Online Randevu Tedavi Ücreti

Saçta Aşırı Yağlanma

Yağlı saç kepek kadar sık görülen bir durumdur. Saçta daha doğru ifadeyle kafa derisinde aşırı yağlanma daha çok görsel sorun olur, seyrek olarak ta dökülme yapabileceği konusundaki şüpheler vardır. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta Aşırı Yağlanma

Saçta Yağlanma Neden Olur
Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur. Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir ve climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Climbazollü şampuanlar günlük kullanıma uygun formülle üretilir.

Aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bir diğer durum yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatittir. Yağ fazlalığı şampuanla rahatlıkla çözülebilir ancak seboreik dermatit varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Yağlı egzamaların % 60 kadarında yine malesseia furfur adlı mantar neden olarak karşımıza çıkar.

Seboreik dermatit veya mantar düşünülmüyorsa vücudun yağ metabolizmasında sorun olduğu akla gelir. özellikle ergenlik döneminden en sık sebeptir ve genellikle akne sorunuyla birliktedir. Bu durumda yağlanmaya etkili şampuanlar kullanılır bu tür şampuanlara rağmen aşırı yağlanma devam ederse akne tedavisinde kullanılan ve yağ salgısını azaltan tabletler kullanılabilir.

Saçta Yağlanma
Günlük kullanıma uygun climbazol şampuanlar genellikle saç kalitesini de artıran besleyici ürünler de içerdiği için sürekli kullanılabilir yada aşırı yağlanma sorunu düzeldikten sonra normalde kullandığı şampuana dönülebilir, yeniden ortaya çıkması halinde climbazol içeren şampuan yeniden kullanılabilir.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Genellikle birlikte olurlar. Kaşınma olması yağlanmanın ana sebebinin mantar olduğunu düşündürür ve yapılan mikroskopik incelemelerde bu gurup hastaların % 70 kadarında malesezia furfur adlı mantar tespit edilmiştir. Temel sorunun iyileşmesi kaşıntının da yok olmasını sağlar. kaşıntı yağlanma olmadan da olabilmektedir özellikle yoğun mantarda kaşıntı sık rastlanan bir şikayettir ve bunlarda da çok sık mantar görülür. Tedavide yukarıda yazılanlar uygulanabilir. Yağlı egzama ya da seboreik dermatit denilen bu durum bir tür deri hastalığıdır. Kaşıntı çok şiddetli değilse climbazol içren şampuanlar yeterli olmaktadır ancak çok şiddetliyse ve climbazollü şampuanlarla gerilemediyse dermotto losyon kullanılmalıdır.

Saçta Yağlanma Saçı Döker mi

Aslında bu şikayetle gelen kişilerin önemli bir kısmı dökülme sebebiyle azalan saç sayısı geride kalan saçlara düşen yağın miktarını artırdığı için böyle hissedilir. Yani yağlanmanın saçı dökmesinden çok dökülme olanlarda yağ fazla hissedilir. Yağlı egzamanın kendisi saç dökülmesi yapabilmektedir. Egzama varsa yani seboreik dermatit varsa tedavi edilmelidir. Tedaviyle düzeldiği halde hala dökülme varsa diğer dökülme sebepleri araştırılmalı ve ona göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Kepek için en iyi şampuan

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durumdur aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymez zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Kepeğe Karşı En İyi Şampuan

Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Climbazol içeren şampuanların en önemli üstünlüğü günlük kullanıma uygun olmalarıdır. Diğer mantara etkili şampuanlar yapıları gereği haftada iki defadan fazla kullanılmazlar , saçı çok kuruturlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanları

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.bYapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

Ayrıca yoğun kepeğin altında seboreik dermatit (yağlı egzama ) olabileceğini düşünmelisiniz. Eğer bundan emin olamıyorsanız muayene olun ve ona göre ilaç kullanın çünkü seboreik dermatit tedavi edilmedikçe kepekle mücadelede başarılı olamazsınız.

Seboreik dermatit, yağlı saçlari kepek ve diğer tüm şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sampuan.com.tr/ sitesine bakabilirsiniz.

257 Comments

Add a Comment
 1. Hocam saçım da aşırı yaglanma ve dökülme var bazende küçük yağ bezeleri oluyor 5 yıl kadardır böyle yüzümde de aynı şekilde daha önce cildiyeye gittim verdikleri şampuanlar pek bir işe yaramadı

  1. tekrar cildiyeye görünseniz iyi olur aslında. Seboreik deematitiniz var , tüm dermatitli alanlarda DermoTTO losyon ve Sebodeem şampuan kullanabilirsiniz.Losyonu saçlı deri ve egzamalı cilde uygulayıp 3-4 saat bekletin, şikayetinizin derecesine göre haftada 2-4 defa uygulayın.cildin daha hızlı yenilenmezi içşn günlük 10 mg Biotin tablet alın, saçınızdaki dökülmeyi önlemek ve kaliteyi artırmak için de Xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam b12 normal çıktı saç için hangi hormona bakılıyor acaba b12 220 çıktı

  1. dökülme ön ve tepe bölgesinden ise genetik yani erkek tipi dökülmedir. eğee saçlı xerinin her yerinden dökülme varsa sistemik hastalıklar sözkonusudur. soruna göre önlem almak gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam sepoderm mi yoksa swbodwem mi ayrıca dökülmede kopan saç kökünde sarimsi şekilde bir şey var kok ucuna yapışmış gibi
  Teşekkürler

  1. seboderm şampuan
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam şunu hatirlatayim kan değerlerimde b12 eksikliği çıkmıştı 6,7 ay önce bununda etkisi olur mu

  1. Egzama uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur. tabiiki B12 eksikliği de saç dökülmesine neden olur.Böylece daha çok saçınız dökülür.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam seboderm yoksa swbodwem mi seboderm mi uzun süre kullanabilir miyim koruma amaçlı dökülmede var bide biotin dermotto losyon uzun süre koruma amaçlı kullanilir mı

  1. Egzamayı tedavi ettikten sonra ,ki bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. korunma amaçlı yıkanma zıklığınıza göre haftada 1-2 defa saçınızı Seboderm şampuan ile yıkamalısınız.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. merhaba bende yağlanma ve kepek sorunum arttı ve dökülme seborait dermatit diyen doktorlar oldu ama bir tedaviye başlamadılar. sizin önebileceğiniz şampuan yada ilaç var mı?
  Teşekkürler

  1. Egzama için Dermotto losyon kullanabilirsiniz. Losyonu uygulayıp bone takıp 3-4 saat bekletin, arkasından seboderm şampuan ile yıkayın. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayabilirsiniz. Biotin 10mg tablet de alırsanız iyileşme hızlanır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam iyi akşamlar saçımda yağlanma kaşıntı saç kökünde sanki sararmış şekilde kıl kökünde oluşan kepek var konazol kullandim ve bide losyon adını unuttum ilacın pek faydası olmadı ilk gün geçiyor sonraki sorun basgosteriyo yardımcı olursanız sevinirim

  1. Egzama için Dermotto losyon kullanabilirsiniz. Losyonu uygulayıp bone takıp 3-4 saat bekletin, arkasından swbodwem şampuan ile yıkayın. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayabilirsiniz. Biotin 10mg tablet de alırsanız iyileşme hızlanır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Selamlar hocam aşırı yağlanma ve aşırı sac dökülmesi kaşıntı.sivilceye benzer şişlikler azda olsa var ne yapılmalı
  Teşekkürler

  1. Tarifiniz egzama düşündürüyor. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Şikayetlerinizin derecesine göre haftada 2-4 defa uygulayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Saç dökülmesinde saçın miktarı azaldığı fakat ciltte yağ salınımı miktarı değişmediği için yağlanma artar. Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?