Saç Dökülmesine Karşı En İyi İlaç

Saç dökülmesi sorunu özellikle genç yaş gurubunun en sık ve en sıkıntılı rahatsızlığıdır. Ve Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün bu sorunun çözümü iin üretilmiştir. Ddökülme tedavisi için üretilen ürün sayısı binlerle ifade edilmektedir ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı sadece bir elin parmaklarından azdır,bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır.
Dökülme sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

  Saç Dökülmesi Tedavisi Öncesi

 

Saç Dökülmesi Tedavisi Sonrası

Dökülme ilacı dendiğinde tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

Procapil

Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.


6 Ay Aralıksız Xpecia Tablet ile birlikte Hairforte Sprey kullnım sonucu öncesi sonrası görsel paylaşan bir kişinin gönderdiği fotoğraflar

Minoxidil

İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır. Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır.S atın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 60 TL ye de alabiliyorsunuz bu kadar ucuz olanlar sahte rogaindir, yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 54 TL iken 23 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid

Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır.Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır.Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır.Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir.

Saç Dökülmesinde Doğru Tedavi

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto, biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Bunlara ek olarak formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır. Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir. Doğru ürün seçimiyle dökülme konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül , telovium kapsül, perfectil tablettir. İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır. Bunlardan sadece xpecia ve shen min tabletlerin kadın erkek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir.

Farklı Saç Dökülmeleri

Menopoza bağlı saç dökülmesi

Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saçı besleyici maddeler, kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır. Menopoz dönemi dökülmelerin tedavisi için geliştirilen Menopecia Tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür. Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen dökülmenin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.
Şunu unutmayın internette göreceğiniz ”1 ayda 9600 saç teli” gibi sözler sizin paranıza göz dikenlerin yalanlarıdır.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)

Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenmelidrir. Bunlar arasında içeriği en zengin olan ve maddeleri optimum yoğunlakta içeren Xpecia Tablet öne çıkmaktadır.

Sonuç olarak ;

 • Kesin etkili, % 100 dökülmeyi durdurur gibi sözlere inanmadan araştırıp okuyup kendi dökülme sebebinize en uygun tedavi seçeneğini geliştirip uygulamalısınız.
 • Özellikle genetik dökülmenin sebebi sürekli devam ettiği için kullandığınız ürünü devamlı kullanmanız gerekir eğer kullanamayacaksanız hiç başlamamanız daha doğrudur.
 • Tekli ürün kullanmak yerine kombine ürün kullanıp daha seyrek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

En İyi Saçkıran İlacı

Yine bu hastalıkta da internette çok sitede “kesin sonuç”, “% 100 tedavi” veya “iyileşmezse para iadesi” gibi tüketiciyi aldatıcı söylemler duyabilirsiniz ama asla bunlara kanmamalısınız. Bu söylemlerle ilaç adı altında satılan bitkisel ürünlerin hepsi para tuzağıdır. Tedavi yöntemleri ve başarı oranları kabaca şöyle özetlenebilir
Kendiliğinden düzelme % 30-35
Kortizonlu krem kullanımı % 40 civarı
Sarımsakla iyileşme % 50 (burada sarımsağın kendisi direk saçkıran olan yere sürülür, sarımsak özü vs gibi ürünlerden uzak durun)
Kortizon enjeksiyonu % 80-85
Difensipron % 95 civarı (DPCP olarak yazılır)
Squarik asit di butil ester % 95 (SADBE olarak yazılır)
Bunların dışında
Kansızlığ (demir eksikliği), guatr (düşük olması veya zehirli guatr), hamilelik dönemi, doğum sonrası lohusalık, stres, ağır diyet uygulamalarına bağlı gibi dökülmelerde temel sorun çözülmeli buna ek olarak saçı kökten besleyen tabletlerden biri alınmalıdır. Dökülme tedavisi tablet şeklinde ilaçları arasında gerek içerik çeşitliliği gerekse içeriğindeki maddelerin bakanlığın belirlediği optimum düzeylerde kullanıldığı Xpecia Tableti araştırmadan karar vermemenizi öneririm.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

332 Yorum

 1. Merhaba hocam.erkek tipi dokulmem.var minoxil forte kullanıyorum xpecia 1 panplus 2 seklinde kullansam nasil olur bi yan.etksii olur mu

 2. Hair Man

  Hocam HGF (Hair Growth Factor) ürünü hala devam ediyor mu? O ürün sanırım hem minoxidil hem de doğal finasterid içerikli idi.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Evet, HGF üretimi devam ediyor, içeriğinde yine bitkisel extractlar var,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhaba, saç ekimi yaptırdım. Saç ekiminde 20.gundeyim.evocapil derum kullaniyorum.Biotin ve xpecia tableti birlikte mi kullanmalıyım? Eğer birlikte kullanmam gerekmiyorsa kaç mg hangisinden kullanmalıyım?teşekkürler

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba
     Xpecia tablet kullanmanız yeterli
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Kolay gelsin. Hocam kısa süre sonra saç ekimi yaptıracağım bazı sorular soracaktım ama. Eczaneden 3 aylık Xpecia, Hairforte ve 5mg Biotin aldım. Demir’im pek yüksek değildi onu aldım birde 6 ay kullanmak istediğim Kolajen takviyesi. Acaba bunları ekim gününden itibaren hemen mi başlamalıyım malum antibiyotik falan da verecekler galiba yani fazla su içersem sorun olmaz dimi yoksa vitaminleri ve Hairforte spreyi tam olarak nasıl ve ne zaman kullanmamı tavsiye edersiniz? Hocam birde ekimden sonra 3. gün otobüsle eve döneceğim şehir dışına gideceğim için acaba otobüste kapalı ortam, klima vs mikrop kapmamam için ne önerirsiniz ve ekimden sonra orta düzey terletici yürüyüşlere ne zaman başlayabilirim?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Biotin, xpecia ve kolajeni elimden önce başlamadan sakınca yok. Spreyi ilk yıkamadan sonra başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • hocam korona sonrasi 2 haftadie cok fazla sac dokulmesi yaşıyorum xpecia aldim ve kolojen içiyorum ama dokulmem azalmıyor xpecia 1 hafta olucak

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Etkinlik için daha çok erken, dökülme nedeni de önemli.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Mrb hocam konuyla ilgili bir durum degil ama sizin verdiğiniz ilaclar iyi geldigi için lutfen bu konuda da bana yardımcı olun bizde ailece uyuz hastaligi var dr a gittim kwellada verdi 3 hafta kullandik kasinti hala devam ediyor sinir bozucu bi durum iki cocugum var 6 ve 8 yasinda onlar da kaşınıyor lutfen hocam baska ne kullanabiliriz

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Uyuz tedavisi sabır ve özen ister. Siz tekrar bir dermatologa gidin. Verdiği ilaçları düzenli kullanın, çamaşırlarınızı ya kaynatın, Ya yüksek ısıda yıkayın, Tüm çamaşırları mutlaka ütüleyin özellikle kat yerlerini. Yine kwell ve kalıntısı önleyecek antialerjik ilaç kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. İyi günler hocam, saç derimde egzama var, saçlarımda yaklaşık olarak 5-6 yıldır dökülüyor. Daha önce Minoxil kullandım ama egzamamı artırdığı için bırakmak zorunda kaldım. Şimdi hairforte ile xpecia kullanmayı düşünüyorum. Hairforte sprey de egzamamı artırır mı acaba. Sadece xpecia yı kullanmam yeterli olur mu teşekkürler.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama olanların sprey kullanmaması gerekir. Xpecia tablet günde iki tane ve biotin tablet 5mg başlamasını öneririm,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Cevabınız için teşekkür ederim. Biotinin 5mg olanını bulamadım internette. 5000 mg olan var. Nerden bulabilirim acaba.

 6. Muhammed

  Hocam merhaba
  2 yıl önce ülseratif kolit teşhisi konuldu bu dönemde çok kanama oldu . Yılda 1 defa tekrarlıyor kanamam . Kan kaybına bağlı saçlarım beslenemedi ve çok döküldü şimdi kan değerlerim iyi ama dökülen döküldü bile biraz toparlanma var. Kansızlığa bağli dökülen saçları canlandırmak için neler yapmalıyım sürekli kan tahlili yaptırıp eksik olan vitamin ve mineralleri takviye olarak alıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet ve hairforte sprey başlarsınız saçınızı ve saçlı derinin beslenmesi atacağı için saç kalitesiz artar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. HOCAM HİÇBİYERDE sorumun cevabını bulamadım.Ailemde erkek tipip dökülme var yaşım 21 fakat yavaş dokuluyordu ve rahatsız etmıyordu.Kreatin suplementı kullandım ve 1 ayda resmen şakaklarım açıldı direk bıraktım.Dht yı arttrıyormuş.Ben eskı hızında yavaş yavaş dokulsun ıstoyorum.Çünkü 1 ayda NORWOOD 1 aşamasına geldım.Bunu kullansam dökülen saçlarım yenıden çıkarmı ve eskı döküle hızına ulaşabılırmıyım ve bırakınca eskı dokulme hızımda devam eder degılmı sadece kreatin kullanmamış gıbı olmak ıstıyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Kullandığınız ürün saç dökülmesi yapmaz. Sizin genetik dökülme döneminiz gelmiş. Genetik dökülmeye olmasa bile erkekte saçta alın çizgisi büyük M harfi şeklindedir. Eğer tepe bölgesine doğru seyretme devam ediyorsa o zaman genetik dökülme başlamış demektir. Saçlarınızı dökülmesini istemiyorsanız saç dökülmesini önleyen ürünler kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam her yerde kreatin,genetiğinde saç dökülmesi olan kişiyi hızlandırır diyor ve kanıtlanmış bir tane araştırma mevcut.Ukalalık yapmak ıstemem bence benı yanlış anladınız hocam dedıgım gıbı yavaş dokuluyordu kreatin kullanınca birden arttı bıraktım şuan tekrar yavaşladı.Kullanırken dökülmem çok hızlandı bundn kesinlikle eminim.Fakat hızlı döküldüğü dönemdeki kaybım yerine gelirmi,saç kökleri ne kadar süre dht ye maruz kalınca ölüyor diye merak etmıştım.Çünkü 2 ay hızlı döküldü ve şuan xpecia ya başladım.Beklentim bu kreatine başlamamış ki halime,2 ay önceki doğal dökülme hızıma ulaşabılmek ve dökülen yerler çıkabiliyorsa çıkartması.Cevap verdiğiniz için teşekkürler hocam.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     çıkması beklenir, genetik dökülme nedeniylede dökülenlerin bir kısmı çıkar.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Atilla hocam ben 50 yaşındayım ve 2 sene önce menopoza girdim. 3 aydır saçlarım yoğun dökülüyor dokusu bozuldu telleri inceldi parlaklığını kaybetti acaba menopecia adlı hanı kullansam iyi gelirmi

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Evet, menopoza bağlı saç kalite kayıtlarında menopecia tablet kullanabilirsiniz. Günde iki doz almalısınız.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam merhabalar
  Bende genetik erkek tipi saç dökülme mevcut henuz 22 yaşındayım küçüklüğümden beri saçlarım asla uzamıyor cildiye doktorum kan tahlil sonuçlarında sıkıntı görmedı biotin tablet yazdı ve androvium verdı kadınlarda kullanılmaz diyor içini araşırdıgımda bu nedenle tereddüt te kaldım konu hakkında ne düşünüyorsunuz sizce devam etsem fayda saglarmı yanıtlar isenız çok mutlu olurum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Yaşınız nedeniyle hairforte kadın sprey ve xpecia kadın tablet kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam merhaba. 28 Yaşındayım akne problemi için ruaccutane tedavimin 2. ayını bitirirken seyrek, ince telli ve yağlı olan saçlarımın ruaccutane ile kuruyup daha da güçsüzleşip dökülmesi üzerine doktorum erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için Alopexy T %5 önerdi. Biraz araştırdığım da daha zengin içerikli Hair Forte %3 propacil ile arasında karar veremedim. Sizlerden tavsiye bekliyorum hocam fda onaylı minoxidil mi, daha zengin içerikli propacil mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hairforte sprey, xpecia tablet ve günlük 10mg biotin kullanmanız öneririm. Roaccutane biotin eksikliğini neden oluyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. 22 yaşındayım ergenligimden beri saclarim dökülüyo genetik oldugunu düşünüyorum tepe ve onlerim acildi. 3 aydır minoxilin erkek olanini kullaniyorum sizce dogru mu yapıyorum ? Bir de bunun yaninda xpecia yi onerir misiniz onerirseniz kadin formunu mu erkek formunu mu kullanmam lazim ? Baska tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Öncelikle kan değerlerine bakılması, troid fonksiyonlarına, yumurtalıklarınız USG ile değerlendirilmeli,Başka bir sistemik hastalık var mı araştırılması, saç dökülmesine yönelik tedavi alırken nedenin tam tespit edilip ona yöneliktir tedavi olmalısınız ki tedavi tam anlamıyla başarılı olsun. Ayrıca xpecia tablette kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Hocam merhaba, iyi günler dilerim. Öncelikle bizlere cevap vererek bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim. Ben 3 haftadır sabah akşam birer adet olmak üzere Xpecia tablet ve yine sabah akşam olmak üzere Androvium %5 topikal çözelti sprey kullanıyorum. Spreyden 1 saat önce saç foliküllerini uyarması ve saçı kalınlaştırması için kaynattığım tarçın karanfil suyunu saç derime uygulayıp 1 saat sonra yıkama yapmadan spreyimi sıkıyorum. Kafamın ön ve tepe kısmı aşırı seyrek ve yan taraflar açık aynı zamanda ince telli ve çabuk yağlanan bir saç tipine sahibim(xpecia kullanmaya başlayınca yağlanma normale döndü). Size sorum Xpecia ve sprey etkisini ne zaman göstermeye başlar ve kalınlaşma-dolgunluk sağlar mı ? Kendi hazırladığım tarçın karanfil suyunu uygulamalı mıyım gerek var mı ? Piyasada çok ünlenen titanyum uçlu dermaroller var hocam kullanırsak işe yarar mı ? Ve son olarak kafadaki sarı tüyler saça dönüşür mü hocam ? İnternette dönüşmeyeceği ile ilgili yazılar yazıyor ama ben uzmanına sorarak öğrenmeyi tercih ettim. Kolay gelsin hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet ve spreyi kullanman yeterli, spreyi dermoroller ile uygulaman verimliliği artırır. Sarı kızlarda da bir miktar kalite artışı sağlanır, Bu da daha dolgun görünmesini sağlar. Etkinliğin gözle görülebilmesi yaşına ve bünyeye bağlı. 20li yaşlArda 45 günde bile sonuçlar alınmaya başlanabiliyor. Eğer daha ileri yaşlardaysan 6ay 1 yıla kadar uzayabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • metehan

   hocam erkek tipi dokulme icin xpecia kullnmayi düşünüyorum. Bazi yan etkileti olduğu soyleniyor. 33 yaşındayım. ne onerirsiniz. hairforte ve dermarollrr ile destekliyecem. baya seyrek saclarim

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Xpecia tablet kullanabilirsiniz, içeriği bitkisel extractlar, vitamin ve minerallerden oluşuyor. Hairfortela birlikte dermaroller kullanımı eğilimi ve kullanmayı arttırır,
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Hocam Hairforte sprey kullanayim mi? Bir de bunların erkek için olanını mi almalıyım? Çok teşekkürler..

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Yaşınız 45 ve üzerinde ise erkek olanını kullanabilirsiniz. Fakat altında ise kadın formlarını alın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam saçlarım aşırı döküldü seyreldi.çekince kökünden geliyo .kıl kökünde beyazlık var çünkü.bütün kan değerlerim normal çıktı.37 yaşındayım.ne kullanmamı önerirsiniz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz. Bu arada neden araştırılması. Kansızlık, troid bezi hastalığı, yumurtalıklarda herhangi sorun var mı, Yada başka bir sistemik hastalık varsa tespit edilmeli, saç dökülmesi tedavisinin yanısıra saç dökülmesine neden olan sorun da tedavi edilmeli.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam dengesiz beslenme yüzünden saçlarım döküldü. Xpecia ve çinko demir ve b12 hapı kullanıyorum. Şuanda dökülme yok fakat saçların aşırı seyrek ve ince telli yasim 30 hair forte kullanmamı öneririsiniz. Hâlâ devam eden bulimia hastalığında var

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Xpecia tableti günde iki tane alın, biotin 5mg tablet başlayın. Hairforte spreyde başlarsınız doku kullanması ve beslenmesi atacağı için daha iyi sonuç alırsınız.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim