Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Tüm ekimlerde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE de de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Kökün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Tüm ekimler doktorun bizzat kendisinin yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla greft ekilmelidir.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size ekilmez” denmemeli ben yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.
 • Son madde kişisel 🙂 . Ekime başladığım ilk günlerde kendimce bir prensip kararı aldım, kendime; ”her kökü kendim ekeceğim, ekemez hale gelirsem ekimi bırakacağım, asla ekimleri hemşirelerime yaptırıp kendim ekiyorum imajı yaratarak insanları aldatmayacağım” dedim

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır. Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir. 1000 kök ektiren bir kişi ekilenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Daha detaylı bilgi ve ekimlerle ilgili resimlerini incelemek isteyenle, artık pek güncellemesem de bilgiler hala fena değil.

http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup bütün işlemleri onlara yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama ekimleri yardımcılara  yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekimi uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından uzman denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya da bırakırım, işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekimi yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Tavsiyem Op Dr Serkan Sabancı
Saç ekimi yaptırmak isteyenlere önerim Op. Dr. Serkan Sabancı olacaktır.

Saç Ekimi” yazısında 4.096 düşünce

 1. Enes diyor ki:

  Hocam merhaba , şok dökülme evresindeyim , saçlarım j şeklinde ve sanki uçlarında kök varmış gibi dökülüyor, bu ekimin kötü yapıldığına veya o saçların tutmayacağına dair bir işaret midir?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Ekim kalitesi ile ilgili net yorum ancak ekimden sonra bir yıl tamamlandığında yapılabilir. Şok dökülme normal. Saçlarınızın geri çıkmasını hızlandırmak istiyorsanız sabah akşam Xpecia tablet alabilir ve beraberinde Hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 2. Güven Gürkan diyor ki:

  Merhaba Atila hocam
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Saç ektirmeyi düşünüyorum yalnız Kardiyoloji uzmanıyım haliyle koroner anjiografi laboratuvarında radyasyon maruziyeti oluyor. Saç ekimi sonrası radyasyon maruziyeti ekilen saçı negatif yönde etkiler mi?

 3. Can diyor ki:

  Hocam ailemde ne babaanne tarafında ne dedelerimin taraflarında ne de anneanne tarafında kel var.Fakat saç dökülmesi sorunu yaşıyorum. Saç diplerinde acı da buna eşlik ediyor.Vitamin ve biotin takviyesi almaya başladım saçları psikolojik olarak rahatlamak için kazıdım sizce sebebi ne olabilir?

 4. ozan diyor ki:

  hocam merhaba ön saç çizgisine ekim gercekleştirmiştim ama bu durumdan şikayetçiyim daha önceden ekilmiş olan saçların söküm yapıp daha uygun bir şekilde ekilmesi mümkün mü ? ve son olarak o bölgede yara iz vb gibi durumlar kalır mı ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Kanal açılarak Ekim yapıldıysa iz kalır. Türkiye’de var olanları söküp tekrar ekeecek bir klinik olduğunu zannetmiyorum, araştırmaların, eskiden ben yapıyordum ama uzun süre önce saç ekiminii bıraktım.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • İhsan diyor ki:

    Merhaba, dayılarimizin ya da babamizin saç yapisina bakarak (düz, kalın, ince, kıvırcık vs) kellik bakimindan kime çektiğimizi anlayabilir miyiz?

    Mesela dayımın sac tipi düz.
    Benimki de öyle. Kellik genetigimi ondan mı almış olduğum yargısına varabilir miyiz?

 5. Ahmet diyor ki:

  Merhaba hocam iki gün önce ekim yaptım bebek şampuanı verdiler onun yerine sawpoo kullanabilr miyim ? Bir de xpecia tableti ekimden 20 gün sonra başlanılmasını öneriyorlar ben hemen başladım sıkıntı olur mu

 6. Ahmet diyor ki:

  Hocam fue yöntemiyle saç ekiminin 25.günü epey kaşıdım ve deri parçalarıyla birlikte J şeklinde saçlar döküldü, sanki kök var gibiydi ama hiç kanama olmadı. Saç köklerim zarar görmüşmüdür sizce ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   İlk 15 günden sonra köklerinin zarar görmesi beklenmez. Çünkü ekilen saçlar daha doğrusu üniteler tutmuştur. Normal sağlıklı saç kaşıma ile dökülmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. ozan91 diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi çalışmalar benim iki sorum olacaktı yaklaşık 8o gün önce dhi yöntemi ile 2000 greft önlere saç ekimi yaptım.ve hala bir çıkış yok bu durum normalmidir? Diğer sorumda ben mevcut saçlarımın aralarına sıklastirma yaptım mevcut saclarimdada dökülme oldu bu durum normalmidir mevcut saçlarım geri gelirmi hocam teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Ekim sonrası saçların çıkışı bir yılda tamamlanır. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Çıkış süresini kısaltmak için destek tedavi alabilirsiniz. Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Mehmet diyor ki:

  Hocam merhaba
  Yaklaşık 20 gün önce safir bıçak ile tıraşsız ekim yaptırdım. Ekim yapılan bölgeye yakın mevcut saçlarım hızlıca döküldü. Şok dökülme olduğu söylendi. Geri dönüşü olur diye söylendi. Görüşünüzü alabilir miyim? Teşekkür ederim.

 9. huseyin diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Saç ekimi yaptıralı 5 sene oldu ama ekim bölgesinin uç kısımlarında aralıklarla sivilce çıkıyor. Saç köküne zararı olur mu?
  Teşekkürler.

 10. muhammet diyor ki:

  hocam merhaba . belki biraz saçma bir soru olabilir ama lütfen cevaplar mısınız . saç ekiminin 5-6. günlerinde pcden oyun oynadım kendimi biraz kastım ekim bölgesinde ağrılar oldu kısa süreli . ekilen saçlar zarar görmüş müdür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir