Online Randevu Tedavi Ücreti

Saçta Aşırı Yağlanma

Yağlı saç kepek kadar sık görülen bir durumdur. Saçta daha doğru ifadeyle kafa derisinde aşırı yağlanma daha çok görsel sorun olur, seyrek olarak ta dökülme yapabileceği konusundaki şüpheler vardır. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta Aşırı Yağlanma

Saçta Yağlanma Neden Olur
Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur. Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir ve climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Climbazollü şampuanlar günlük kullanıma uygun formülle üretilir.

Aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bir diğer durum yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatittir. Yağ fazlalığı şampuanla rahatlıkla çözülebilir ancak seboreik dermatit varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Yağlı egzamaların % 60 kadarında yine malesseia furfur adlı mantar neden olarak karşımıza çıkar.

Seboreik dermatit veya mantar düşünülmüyorsa vücudun yağ metabolizmasında sorun olduğu akla gelir. özellikle ergenlik döneminden en sık sebeptir ve genellikle akne sorunuyla birliktedir. Bu durumda yağlanmaya etkili şampuanlar kullanılır bu tür şampuanlara rağmen aşırı yağlanma devam ederse akne tedavisinde kullanılan ve yağ salgısını azaltan tabletler kullanılabilir.

Saçta Yağlanma
Günlük kullanıma uygun climbazol şampuanlar genellikle saç kalitesini de artıran besleyici ürünler de içerdiği için sürekli kullanılabilir yada aşırı yağlanma sorunu düzeldikten sonra normalde kullandığı şampuana dönülebilir, yeniden ortaya çıkması halinde climbazol içeren şampuan yeniden kullanılabilir.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Genellikle birlikte olurlar. Kaşınma olması yağlanmanın ana sebebinin mantar olduğunu düşündürür ve yapılan mikroskopik incelemelerde bu gurup hastaların % 70 kadarında malesezia furfur adlı mantar tespit edilmiştir. Temel sorunun iyileşmesi kaşıntının da yok olmasını sağlar. kaşıntı yağlanma olmadan da olabilmektedir özellikle yoğun mantarda kaşıntı sık rastlanan bir şikayettir ve bunlarda da çok sık mantar görülür. Tedavide yukarıda yazılanlar uygulanabilir. Yağlı egzama ya da seboreik dermatit denilen bu durum bir tür deri hastalığıdır. Kaşıntı çok şiddetli değilse climbazol içren şampuanlar yeterli olmaktadır ancak çok şiddetliyse ve climbazollü şampuanlarla gerilemediyse dermotto losyon kullanılmalıdır.

Saçta Yağlanma Saçı Döker mi

Aslında bu şikayetle gelen kişilerin önemli bir kısmı dökülme sebebiyle azalan saç sayısı geride kalan saçlara düşen yağın miktarını artırdığı için böyle hissedilir. Yani yağlanmanın saçı dökmesinden çok dökülme olanlarda yağ fazla hissedilir. Yağlı egzamanın kendisi saç dökülmesi yapabilmektedir. Egzama varsa yani seboreik dermatit varsa tedavi edilmelidir. Tedaviyle düzeldiği halde hala dökülme varsa diğer dökülme sebepleri araştırılmalı ve ona göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Kepek için en iyi şampuan

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durumdur aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymez zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Kepeğe Karşı En İyi Şampuan

Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Climbazol içeren şampuanların en önemli üstünlüğü günlük kullanıma uygun olmalarıdır. Diğer mantara etkili şampuanlar yapıları gereği haftada iki defadan fazla kullanılmazlar , saçı çok kuruturlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanları

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.bYapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

Ayrıca yoğun kepeğin altında seboreik dermatit (yağlı egzama ) olabileceğini düşünmelisiniz. Eğer bundan emin olamıyorsanız muayene olun ve ona göre ilaç kullanın çünkü seboreik dermatit tedavi edilmedikçe kepekle mücadelede başarılı olamazsınız.

Seboreik dermatit, yağlı saçlari kepek ve diğer tüm şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sampuan.com.tr/ sitesine bakabilirsiniz.

233 Comments

Add a Comment
 1. Bu arada hocam 19 yaşındayım günlük hayatta kullanablcgm ekstra şampuan da önerebilir misiniz?

  1. Saç dökülmesi içinde biotin 10 mg kullanın

 2. Merhaba hocam 1 aydır saç dökülmem normalden fazlaca döküşmeye başladı sırt bölgemde mantar ve saçımda da egzama test edildi hiç bir tahlil yapılmadı konazol şampuan kullanmaya başladım bir de mantar için sprey saç dökülmemi nasıl durdurablrm ilaçlar yeterli midir?

  1. Saçlı deride egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayabilirsin. Seboderm şampuan günlük kullanıma uygundur, Sürekli kullanabilirsin.

 3. Hocam aldığım kafeinli bir şampuan kafamda kaşıntı yaptı ve bazı sivilceler çıktı, halbuki çok satılan bir üründü ama bırakmam lazım. Sizin önerdiğiniz sawpoo alacaktım bunu almadan önce ama sırf içinde kafein yok diye vazgeçmiştim ama şimdi alsam mı diye düşünüyorum. sizce kafein şart mı bir şampuanda bu dökülmeye ek tedavi olması açısından şampuanda. Birde bu sivilce ve yağlanma için yanında seboderm alsam dönüşümlü kullanılır mı sawpoyla hergün başka biri şekilde

  1. saç dökülmesine yönelik şampuanlarda kafeinden çok ,içerikte saw palmetto,biotin ve diğer saç dökülmesini önleyen maddeler var mı bunlara bakılmalı.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. hocam saçım 3 numara . damlalık degıl de sprey kullanıyorum. direk saçın üstüne sıkıyorum yaklaşık 30cm uzaktan ve parmağımla tepe ve yanlara yaydırıyorum. doğru yapmıyormuyum?

  1. önemli olan saçınızın değil derinin ıslanması,ilaç ciltten emilerek etkisini gösterir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhaba hocam saçlarımı devamlı olarak topuz yaptığımdan mı bilmiyorum ama saçlarımın yanları açıldı ne kullanmam gerekir saç çıkması için bir öneriniz var mıdır hocam

  1. merhaba Yasemin hanım
   ilk yapmanız gereken şey artık topuz yapmayın,topuz yaparken sanırım saçınızı çok gerdirdiğiniz için traksiyonel allepecia dediğimiz durum oluşmuş.açılmanın olduğu alanlarda hairforte sprey başlayabilirsiniz. kıl köklerinde fibrozis gelişmemişse çıkar,beraberinde xpecia tablet başlayabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. hocam hairforte spreyi saç temiz ama yağlı iken sıksak olur mu? saç yağlıysa illaki yıkamalımıyım spreyi sıkmadan önce?

  1. merhaba Murat bey
   olur.zaten saça değil deriye sıkacaksınız

 7. hayır,şampuan temizlik içindir.aşırı yağlanma sizin saçlı deirnin özelliğinden yada hastalıklardan kaynaklanmaktadır.dermatologa görünmelisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?