması akla aşırı terlemeyi getirse de yetişkin pişiklerinde bir çok sebep sayılabilir ve tedaviye bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla başlanmalıdır. Aslında pişik kısa sürede düzelir, tedaviye rağmen düzelmiyorsa anal dermatit  yani mayasıl olabileceği düşünülmelidir.

Pişik Tedavisi
Aşağıdaki nedenler ortadan kaldırılmalıdır, neden ortadan kaldırılmazsa hastalık yeniden ortaya çıkabilir. Tedavide erişkin pişiklerine özel olarak geliştirilmiş Pruzon Merhem 2-3 günde tama yakın düzelme sağlar.

Büyüklerde Görülen Pişik Sebepleri
Makat bölgesinin sabun gibi maddelerle temizlenmesi
Makat bölgesinin ıslak kalması
Kimyasal madde içeren ıslak mendil kullanmak
Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.
Dış hemoroid varlığı, deri yapısı bozulur
Dar kıyafet ve iç çamaşırı, bölge havalanmasını engeller
Sentetik iç kıyafet
Kadın bağının sentetik yüzeyli olanları
Şişmanlık, aşırı kilo kalça arasının havalanmasını engeller
Yetersiz temizlik; Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı cildi tahriş edebilir.
Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanmak içeriğindekii kimyasallar alerji yapabilir
Fistül (akıntı yapar, akıntı deriyi tahriş eder)
Makata yakın açılmış kıl dönmesi yine akıntı yapan bir hastalıktır
Yaramayan gıda tüketimi, en çok bilinenler; domates, acı, karabiber, çikolata, kahve

Bazen bu sebeplerin tamamen engellenmesine rağmen sorun devam eder, bu durumda daha uzak sebepler araştırılmalıdır.

Pişik Sorunu
Öncelikle bu sebepler varsa ortadan kaldırılmalı buna rağmen pişik devam ediyorsa makat bölgesi pişiklerinin tedavisi için üretilen pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanılmalıdır. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için ikinci tercih olarak düşünülmelidir. Kortizon kullanılması durumunda kısa sürede kesilmelidir yoksa kortizonun cildi incelteceğinden (derinin atrofi olması) tedavi daha zorlaşacaktır.

Merhemle şikayetler 2 günde geçer ancak yeniden kaşıntı başlarsa asıl sorun hala bulunamamış demektir. Olabilecek sebepleri yeniden araştırmalı ve hayatınızdan çıkarmalısınız. Pruzon merhem makat bölgesi kaşıntılı sorunlarının tedavisi için üretilen Türkiye’deki tek ilaçtır.

https://www.satistemsilcileri.com/op-dr-seher-sirin

39 Comments

Add a Comment
 1. hocam makatım çok kaşıntı yapıyor ve işimde ayakta sıcaktan mı yoksa başka bişey bilemedm yardımcı olursnz çok sevinirim?

  1. geceleri olan kaşıntı ise parazite bağlıdır.makat hastalıkları da kaşıntıya neden olur,muayene ile değerlendirmek gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba boyum 1.88 kilom 110 bacak aram sürekli pişik oluyor hayatımı aşırı etkiliyor gergin duş alıyorum Fito krem kullanıyorum ertesi günü biraz fazla yürüyünce tekrarlıyor çok rahatsız etmeye başladı ne yapmaliyim

  1. öncelikle yapmanız gereken kilo vermek,yardım alın.hergün duş almanın yanısıra pamuklu çamaşır giyinin,dar giysilerden uzak durun,pruzon pomat kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Pişiklerde trovocort adlı krem iyi oluyor kortizonlu ama

  1. pruzon pomat kullanabilirsiniz.kortizon içermez
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhabalar yıllardır yaz aylarında bacak aralarımda tahris oluo kırmızı nokta nokta yaygin bir sekilde bunun için ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkürler

  1. pişik için önlem almalısınız,kilolu iseniz kilo vermeli,sık yıkanmalı,pamuklu çamaşır giymelisiniz.cilt kıvrımları arasına pamuklu bez yerleştirmelisiniz.pişik olan alanda pruzon pomat kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Islaklikla ilgili Hangi bölüme tedavi olmalıyım hocam

  1. ıslaklığa neden olan faktör tespit edilmeli.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hangi bölüme tedavi olmalıyım hocam

  1. pişik için önlem almalısınız,kilolu iseniz kilo vermeli,pamuklu çamaşır giymelisiniz.cilt kıvrımları arasına pamuklu bez yerleştirmelisiniz.pişik olan alanda pruzon pomat kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Merhaba hocam kasik bölgem sürekli ıslak ve buda pisikle beraber koku yapıyor napmaliyim ve hangi bölüme tedavi olmalıyım

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.ıslaklığa neden olan durum saptanmalı
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam merhaba yaklaşık 2 aydir kasigimda mantar ve pişik olduğunu düşündügüm bir sıkıntım var. 2 ayrı doktora gittim ancak ilaçlar faydali olmadi. Dermifin, butafly, terbilis, oly ve terminus kullandim. Kasigimda sürekli islaklik, yanma, batma, kasinti ve kızarıklık söz konusu. Ileride problem olmamasi adina önerileriniz nedir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 9. HOCAM 37 yaşındayım 94 kiloyum 175 boyundayım. Bacaklarımın arasında yaklaşık olarak 20 yıldır pişik sorunu oluşuyor. özellikle kumaş pantolon giyersem bu rahatsızlık devam ediyor. Kot pantolon giydiğimde sıkıntı yok kumaş pantolon kulandığımda bu rahatsızlık oluşuyor krem kullanıyorum geçiyor kumaş pantolonla tekrarlıyor hava alan bir kumaş türüde bulamadım kot pantolonlar gibi acaba benim durumumda olanlar için yapılmış özel bir kumaş varmıdır yada böyle ürünleri olan bir yer biliyormusunuz.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ham ketenden,pamuklu kumaştan yapılmış pantolonlar giyebilirsiniz

  1. teşekkür ederim bir çok pamuklu kumaş denedim ama onlarda da hava alma durumu yeterli olmadığında yine aynı problem devam ediyor. Özel medikal şirketlerince yada bu konuda hassasiyet gösteren firmalarca yapılmış bir ürün biliyormusunuz onu sormak istedim. Büyük bir giyim firması benim için özel bir pantolon hazırlıyor bu sadece bana özel olacak eğer bundan istifade edebilirsem buradan diğer insanlar için bunu paylaşmayı düşünüyorum müsadenizle
   Op.Dr.Atilla Kaya
   hayır bilmiyorum.ama kilo da vermelisiniz.

 10. selamlar , kuyruk sokumumda gecmeyen bir pişik var hayatımı zorlaştırıyor . travazol krem kullanıyorum beni 2 gün rahatlatıyor surmedıgım an tekrar belırıyor hafıf bir pişik değil kanama oluyor . kaşınıyor . kuru tutmaya calısıyorum ne yapabilirim ?_ 🙁 pamuklu iç çamasırları kullanıyorum yine de kar etmıyor .
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sizin sorununuz pişikten çok kıl dönmesine benziyor.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 11. Hocam merhaba yasim 23 cuma gunu askere gidicem yani yaribn kasik bolgemde sivilceler var ve bir tane ben inanin her dus aldigimda kisisel temizligiimi yapiyorum 1-2 gunde dus alirim mutlaka 1.76 boyum 74 kilom var askerde cok sikinti yasarim diye korkuyorum onerileriniz nedir hocam
  Tesekkur ederim simdiden
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sivilce dediğiniz oluşumlar siğil olabilir.mutlaka muayene olmalısınız.toplu yaşama geçeceğiniz için başkalarına bulaştırma riskiniz çok yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?