Saç Dökülmesine Karşı Etkili İlaçları Sizler İçin Araştırdım.

Saç dökülmesi sorunu özellikle genç yaş gurubunun en sık ve en sıkıntılı rahatsızlığıdır. Ve Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün bu sorunun çözümü iin üretilmiştir. Ddökülme tedavisi için üretilen ürün sayısı binlerle ifade edilmektedir ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı sadece bir elin parmaklarından azdır,bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır.
Dökülme sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

  Saç Dökülmesi Tedavisi Öncesi

 

Saç Dökülmesi Tedavisi Sonrası

Dökülme ilacı dendiğinde tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

Procapil

Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.


6 Ay Aralıksız Xpecia Tablet ile birlikte Hairforte Sprey kullnım sonucu öncesi sonrası görsel paylaşan bir kişinin gönderdiği fotoğraflar

Minoxidil

İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır. Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır.S atın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 60 TL ye de alabiliyorsunuz bu kadar ucuz olanlar sahte rogaindir, yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 54 TL iken 23 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid

Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır.Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır.Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır.Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir.

Saç Dökülmesinde Doğru Tedavi

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto, biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Bunlara ek olarak formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır. Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir. Doğru ürün seçimiyle dökülme konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül , telovium kapsül, perfectil tablettir. İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır. Bunlardan sadece xpecia ve shen min tabletlerin kadın erkek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir.

Farklı Saç Dökülmeleri

Menopoza bağlı saç dökülmesi

Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saçı besleyici maddeler, kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır. Menopoz dönemi dökülmelerin tedavisi için geliştirilen Menopecia Tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür. Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen dökülmenin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.
Şunu unutmayın internette göreceğiniz ”1 ayda 9600 saç teli” gibi sözler sizin paranıza göz dikenlerin yalanlarıdır.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)

Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenmelidrir. Bunlar arasında içeriği en zengin olan ve maddeleri optimum yoğunlakta içeren Xpecia Tablet öne çıkmaktadır.

Sonuç olarak ;

 • Kesin etkili, % 100 dökülmeyi durdurur gibi sözlere inanmadan araştırıp okuyup kendi dökülme sebebinize en uygun tedavi seçeneğini geliştirip uygulamalısınız.
 • Özellikle genetik dökülmenin sebebi sürekli devam ettiği için kullandığınız ürünü devamlı kullanmanız gerekir eğer kullanamayacaksanız hiç başlamamanız daha doğrudur.
 • Tekli ürün kullanmak yerine kombine ürün kullanıp daha seyrek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

En İyi Saçkıran İlacı

Yine bu hastalıkta da internette çok sitede “kesin sonuç”, “% 100 tedavi” veya “iyileşmezse para iadesi” gibi tüketiciyi aldatıcı söylemler duyabilirsiniz ama asla bunlara kanmamalısınız. Bu söylemlerle ilaç adı altında satılan bitkisel ürünlerin hepsi para tuzağıdır. Tedavi yöntemleri ve başarı oranları kabaca şöyle özetlenebilir
Kendiliğinden düzelme % 30-35
Kortizonlu krem kullanımı % 40 civarı
Sarımsakla iyileşme % 50 (burada sarımsağın kendisi direk saçkıran olan yere sürülür, sarımsak özü vs gibi ürünlerden uzak durun)
Kortizon enjeksiyonu % 80-85
Difensipron % 95 civarı (DPCP olarak yazılır)
Squarik asit di butil ester % 95 (SADBE olarak yazılır)
Bunların dışında
Kansızlığ (demir eksikliği), guatr (düşük olması veya zehirli guatr), hamilelik dönemi, doğum sonrası lohusalık, stres, ağır diyet uygulamalarına bağlı gibi dökülmelerde temel sorun çözülmeli buna ek olarak saçı kökten besleyen tabletlerden biri alınmalıdır. Dökülme tedavisi tablet şeklinde ilaçları arasında gerek içerik çeşitliliği gerekse içeriğindeki maddelerin bakanlığın belirlediği optimum düzeylerde kullanıldığı Xpecia Tableti araştırmadan karar vermemenizi öneririm.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

394 Yorum

 1. Merhaba Atilla hocam
  Saç dökülmesi ile ilgili yazılarınızı okudum. Redensyl diye bir kozmetik ürünün erkek tipi saç dökülmesinde çok etkili olduğuna dair yazılar okudum. Konu ile ilgili bilginiz var mı? Varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Ürünün içeriğine bakmalısınız, içeriğinde minoxidil, finasterid, saw palmetto gibi bileşenler varsa genetik dökülmede etkilidir.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 2. Hüseyin şenol

  Hocam merhaba ben doktora gittim yağ bezlerinin fazla çalışmasından dolayı saç derim çok çok aşırı yağlı acenten tablet sebirox şampuan mide karım bi vazelin verdi acilde salısılıque diye bi karışım ama derideki aşırı yağlanma ni türlü geçmiyor sizce ne kullanmalıyım lütfen bi öneride bulunun artık canıma tak etmiş durumda

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama için: Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.şikayetlerinizin derecesine göre losyonu haftada 2-4 defa uygulayın, 3-4 saat bone takarak saçlı deride bekletin, arkasından seboderm şampuan ile yıkayın. Biotin 5mg günde 2 tablet almanızı öneririm
   Op. Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam iyi Günler.Bizleri aydınlattığın için teşekkürler dileriz.Ben 5 aydan beridir geceleri 1 kez olmak şartıyla minoxidil ve sabah aksam saw palmetto içerikli byopecia multiplex içiyorum.Tam anlamıyla saç dökülmem kontrol altına alınmadıgından dolayı.Muayne oldugum hekim haftada iki kez dutasteride başlamamı soyledı.Tabi minoxile de devam edecem.Hocam ben gunluk dutasteride kullanımının haftada 2-3 kez kullanımına oranla çok daha etkili oldugunu yabancı kaynaklarda okudugum için doktor bana haftada iki kez desede ben her gun kullanmak isityorum.Hergun dutasteride kullanırken ayrıca sabah aksam saç için geliştirilmiş saw palmetto içerikli byopecia multiplex vitaminini kullansam daha iyi olur mu yoksa zararlı mı olur ? Teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   aldığınız tedavinin başarısını araştırmalısınız. dutasterid hormon içerdiği için kullanımını size bırakıyorum ki zamanla yan etkileri görülecektir.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. HOCAM BİOTİN HAPI KULLANIYORUM KIZILAYA KAN BAĞIŞLADIM BİR ÜNİTE KAN VERMEK SAC DÖKERMİ VEYA BİOTİNİN ETKİSİNİ AZALTIRMI SACTA

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   beslenmenize dikkat ederseniz sorun olmaz.biotinin etkisini azaltmaz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam merhaba 39 yaşında bir kadınım. Saç dökülmem için şampuan vichy dercos energisant kullanıyorum. Minoxil in erkek için olanını sadece gece yatmadan 5 fıs, biotin 5000 mcg ve çinko 15 mg içiyorum ama yeterli gelmiyor. 1 ayı geçti dökülmem azaldı ama durmadı. Acaba xpecia ya da perfectil filan da mı kullanmam lazım. Saçların ince telli ve yağlı. Sönük duruyor. Dökülme ve hacim için ne yapmam gerek. Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   merhaba,
   xpecia tablet başlayabilirsiniz.günde iki tablet almanız yeterli.

   Op. Dr. Atilla Kaya

 6. Mrb hocam xpecia cinsel problem yaratırmı ne kadar süre kullanılmalı teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Hayır yaratmaz.Bitkisel extractlardan oluşmakta.istediğiniz sürece kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Slm hocam ben şuan ixpecia tablet bide minoxil forte 5 kullanıyorum şuan dökme gunde20 tane kadar dokulyir normal mi bide böyle sorum olacak minoxil forte 5 ixpecia ne kada kullanmak lazım saç çıkartmak için tşk

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     genetik tip dökülmeniz varsa saçınızın sağlıklı bir şekilde var olmasını istediğiniz sürece kullanmalısınız. Çünkü ürünler kullanıldığı sürece etkiler. bıraktırsanız saçlarınız tekrar dökülür.
     Op. Dr. Atilla Kaya

  • hocam merhaba ben 19 yaşında erkeğim. 1 buçuk yıl önce telogen effluvium oldum yoğun dokulmelerim vardı ve saçlarımın %50sini kaybettim. şimdi saç tellerim inceldi dokulmem normal düzeyde. saçlarımın tellerini eski haline döndürmek için ne kullanabilirim? renksiz zayıf bebek saçları da var

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.
    Op.Dr.Atilla Kaya

   • Merhaba hocam 2 yıldır sakalkıran olduğunu düşündüğüm dökülmeler var ve git gide büyüyor çene alt kısmim hiç kalmadı mınoxil forte kullandım ve ismini bilmediğim bir çok karışım kullandım en az 7 8 doktora gittim bir çözüm bulamadım ve dişi olduğunu söylüyorlar sürekli büyüyor yardımcı olursanız çok memnun olurum hayırlı günler

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Sadbe ile başlayın ve sonrasında dökülmelerin olduğu alanda Sadbe forte a geçin. Sakalkıran için en etkili ve tek ürün Sadbe dir.beraberinde Biotin 10 mg tabletde başlayın
     Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Slm hocam X pecia nın malum ülkemizde herşey in sahtesi en güvenilir yerlerde de var nasıl anlaya biliriz saç tellerim çok ince cansız bir türlü kalınlaşmıyor ve önereceginiz bir hap şampuan varmı hangisi olmalı teşekkürler…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Xpecia tableti eczanelerden alabilirsiniz. Böylece aklınız karışmaz.beraberinde 5mg biotin tablet de kullanın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam merhaba 6 ay 1 sabah 1 de akşam olmak üzere x-pcia kullandım. Şimdi 2 dozdan tek doza düşürdüm bu şekilde kullanıyorum. Acaba yine hem sabah hem akşam mı kullanmam gerekiyor? Xpecia haricinde hiç bir ilaç kullanmıyorum. Xpecia kullanmaya devam etmem cinsel olarak bana zarar verir mi xpecia dht yi baskıladığı için testestoronda azalma olur mu diye korkuyorum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   bitkisel extractlardan oluştuğu için hormonlarınızı etkilemez.Sprey kullanmıyorsanız sabah akşam kullanın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Merhabalar Hocam.
  31 yaşındayım Anne tarafımda kel hic yok Baba tarafımda seyrek beyaz saçlı.Son 3 yıldır seboreik dermatit başlangıcından sonra saçlarım eskiye nazaran %35 40 azaldı ve bunun yanında önler ve yanlar beyazlamaya başladı.Hiç bir ilac kullanmıyorum kan degerlerimde bi eksiklik saptanmadı sadece yeni olarak Dermapene baslıyorum,sizce neler yapmalıyım(Almanyada yaşıyorum bu arada)Esenlikler dilerim değerli Hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Öncelikle seboreik dermatiti tedavi etmelisiniz .Uzun süre tedavi edilmeyen seboreik dermatit kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.
   seboreik dermatit için: dermotto losyon ve seboderm şampuan
   Saç dökülmeniz için ise:Xpecia tablet ve Biotin tablet 5mg kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Merhaba Hocam, yaşım 22 ben 1 yıldır düzenli olarak her gün 2 adet x-pecia tablet içiyordum. Son 1 ayda cinsel isteksizlik durumu yaşadığım için ilacı bıraktım. Doktora gitmem gerekir mi ne tavsiye edersiniz

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Xpecia tablete bağlı böyle bir sorunla hiç karşılaşmadık.başka bir nedeni olabilir.psişik durumunuzdan etkilenir.
    Op.Dr.Atilla Kaya

 10. Hocam Merhabalar,

  30 yaşındayım, Bende 7 yıldır erkek tipi genetik dökülme var çok şükür hala tam kel değilim. Yazılarınızı okuduğum kadarıyla HairForte Sprey + Xpecia tablet kullanmaya karar verdim. Ancak şunu da bildirmek istedim saç derimde yağlı egzama var, çok eskiden minoxil denediğimde çok kaşınma yapmıştı. Sarımsaklı şampuan denediğimde, kabuklar bağlamıştı. Buna göre bana şampuan ya da sabun da önerebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   kullanabilirsiniz. hairforte sprey içeriği minoxilden farklıdır.pek alerjik etki görülmez,deneyebilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Hocam mrb
   37 yaşındayım yaklaşık 2yıldır saçlarımda aşırı dökülmeler ve beyazlaşmalar oluştu.3aydır androvium%5 xpecia tablet ve biotin 5mg kullanıyorum doktor tavsiyesi ile yalnız dökülmeler devam ediyor özellikle yanlarda çok açılma oldu kan tahlillerimde sorunsuz çıktı. Sizce sonuç almam için nekadar devam etmem gerekiyor ek bir tavsiyeniz olurmu. Teşekkürler

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    dökülme 3. aydan sonra yavaşlaması ve saçlarınızın çıkmaya başlaması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim