Saçta Aşırı Yağlanma

Yağlı saç kepek kadar sık görülen bir durumdur. Saçta daha doğru ifadeyle kafa derisinde aşırı yağlanma daha çok görsel sorun olur, seyrek olarak ta dökülme yapabileceği konusundaki şüpheler vardır. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta Yağlanma Neden Olur?
Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur. Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir ve climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Climbazollü şampuanlar günlük kullanıma uygun formülle üretilir.

Aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bir diğer durum yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatittir. Yağ fazlalığı şampuanla rahatlıkla çözülebilir ancak seboreik dermatit varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Yağlı egzamaların % 60 kadarında yine malesseia furfur adlı mantar neden olarak karşımıza çıkar.

Seboreik dermatit veya mantar düşünülmüyorsa vücudun yağ metabolizmasında sorun olduğu akla gelir. özellikle ergenlik döneminden en sık sebeptir ve genellikle akne sorunuyla birliktedir. Bu durumda yağlanmaya etkili şampuanlar kullanılır bu tür şampuanlara rağmen aşırı yağlanma devam ederse akne tedavisinde kullanılan ve yağ salgısını azaltan tabletler kullanılabilir.

Saçta Yağlanma
Günlük kullanıma uygun climbazol şampuanlar genellikle saç kalitesini de artıran besleyici ürünler de içerdiği için sürekli kullanılabilir yada aşırı yağlanma sorunu düzeldikten sonra normalde kullandığı şampuana dönülebilir, yeniden ortaya çıkması halinde climbazol içeren şampuan yeniden kullanılabilir.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Genellikle birlikte olurlar. Kaşınma olması yağlanmanın ana sebebinin mantar olduğunu düşündürür ve yapılan mikroskopik incelemelerde bu gurup hastaların % 70 kadarında malesezia furfur adlı mantar tespit edilmiştir. Temel sorunun iyileşmesi kaşıntının da yok olmasını sağlar. kaşıntı yağlanma olmadan da olabilmektedir özellikle yoğun mantarda kaşıntı sık rastlanan bir şikayettir ve bunlarda da çok sık mantar görülür. Tedavide yukarıda yazılanlar uygulanabilir. Yağlı egzama ya da seboreik dermatit denilen bu durum bir tür deri hastalığıdır. Kaşıntı çok şiddetli değilse climbazol içren şampuanlar yeterli olmaktadır ancak çok şiddetliyse ve climbazollü şampuanlarla gerilemediyse dermotto losyon kullanılmalıdır.

Saçta Yağlanma Saçı Döker mi

Aslında bu şikayetle gelen kişilerin önemli bir kısmı dökülme sebebiyle azalan saç sayısı geride kalan saçlara düşen yağın miktarını artırdığı için böyle hissedilir. Yani yağlanmanın saçı dökmesinden çok dökülme olanlarda yağ fazla hissedilir. Yağlı egzamanın kendisi saç dökülmesi yapabilmektedir. Egzama varsa yani seboreik dermatit varsa tedavi edilmelidir. Tedaviyle düzeldiği halde hala dökülme varsa diğer dökülme sebepleri araştırılmalı ve ona göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Kepek için en iyi şampuan

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durumdur aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymez zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Kepeğe Karşı En İyi Şampuan

Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Climbazol içeren şampuanların en önemli üstünlüğü günlük kullanıma uygun olmalarıdır. Diğer mantara etkili şampuanlar yapıları gereği haftada iki defadan fazla kullanılmazlar , saçı çok kuruturlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanları

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.bYapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

Ayrıca yoğun kepeğin altında seboreik dermatit (yağlı egzama ) olabileceğini düşünmelisiniz. Eğer bundan emin olamıyorsanız muayene olun ve ona göre ilaç kullanın çünkü seboreik dermatit tedavi edilmedikçe kepekle mücadelede başarılı olamazsınız.

Seboreik dermatit, yağlı saçlari kepek ve diğer tüm şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sampuan.com.tr/ sitesine bakabilirsiniz.

283 Yorum

 1. Merhaba,
  Normalde saçımda standart yıkamamaya bağlı yağlanma dışında hiç bir problemim yoktu fakat son bir haftadır, saçımı yıkadıktan hemen sonra uçları hafif kuruduğunda tepede ıslak kalan bölge birbirine yapışıyor ve saç kurutma makinesi kullanmadığım için kuruyana kadar aynı şekilde yapışık yağlı gibi kalıyor. Saçım tamamen kuruduğunda tepedeki saçlar birbirine yapışık yağlı gibi kalıyor. Saçımı günlük düzenli olarak yıkıyorum sebebini anlayamadım. Dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seboreik dermatit düşündürüyor,dermatologa görünmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhabalar hocam,
  Yaklasik 7 yildir saclarimda asiri yaglanma var. Ama asiri derken en üst düzeyi kast ediyorum her gün yikamak dahi az geliyor. Bununla birlikte saclarda yagli kum taneleri gibi kepek tarzi seyler var ve yine yagdan olmali yanma ve kasinti. Inanin 7 yildir denemedigim bisey kalmadi. Yardimci olursaniz cok ama cok sevinirim.
  Saygilarimla,
  Nihat Can

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın losyonu uyguladıktan sonra bone takarak saçlı deride bone -4 saat bekletin ve arkasından sebodeem şampuan ile yıkayın, haftada iki -4 defa uygulayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Çok teşekkür ederim Hocam tavsiyenize uyacağım. Bir sorum daha vardı bu Sorunum başladı başlayalı Saç dökülmesi de var, sizce bir Bağlantısı var mı? Yağlı saç derisi sanırım Saçların köklerini de zayıflatıyor. Zira saç ve saç derisi yağım cok agresif. Bir gün saçımı yıkamasam ertesi gün anlımdan aşağı akıyor ve sabah gözlerimi açtığımda gözümü yakıyor.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Saç dökülmesini önlemek ve cildin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için Xpecia tablet ve HP biotin tablet 5mg kullanın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam dermatologa gittim sampuan verip gonderdi birsey yapmadi ben genetik dokulme oldugunu dusunuyorum bbelirli bolgelerde asiri dokulme var tedavi icin onerecebileceginiz ilac varmidir cunku asiri derecede dokuluyor saclarim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Sprey olarak hairforte ve Xperia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam benim 4 5 aydır saçlarda aşırı yaglanma asiri saç dokulmesi saclarda incelme cok yavas uzama ve kaslarda dokulme var teskkurler hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dermatologa görünmelisiniz. Hem egzama hemde genetik dökülme olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam 2 oğlum var ikisinde de yoğun sac dökülmesi devam ediyor hic azalmadı aşırı dökülüyor saçın tepesinden heryerinden aşırı dökülüyor dr bir oğlumu goturdum oğlumu egzama dedi alopecia dermal sprey saçtaki açılmalar için verdi sedolin şampuan memocon losyonu alopecia biotin ve pan plas tablet verdi kepek ve yağlanma azaldı ama sac dökülmesi devam ediyor hic azalmadı aşırı dökülüyor saçın tepesinden heryerinden aşırı dökülüyor bi de 15 yaşında oğlumun saçları dökülüyor ciddi açılmalar oluyo özellikle tepeden ve önlerden oldu eşimin saçları da kellik var ama onun saçları askerden geldikten sonra dökülmüş çocuklarımın bu kadar erken sac dökülmesi yaşaması normal mi bu yaşta dökülen saçlar kellik yapar mı çünkü saçları çok azaldı inceldi tüy gibi oldu Tesekkurler hocam iyi akşamlar

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur. Ama her iki çocuğunuzda olması farklı şeyler de düşündür müyor değil, genetik başka sorunlar olabilir, kan biotin düzeyleri, troid hormonları bakılmalı, Başka hastalık var mı araştırılmalı. Çünkü sistemik bazı hastalıklar hiç umulmadık şekilde saçta kalite kaybı, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam ne yapmalıyiz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     üniversite hastanesine Hee ikisini de birlikte götürün.har ikiside HP biotin 5mglık tablet başlayın.
     Öp. De. Atilla Kaya

     • Hocam su an alopecia biotin 2500 ve pan plas tablet kullanıyoruz bunlar yetersiz mi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Vitamin desteği sağlayabilir ama neden tespit edilmedikten sonra çok anlamı olmaz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri