Saç Dökülmesine Karşı Etkili İlaçları Sizler İçin Araştırdım.

Saç dökülmesi sorunu özellikle genç yaş gurubunun en sık ve en sıkıntılı rahatsızlığıdır. Ve Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün bu sorunun çözümü iin üretilmiştir. Ddökülme tedavisi için üretilen ürün sayısı binlerle ifade edilmektedir ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı sadece bir elin parmaklarından azdır,bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır.
Dökülme sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

  Saç Dökülmesi Tedavisi Öncesi

 

Saç Dökülmesi Tedavisi Sonrası

Dökülme ilacı dendiğinde tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

Procapil

Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.


6 Ay Aralıksız Xpecia Tablet ile birlikte Hairforte Sprey kullnım sonucu öncesi sonrası görsel paylaşan bir kişinin gönderdiği fotoğraflar

Minoxidil

İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır. Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır.S atın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 60 TL ye de alabiliyorsunuz bu kadar ucuz olanlar sahte rogaindir, yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 54 TL iken 23 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid

Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır.Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır.Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır.Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir.

Saç Dökülmesinde Doğru Tedavi

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto, biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Bunlara ek olarak formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır. Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir. Doğru ürün seçimiyle dökülme konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül , telovium kapsül, perfectil tablettir. İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır. Bunlardan sadece xpecia ve shen min tabletlerin kadın erkek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir.

Farklı Saç Dökülmeleri

Menopoza bağlı saç dökülmesi

Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saçı besleyici maddeler, kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır. Menopoz dönemi dökülmelerin tedavisi için geliştirilen Menopecia Tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür. Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen dökülmenin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.
Şunu unutmayın internette göreceğiniz ”1 ayda 9600 saç teli” gibi sözler sizin paranıza göz dikenlerin yalanlarıdır.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)

Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenmelidrir. Bunlar arasında içeriği en zengin olan ve maddeleri optimum yoğunlakta içeren Xpecia Tablet öne çıkmaktadır.

Sonuç olarak ;

 • Kesin etkili, % 100 dökülmeyi durdurur gibi sözlere inanmadan araştırıp okuyup kendi dökülme sebebinize en uygun tedavi seçeneğini geliştirip uygulamalısınız.
 • Özellikle genetik dökülmenin sebebi sürekli devam ettiği için kullandığınız ürünü devamlı kullanmanız gerekir eğer kullanamayacaksanız hiç başlamamanız daha doğrudur.
 • Tekli ürün kullanmak yerine kombine ürün kullanıp daha seyrek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

En İyi Saçkıran İlacı

Yine bu hastalıkta da internette çok sitede “kesin sonuç”, “% 100 tedavi” veya “iyileşmezse para iadesi” gibi tüketiciyi aldatıcı söylemler duyabilirsiniz ama asla bunlara kanmamalısınız. Bu söylemlerle ilaç adı altında satılan bitkisel ürünlerin hepsi para tuzağıdır. Tedavi yöntemleri ve başarı oranları kabaca şöyle özetlenebilir
Kendiliğinden düzelme % 30-35
Kortizonlu krem kullanımı % 40 civarı
Sarımsakla iyileşme % 50 (burada sarımsağın kendisi direk saçkıran olan yere sürülür, sarımsak özü vs gibi ürünlerden uzak durun)
Kortizon enjeksiyonu % 80-85
Difensipron % 95 civarı (DPCP olarak yazılır)
Squarik asit di butil ester % 95 (SADBE olarak yazılır)
Bunların dışında
Kansızlığ (demir eksikliği), guatr (düşük olması veya zehirli guatr), hamilelik dönemi, doğum sonrası lohusalık, stres, ağır diyet uygulamalarına bağlı gibi dökülmelerde temel sorun çözülmeli buna ek olarak saçı kökten besleyen tabletlerden biri alınmalıdır. Dökülme tedavisi tablet şeklinde ilaçları arasında gerek içerik çeşitliliği gerekse içeriğindeki maddelerin bakanlığın belirlediği optimum düzeylerde kullanıldığı Xpecia Tableti araştırmadan karar vermemenizi öneririm.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

394 Yorum

 1. Hocam yorumunda egzama olduğunu unutmuştum söylemeyi bende egzama var ve tepe bölgemde seyrelme var yani gözle görülür bir zayıflık var dökülme gbi değil fakat orada bir zayıflama var daha önce hp biotin kullandım 1 ay fakt şuan xpecia kullanmaya başladım hangisi dah etkili olur bnm için siz hangisini önerirsiniz hocam ve birde kenazol şampuan kullanıyorum fakat egzama hep kafamda geçmiyo daha etkili önericeğiniz bir şampuan varmı hocam çok tşk ederim şimdiden

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama için : Dermotto losyon ve seboderm şampuan
   saç dökülmesini önlemek, kaliteyi artırmak için : Xpecia tablet ve biotin 5mg tablet kullanmalısınız.
   Op. Dr.Atilla Kaya

   • Hocam x-pcia psikolojik olarak bizi olumsuz etkileyebilir mi ben sanki kullanfığım zaman depresif hisseddiyorum bunun x-pceia ile alakası var mıdır?

    bir de hergün 1 avuç kabak çekirdeği yiyorum bu testesreron hormonunu düşürür mü cinselliği olumsuz yönde etkiler mi

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Bu şekilde bir etki ile hiç karşılaşmadık, psikolojik olabilir.kabak çekirdeği ile ilgili böyle bir bilgiye rastlamadım.
     Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Slm, minoxil ve hair forte sprey beraber kullanilirmi. Hangisi daha cok ise yarar.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Kullanabilirsiniz. yada birini sabah diğerini akşamda kullanabilirsiniz.Ama hairforte un içeriği zengin olduğu için onu kullanmanızı tavsiye ederim.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam 20 yaşındayım. Erkek tipi saç dökülmem var. İki yıldır sabahları %2, akşamları %5 minoxil kullanıyorum. Fakat son zamanlarda etkisi azaldı gibi ayrıca kan sonuçlarım da normal. Procapile geçiş yapmak istiyorum fakat minoxili bırakınca saç yoğunluğum ciddi şekilde azaldığı için bir anda geçiş yapmak istemiyorum. O yüzden yavaş yavaş geçiş yapmak için; sabahları hair forte%3 akşamları minoxil %5 kullanmam uygun bir tedavi kombinasyonu olur mu?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Minoxil tek başına ilerleyen dönemde ihtiyacı karşılayamaz hale geliyor,başlangıçta kan akımının artışı beslenmeyi artırdığı için dökülmeyi durduruyor fakat ilerleyen dönemde bu yeterli olmuyor.bu nedenle Xpecia tablet de başla ve Hairforte spreyede geçiş yap.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam koltuk altı, genital bölge, bacak vs. bölgelerdeki kılları kesmek saçlarımızı güçlendirir mi? Halk arasında şöyle bir söz dolaşıyor ya; saçların güçlensin istiyorsan kıllarını kısa tut. Bu doğru mudur?

 5. Hocam Merhabalar,

  Benim ailemde baba tarafında genetik olarak saç dökülmesi var; baba, dede, amca kel.. Ben şu an 21 yaşındayım. Biraz stresten biraz da genetik olarak saç dökülmem var. Siz yazılarınızda saç çıkaran şampuan yok demişsiniz. Ama sitenizde Bioxcin şampuan incelemesi göremedim acaba Bioxcin siyah sarımsak şampuanı da etkili değil midir? İçeriğinde biotin, sistein, çinko, b11 ve flavonoid varmış. Bir de size bir kaç soru sormak istiyorum. Saçları her gün yıkamak zararlı mıdır saçlarım ne çok yağlı ne çok kuru. 3 aydır düzenli olarak Xpecia erkek kullanıyorum günde 2 tane alıyorum acaba xpeciayı ne zaman tek tablete indireyim veya saç ektirene kadar (1-2 yıl) günde 2 tablet devam mı edeyim bunda bir sakınca var mıdır? Çok teşekkür ediyorum yorumlara verdiğiniz cevaplar bizi aydınlatıyor.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Saçlarınızın dökülmesini istemediğiniz sürece Xpecia tablet kullanmanız gerekir,xpecia tableti tek başına kullanıyorsanız günde hep en az iki doz almalısınız.lokal etkili hairforte spreyle birlikte kullanırsanız tek doza düşebilirsiniz. şampuanlar saç çıkarmaz.içeriğindeki maddelerin etkili olabilmesi için ciltten emilmesi gerekir.ancak özellikli maddeler ciltten emilebilir, birde yeterli miktarda emilim olabiliyor mu ? Şampuanı saçlı deride kaç dakika bekletiyorsunuz ki emilim gerçekleşip saç dökülmesi önlenebilsin.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Merhaba hocam benim ilaç kaynaklı saç dökülmem var depakin(valproik asit)kullanıyorum saçlarım çok aşırı dökülüyor. kan tahlillerimde tiroid vitamin ve mineral değerlerim normal çıktı. biyotin takviyesi de alıyorum aylardır dökülme azalmadı.doktorum ilacımı değiştirmenin veya azaltmamın da mümkün olmadığını söyledi.Ne yapmalıyım?teşekkürler.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    aslında genel yaklaşım depakine bağlı saç dökülmesi olursa muadili olan bir ilaçla değiştirilmesidir.bunu doktorunuzun göz ardı etmemesi gerekirdi. xpecia ve biotin tablet başlayabilirsiniz.
    Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Merhaba Hocam, saçlarımın üst bölgesinde genel olarak incelme, cansızlaşma ve ara ara da artan bir dökülme var, diplerine baktığımda yeni saçlar çıkıyor ama fark ediyorum ki yeni çıkan saçlar da çok kuvvetli değiller. Sarımsak ve zeytin yağlı şampuan kullanıyorum. Saçlarımı tekrar kuvvetlendirmek için ne yapabilirim acaba?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba
   Saçınızda minyatürleşme başlamış. Buda androgenetik allopecianın bulgusudur. uzama hızını artırmak,beslenmeyi ve kanlanmayı artırmak için Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Saç ektirdikten sonra saçlara masaj yapmak kıl köküne kan dolaşımını hızlandırır diyorlar hocam dogrumu .tepe bölgesi en az kan akışı oldugu söyleniyor fayda edermi hocam…xpecia hap kullan dediler …dogrumu…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Saçlı deri en fazla kanlanan dokulardandır. Saçın hızlı gelişimi sağlıklı gelişimi için kullanmanın artırılması iyi olur. Evet masaj yapılabilir. Üründe kullanılabilir. Xpecia tablet saç için gerekli maddeleri içerdiği için kullanmanız da fayda var.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hairforte ve expecia tablet kullaniyorum 1 yıldır..Menopozdayım Hairforte spreyi 2 günde bir tek doz mu yoksa 2 gunde bir iki doz mu kullanmamız gerekiyor? Expecia tableti günde 1 kullanıyorum.yeterli mi? Hem Erkek tipi hem de kadın tipi dökülmem var.Ömurboyu 2 günde bir doz mu kullanmalıyım? Teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Xpecia tablet yerine menopecia tablet başlayın. Hairforte spreyinden günde bir kez akşamları kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Merhaba hocam.erkek tipi dokulmem.var minoxil forte kullanıyorum xpecia 1 panplus 2 seklinde kullansam nasil olur bi yan.etksii olur mu

 10. Hair Man

  Hocam HGF (Hair Growth Factor) ürünü hala devam ediyor mu? O ürün sanırım hem minoxidil hem de doğal finasterid içerikli idi.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Evet, HGF üretimi devam ediyor, içeriğinde yine bitkisel extractlar var,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhaba, saç ekimi yaptırdım. Saç ekiminde 20.gundeyim.evocapil derum kullaniyorum.Biotin ve xpecia tableti birlikte mi kullanmalıyım? Eğer birlikte kullanmam gerekmiyorsa kaç mg hangisinden kullanmalıyım?teşekkürler

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba
     Xpecia tablet kullanmanız yeterli
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Kolay gelsin. Hocam kısa süre sonra saç ekimi yaptıracağım bazı sorular soracaktım ama. Eczaneden 3 aylık Xpecia, Hairforte ve 5mg Biotin aldım. Demir’im pek yüksek değildi onu aldım birde 6 ay kullanmak istediğim Kolajen takviyesi. Acaba bunları ekim gününden itibaren hemen mi başlamalıyım malum antibiyotik falan da verecekler galiba yani fazla su içersem sorun olmaz dimi yoksa vitaminleri ve Hairforte spreyi tam olarak nasıl ve ne zaman kullanmamı tavsiye edersiniz? Hocam birde ekimden sonra 3. gün otobüsle eve döneceğim şehir dışına gideceğim için acaba otobüste kapalı ortam, klima vs mikrop kapmamam için ne önerirsiniz ve ekimden sonra orta düzey terletici yürüyüşlere ne zaman başlayabilirim?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Biotin, xpecia ve kolajeni elimden önce başlamadan sakınca yok. Spreyi ilk yıkamadan sonra başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhaba benim saçlarımda dökülme yok fakat tepe bölgemde seyrelme var belli oluyo ben hp biotin diye Bi ilaç kullandım fakat sonra xpecia ilacını kullanmaya başladım sizce hangisi daha etkili olur benim hangisini kullanmalıyım

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Sizin durumunuz nedeniyle her ikisinide kullanmanız iyi olur, Xpecia saç kalitesini artırır ve dökülmeyi önler, biotinde hem dökülmeyi önler hemde egzamada doku iyileşmesini hızlandırır.
     Op.Dr. Atilla Kaya

  • hocam korona sonrasi 2 haftadie cok fazla sac dokulmesi yaşıyorum xpecia aldim ve kolojen içiyorum ama dokulmem azalmıyor xpecia 1 hafta olucak

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Etkinlik için daha çok erken, dökülme nedeni de önemli.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Mrb hocam konuyla ilgili bir durum degil ama sizin verdiğiniz ilaclar iyi geldigi için lutfen bu konuda da bana yardımcı olun bizde ailece uyuz hastaligi var dr a gittim kwellada verdi 3 hafta kullandik kasinti hala devam ediyor sinir bozucu bi durum iki cocugum var 6 ve 8 yasinda onlar da kaşınıyor lutfen hocam baska ne kullanabiliriz

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Uyuz tedavisi sabır ve özen ister. Siz tekrar bir dermatologa gidin. Verdiği ilaçları düzenli kullanın, çamaşırlarınızı ya kaynatın, Ya yüksek ısıda yıkayın, Tüm çamaşırları mutlaka ütüleyin özellikle kat yerlerini. Yine kwell ve kalıntısı önleyecek antialerjik ilaç kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. İyi günler hocam, saç derimde egzama var, saçlarımda yaklaşık olarak 5-6 yıldır dökülüyor. Daha önce Minoxil kullandım ama egzamamı artırdığı için bırakmak zorunda kaldım. Şimdi hairforte ile xpecia kullanmayı düşünüyorum. Hairforte sprey de egzamamı artırır mı acaba. Sadece xpecia yı kullanmam yeterli olur mu teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama olanların sprey kullanmaması gerekir. Xpecia tablet günde iki tane ve biotin tablet 5mg başlamasını öneririm,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Cevabınız için teşekkür ederim. Biotinin 5mg olanını bulamadım internette. 5000 mg olan var. Nerden bulabilirim acaba.

 14. Muhammed

  Hocam merhaba
  2 yıl önce ülseratif kolit teşhisi konuldu bu dönemde çok kanama oldu . Yılda 1 defa tekrarlıyor kanamam . Kan kaybına bağlı saçlarım beslenemedi ve çok döküldü şimdi kan değerlerim iyi ama dökülen döküldü bile biraz toparlanma var. Kansızlığa bağli dökülen saçları canlandırmak için neler yapmalıyım sürekli kan tahlili yaptırıp eksik olan vitamin ve mineralleri takviye olarak alıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet ve hairforte sprey başlarsınız saçınızı ve saçlı derinin beslenmesi atacağı için saç kalitesiz artar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. HOCAM HİÇBİYERDE sorumun cevabını bulamadım.Ailemde erkek tipip dökülme var yaşım 21 fakat yavaş dokuluyordu ve rahatsız etmıyordu.Kreatin suplementı kullandım ve 1 ayda resmen şakaklarım açıldı direk bıraktım.Dht yı arttrıyormuş.Ben eskı hızında yavaş yavaş dokulsun ıstoyorum.Çünkü 1 ayda NORWOOD 1 aşamasına geldım.Bunu kullansam dökülen saçlarım yenıden çıkarmı ve eskı döküle hızına ulaşabılırmıyım ve bırakınca eskı dokulme hızımda devam eder degılmı sadece kreatin kullanmamış gıbı olmak ıstıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Kullandığınız ürün saç dökülmesi yapmaz. Sizin genetik dökülme döneminiz gelmiş. Genetik dökülmeye olmasa bile erkekte saçta alın çizgisi büyük M harfi şeklindedir. Eğer tepe bölgesine doğru seyretme devam ediyorsa o zaman genetik dökülme başlamış demektir. Saçlarınızı dökülmesini istemiyorsanız saç dökülmesini önleyen ürünler kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam her yerde kreatin,genetiğinde saç dökülmesi olan kişiyi hızlandırır diyor ve kanıtlanmış bir tane araştırma mevcut.Ukalalık yapmak ıstemem bence benı yanlış anladınız hocam dedıgım gıbı yavaş dokuluyordu kreatin kullanınca birden arttı bıraktım şuan tekrar yavaşladı.Kullanırken dökülmem çok hızlandı bundn kesinlikle eminim.Fakat hızlı döküldüğü dönemdeki kaybım yerine gelirmi,saç kökleri ne kadar süre dht ye maruz kalınca ölüyor diye merak etmıştım.Çünkü 2 ay hızlı döküldü ve şuan xpecia ya başladım.Beklentim bu kreatine başlamamış ki halime,2 ay önceki doğal dökülme hızıma ulaşabılmek ve dökülen yerler çıkabiliyorsa çıkartması.Cevap verdiğiniz için teşekkürler hocam.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     çıkması beklenir, genetik dökülme nedeniylede dökülenlerin bir kısmı çıkar.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Atilla hocam ben 50 yaşındayım ve 2 sene önce menopoza girdim. 3 aydır saçlarım yoğun dökülüyor dokusu bozuldu telleri inceldi parlaklığını kaybetti acaba menopecia adlı hanı kullansam iyi gelirmi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Evet, menopoza bağlı saç kalite kayıtlarında menopecia tablet kullanabilirsiniz. Günde iki doz almalısınız.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Hocam merhabalar
  Bende genetik erkek tipi saç dökülme mevcut henuz 22 yaşındayım küçüklüğümden beri saçlarım asla uzamıyor cildiye doktorum kan tahlil sonuçlarında sıkıntı görmedı biotin tablet yazdı ve androvium verdı kadınlarda kullanılmaz diyor içini araşırdıgımda bu nedenle tereddüt te kaldım konu hakkında ne düşünüyorsunuz sizce devam etsem fayda saglarmı yanıtlar isenız çok mutlu olurum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Yaşınız nedeniyle hairforte kadın sprey ve xpecia kadın tablet kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Hocam merhaba. 28 Yaşındayım akne problemi için ruaccutane tedavimin 2. ayını bitirirken seyrek, ince telli ve yağlı olan saçlarımın ruaccutane ile kuruyup daha da güçsüzleşip dökülmesi üzerine doktorum erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için Alopexy T %5 önerdi. Biraz araştırdığım da daha zengin içerikli Hair Forte %3 propacil ile arasında karar veremedim. Sizlerden tavsiye bekliyorum hocam fda onaylı minoxidil mi, daha zengin içerikli propacil mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hairforte sprey, xpecia tablet ve günlük 10mg biotin kullanmanız öneririm. Roaccutane biotin eksikliğini neden oluyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. 22 yaşındayım ergenligimden beri saclarim dökülüyo genetik oldugunu düşünüyorum tepe ve onlerim acildi. 3 aydır minoxilin erkek olanini kullaniyorum sizce dogru mu yapıyorum ? Bir de bunun yaninda xpecia yi onerir misiniz onerirseniz kadin formunu mu erkek formunu mu kullanmam lazim ? Baska tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Öncelikle kan değerlerine bakılması, troid fonksiyonlarına, yumurtalıklarınız USG ile değerlendirilmeli,Başka bir sistemik hastalık var mı araştırılması, saç dökülmesine yönelik tedavi alırken nedenin tam tespit edilip ona yöneliktir tedavi olmalısınız ki tedavi tam anlamıyla başarılı olsun. Ayrıca xpecia tablette kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Hocam merhaba, iyi günler dilerim. Öncelikle bizlere cevap vererek bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Ben 3 haftadır sabah akşam birer adet olmak üzere Xpecia tablet ve yine sabah akşam olmak üzere Androvium %5 topikal çözelti sprey kullanıyorum. Spreyden 1 saat önce saç foliküllerini uyarması ve saçı kalınlaştırması için kaynattığım tarçın karanfil suyunu saç derime uygulayıp 1 saat sonra yıkama yapmadan spreyimi sıkıyorum. Kafamın ön ve tepe kısmı aşırı seyrek ve yan taraflar açık aynı zamanda ince telli ve çabuk yağlanan bir saç tipine sahibim(xpecia kullanmaya başlayınca yağlanma normale döndü). Size sorum Xpecia ve sprey etkisini ne zaman göstermeye başlar ve kalınlaşma-dolgunluk sağlar mı ? Kendi hazırladığım tarçın karanfil suyunu uygulamalı mıyım gerek var mı ? Piyasada çok ünlenen titanyum uçlu dermaroller var hocam kullanırsak işe yarar mı ? Ve son olarak kafadaki sarı tüyler saça dönüşür mü hocam ? İnternette dönüşmeyeceği ile ilgili yazılar yazıyor ama ben uzmanına sorarak öğrenmeyi tercih ettim. Kolay gelsin hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet ve spreyi kullanman yeterli, spreyi dermoroller ile uygulaman verimliliği artırır. Sarı kızlarda da bir miktar kalite artışı sağlanır, Bu da daha dolgun görünmesini sağlar. Etkinliğin gözle görülebilmesi yaşına ve bünyeye bağlı. 20li yaşlArda 45 günde bile sonuçlar alınmaya başlanabiliyor. Eğer daha ileri yaşlardaysan 6ay 1 yıla kadar uzayabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • metehan

   hocam erkek tipi dokulme icin xpecia kullnmayi düşünüyorum. Bazi yan etkileti olduğu soyleniyor. 33 yaşındayım. ne onerirsiniz. hairforte ve dermarollrr ile destekliyecem. baya seyrek saclarim

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Xpecia tablet kullanabilirsiniz, içeriği bitkisel extractlar, vitamin ve minerallerden oluşuyor. Hairfortela birlikte dermaroller kullanımı eğilimi ve kullanmayı arttırır,
    Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Merhaba hocam yaklaşık 1 yıldır hairforte ve expecia erkek kullaniyorum..Şu anda duzenli olarak da haftada 2 gün hairforte ve günde bir kez expecia kullanıyorum..Ne kadar süre daha kullanmaliyim? Erkek tipi dökülmem var bir de menopozdayım 3 yıldır

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Erkek tipi dökülmesin varsa ilaçlara devam etmelisiniz, tamamen bıraktığımızda saçlarınız dökülür.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Hocam Hairforte sprey kullanayim mi? Bir de bunların erkek için olanını mi almalıyım? Çok teşekkürler..

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Yaşınız 45 ve üzerinde ise erkek olanını kullanabilirsiniz. Fakat altında ise kadın formlarını alın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam saçlarım aşırı döküldü seyreldi.çekince kökünden geliyo .kıl kökünde beyazlık var çünkü.bütün kan değerlerim normal çıktı.37 yaşındayım.ne kullanmamı önerirsiniz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz. Bu arada neden araştırılması. Kansızlık, troid bezi hastalığı, yumurtalıklarda herhangi sorun var mı, Yada başka bir sistemik hastalık varsa tespit edilmeli, saç dökülmesi tedavisinin yanısıra saç dökülmesine neden olan sorun da tedavi edilmeli.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam dengesiz beslenme yüzünden saçlarım döküldü. Xpecia ve çinko demir ve b12 hapı kullanıyorum. Şuanda dökülme yok fakat saçların aşırı seyrek ve ince telli yasim 30 hair forte kullanmamı öneririsiniz. Hâlâ devam eden bulimia hastalığında var

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Xpecia tableti günde iki tane alın, biotin 5mg tablet başlayın. Hairforte spreyde başlarsınız doku kullanması ve beslenmesi atacağı için daha iyi sonuç alırsınız.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam günde 2 tablet xpecia ve 1 tablet 5000 binlik biotin içebilirmiyiz ? Sakıncası var mı ? yok ise gün içerisinde nasıl içelim bunları x peciayı sabah ve yatarken içiyorum biotini ne zaman içmemiz gerekir

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      Biotini sabah kahvaltıdan sonra günün herhangi bir saatinde alabilirsiniz. Meyve yemekten farklı değil. Vitamin çünkü.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam merhaba. Yaşım 17 ve bende yaklaşık 3-4 aydır agresif diyebileceğim bir dökülme var. Şakaklar açıldı tepe ve önlerde seyrelme var üstler ise iyice inceldi.1 hafta önce cildiyeye gittim kan tahlili istedi ve tahlillerde demirim çok düşük çıktı. Ama babam ve dedemde de kellik var. Sizce benim dökülmem genetik midir. Doktor hem demir için hem de genetik için ilaç verdi. 1 haftadır xpecia, hair forte ve sawpo şampuan kullanıyorum. Sizce dökülmem ne zaman durur?

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    sadece genetik dökülmeye bağlı olsaydı 30-45 günde dökülme dururdu ama sende kansızlık da olduğu için 3 ayı bulabilir.çünkü ilaca rağmen kansızlığın tedavisi uzun sürer.
    Op.Dr.Atilla Kaya

    • Peki hocam bu demir eksikliğinden dökülen saçlar kullandığım hair forte, xpecia ve demir ilaçları ile tekrar çıkar mı? Çünkü ön ve tepe bölgelerinde tamamen bir kellik yok ama seyreklik var. Kökler duruyor yani

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Merhaba,
      dökülme sadece tepe bölgesinden ise genetik dökülmede var demektir. Kansızlık sadece bu dökülmeyi hızlandırmıştır.eğer düzenli tedavi alırsanız ve kan değerleriniz normale dönerse tabiiki önce dökülme hızı azalacak ve xpecia ve hairforte genetik dökülmeyi azaltacak, saç köklerinizi uyarark dökülenlerin yeniden çıkmasını sağlayacak kullanmaya devam ederseniz kalitede artacak.
      Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim