Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Tüm ekimlerde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE de de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Kökün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Tüm ekimler doktorun bizzat kendisinin yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla greft ekilmelidir.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size ekilmez” denmemeli ben yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.
 • Son madde kişisel 🙂 . Ekime başladığım ilk günlerde kendimce bir prensip kararı aldım, kendime; ”her kökü kendim ekeceğim, ekemez hale gelirsem ekimi bırakacağım, asla ekimleri hemşirelerime yaptırıp kendim ekiyorum imajı yaratarak insanları aldatmayacağım” dedim

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır. Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir. 1000 kök ektiren bir kişi ekilenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Daha detaylı bilgi ve ekimlerle ilgili resimlerini incelemek isteyenle, artık pek güncellemesem de bilgiler hala fena değil.

http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup bütün işlemleri onlara yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama ekimleri yardımcılara  yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekimi uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından uzman denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya da bırakırım, işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekimi yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Tavsiyem Op Dr Serkan Sabancı
Saç ekimi yaptırmak isteyenlere önerim Op. Dr. Serkan Sabancı olacaktır.

4.096 Yorum

 1. Merhaba hocam,

  öncelikle buradan bizlere yardimci oldugunuz icin tesekkür ederim.
  Bende bircok arkadas gibi sac ekimi gerceklestirdim. Xpecia önerildi ama ben sadece ilk 3 ay düzenli aldim. Ekimden bir sene gecti. Tekrar Xpecia alsam faydasi olur mu sizce?
  Bir sorum daha var hocam. Sakaldan alinan köklerde iz kaliyor mu?

  • Merhaba,
   Tekrar kullanmanız halinde saç kaliteniz artar, daha dolgun görünüm elde edilir. Genetik dökülmeye uğrayacak olan Ekim olmayan saçlarınızı dökülmesi kullandığınız sürece ertelenir, dökülenlerden de kıl köründe fibrozis gelişmemiş olanlar geri çıkar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. mehmet ali

  merhaba sayın hocam.ekimin 12 sinde saç ekimi yaptırdım saçlarım çok kalitesiz idin.sizden bilgi aldım.xpecia tablet.ve hairf forte sprey kullan dediniz.bundan sabah akşam 2 şer defa kullandım.allah sizden razı olsun saçlarım gürleşti.3,5 aydır kullanıyorum.hocam devam edeyimmi yine 2 şer defamı kullanayım ne zamana kadar kullanayım.bilgi verirseniz minnettar kalırım.saygılar,sevgiler,esen kalınız.

  • Saç ekiminden sonra saçların tam olarak çıkması 1 yılda tamamlanır. 1 yıl kullanmanız öneririm. Fakat bu arada genetik dökülmeye uğrayan saçlarınızda canlandırdı için daha iyi sonuç alacaksınız .
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam 22 ay önce sac ekimi yaptrdim sakaklara fakat sag sakagım kalınlasırken sol sakagım hala ince bunun nedeni nedir hocam daha kalınlasır mı?cok tskler hocam elinize yureginize saglik

  • Ürün kullanabilirsiniz. Lokal olarak beslenmesi ve kullanmayı artırabilirsiniz. Hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam 1 yıl önce 2.kez saç ekimi yaptırdım. Fakat ekim bölgesinin küçük bir kısmında hissizlik sertlik var. normal mi ne zaman gecer.

  • Aradan bir yıl geçtiyse kalmaması beklenir. Kanal açılarak Ekim yapıldığında haksızlığın olması normal, ama sıklıkla ekimden 8 ay sonra kaybolur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. iyi gunler atilla bey mavi su sac cikarici nedir alsammi diye dusubuyorum…

  • Ö kadar çok sansasyon yapıldı ki bu konuda sonunda sağlık bakanlığı bu olaya el koydu. Bilimsel xesteği olmayan ürünlerden uzak durun.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam 1 yıldır hairforte sprey kullanıyorum. 2 hafta sonra yiğenimin düğünü olacak saçımı bayağa uzattım beyaz tona boyatmak istiyorum acaba hairforte kullanımı boyalı saçta bir sorun yaratır mı?

 7. Merhaba dr. bey,

  Sac ve kas ekimini beraber yapmak istiyorum. Siz sadece kas ekiyorsunuz ve tavsiye de bulundugunuz dr. Can isler de sac ekimi yapiyor? Beraber calismalariniz var mi ? Nasil yapabiliriz acaba? Dr. Serkan sabanciyi da malesef internette bulamiyorum .
  Saygilar

  • Dr Can Işlerle birlikte çalışmamız yok.05424621803 nolu telefondan Op. Dr. Serkan Sabancıoğluna ulaşabilirsiniz.kaşınızın fotoğraflarını 05426210888 nolu telefona gönderirseniz değerlendirebilirim,
   Op. Dr. Atilla Kaya

 8. iyi gunler hocam shenmin men ve biotin 5000mcg kullaniyorum ameliyat olmam gerek kasik fitigindan 4 gun sonra birakmalimiyim bu ilaclari…

 9. hocam rogaine kopuk kullanip kurutma makinesiyle kurulasak zarari olur mu, yerli sitede kurutmayin diyor yabancida ise kullaniyorlar , zaten seyrek zarari olur diye soruyorum…

  • Kurtmayın çünkü nemlilik ürünüün daha iyi emilmesini sağlaar
   Op.Dr.Atilla kaya

 10. Serdar1

  Hocam sac ekiminden iki ay sonra Tresan Isirgan otlu sampuan kullanmaya basladim.Yarari yahutta herhangi zarari olurmu

  • Hayır yararı yada zararı olmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Murat Altun

   Hocam ben 3 sene önce saç ekimi yaptırdım saçlarım gayet güzel çıkmış ti fakat şu an dökülmeler oldu seyreklesti ne tavsiye edersiniz eski görüntüsüne kavuşması için teşekkürler hocam

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Kalite kaybının nedeni araştırılması, herhangi bir sistemik hastalık da neden olabilir. Fakat saç kalitesini artırmak için xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. merhaba hocam, HGF plus sprey kullaniyorum tepe ve alin bolgem acik ama orta kisimda sac var baya HGF plus spreyi sadece seyrek olan bolgelere mi surmeliyim bazi yerlerde diyor ki saglikli bolgeye surunce o bolgeninde direnci kiriliyor eskisinden daha kotu olup o sacli alan da dokuluyor cok cabuk

  • Hayır yanlış bilgi, Diğer alanlarda olduğu gibi saçınızın beslenmesini ve kalitesini arttırır. Düzenli kullanmaya özen gösterin, beraberinde Xpecia talet de kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız

 12. Hocam saç ektirdim 7 ay önce var olan saçları korumak dökülmeyi önlemek için biotin kullanıyorum. Şampuan olarak ne önerirsiniz?

 13. Hocam hairforte ve xpeciada 6.ayımı bitirdim ve doz azaltımı yapacağım. Eğer dökülme artarsa tekrardan 2 doza mı çıkmam lazım ürünlerde

  • Evet. Dökülmeye yakından takip edin, artarsa 2 doza yükseltin
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. mustafa

  hocam sakal ve bıyık ekimi yaptırmak istiyorum fakat işten izin alamam . ekimden sonra yüzümde kızarıklık yara vs olur mu.

  • Evet elimden sonra da gün kadar kızarıklık olabilir, minik pıhtılar olabilşr
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Atilla hocam iyi aksamlar, bir kez sac ektirdim isdedigim gibi olmadi donor bolgesi baya seyreldi o bolgenin biraz daha altindan alsak enseye yakin bolumden o saclar dokulur mu

  • Iyi akşamlar
   O alan DHT ye duyarlı değildir, dökülmez
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Hocam sakal bölgemi banyoda tırnakla kazıyınca tırnaklarım arası beyaz kepekimsi birşey doluyor bunlar sadece ıslakken geliyor böyle kuruyken değil ve gözükmüyor. Halbuki hiç kepek yok sakalımda uzunken, acaba 30 kilo falan fazlam var bu gelenler yağ olabilir mi ve kazırken deri de geliyor olabilir mi?

  • Seboreik dermatit olabilir, dermatologa görünmelisin
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Serdar@

  Hocam saç ekimi olalı 88 gün oldu yaşım 54 hergün bir adet saw palmetto berries 320mg ile 10 mg biotin hapı alıyorum uygunmudur.yavaş yavaş saçlar çıkmaya başladı ekim bölgesinde tatlı bir karıncalanma hissediyorum bu o bölgede saçların çıkmaya başladığınızı gösteriyor.

  • kullandığınız ürünler uygun ,ekim sonrası kullanılabilir. saçlarınız çıkmaya başlıyor olabilir.bazı kişiler de böyle durumlar olabiliyor
   Op.Dr.Atilla Kaya

 18. Hocam saç sıklaştırma işlemi yapıldı bana . 4. Aya girmek üzereyim.ön saç çizgisine ekilenler çıktılar baya güzel bir şekilde. Ama arka kısımdakilerden herhangi bi çıkma göremedim. Arka kısımlar daha mı geç çıkıyor normal bir durum mudur bu?

  • bölgesel farlılık olabilir,bu da tepe bölgesine ekilen folliküller dışarda daha uzun süre beklemişse gecikme olabilir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 19. iyi günler hocam, saç ekimin 35.gününde saçım kaşıdıkça daha doğrusu elimi yukardan aşağıya doğru getirdikçe saçımda bişey varmış gibi olan yerleri tırnakla oynayarak 4 lü ve 3 lü bazen yapışık saçlar geliyor, bu saç tellerimi yoksa köklermi yerinden çıkardım bunlar tekrar çıkarmı yoksa saç kaybımı cevapınız çok önemli şimdiden teşekkürler

  • görmeden yorum yapmak doğru olmaz.saç ekiminizi yapan merkeze kontrole gitmenizi öneririm.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 20. Hocam merhaba. Ekim yaptıralı 5 gün oldu. Trassız ekim oldu. Ama suanda var olanlar tuttugum elime gelior. Normal dokulmede olabilir ekimdenmi bilemiorum. Sorum var olanları korumak için dr alopecia vermişti. Ekim olan yere mezaöan sıkmaya baslamalıyım?

  • merhaba Can
   5 günde dökülme olması için neden yok.şok dökülme yaklaşık 15.günlerde başlar.ekimi yapan doktorunuzla görüşün
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim