En İyi Varis Tedavisi

Sayfada tedavi yöntemleri yanı sıra ücretler hakkında da bilgi alabileceksiniz. Ücret kadar takip de önemli olduğu için hizmet alacağınız klinikten bitene kadar garantisi almalısınız yoksa kalınlar iyileşir kılcallar kalıp sinirinizi bozmaya devam eder. En iyi tedavi hangisidir sorusunun cevabı tek olamaz çünkü çok çeşidi vardır ve hepsinin en iyi tedavisi farklıdır. En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal, orta kalınlıkta, kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur. Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.

En İyi Varis Tedavisi;

Flboloji uzmanı yada flebologda denilen toplar damar hastalıkları konusuna yoğunlaşmış kalp damar cerrahisi uzmanı tarafından yine varise yoğunlaşmış sağlık kurumunda ve teknolojik donanımı tam olan yerde yaptırılabilir.
Bazı radyologlar varisin tedavisi yaptığını iddia etse de branş bilgisi gerektiren bir hastalıktır ve işi film okumak olan branş uzmanına yaptırılmamalıdır.
Diğer taraftan kalp ameliyatları yapan bir kalp damar cerrahı varisi de ameliyat eder oysa dünyada ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir. Bu bilgiler ışığında gelelim tedavi yöntemlerine.
Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin avantajları;
* Tekrarı daha azdır.
* Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir.
* Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.
* 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir.
* Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez.
* İş gücü kaybı olmaz.
* Narkoz gerekmez.
* Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da silinebilir.
Teknolojiyi takip eden kliniklerde uygulanan tedaviler;

Lazerle varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır. Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir, genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.
Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir. Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.
Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler radyo frekans ve lazerdir.
Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavisinin yapılması yaygınlaşmasını da engeller.
Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varisler tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.
70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani yok olan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları;
– Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.
– İstirahat gerektirmez, tedaviler devam ettiği sürece hasta işine devam eder
– Hiç iz bırakmaz
– Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.
– Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.
– Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

Köpük ile varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir.
Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir. Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varisler oluşmaz.

Köpük tedavisinin avantajları

– Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
– Oluşabilecek leke miktarı azalır.
– Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
– Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.
– Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar yok edilebilir.
– İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
– Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi)

Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır. Damara cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.
Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damarı kaybede, tek seans genellikle yeterli olmaktadır, seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları;
– Uygulama kolaydır
– Uygulanan damarlar tek seansta yok olmaktadır
– Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz
– Etkisi uygulama anında görülür
– Tedavi edilenler sonsuza kadar yok olur
– Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.
– Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla

Varis tedavisinde en başarılı hekimler ve yöntemler

Sonuç olarak ameliyat olmadan ameliyatsız tedavileri iyi araştırmalısınız yoksa tarihi bir yöntemle tedavi olup bacaklarınızda kesikler ve izler oluşmasına sebep olursunuz. Unutmayın teknoloji sizin sağlığınız için üretiliyor, size sunulan bu hizmeti kullanın.
Klasik ameliyatlar, EVLA (endo venöz lazer ablasyon), zamk (yapıştırıcı) tedavisi, EVRFA (endo venöz radyo frekans ablasyonu), MOCA ayrı sayfalarda incelenmiştir. Bunların da kendi içlerinde avantaj ve dezavantajları vardır.

En İyi Varis Doktorları

Varisa bakan branş kalp damar cerrahisidir, bu branşın üst ihtisası fleboloji ise varise özel çalışan branştır yani sadece varisle ilgilenir, doğal olarak bu konuda uzmandır.

İstanbul Varis Doktorları
Op. Dr. Orhan Coşkun (Bakirköy) 0212 572 72 65 – 0542 621 0888
Op. Dr. Oğuz Uğur (Kadıköy) 0542 231 2823 – 0216 357 00 02
Op. Dr. Rüştü Kalaç (Şişli)0532 463 9682 – 0212 246 10 04
Ankara Varis Doktoru
Op.Dr.Nihat Aydın 0532 350 2587  – 0312 431 75 47
İzmir Varis Doktoru
Op Dr Sekan Akarsu 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06

En İyi Varis İlacı

Aslında en iyi demek için bir sebep yoktur çünkü bu gurup ilaçların iyileştirici etkileri yoktur, sadece hastanın ağrı, sızlama, yanma, gece krampları gibi şikayetlerinde kısmi azalma sağlar. Damarın yapısında veya görsel olarak herhangi bir değişiklik sağlamazlar.
Bu gurupta kullanılan ilaçlar hap olarak alınmaktadır en çok bilinenenle Daflon Tablet, Doxium tablet, Venoruton Tablettir.

Varis Ameliyatları

Klasik Ameliyat bilimsel adıyla stripping ameliyatı, büyük oranda uygulamadan kalkmıştır, çok tekrarlaması en önemli olumsuzluğudur. Kasıktan damarın içine girilir üstten gönderilen tel olabildiğince aşağıdan çıkarılmaya çalışılır,. Diz veya bilek civarında çıkarılan tel damara bağlanıp çekilir. Damarlar tamamen çıkarılmış olur.

EVLA (endo venöz laser ablasyonu) Kalem içi kalınlığında ucundan yakıcı ışık veren prob adlı tel gibi alet damarın içine gönderilir. Damarın içeriden yakılır. Yanan damarlar tıkanır ve vücut tarafından eritilir. Klasik cerrahiye bir çok üstünlüğü vardır.

EVRFA (ende venöz radyo frekans ablasyonu) Lazere benzer bir uygulamadır. Burada kullanılan enerjinin türü lazer değil radyo frekanstır . Damarı içten ısıtarak yakar.

Zamk ile Varis Tedavisi İnce bir boru damardan içeri sokulur, kasıklara kadar ilerletilir. Siyano akrilat adlı madde damarın içine verilir. Saniyeler içinde damarın içinde donar, yapıştırmış olur. Çağdaş yöntemlerin en etkililerindendir. Tecrübeli ellerde harikalar yaratılabilir.

Varis Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Kliniklerimizde varisin yaygınlığı, kullanılacak teknolojiler ve gerekebilecek seans sayısına göre varis tedavi fiyatları 500 TL’den başlamakta ve çok aşırı derecede yaygın varislerde 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
Bu ücret sadece ilk seansta alınmakta ve tedavi tamamlanıncaya kadar ek masraf çıkarılmamaktadır. SGK, Emekli Sandığı, TSK gibi resmi kurum üyelerine bu fiyatlardan % 50 indirim uygulanmaktadır.

Kliniğimizde varis tedavisi tamamen sonlandırma ve takip garantili yapılmaktadır. Tedaviden sonra hasta takip edilmekte ve 1 yıl süresince varisle ilgili herhangi bir şikayet olması durumunda tedaviye ücret almadan devam edilmektedir.

Ücreti araştırılırken hangi varislerin tedavi edileceğinden emin olunmalıdır, hasta ödediği ücret karşılığında kalın varislerinden kurtulup daha ince ve kılcal varisleri aynı durumda kalması halinde hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.
Bu sebeple tedaviyi yapacak doktordan son hali için diğer bir deyimle kalın orta ve kılcal tüm varislerinden kurtulacağı konusunda güvence almalıdır yoksa orta kalınlıktaki varisler daha sonra genişleyerek hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.

En İyi Kılcal Damar Tedavisi Hangisidir?

Kılcal damar çatlağı da denmektedir, gözle görülemeyecek kadar ince damarların 1-2 mm çapa ulaşacak kadar genişlemesidir. Hastalıktan çok estetik sorun oluşturmaktadır yani ağrı, sızı şikayetinden çok çirkin görünüm hastayı daha çok rahatsız ede, etek giyen kadınlarda bu durum daha belirgindir.

Hastalık olarak değerlendirilmediği için devlet hastaneleri ve bir çok hastane bunların tedavisi için yatırım yapmaz ve daha çok varis tedavisine yoğunlaşmış klinikler telenjektazi tedavisi yapar.
Radyo frekans tedavisi öne çıkmaktadır ancak son yıllarda uygulamaya konulan mikro skleroterapi radyo frekansın önüne geçecek gibi görünüyor. Aşağıda uygulanan tüm yöntemler ve bunların olumlu, olumsuz yönlerini okuyabilirsiniz.

Yukardakilere ek olarak şu yöntemler uygulanamaktadır

Mikroskleroterapi

Son yıllarda tarif edilen ve alınan iyi sonuçlar sebebiyle varis tedavi merkezleri arasında hızla yaygınlaşan bir uygulamadır. En ince varisleşmiş damarların içine köpük yada likid sklerozan madde verilmesi şeklinde uygulanır. Tecrübeli fleboloji uzmanları mükemmel sonuçlar ortaya koymaktadır. Bacak ve yüz bölgesindeki çatlamalar için geliştirilen en etkin yöntemdir. Çok olumsuzluğu yoktur ancak tecrübesiz uygulayıcı yara oluşmasına neden olabilir.

Mikro Flebektomi Ameliyatı

Klasik yöntemlerin en iyisidir, genişlemiş damar üzerine yapılan 2-3 mm lik deri kesisi ile çıkarılır, ustalık gerektiren bir işlemdir. 2-3 mm lik kesi iz bırakmayacağı için görsel olarak klasik ameliyatlara kıyasla çok daha iyidir. 1-2 haftalık geçici morluk dışında sorun yaşanmaz, sosyal hayata ara vermek gerekmez, öğle arasında yapılabilir.12

Eldeki Varislerin Tedavisi

Eldeki damar genişlemesi varis midir ?

Eldeki toplar damar genişlemesi gerçek bir varis değildir ama kişide estetik sorun yaratacak kadar genişleyebilir.Bacaklardaki varisler pantolon giyerek kapatılabilir ama eller kapatılamaz ve kalın kaba damarlar çok dikkat çekici hale gelebilir.Eldeki kalın bu damarlar ellerin daha yaşlı görünmesine sebep olur ve bu da kişiyi huzursuz eder.

Patolojik anlamda yani hastalık olarak düşünüldüğünde elde kelime anlamı olarak varis oluşmaz.Ancak görsel anlamda bacaklardaki kadar çirkin görüntüye sebep olacak kadar toplar damar genişlemesi olabilir.Özellikle orta yaş ve üstünde,kilo veren,beyaz tenli,cildi ince ve zayıf olan bayanlarda eldeki bu damarların genişlemiş hali kişide ciddi estetik sıkıntıya sebep olabilmektedir.Ağrı sızı gibi fiziki şikayetler yapmasa da kişi bunları gizleme gereği duyacak kadar rahatsız olabilmektedir.

El varisleri estetik açıdan sorun teşkil eder

35 yaşında kadın eli ama erkek eli gibi görünüyor

Eldeki varisler tedavi edilir mi ?

Diğer tüm varisler (bacak,yemek borusu,testis) gibi eldeki genişlemiş toplar damarlar bir çok sorundan dolayı tedavi edilmelidir.Ama el varisleri sadece estetik için yok edilebilir.Cildi ince bayanlardaki bu çirkin ve mor görünümlü damarlar tümüyle yok edilebilmektedir.Tedavi ameliyatsız yapıldığı için hiçbir iz kalmaz.tedavide köpük yada skleroterapi denilen yöntemlerle yapılır.

Tedavi ne kadar sürer ?

El varislerinin tedavisi 2 veya 3 seansta tamamlanır.Her seans 10 dakika civarında tamamlanmaktadır.
Tedaviden sonra kişiyi yaşlı gösteren ellerindeki varisler yok olduğu için daha genç bir el görünümü alır

En İyi Varis Tedavisi” yazısında 4 düşünce

 1. Murat diyor ki:

  merhaba,
  6 ay önce aldığım darbeler sebebi ile burun kenarlarımda ve burun kökünün her iki tarafında çok ince kılcal damar çatlamaları oluştu. Daha önce böyle bir problemim yoktu ve genetik bir yatkınlığım da yok. Radyo frekans ile tedavi olduğumda tamamen geçme olasılığı nedir ve tekrarlama ihtimali var mıdır yani tekrarladığında ömür boyu sürekli işlem mi yaptırmak gerekiyor çünkü tamamen tedavi edilen bir damarın tekrarlama ihtimalinin olmadığını biliyorum. Teşekkür ederim.

 2. Sezgin diyor ki:

  İyi akşamlar sağ ayağımda kalın varız vardır bana yardımcı olmanızı istiyorum sigortam var dönüş yaparsanız sevinirim

  • admin diyor ki:

   kliniklerimizde varis tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılıyor.gelirseniz damar cerrahisi uzmanlarımız değerlendirip tedavinizi planlayabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir