Kıl Dönmesi Ameliyat Ücretleri Ne Kadar?

Ücretleri aşağıda net bir şekilde görebileceksiniz ama ücretlerden daha önemlisi nasıl bir tedavi olduğunuzdur. Ücreti en son araştırın öncelikle yöntemleri ayrıntılı bir şekilde araştırıp hangi yöntemle olacağınıza karar verin sonra ne kadar para ödeyeceğinizi araştırın Çünkü 4 farklı çağdaş, 10 farklı klasik yöntem olmak üzere 14 farklı yöntem vardır, siz bunlardan size en uygun olanı bulup onu yaptırın. Ameliyat yöntemleri dışında tamamen para tuzağı gibi uygulanan yani hastanın şikayetlerini kısmen azaltan ama gerçek anlamda bir tedavi olmayan ameliyatsız yöntemleri yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.
Kıl dönmesi tedavi ücreti bir çok şeye göre değişir bunların en önemlisi kurumun fiyat politikasıdır, aynı ameliyat herhangi bir hastanede belli bedelle yapılırken popüler bir hastanede on bedelle yapılabilmektedir yani standart ücret yoktur.

Pilonidal sinüs ameliyatının kaç lira olduğu tabiî ki önemlidir ama yapılacak teknik te o kadar önemlidir çünkü halihazırda uygulanan 14 farklı cerrahi yöntem, uygulamadan kalkmış 20 kadar yöntem vardır ve hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır.
Bu yöntemleri iyi araştırmadan karar vermemelisiniz yoksa 10 dakika istirahat sonrası işinize dönebileceğiniz çağdaş ameliyatlardan biri yerine 15 gün yüzüstü yatmanızı gerektirecek zor bir ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz.

İş gücü kaybı dışında klasik yöntemlerden sonra şu olanlar da hastayı olumsuz etkiler;

 • Ağrı; 5-15 gün devam eder ve yaşam kalitesini düşürür.
 • Gerginlik; gereksiz yere çıkarılan doğu kaybından dolay olur
 • Çok büyük iz; özellikle flap yöntemlerinde Z harfi gibi kocaman iz kalır
 • Yara açılması; her cerrahi işlemden sonra grülebilir ama büyük olduğunda açılma sorun olur
 • Kanama; yine her cerrahi girişimden sonra olabilir
 • İltihaplanma; büyük ameliyatlarda sorun olabilir ancak çağdaş ameliyatlarda iltihap sorun yaratmadan düzelir.
 • Dikiş atması; büyük kesikelrde dikiş açıldığında çok geniş bir yara ortaya çıkar ve 5-6 ayda ancak kapanır.
 • Dren (boru) konması; doku içindeki kanı emmesi için konur
 • Narkoz gerekmesi, sıklıkla uygulanır, belden aşağı uyuşturma da olabilir. Çağdaş ameliyatlarda 2 cm lik yeri uyuşturmak yeterli olur.

Bascom Ameliyatı

Dr.John BASCOM  tarafından ilk defa yapılmış ve sonuçları iyi çıkması üzerine dünyaya tanıtılmıştır. Küçük değişikliklerle pit picking veya mikro sinüsektomi, sinüsotomi ve modifiye Bascom adlarıyla da yapılmaktadır.

Çağdaş kıl dönmesi ameliyatlardan biridir. Ayaktan uygulanan yani hastaya yatak istirahati önerilmeyen seçeneklerinden en yaygın uygulananlardandır. Tüm dünyada uygulanmaktadır. Diğer ameliyat tekniklerinden ayrılan temel mantığı kıl yumağının çıkarılabilecek en küçük cilt kesisiyle çıkarılması bu yapılırken en az sağlıklı doku çıkarılmasıdır. Klasik yöntemlerde kıl yumağının olduğu 1.5-2 cm lik sinüs alınırken 8X15 cm ölçülerinde doku kesilerek çıkarılır. Aslında çıkarılan dokunun % 80 kadarı gereksiz yere çıkarılmış sağlıklı dokudur. Hastalıklı doku olan 2 cm lik sinüsün çıkarılması yeterlidir.

Bascom ameliyatının klasik ameliyat yöntemlerine üstünlükleri;

 • Küçük kesi, gözle görülemeyecek kadar çok küçük ameliyat izi
 • Kesinin küçük olması nedeniyle az ağrı
 • Yine kesinin küçük olması nedeniyle çok düşük kanama riski
 • İltihap olasılığının düşük olması
 • İltihap oluşması halinde daha kısa sürede düzelir çünkü yara 15-20 cm değil 1-2 cm dir.
 • Klasik ameliyatlarda olduğu gibi 12-15 gün yüzüstü yatmayı gerektirmez, hasta aynı gün işe dönülebilecek kadar rahat olur.
 • Yatak istirahati ve narkoz gerektirmemesi nedeniyle daha ekonomik olması.
 • Küçük kesi olması sebebiyle ameliyatın kısa sürede yapılabilmesi.
 • Diğer ameliyatlardaki  gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunması (fenol yöntemine üstünlüğü)
 • Yaralanma küçük olduğu için % 3 civarı tekrarlama ihtimali vardır ve klasik ameliyatlara kıyasla daha düşüktür.
 • Görünmeyecek kadar belirsiz bir ameliyat izi kalır (kadınlar için önemlidir).
 • Genel anestezi (narkoz) gerekmez 2 cm lik yer uyuşturularak yapılabilir
 • Ağrı kesici almayı gerektirmeyecek kadar hafif ağrı olması.

Kıl dönmesi şikayeti olan hastaların % 95 den fazlasına uygulanabilir ancak çok ilerlemiş vakalara Bascom yetersiz kalabilmektedir ki bu tüm başvuranların % 5 den azını oluşturur, bazı bu yöntemi bilmeyen cerrahlar her gelen hastaya size bascom ameliyatı olmaz dese de bu daha çok tecrübesiz olmalarındandır. Kıl dönmesi hastalığının tedavisine odaklanmış kliniklerde klasik ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir. Vakaların neredeyse tamamı çağdaş yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Kıl dönmesi hakkında daha fazla bilgi ve içerik için sizlere tavsiyemiz https://www.kildonmesi.com.tr sitesinden yararlanmanız olacaktır. Tüm detayları tek çatı altında görmek için linke tıklayınız.

Bascom Ameliyatı SGK tarafından karşılanmaktadır yani gidilen özel sağlık kurumu SGK anlaşmalı ise belirli oranda fark ücret alarak hastaya hizmet sunar.

SGK Fenol Tedavisi

Bazı klinikler hastayı çekmek için “SGK anlaşmamız vardır” dese de ya anlaşması yoktur ya da paranın tamamını hastadan almaktadır çünkü SGK fenol uygulamasını tedavi olarak değerlendirmez ve ücret ödemez. Siz siz olun bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmamış yöntemlerden uzak durun.

Kıl Dönmesi Ameliyat Ücretleri Ne Kadar?” yazısında 40 düşünce

 1. Gökhan diyor ki:

  Hocam kuyruk sokumunda şişlik var kaşıntı ile başladı sonra şişti otururken acıyor ve kanama yapıyor 10 günlük bir boşluğum var tedavi olmak istiyorum iyileşme sürecini ve tedavi fiyatı öğrenip tedavimi yaptırmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Mikro sinüsektomi yönteminde istirahat önermiyoruz, aynı gün işinize dönebilirsiniz.

 2. Taha diyor ki:

  Hocam yine ben ,sizin Ankara’da şubeniz varmı ve başka hangi hastsnelerde mikrosinusektomi ameliyat olurum,Tekrardan sağolun bu ameliyatı duyunca çok mutlu oldum
  Op Dr Atilla Kaya
  IDEA Ankara şubesinde Dr Adil Altınsoy mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabilir

 3. Taha diyor ki:

  Hocam merhaba,ben de kıl dönmesi temmuz ayının ortşarın da ben fark ettim iç çamaşırım da kanama oluyordu az araştırdım ve kıl dönemsi olduğunu düşünüyorum,okul da açılcak pek vaktim olmıycak birde ameliyat olmaktan korkuyorum benim şimdi mikrosinusektomi diye birşey intetnette gördüm bu ameliyat işe yarıyor mu ve ben de olabilirmiyim?
  Op Dr Atilla Kaya
  tüm kıl dönmelerine uygulayabiliyoruz.gelirsen muayene ile değerlendrip tedavini yapabiliriz

 4. Samet diyor ki:

  Hocam merhaba
  Ben 3 sene içinde 2 kez ameliyat oldum ikiside kapalı ve dikişli olan ameliyattı şimdi aynı yerde fındık büyüklüğü kadar iki tane yara var yara dediğimde beze şeklinde ve sürekli kan koku ve iltihap akmaktadır. Tek çare ameliyat biliyorum fakat çalışan olduğum için 15 gün yatmak istemiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz ?
  Op Dr Atilla Kaya
  gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

 5. Emre diyor ki:

  Hocam kıl dönmesi belirtileri hepsi bende de var geçer dedim ama daha kötü oldu bir an önce ameliyat olmam gerekiyor fakat isim çok yoğun İzmir subenizde lazer sistemi varmı ücreti ne olur SSK var
  Op Dr Atilla Kaya
  kıl dönmesinin tedavi ücreti sgk varsa 840 tl.tüm kliniklerimizde her tür teknoloji var

 6. Mehmet diyor ki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık 3.5 ay önce kapalı kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyat çok başarılı geçti ameliyattan sonrada hiç bir sorun olmadı sadece inne ucu kadar alt tarafta delik vardı doktoruma sordugumda normaldir zamanla kapanır dedi.Ancak 3-4 gündür alt tarafdaki delikten kanlı kahverengi sıvılar akmaya başladı ve ameliyat yerinin üst tarafları dahada şişmeye başladı oturamıyorum artık sizce normalmidir ne yapmalıyım tekrarlamasındann korkuyorum.. Saygılar.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  normal değil.nüks etmiş olabilir,kontrole gitmenizi öneririm

 7. Ertan diyor ki:

  hocam yüzümde cikmisti ve bi sene sonra cikartmistim bizim berbere 5 aydir hala iltihaplanma ve sertlik var bide kil cikmiyor ordan ama agri yok ne yapmaliyim yardimci olun
  Op Dr Atilla kaya
  kliniğimize yakın yerdeyseniz uğrayın muayene ile değerlendirelim

 8. ali diyor ki:

  hocam makat bölgemde çok kıl var kıl dönmesi olma ihtimali varmı saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer kıllı bir yapınız varsa ense ve sırt bölgesinden dökülen kıllar ,bu kıllara tutunup cilt altına girip kıl dönmesine neden olabilir.bu nedenle genel hijyene dikkat edin,sık sık yıkanın.bu bölgeyi kıllardan arındırın eğer imkanınız varsa laser epilasyon yaptırın.

 9. zafer diyor ki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir yıldır kil dönmesi sorunu yaşıyorum ve bu rahatsizligim kuyruk sokumu kemigin bitiminde, bir ay öncesine kadar sadece şişlik vardı ve biranda bir kaşıntı oluştu ve o kasintidan dolayı otururken kanama oluyor sizce ne yapmalıyım, bu dediğiniz ameliyat için gecikmismiyimdir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Zafer bey,tabiiki mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak gerekir.ertelememek gerekir.çünkü erteledikçe iyileşme süreci uzar,tedavi daha komplike hale gelir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

  • zafer diyor ki:

   Teşekkürederim hocam, kasım ayının 15 inde izne cikicam o hafta içerisinde hastanenize gelicem, bu arada kullandığım bir ilaç rentudil bu ilacı caprolle birlikte içiyorum, ve 10 gün dür kan akan bölgede kuruluk görülmeye başlandı, bu rentudil ilacın etkisi olabilirmi, cvbiniz için şimdiden teşekkürler görüşmek ümidiyle ıyi çalışmalar
   Op.Dr. Atilla KAYA
   Zafer bey olabilir.geçmiş olsun

 10. cemil diyor ki:

  merhaba hocam benim yaklaşık 10 aydır kıl dönmesi sorunum var sakaryada oturuyorum günü birlik istanbula gelip sizin yönteminizle tedavi olabilirmiyim vesizden nasıl randevu alabilirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olabilirsiniz.letişim bilgilerim:
  IDEA (Bakırköy)
  Adres: Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24/3 Bakırköy – İstanbul
  Telefon: 0212 572 72 65 – 0212 542 08 88 – GSM: 0506 142 41 12

 11. onur erdem diyor ki:

  Atilla Hocam merhaba :
  Geçen hafta devlet hastanesine gittim kuyruk sokumu tarafında kıl dönmesi olduğunun bilincindeydim fakat yinede gideyim dedim tahmin ettiğim gibi doktor kıl dönmesi olduğunu ve ağustos’un 11’inde gelip ameliyat olmamı söyledi özelde olacak durumum olmadıği için devlette olucam önümde 2 ay var acaba o zamana kadar kıl dönmesi daha mı kötü olur ? Birde bendeki kıl dönmesi diğer hastalar gibi değil küçük bir şişik , iltihabından kötü koku yok kanama yok acaba kaç cm kadar keserler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  burada önemli olan kıl dönmesinin büyüklüğü küçüklüğü değil doktorun hangi yöntemi kullandığıdır.klasik yöntemlerle ameliyatınız yapılırsa iyileşme süresi uzun,yüzüstü yatak istirahati ve iyileşene kadar her gün pansuman yapmanız gerekir.mikrosinusektomi yöntemini araştırın ve tedavinizi bu yöntemle yaptırmaya çalışın

 12. Furkan diyor ki:

  Merhaba hocam, bende yaklaşık 2 yıldır kıl dönmesi var. son zamanlarda fark ettim 2.delik oluşmuş ne yapmam gerekiyor. Mikro sinüsektomi amilyatı olmak istiyorum ne dersiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse oluşmadan tedavi olmanı öneririm.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

 13. tuncay diyor ki:

  iyi çalışmalar hocam.
  yaklaşık 7 yıldır kuyruk sokumunda kıl dönmesi var gerek ihmalkarlığın gerek iş yoğunluğum nedeniyle ha bügün ha yarın geçer umuduylada bu belayla iç içe yaşıyorum . sureklı akıntı oluyor meme bası gıbı sıslık kaldı akıntı ıhtıhap burdan cıkıyor . kısa zaman önce hemen altında ufak bir delik daha meydana geldi .. çok geç kaldıgımın farkındayım suan hastaneleri arıyor ve arastırıyorum en kısa surede ve kesın sonuc verebılecek bır amalıyat olmak ıstıyorum . Aslında asıl sorun narkozla uyutulunca bir daha uyanmamaktan korkuyorum yaşım 41 ben gülüyorum bu duruma ama korkumu yenemiyorum . eşim yanlış teşhisten dolayı ölümden döndü iç kanama geçirdi hamileliğide sonlandı <bazı özel hastaneler ve çalışan doktorları sanki para olarak görüyorlar bizi güvenimizde sarsıldı . beni bu dertten sorunsuz şekilde kurtarabilirmisiniz…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ne kadar kötüler de olsa insanlara güvenmeliyiz yoksa kimse kimseye güvenemez ve size güvenen kimse de kalmaz 🙂
  info @ ideaklinik.com ye foto gönderin değerlendrieyim

 14. korkak bayan diyor ki:

  Hocam lutfen yardim kil donmesi resmini yollayim sizde bana gun verin bende geleyim.8 yildir var bende artik kurtulmak istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ ideaklinik.com ye gönderebilirsini.

 15. Berkay diyor ki:

  Iyi günler hocam. Dün kuyruk sokumundaki ağrı nedeniyle doktora gittim. Kıl dönmesiymiş ve doktor apseyi temizleyip 10-15 gün sonrasına ameliyat verdi. Açıkcası bayağı araştırdım ve araştırdıkta korkmaya başladım. En ağrısın keyifli olan Micro yöntemi bence ama hiç ameliyat olmasam ne gibi zararı olur. 15 gün sonra değilde bir daha apse yaptığında ameliyat olsam ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekletirseniz ilerleyebilir ve mikro sinüsektomi olma şansınızı kaybedebilirsiniz. 2 ay bekleyip ameliyatınızı olun

 16. duygu diyor ki:

  merhaba doktor bey ben 39 haftalık hamıleyım ve kuyruk sokumumda bulunan kıl donmesı ara sıra sısıyor ve agrı yapıyor amelıyat olmak ıstedım fakat devlet hastanesınde bascom amelıyatı yapılmıyor ve ayrıca hamıle oldugum donemde tereddutte kaldım sızce dogumdan ne kadar sonra yapılabılır? Bırde onerebılecegınız bır hastahane var mıdır artık daha fazla bu sıkıntıyı cekmek ıstemıyorum. Tesekkurler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel olarak rahatladığınızda yapılabilir

 17. İsimsiz diyor ki:

  Merhaba Hocam , kıl dönmesi var bende hemen ameliyat olmak istiyorum tekrarlama olabilirmiş . Sizce bir an önce ameliyat yaparlar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yaparla ama mikro sinüsektomi yöntemini araştırmadan karar vermeyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir