Saçta Aşırı Yağlanma

Yağlı saç kepek kadar sık görülen bir durumdur. Saçta daha doğru ifadeyle kafa derisinde aşırı yağlanma daha çok görsel sorun olur, seyrek olarak ta dökülme yapabileceği konusundaki şüpheler vardır. Bilimsel veri olmasa da dökülmesi olan insanlarda sıkça yağlanma fazlalığı vardır. Saçı çok yağlı olan kişilerde dökülme şu şekilde izah edilebilir; 1 cm karede 100 saç var olduğunu düşünelim bunların dibinde de 100 yağ bezi olur ve belli miktarda yağ salgılar. Saçların yarısı dökülüp 50 saç kaldığında yağ bezi sayısı aynıdır bu durumda bir saç teline düşen yağ miktarı iki katına çıkmış olur.

Saçta Yağlanma Neden Olur?
Sebep olarak en sık görülen şey normalde hastalık yapmayan ama yağ bezlerinden salgılanmayı artıran bir tür mantar olan malessezia furfurdur. Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarın derideki oranını azaltmalıdır. Malessezia furfur mantarını en iyi temizleyen madde climbazol adlı mantar öldürücü maddedir ve climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Climbazollü şampuanlar günlük kullanıma uygun formülle üretilir.

Aşırı yağlanmanın en sık görüldüğü bir diğer durum yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatittir. Yağ fazlalığı şampuanla rahatlıkla çözülebilir ancak seboreik dermatit varsa öncelikle onun tedavisi yapılmalıdır. Yağlı egzamaların % 60 kadarında yine malesseia furfur adlı mantar neden olarak karşımıza çıkar.

Seboreik dermatit veya mantar düşünülmüyorsa vücudun yağ metabolizmasında sorun olduğu akla gelir. özellikle ergenlik döneminden en sık sebeptir ve genellikle akne sorunuyla birliktedir. Bu durumda yağlanmaya etkili şampuanlar kullanılır bu tür şampuanlara rağmen aşırı yağlanma devam ederse akne tedavisinde kullanılan ve yağ salgısını azaltan tabletler kullanılabilir.

Saçta Yağlanma
Günlük kullanıma uygun climbazol şampuanlar genellikle saç kalitesini de artıran besleyici ürünler de içerdiği için sürekli kullanılabilir yada aşırı yağlanma sorunu düzeldikten sonra normalde kullandığı şampuana dönülebilir, yeniden ortaya çıkması halinde climbazol içeren şampuan yeniden kullanılabilir.

Saçta Yağlanma ve Kaşıntı

Genellikle birlikte olurlar. Kaşınma olması yağlanmanın ana sebebinin mantar olduğunu düşündürür ve yapılan mikroskopik incelemelerde bu gurup hastaların % 70 kadarında malesezia furfur adlı mantar tespit edilmiştir. Temel sorunun iyileşmesi kaşıntının da yok olmasını sağlar. kaşıntı yağlanma olmadan da olabilmektedir özellikle yoğun mantarda kaşıntı sık rastlanan bir şikayettir ve bunlarda da çok sık mantar görülür. Tedavide yukarıda yazılanlar uygulanabilir. Yağlı egzama ya da seboreik dermatit denilen bu durum bir tür deri hastalığıdır. Kaşıntı çok şiddetli değilse climbazol içren şampuanlar yeterli olmaktadır ancak çok şiddetliyse ve climbazollü şampuanlarla gerilemediyse dermotto losyon kullanılmalıdır.

Saçta Yağlanma Saçı Döker mi

Aslında bu şikayetle gelen kişilerin önemli bir kısmı dökülme sebebiyle azalan saç sayısı geride kalan saçlara düşen yağın miktarını artırdığı için böyle hissedilir. Yani yağlanmanın saçı dökmesinden çok dökülme olanlarda yağ fazla hissedilir. Yağlı egzamanın kendisi saç dökülmesi yapabilmektedir. Egzama varsa yani seboreik dermatit varsa tedavi edilmelidir. Tedaviyle düzeldiği halde hala dökülme varsa diğer dökülme sebepleri araştırılmalı ve ona göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Kepek için en iyi şampuan

Aşırı kepek erkeklerde daha sık rastlanan, önemsiz ama sinir bozucu bir durumdur aslında bir hastalıktır. Özellikle koyu renk giymez zorunda olanları zor durumda bırakabilir.

Yoğun olmayan yani hafif düzeydeki kepek sorunu market şampuanlarıyla rahatlıkla tedavi edilebilir her ne kadar tekrarlasa da yeniden şampuan kullanımıyla düzelir ancak orta ve yoğun kepeklerde sıradan şampuanların etkisi yetersiz kalır ve daha etkili ürün kullanmak gerekir.

Kepeğe Karşı En İyi Şampuan

Aşırı kepekte temel sorun saçlı deride mantar olmasıdır, malesezia furfur denilen bu mantar kafa derisinde çoğalarak derinin daha hızlı ve pul pul dökülmesine sebep olur.Tedavide kullanılacak şampuan mutlaka bu mantarı öldüren şampuan kullanılmalıdır.

Bu mantarda en etkili madde climbazol dür ( climbazole ) eskiden beri kullanılan ketokonazol, itrakonazol gibi ürünler mantarlar tarafından tanındığı için etkileri daha sınırlı kalmaktadır bu sebeple climbazol içeren şampuan kullanımı daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Climbazol içeren şampuanların en önemli üstünlüğü günlük kullanıma uygun olmalarıdır. Diğer mantara etkili şampuanlar yapıları gereği haftada iki defadan fazla kullanılmazlar , saçı çok kuruturlar.

Aşırı kepeğe etkili şampuanlar genellikle kötü kokuludur ve saçı çok kuruttuğu için günlük kullanıma uygun değildir bu sebeple haftada 2 defadan fazla kullanım önerilmez ancak bunların dışında günlük kullanılan kaliteli şampuanlara benzer şekilde hazırlanmış ve içeriğinde climbazol olan şampuanlar da vardır.

Yoğun kepek her ne kadar mantarlar sebebiyle ortaya çıksa da bu mantarın başkalarına bulaştığı yönünde bilgi yoktur ve yine bu mantarlar daha ağır iltihaplanamaya sebep olmazlar.

Kepek Şampuanları

Aşırı derecede kepek sorununuz varsa sıradan şampuanlarla çözemezsiniz bilimse olarak etkinliği kanıtlanmış şampuanlar kullanmalısınız.bYapılan bilimsel çalışmalarda kepekte kesin ve kalıcı sonucun alındığı en etkili karışım climbazol + zink pyritiondur, bulabilirseniz bu karışım olan şampuan bulamazsanız sadece climbazol içeren şampuan kullanın.

Ayrıca yoğun kepeğin altında seboreik dermatit (yağlı egzama ) olabileceğini düşünmelisiniz. Eğer bundan emin olamıyorsanız muayene olun ve ona göre ilaç kullanın çünkü seboreik dermatit tedavi edilmedikçe kepekle mücadelede başarılı olamazsınız.

Seboreik dermatit, yağlı saçlari kepek ve diğer tüm şampuanlarla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.sampuan.com.tr/ sitesine bakabilirsiniz.

355 Yorum

 1. Hocam saçlarımda aşırı yaglanma var burnumda anlimda kafamda aşırı kaşıntı var saclarimin yüzde seksen döküldü sac ektirecem ama ense kısmıyla saclarim yankısmi uzamiyor büyümüyor kalın saclarim ensemdeki çok inceldi ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Yağlanma için: Dermotto losyon ve seboderm şampuan
   Saç dökülmesi için: Xpecia tablet ve biotin 5 mg tablet kullanabilirsin.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam 25 yaşında erkek bireyim. saç ekimi yaptırdım ve xpecia tablet kullanıyordum saçım iyiye gidiyordu fakat yağlanma çok oluyordu bi haftadırda xpecia tablet kullanmadım saçım bir ay öncesine göre daha ince ve var olan saçım dökülüyor yaglanmada fazla önerileriniz ne cevaplasanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba
   yağlanma için: Dermotto losyon ve seboderm şampuan
   saç kaliteni korumak ve artırmak için ise : Xpecia tablete tekrar başla , biotin günlük 10 mg kullanmalısın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba saçlarım aşırı yağlı yıkadığım gün ideale dönüyor 1gün sonra uyanir uyanmaz aynanın karsisina geçince hep yağ parlıyorlar böyle ve tek tük dökülmeyede başladı 20yaşındayım hocam bu yağlanmayı nasıl çözeriz ne önerirsiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dermaatologa görünüp nedeni tespit etmelisiniz. Aşırı yağlanma için Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Dökülmeyi önlemek içinde XPECIA tablet ve Biotin 5mg tablet kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Taylan Şahin

  Hocam Merhabalar. 20 yaşında erkeğim.
  Saçımda aşırı yağlanma, kaşıntı, sivilcelenme ve dökülme var. Saç diplerim acıyor ve hassas. Genel bir kaşıntı var. Saçlı derinin tüm bölgeleri kaşınıyor. Dökülen saçların köklerinde koca koca tokmak şeklinde katı yağlar görünüyor. Önce 1 kutu 14 tablet teteadıx kullandım etki göremeyince 2 kutu 28 tablet olmak üzere tetradox kullandım. 1 kutu 3 tane azitromisin kullandım 2 antibiyptikten de hiçbir faydalı etki göremedim. Hatta yan etki bile göremedim. Özellikle bitemporal bölgelerde ciddi şekilde yağlı deri döküntüleri mevcut. 12 saatte 1 banyo yapmam gerekiyor. 1 aydır Medobyocomplex kullanıyorum. 2500mcg biotin bulunuyor içinde. Saç çizgimde gerileme yok. Diffüz bir seyrelme var. Ama bir tık vertexte açılma var. Özellikle sivilcelenme vertexte yoğun. Erkek tipi dökülme diye düşünmeden önce en çok o bölgeyi kaşıdığım içim tahriş ettiğimi düşüniyorum. 1 yıldır durum bu şekilde. Ankara Tıp’ ta okuyorum. 2. Sınıftayım. Burun bölgemle birlikte saçlı derimde aşırı yağlanma var. Özellikle saç dökülmemin yağlı egzama yüzünden olduğunu düşünüyorum. 4-5 kere doktora gittim. Sonuç alamadım. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm. Yağlanmanın şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayın. 3-4 saat bekletin. Günlük ilk başlarda yağlanöa azalıncaya kadar biotini 10mg kullanın daha sonra dozu diyebilirsiniz, ciltte yenilenme ve iyileşmesi hızlandırır. Saç kalitesini korumak içinde günde iki tane xpecia tablet kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam Merhabalar. 27 yaşında erkeğim.
    Saçımda aşırı yağlanma, kaşıntı ve dökülme var. Saç diplerim acıyor ve saçın dokunlen kısmı yağlanma dan dolayı kesinlikle kurmuyor .ilk olarak zerotanin 20 mg 2x yani günlük 40 mg kullandım ilk kutu bittikten sonra duzeldi ikinci kutuya başladıktan bir hafta sonra tekrar başladı. Genel bir kaşıntı var. Saçlı derinin dökülen bölgeleri kaşınıyor. Yağlanma dan dolayı kesinlikle kurumuyor,Dökülen saçların köklerinde yağlar görünüyor. Şimdi ise zerotanin 20 mg 2 şer adet kullanıyorum yani günlük 80 mg ama düzelme olmuyor dudaklarımı catlatiyor ,aksi gibi vücudum da yaglaniyor . 4 aydır kullandım ama etki bile göremedim.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Ddktorunuzlaa görüşün, ek olarak Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Dökülmeyi önlemek içinde XPECIA tablet ve Biotin 5mg tablet kullanın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

   • İdris 2121

    Merhaba hocam saçımda daha önce aşırı yağlanma kaşıntı yanma hissi ve pulanma vardı head and sholdours şampuan kulandım pulanma biti diğer belirtiler hala kafamda var doktora gittim egzama dedi ve CLOVATE ve KETORAL ŞAMPUAN verdi ama daha kötü oldu bıraktım faydası yoktu bu hastalığı olan kişiler tedavisi olmadığını söylüyor internetenden baktığımda ilacı yokmuş doğru mu hocam tedavisi var mı yok mu hocam veya ne önerirsiniz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Dermotto losyon, seboderm şampuan HP biotin 5mg tablet ve Xpecia tablet başlayın. Düzelmesi beklenir. Stresten uzak durun.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba, 40 yasinda bayan hastayim. İnce telli ve yağlı bir saç derisine sahibim .İki yıl büyük bir sıkıntı yaşadım. Sonrasinda ise önce saç diplerimde kırmızı iltihaplı sivilceler ve aşırı kaşınma ile beraber hızlı bir dökülme oluştu. Akabinde tepe bölgemin açıldığını farkettim. İnce telli olan saçlarimda da aşırı sertleşme ve kuruluk meydana geldi. Saç derim yağlı ama tepe bölgemdeki saçlar sert ve kuru. Sanki elektirik çarpmış gibi. Şuan ise 2 yıl önceki gibi aşırı dökülme ve hafif kaşıntı yeniden başladı. Pandemi öncesi kan degerlerimde b12 eksikligi saptandi. İgne kullandim ama evden cikamama ve saglik sektöründeki malum sıkıntılardan dolayı iğneye devam edemedim. Tavsiyeleriniz olursa dikkate almak isterim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan, saç dökülmesini önlemek ve kaliteyi artırmak için de xpecia bayan tablet günde iki tane ve biotin tablet kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam yaklaşık 1 senedir yüzümde saçlı derimde ve doğal olarak saçlarımda aşırı yağlanma var. bununla birlikte saç dökülmeside var. yani 1 senede yuzde 50 saç kaybı yaşadım. haziran ayında dermotologa gittim vitamin ve ketoral şampuan verdiler kullandım. ama yağlanma ve saç dökülmem durmadı. seboroik egzema teshisi konulmuştu yüzdeki t bölgesi ve göğüs ortasındaki dökülmeler için. seborik bu kadar cok ve hızlı saç dökermi hocam ne yapmalıyım ? iyi çalışmalar

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Saç kaybınızın olduğu alanlara dikkat edin yoğunluk tepe bölgesinde ise işin içine genetik dökülmeye eklenmiş olabilir. Tedavisini ona göre değiştirin.

  • Melek Görmüş

   Hocam merhaba kızım 14 yasında ve sacında inanilmaz bir yaglanma var.Banyo yapiyor 1 saat sonra saci tekrar yıkanmamis gibi gözüküyor.Sampuan öneriniz var mı?

 7. Mrb hocam. Ben 32 yasindayim 3 yıldır saclarim aşırı yaglaniyor ve dokulmeler oldu. 3 yil once saclarim gur ve kalin telliydi 2 3 gunde bir yikardim. 3 yildir günlük yikamak zorunda kaliyorum. Asiri yaglanma ve dokulme oldu, derim gorunuyor artik. Sac tellerim inceldi iyice ne yapmaliyim. Yardimci olurmusunuz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Genetik dökülme dönemine girmiş olduğunuzu düşündürüyor. Cilt aynı miktarda yağ salgılamaya devam ediyor ama saç miktarı azaldığı için siz bunu aşırı yaşlanma olarak görüyorsunuz. Saç dökülmesi tedavisinde başlayabilirsiniz. Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Halil Arslanalp

  Hocam iyi günler.
  Erkek ve 22 yaşında bireyim. Saçlarım yıllardır yağlanıyor, ne kullandıysam fayda etmedi. Bir doktora çıkmadım bu da benim hatam. Erkek tipi dökülmeler oluyor ve saçlarım topak topak dökülüyor. Gece yıkadığım saç sabah yağlanıyor. Sadece bu da değil, yüzüm de yağlı bir cilde sahip. Duştan çıktıktan sonra yüz temizleyicisi kullanıyorum pırıl pırıl oluyor. Bütün yağlar gidiyor ama 5 dakika olmadan yüzüm, cildim yağlanıyor. Başta saçım olmak üzere yardımcı olur musunuz?
  Saçımın bu kadar hemen yağlanması ve çok dökülmesi neden olur? Neyin belirtiler ve ne eksikliğine tekamül eder?
  Cildim neden bu kadar yağlanıyor, pürüzsüz ve yağsız bir cilt için ne yaparım, nasıl geçer bu durum?

  İyi çalışmalar.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Aşırı yağlanma için, dermatologla görüşün. Bazı ilaç tedavisi ile azaltılabiliyor. Fakat mutlaka bu süreçte 10 mg biotin tablet kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Gülsüm .T

  Merhabalar hocam ben 19 yaşındayım saçlarım normalde de kendimi bildim bileli incedirler ama bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama daha fazla inceliyorlar üstelikte fazla fazla dökülüyor eskidende dokulyordu artık baya dokulyor çok az saçım kaldı ve fazlasıyla aşırı yağlanıyor duş aldıktan sonra ertesi gün yağlanmış oluyor hergun duş almaktanda yoruldum sinüzit ve migrenim olduğu içinde hergun duş alamiyorum almayincada yağlı gözukuyor sanki saçım islakmis gibi yağlı oluyor ve ara sıra kasinyorda ve ara sıra kepekte oluyor şampuan değiştirmekten yoruldumda hangi şampuan sacima yarıyor cozemedim bı türlü. İyi gunler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Aşırı yağlanma için, dermatologla görüşün. ilaç tedavileri ile azaltılabiliyor. Fakat mutlaka bu süreçte 10 mg biotin tablet kullanmalısınız. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhabalar 17 yaşındayım. Saçım yaklaşık 3 aydır aşorı yağlanıyor her gün yıkamak zorunda kalıyorum. Bundan öncesinde aknr için 3-4 ay azitro diye bir ilaç kullandım onunla ilgisi olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 10. Merhaba hocam, şuan 25 yaşındayım. Saçlarıma 23 yaşında 2 kez brezilya fönü yaptırdım ve aşırı kalitesiz malzemeler kullanıldığı için ve saçlı derime yedirdiği için 3 ay sonra yoğun dökülmeler oldu. Doktora gittim herhangi bir tahlil yapmadan xpecia tablet ve minoxil sprey verdi 3 ay kullandım herhangi bir faydasını görmeyince özel hastanede dermotologa gittim kan testinde d vitamini eksik çıktı takviye yazdı. Kullandıktan 2 ay sonra saç dökülmem tamamen durdu, bunun ile beraber düzenli uyku ve spor yapmaya başlamıştım 6 ay kadar. dökülme diye bir şey kalmamıştı, ancak pandemiden 2 ay önce sevdiğim insan vefaat etti akabinde spora ara verdim ve pandemi ile birlikte evlere gömüldük aşırı stress içinde saçlarım çok yoğun dökülmeye başladı ve hala devam etmekte elimi her saçıma attıkça avucunun içi inanılmaz yağlanıyor ve elime saç geliyor gelen saçlar kalın da olabiliyor kökü ile gelen de, zaman zaman çok kaşınıyor aynada saç diplerine tırnağımı değdirince saydamsı kepek gibi şeyler geliyor, zaman zaman sivilce çıkıyor. saçlarım birbirine çok yapışıyor derilerini görüyorum. Şakakda ve tepede saç olmasına rağmen içi açılmış gibi duruyor, saç çizgisi gerilemedi. Vücudum ve yüzümde de aşırı sivilce çıkıyor, zaman zaman gögüsüm çok kaşınıyor. 3 ay önce de tırnağımda beyaz leke çıkmıştı uzadıkça kestim geçti. Hocam ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun stressten kafayı yemek üzereyim artık, genetik dökülme midir nedir artık bilmiyorum, finasterid e başlamayı bile düşündüm.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Genetik dökülme başlamış olabilir ama egzamanız da var. Ayrıca saç miktarı azaldıkça yağlanmayı daha çok hissedersiniz çünkü saçlı deri aynı miktarda yağ salgılamaya devam eder. Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan, saç kalitesini artırmak içinde Xpecia tablet ve HP biotin 10 mg günlük kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Ekimden beridir de günlük Dalin bebe şampuanı ile yıkıyorum. Bazen yıkamak için şapka takıyorum gün içinde cikiariyorum ama 2 gün falan yikamiyorum o şekilde saçımı sonraki gün sabahında yikadigimda saç akşama kadar yağlanma olmuyor. Sonra diğer günlerde gene aynı şekle alıyor ikindi olmadan gene aynı elimi saç derisine atıyım elimde yağ oluyor o derece sıksan yağ çıkar 🙂

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Bebek sampuanları eeişkinler için değildir, saçınızı temizleyemez. Yaşlanmayı azaltmak için sevmedim şampuan kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. hocam saç dipleri ve deri ağrıyor aşırı yağlanmayla birlikte dökül mede var ne yapabilirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama tarif ediyorsunuz. Egzama için Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Cildin iyileşmesini hızlandırmak için HP biotin 10mg tablet kullanabilirsiniz. Dökülme içinde Xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • 16 yaşındayım ve saç diplerime dokunduğumda yağ çıkıyor, aynı zamanda çok fazla kepek ve aşırı derecede dökülme var. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. ne yapmalıyım?

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Egzamanın var. Dermotto losyon, seboderm şampuan ve biotin 10mg tablet kullanabilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba hocam benimde saç tepemde erkeksi açılmalar oldu ve aşırı yağlanma kulak arkası ve kulak çevresine yakın yerlerde deri döküntüsü gibi egzama ve altında oluşan kaşıntılı acılı kanama ve cildim bildiğiniz yağ kusuyor aşırı stres yaşıyorum kendimi inanılmaz kötü hissediyorum ne yapmalıyım sizce? Bu regli dönemlerimde çok daha fazla oluyor onunla hormonsal bir bağlantı var mıdır? tahlillerde hep temiz çıkıyor ama bu dert bir türlü bitmedi

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Erkeksi dökülme için xpecia tablet ve biotin tablet 5mg kullanabilirsiniz .saçlı deride mantar olabilir bunu dermatologa gösterin, gecikmeyin. Birde yumurtalıklarınıza USG yaptırın, sonucu burdan yazın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. enes taha aydoğan

  hocam yaşım 22 saçımın ön bçlümleri çok dökldü doktorlar genetik diyor beninim ne yapmam gerekiyor saç ekimi düşünüyorum tavsiyeniz nedir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Saç ekimi için çok erken bir yaş. Şimdi sadece ön bölgeye edilecek, zamanla arka bölgeler dökülecek ve yeni boşluklar oluşacak, dönor alanın sonsuz olmadığı için saçlarını bir süre ilaç tedavisi ile korumalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Metabolizma hastalıkları uzmanı icin cocuk doktorunun yonlendirmesi gerekiyo randevu acmasi gerekiyo direk biz alamiyoruz ondan cocuk dr aldım randevu ben hangi tahlilleri yapmali ne dememiz gerekiyor onu sormustum sagolun ilgilendiğiniz için allah razı olsun

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Sonuçta çocuklarınıza saç dökülmesini nedeni büyük bir olasılıkla bir sistemik hastalık, herhangi bir madde eksikliği yada hormonal düzensizliği bağlı olabilir. Bu nedenle dokrorunuzun ayrıntılı bir değerlendirme yapması gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam iyi günler saçlarım yıkandıktan 3 gün sonra sanki kirliymiş gibi çok sert oluyor yağlanma ve kaşıntı oluyor kepek sorunum uzun bir süredir var bir türlü uygun şampuanı bulamadım ne yapmam lazım teşekkür ederim

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Saçınızı 48 saat sonra kirlenmesin normal kabul edilir. Seboderm şampuanı deneyebilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam merhaba 18 yaşındayım saçlarım cok fazla yağlanıyor ve uzun zamandir sac diplerimde agri var saclarim jareket ettikce aciyor herhangi bi kaşıntı kızarıklık yok kan degerlerim de normal cikti fakat saç diplerim iğne batiyormuş gibi ağrıyor ve dökülmede var

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Egzama olabilir, dermatologa görünmelisin.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

     • H.Huseyin

      Hocam merhaba, 21 yasindayim 2 yildir sac diplerimde yogun agri kasinti ve dokulme mevcut dokulme ozellikle tepe bolgesinde cok fazla doktora gidip cok fazla ilac kullandim sadece zoretanin biraz hafifletti yogun stresli bi donem yasadim o donemde iyice artti acaba ne yapabilirim cevap verirseniz cok mutlu olurum

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      egzama düşündürüyor ve zoratenin sivilce ilacıdır,biotin sentezini bozar ve saç dökülmesine neden olur.
      Egzama için: Dermotto losyon ve seboderm şampuan
      Saç dökülmesi için: Xpecia tablet ve biotin 5 mg tablet kullanabilirsin.
      Op.Dr.Atilla Kaya

  • Doktor Bey haşimato tedavisi görüyorum.bundan 10 ay kadar once TSH değerimin yükselmesine eş zamanlı olarak sac egzaması ortaya çıktı.sac diplerim çok ağrıyor yaglaniyor kepekleniyor.sizin yazdiklarinizdan yola çıkarak Dermotto Losyon Ve Seboderm kullanıyorum.ama sac dibi agrım geçmiyor.ataklarim sık oluyor.bu hastalığın beslenme ile ilintisi var midir?sac kalitemi arttırmak için başka ne kullanabilirim.tesekkur ederim

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    saçlı deride iyileşmeyi hızlandırmak için 10mg Biotin tablet ve günde iki tane Xpecia tablet başlayın.
    Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Hocam öncelikle iyi günler dilerim ben bir sorunum saçımi bugün yikadimsa tekrar yağlanıyor dökülme kaşıntı ve kizariklik var 3 4 sene önce saçım gurdu baya şimdi baya döküldü tepe bölge ve arka taraf açıldı nekadar şampuan kullansam daha fazla alerji yaptı hiç-bir ise yarmadı hocam ne önerirsiniz ne yapmam gerekir birde hocam Eger egzamasa geçtikten sonra tekrar saçlar çıkarmı hocam yardımcı olursanız memnum olurum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Uzun süre tedavi edilmeyen egzama saçın dökülmesine neden olur. Bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan başlamalısın, şikayetim göre losyonu haftada 2-4 defa uygulayıp bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletip arkasından seboderm şampuan ile yaşamalısın. Dökülme sorunu ve cildin daha çabuk iyileşmesi için xpecia tablet günde iki defa ve HP biotin 10 mglık tablet
   günde bir tane başlamalısın
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Merhaba,
  Normalde saçımda standart yıkamamaya bağlı yağlanma dışında hiç bir problemim yoktu fakat son bir haftadır, saçımı yıkadıktan hemen sonra uçları hafif kuruduğunda tepede ıslak kalan bölge birbirine yapışıyor ve saç kurutma makinesi kullanmadığım için kuruyana kadar aynı şekilde yapışık yağlı gibi kalıyor. Saçım tamamen kuruduğunda tepedeki saçlar birbirine yapışık yağlı gibi kalıyor. Saçımı günlük düzenli olarak yıkıyorum sebebini anlayamadım. Dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seboreik dermatit düşündürüyor,dermatologa görünmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Merhabalar hocam,
  Yaklasik 7 yildir saclarimda asiri yaglanma var. Ama asiri derken en üst düzeyi kast ediyorum her gün yikamak dahi az geliyor. Bununla birlikte saclarda yagli kum taneleri gibi kepek tarzi seyler var ve yine yagdan olmali yanma ve kasinti. Inanin 7 yildir denemedigim bisey kalmadi. Yardimci olursaniz cok ama cok sevinirim.
  Saygilarimla,
  Nihat Can

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın losyonu uyguladıktan sonra bone takarak saçlı deride bone -4 saat bekletin ve arkasından sebodeem şampuan ile yıkayın, haftada iki -4 defa uygulayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Çok teşekkür ederim Hocam tavsiyenize uyacağım. Bir sorum daha vardı bu Sorunum başladı başlayalı Saç dökülmesi de var, sizce bir Bağlantısı var mı? Yağlı saç derisi sanırım Saçların köklerini de zayıflatıyor. Zira saç ve saç derisi yağım cok agresif. Bir gün saçımı yıkamasam ertesi gün anlımdan aşağı akıyor ve sabah gözlerimi açtığımda gözümü yakıyor.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Saç dökülmesini önlemek ve cildin daha çabuk iyileşmesini sağlamak için Xpecia tablet ve HP biotin tablet 5mg kullanın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Hocam iyi günler. Hairforte saç spreyi cinsel fonksiyonlar üzerinde yan etki yaparmı?

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Lokal etkili olduğu için yapmaz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Hocam dermatologa gittim sampuan verip gonderdi birsey yapmadi ben genetik dokulme oldugunu dusunuyorum bbelirli bolgelerde asiri dokulme var tedavi icin onerecebileceginiz ilac varmidir cunku asiri derecede dokuluyor saclarim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Sprey olarak hairforte ve Xperia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Hocam benim 4 5 aydır saçlarda aşırı yaglanma asiri saç dokulmesi saclarda incelme cok yavas uzama ve kaslarda dokulme var teskkurler hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dermatologa görünmelisiniz. Hem egzama hemde genetik dökülme olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Hocam 2 oğlum var ikisinde de yoğun sac dökülmesi devam ediyor hic azalmadı aşırı dökülüyor saçın tepesinden heryerinden aşırı dökülüyor dr bir oğlumu goturdum oğlumu egzama dedi alopecia dermal sprey saçtaki açılmalar için verdi sedolin şampuan memocon losyonu alopecia biotin ve pan plas tablet verdi kepek ve yağlanma azaldı ama sac dökülmesi devam ediyor hic azalmadı aşırı dökülüyor saçın tepesinden heryerinden aşırı dökülüyor bi de 15 yaşında oğlumun saçları dökülüyor ciddi açılmalar oluyo özellikle tepeden ve önlerden oldu eşimin saçları da kellik var ama onun saçları askerden geldikten sonra dökülmüş çocuklarımın bu kadar erken sac dökülmesi yaşaması normal mi bu yaşta dökülen saçlar kellik yapar mı çünkü saçları çok azaldı inceldi tüy gibi oldu Tesekkurler hocam iyi akşamlar

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur. Ama her iki çocuğunuzda olması farklı şeyler de düşündür müyor değil, genetik başka sorunlar olabilir, kan biotin düzeyleri, troid hormonları bakılmalı, Başka hastalık var mı araştırılmalı. Çünkü sistemik bazı hastalıklar hiç umulmadık şekilde saçta kalite kaybı, saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam ne yapmalıyiz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     üniversite hastanesine Hee ikisini de birlikte götürün.har ikiside HP biotin 5mglık tablet başlayın.
     Öp. De. Atilla Kaya

     • Hocam su an alopecia biotin 2500 ve pan plas tablet kullanıyoruz bunlar yetersiz mi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Vitamin desteği sağlayabilir ama neden tespit edilmedikten sonra çok anlamı olmaz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam oğullarımin saçları dökülme devam ediyor ağustos ta pendik marmara üniversitesi hastanesinden randevu aldım araştırma hastanesine goturdum kan biotin testi yapildi normal dendi dokulme iyice artti saçları heryerden dökülüyor ense ve kulak üstü saçları da dökülüyor açılmalar var dermatologa goturdum stresten dedi 6aydir dökülmesi devam ediyor hic azalmadı artik çocuklarım evden çıkmak istemiyolar üniversite hastanesinden dermatoji bölümüne randevu yoktu çocuk doktoruna aldim dermatologa da almalimiyim gerçekten çok çaresiz kaldım kusura bakmayın sizide rahatsiz ediyorum çok teşekkür ederim eksik olmayın allah razı olsun

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Metabolizma hastalıkları uzmanı da olabilir.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Hocam iyi günler bugun dermatologagittik firittin birinin 37 birinin 51 ergenlikte 70 üstüolmasi gerekir dedi dusuk dedi onun için ilac verdi biotin kullanmayin dedi.Cocuk dr da Endokrinoloji bolumune yonlendirdi oraya gidicez ferritin dusuk olunca sac heryerinden dökülür dedi size teşekkür ederim yönlendirildiğiniz ilgilendiğiniz için sağolun  biotini kullanmayalim mi simdi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Biotin kullanmaya devam edebilirler.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Hocam amalgam dolgu sac dökülmesi yapmıs olabilir mi gecen yil ikisine de dolgu yaptırdım çocuklarımın sonrasında da başladı dökülme dolguyu yeniletsem mi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Bu konuda herhangi bir bilgiye rastlamadım, Fakat kişisel hassasiyetleri olabilir. Dolguları Çıkartıp deneyebilirsiniz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Amalgam dolgunun agir metal zehirlenmesi yaptığı ile ilgili bir dr gorusu okudum artık araştır ma hastanesinden de bir sonuc alamadigim icin bunjn sebep olabilir mi diye danismak istedim sağolun ferrittin degeri de erkekte 20_200 arası normal deniyo benim oğullarımin 36 ve 51 dusuk degil ama hap verdi dermatolog

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Alt sınıra yakın olduğu için vermiştir.

  • Hocam 47 yaşindayim ergenlikten beri aşiri yağli saçlarim cildim var saç tellerim çok cansiz kepeklenme kaşinti yok banyodan sonra yuzum oyle parliyoki elimi surunce vıcık vıcık yag 2 ğun zor duruyorum inanın yaşlıliğimi bile düşünuyorum Allah omür verirse ne yapmaliyim ne önerirsiniz

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Ergenlikten beri devam eden aşırı yaşlanma sorununuz olduğu için bir dermatologla görüşmemizde fayda var.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim