Saç Dökülmesine Karşı En İyi İlaç

Saç dökülmesi sorunu özellikle genç yaş gurubunun en sık ve en sıkıntılı rahatsızlığıdır. Ve Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün bu sorunun çözümü iin üretilmiştir. Ddökülme tedavisi için üretilen ürün sayısı binlerle ifade edilmektedir ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı sadece bir elin parmaklarından azdır,bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır.
Dökülme sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

  Saç Dökülmesi Tedavisi Öncesi

 

Saç Dökülmesi Tedavisi Sonrası

Dökülme ilacı dendiğinde tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

Procapil

Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.


6 Ay Aralıksız Xpecia Tablet ile birlikte Hairforte Sprey kullnım sonucu öncesi sonrası görsel paylaşan bir kişinin gönderdiği fotoğraflar

Minoxidil

İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır. Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır.S atın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 60 TL ye de alabiliyorsunuz bu kadar ucuz olanlar sahte rogaindir, yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 54 TL iken 23 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid

Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır.Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır.Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır.Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir.

Saç Dökülmesinde Doğru Tedavi

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto, biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Bunlara ek olarak formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır. Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir. Doğru ürün seçimiyle dökülme konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür. Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül , telovium kapsül, perfectil tablettir. İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır. Bunlardan sadece xpecia ve shen min tabletlerin kadın erkek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir.

Farklı Saç Dökülmeleri

Menopoza bağlı saç dökülmesi

Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saçı besleyici maddeler, kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır. Menopoz dönemi dökülmelerin tedavisi için geliştirilen Menopecia Tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür. Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen dökülmenin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.
Şunu unutmayın internette göreceğiniz ”1 ayda 9600 saç teli” gibi sözler sizin paranıza göz dikenlerin yalanlarıdır.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)

Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenmelidrir. Bunlar arasında içeriği en zengin olan ve maddeleri optimum yoğunlakta içeren Xpecia Tablet öne çıkmaktadır.

Sonuç olarak ;

 • Kesin etkili, % 100 dökülmeyi durdurur gibi sözlere inanmadan araştırıp okuyup kendi dökülme sebebinize en uygun tedavi seçeneğini geliştirip uygulamalısınız.
 • Özellikle genetik dökülmenin sebebi sürekli devam ettiği için kullandığınız ürünü devamlı kullanmanız gerekir eğer kullanamayacaksanız hiç başlamamanız daha doğrudur.
 • Tekli ürün kullanmak yerine kombine ürün kullanıp daha seyrek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

En İyi Saçkıran İlacı

Yine bu hastalıkta da internette çok sitede “kesin sonuç”, “% 100 tedavi” veya “iyileşmezse para iadesi” gibi tüketiciyi aldatıcı söylemler duyabilirsiniz ama asla bunlara kanmamalısınız. Bu söylemlerle ilaç adı altında satılan bitkisel ürünlerin hepsi para tuzağıdır. Tedavi yöntemleri ve başarı oranları kabaca şöyle özetlenebilir
Kendiliğinden düzelme % 30-35
Kortizonlu krem kullanımı % 40 civarı
Sarımsakla iyileşme % 50 (burada sarımsağın kendisi direk saçkıran olan yere sürülür, sarımsak özü vs gibi ürünlerden uzak durun)
Kortizon enjeksiyonu % 80-85
Difensipron % 95 civarı (DPCP olarak yazılır)
Squarik asit di butil ester % 95 (SADBE olarak yazılır)
Bunların dışında
Kansızlığ (demir eksikliği), guatr (düşük olması veya zehirli guatr), hamilelik dönemi, doğum sonrası lohusalık, stres, ağır diyet uygulamalarına bağlı gibi dökülmelerde temel sorun çözülmeli buna ek olarak saçı kökten besleyen tabletlerden biri alınmalıdır. Dökülme tedavisi tablet şeklinde ilaçları arasında gerek içerik çeşitliliği gerekse içeriğindeki maddelerin bakanlığın belirlediği optimum düzeylerde kullanıldığı Xpecia Tableti araştırmadan karar vermemenizi öneririm.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

268 Yorum

 1. Expecia tableti sabah akşam birer tane içmek yetine sabah tek seferde 2 tane birden içsem sorun olur mu?

 2. Bora Tayfun

  Hocam merhaba, bildiğim kadarı ile Procapil’in henüz FDA onayı yok, bu durumda bilimsel bir ürün diyebilir miyiz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Procapil Fransa menşeelidir. Eğer Amerikan menşeili olsaydı FDA onayı olurdu. FDA onayı Amerika kökenli ürünler için vardır.

 3. S.a hocam ben yaklasik 10 ay boyunca finasteride kullandim sol gogsumde jinekomasti yapti ve biraktim birakali 15-20 gun oldu sac dokulmem yeniden basladi yogun bir sekilde simdi ben xpecia tablet ve hairforte kullansam jinekomastime bir zarari olurmu bunlarin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hayır jinekomastiye bir zararı olmaz, kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hikmet duran

  Hocam sacimda dokulme var bayadir durduramadm xpecia hairforte prp mezoterapi yaptirsam dokulmeyi keser yeni sac olusumuna destek olur mu ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet ve hairforte spreyi düzenli kullanman yeterli. Ama yine de genetik dökülme olduğundan emin olmalısın. Tepe ve şakaklardan dökülüyordu erkek tipi dökülmedir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam hair Forte sprey banyo yaptıktan sonra kullansam 2günde bir kullanıyorum 3gün arayla saçımı yıkıyorum spreyin banyo yaptıktan sonra kullanıp diper yıkamaya kadar kalsa herhangi bir zararı olurmu sizce bir de yeni kullanmaya başladım erkek tipi kellik var ailede bendede ön taraftan tepe bölgede seyrekleşmeye başladıama bu spreye yeni başladım dökülmeler olduğunu görüyorum endişelenmelimiyim sprey gerçekten böyle saçı çok olupta yeni seyrekleşmeye başlayan bireylerde işe yararmı

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Evet istediğin zaman yazabilirsin. Kalite kaybetmiş kılların varsa dökülür ve yeniden çıkar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Alper Türkmen

  Hocam iyi günler. 10 gün önce saç ektirdim. (Ön bölgeye ekim yapıldı, tepe için ikinci seansa ihtiyaç varmış.) Doktor “kızarıklık olmazsa en erken 1 ay sonra minoxidil kullanabilirsin” dedi. Yaklaşık 1 aydır günde 2 tane Xpecia ve proscar 1/4 kullanıyorum. Bugün de hair forte ve minoxidil forte siparişi verdim. Sorularım şunlar hocam:
  1-) Hair Forte Spreyi de minoxidil gibi saç ekiminden 1 ay sonra mı kullanmalıyım?
  2-) Minoxidil ve Hair Forteyi hemen ekim yapılmayan tepe bölgesine kullanabilir miyim?
  3-) Sabah minoxidil akşam hairforte kullanmam iyi bir kombinasyon olur mu?
  Şimdiden teşekkür ederim hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   1)İlk yıkamadan sonra her ikisini de kullanabilirsiniz.
   2) Evet kullanabilirsiniz. Fakat tepe bölgesine Ekim yaptırmadan bir hafta önce bırakın. Kanlanmayı artırdığı için kanama fazla olabilir.
   3)gerek yok, hairforte spreyi tek başına kullanabilirsiniz. Içeriğinde minoxil gibi kanlanmayı artıran maddeler var.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam, selamlar. Ben ailemin çalışması dolayısıyla düzenli şekilde beslenemiyorum. Kendim de tam anlamı ile yemek yapmayı bilmediğimden dolayı doğru gıda takviyeleri yapamıyorum. Yaklaşık 4 senedir hastaneye her gittiğimde vitamin eksikliği teşhisi konuldu.(21 Yaşında bir erkeğim) Bildiğiniz üzere şu an salgın var. Salgın dolayısıyla hastanelere gitmeyi pek istemiyorum. İstanbul’da yaşadığım için ayrı bir tedirginim. insanları ve ailemi de tehlikeye atmak da istemiyorum. Saçımda herhangi bir gerileme yok ama saçımın çok incelediğini hissedebiliyorum. Bu ara çok fazlaca dökülüyor. Bu durum bir hayli can sıkıcı olmaya başladı. Evde yapacak çok bir şey olmadığı için de bu durum daha da dikkat çekici bir hâle geldi. Bana ne önerebilirsiniz? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Saç kalitesini artırmak ve dökülmeyi önlemek için Xpecia tablet kullanabilirsin, günde iki doz aLabilirsin.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Büşra Ç.

  Merhabalar 22 yaşında öğrenciyim.
  Benimde 2 aya yakın süren sac dökülmem var. Saclarim ozellikle tepe bolgemden döküldü ve neredeyse tum saçımda incelme var.
  Öncelikle şampuan degisikligi yaşadım. Bu yuzden dökülüyordur dedim, eski şampuanıma geçtim fakat durmadı.
  Daha sonra cildiyeye gittim. Hormonlarım normal, fakat feritin ve kan degerim düşük çıktı. Bana kan hapı ile minoxil verdi. Fakat minoxil kullanımından tedirginim. Çünkü tekrar saçı döküyormuş. Sadece kan hapıyla saçlarım eski halini alır mı?
  Genetik olarak aile de sac dökülmesi var annem babam şuan 58 yaşındalar ve ikisinin de sacları uzun zamandır az. Sizin ek olarak önerebileceğiniz birsey var mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Anemi saç dökülmesine neden olur ama özellikle tepe bölgesinden değil, saçlı derinin her yerinden dökülür. Tepe bölgesinden dökülmefazla ise aynı zamanda erkek tipi dökülme de var demektir. Anemi için tedavi olmalısınız. Fakat bu arada PCOS hastalık için bir yumurtalık USG side yaptın. Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için hairforte sprey ve Xpecia tablet kullanmanız öneririm. Kullanmaya başladığımda ilk üç kadar inceden minyatürleşeen salaksınız dökülecekçünkü kullandığınız bu ürünler attan sağlıklı kalıcı saçların gelmesini uyanacak.
   Ö. Dd. Atilla Kaya

 8. Ayşe Büşra

  Merhaba, ben PCOS hastasıyım. Buna bağlı olarak Erkek tipi saç dökülmesi ve aynı zamanda yağlı egzamam var. Seboderm şampuana yeni başladım. Bunun dışında takviye olarak Pharmaton günlük vitamin kullanıyorum. Saç dökülmesi için ne yapmamı önerirsiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   PCOS varsa erkek tipi dökülkeye neden olur. Yağlı egzama uzun süre tedavi edilmezse yine dökülmeye neden olur. PCOS e bağlı dökülmeye yönelik Xpecia tablet ve hairforte sprey, yağlı egzama yönelik ise dermotto losyon, seboderm şampuan ve HP Biotin 10 mglık tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Ayşe Büşra

    Kadın için olanını mı kullanacağım? Bir de hapı kaç ay kullanmak gerekiyor?

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Soruna göre değişir, sistemik hastalıklar nedeniyle dökülme varsa hastalık kontrol altına alınınca yada tedavi olunca saçlarınız istediğiniz forma ulaşana kadar kullanıp sonra bırakabilirsiniz, fakat erkek tipi dökülme ise saçlarınızı sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için düzenli ve sürekli kullanmanız gerekir.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam merhabalar ben yaklaşık 2 senedir xpecia tablet kullanıyorum ilk 6 ay günde 2 defa sonrasında günde 1 defa olmak üzere hala devam ediyorum ve çok memnunum size sorum uzun süreli kullanımda herhangi bir zararı olurmu xpecia tabletin şimdiden teşekkürler

  • Vitamin, mineral, saçın yapı taşını oluşturan proteinler ve bitkisel extractlardan oluşur, zararı yoktur kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Merhabalar Atilla Bey,
   Saç dökülmelerine telovium mu xperia mı kullanmamızı önerirsiniz.Bakım yaglarıyla maskeler yapıyorum.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Saç dökülmesi nedenini araştırmanızı öneririm. Çünkü temel neden ortadan kaldırılmadıkça saçlarınızda geçici bir iyilik hali elde edilir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri sistemik hastalıklar özellikle kansızlık, troid hastalıkları, yumurtalık hastalıkları, vitamin-mineral eksiklikleri, gebelik-emziklilik dönemleri yada erkek tipi dökülme olabilir. Tüm bu sorunlar için içeriğinin zengin olması nedeniyle Xpecia tablet kullanabilirsiniz. Eğer sorunu tespit ederseniz tekrar yazın, tedavisini ona göre planlayalım.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Merhaba hocam,
     Benim zamanında kötü katojenik diyetler ve stres yüzünden saçlarım çok seyrekleşti yaşım 33 kel değilim
     Tepe bölgemde hiç seyrelme yok sağ ve sol tarafta seyrelme çok orta ön tarafta azda olsa seyrelme var Anne tarafım ve baba tarafımda genetik saç dökülmesi hiç yok bu durumu düzeltmek için bana ne önerirsiniz şuan araştırmalara dayanarak alman üretimi reagaine minoxidil sprey ve içinde çinko selen biotin olan takviye alıyorum aslında xpecia tablet alacaktım fakat avusturya da yaşadığım için burda üretilmiyor eczaneler de de yok internetten de orginal olup olmadığı şüphesiyle almadım bana ne önerirsiniz Şimdiden çok teşekkürler

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Gerekli takviyelere başlamışsınız. Düzenli kullanmanız halinde eğer genetik dökülme olsa bile saçlarınızda kalite artışı olacaktır. Xpecia siparişi vermek içinde direk hairpharma dan sipariş verebilirsiniz. Telefonu: 00905493561934
      Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Merhaba Hocam, saçlarım dokuluyo ama boyadan mi dokuluyo anlamadım vitamin eksikliğim de var sizce sebep hangisi?.Birde ünlem işareti şeklinde dökülen saçlar neden sizce kökten mi dokuluyo ondan mi öyle ve ne önerirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Hem kimyasallar hem de vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur. Xpecia tablet günde iki defa ve HP biotin 10 mglık tablet günde bir defa almalısınız.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam kolay gelsin 27 yaşındayım. Önce saçımın arkasında saçkıran çıktı.Kortizon iğnesi ile düzeldi.Şuan da sakalımdan ve saçımın farklı bi kısmından tekrar çıktı.Virusten kaynaklıda kortizon iğnesi yapmıyor doktorlar ne önerirsiniz ?

  • Sadbe (squarikk di butil ester içerir) losyon kullanabilirsiniz. Beraberinde HP biotin 10mg lık tablet de başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Kolay gelsin, yaşım 20 dayı tarafında saçlar aşırı seyrek ve benimde alnım açık saçlarım şuan abartı dökülmüyor lakin döküleceği kesin acaba procapili alopecia adlı şampuan ile kullansam içeriğinde %3 procapil bulunuyor ve yanında xpecia kullansam procapil sprey ile aynı etkiyi gösterir mi, işe yarar mı?

  • Hayır, şampuanla saçı yıkayıp çıkıyorsunuz emilim hiçe yakın, spreylerin en az dört saat yıkamadan ciltte kalmasını öneriyorum. Etkinlik için sprey kullanmanız gerekir Xpecia tablet ile birlikte.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim