Anal Hematom

Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır. Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür. Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.
Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.
Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta Pıhtı Toplanması Neden Olur ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı, ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal Hematom Nasıl Anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;
Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;
Pıhtının toplandığı yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır. Gideceğiniz genel cerrahi uzmanlarının % 95 i size tromboze hemoroid teşhisi koyacaktır ama iki farklı hastalıktır. Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Anal Hematom Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır. Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.
Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur. Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.
Küçük de olsa bir ameliyat olmak istemiyorsanız bu durumda en etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Sürüldükten sonraki dakikalar içinde ağrı azalmaya başlar. Öncesinde ılık su oturma banyosu etkisini artırır. Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir. Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir. Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.
Fazla ıkınmak zorunda kalmamak için
Kabız kalmayın
Aşırı acı tüketmeyin
Ikınmanıza nden olan amip, ishal varsa tedavisini yapın
Boşaltımda zorluğa neden oluyorsa fissürnüzün tedavilerini yaptırın

Aslında normalde basur ağrısız bir hastalıktır öyle ki en ileri düzeydekilerde bile belirgin ağrı olmaz. Anüs bölgesindeki ağrılar genellikle basur ile karıştırılıyor halbuki makat hastalıkları arasında ağrısız hastalıkların en sık görülenidir.

Basur Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Basur ağrıyorsa form değiştirdiği düşünülür, ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp, şişen boğulmuş basur akla gelir. Boğulmuş basur memelerin makattan dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Önceden var olan memeler şişer ve sertleşir.  Oluşan bu basur boğulması (tromboze hemoroid) nohut kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir. Ağrının şiddeti dışarı çıkıp sıkışan basurun büyüklüğüyle doğru orantılıdır.

Makatta Ağrı

Her ne kadar genellikle basur suçlansa da şu hastalıklar da olabilir Makatta Çatlak ( anal ffissür) Daha çok dışkılarken cam çizme hissi ve dışkılamadan sonra saatlerce makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla küçük bir şişlik şeklinde meme ( sentinal tag) olur. Hasta bu küçük memeden dolayı ağrı olduğunu sanar ama gerçekte ağrıyan çatlak ve makattaki kas kasılmasıdır. Öncelikle ilaç tedavisi denenir düzelmeyip kronikleşirse botox enjeksiyonu veya ameliyat yapılır.

Makat Apsesi

Mikroplarla oluşan iltihabi bir durumdur çok şiddetli ağrı yapabilir makatın kenarında sınırları net olmayan bir şişlik, kızarıklıki bölgesel ısı artışı ve genel ateş vardır. Gerek ağrı gerekse diğer şikayetler apse boşaltılana yada boşalana kadar giderek şiddetlenir. En kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Apse tedavisinin geciktirilmesi fistül denilen hastalığa dönüşmesine neden olabilir.

Kondilom (anal siğil, makat siğili)

Genellikle ciddi düzeyde ağrıma olmaz ama otururken ezilmesi durumunda şiddetlenebilir, bazen sürekli ağrıyacak kadar büyümüş halde gelebilirler. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için en kısa sürede radyo frekansla yaktırılmalıdır. Bulaşma kişinin kendisinden kendisinin diğer vücut alanlarına bulaşma şeklinde olabildiği gibi başka kişilere de bulaşabilir.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer

yukarıda da bahsedildii gibi basurun tek ağrılı dönemi tromboze hemoroid denilen aniden ortaya çıkan şişmiş halidir. Ağrının yanı sıra memelerde çok sertleşme, eskisine kıyasla çok büyüme veya hiç yokken içerden dışarı şişlik çıkması gibi durumlar da eklenmiş olur. Ağrılı dönem geçici olduğu için ameliyat tercih edilmez bunun yerine şişlik indikten sonra tekrar olmasın diye tedavi yapılır. Bu dönemde yapılacak genişletilmiş bir ameliyat darlık, dışkı tutamama, gaz kaçırma gibi ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ameliyat tercih edilecekse mutlaka anüs hastalıkları konusunda birikimli proctoloji uzmanına yaptırılmalıdır. Ağrılı dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için anestol merhem kullanılabilir, şiddeti azaltmak için ağrı kesiciler alınabilir.Bu dönemde kullanılacak basur hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Ağrılı Basur Şişmesi

3 farklı şekilde yaklaşılabilir, üçününde avantajları vardır. 1- Hiç dokunulmaz; 1-2 haftada ağrı giderek azalır 5-6 haftada şişlik te düzelir ve eski haline döner 2-Küçük bir ameliyatla içi boşaltılabilir, aynı anda ağrı % 70 azalır ve hasta işine dönebilir 3-Hazır boğulmuşken basur alınabilir; birkaç gün istirahat gerekebilir ancak hemoroiddende kurtulunmuş olur. Sonuç olarak; Hemoroid ağrıyorsa içinde pıhtı biriken boğulmuş türüdür ve ilk hafta çok şiddetli ağrı yapabilir ancak doğru tedavi belirlenebilmesi daha doğrusu bu tedavilerden yarar görmeyecek diğer hastalıklar olmadığından emin olduktan sonra tedavi planlanmalıdır.

Basur oturma banyosu

Basur oturma banyosu nasıl yapılır? Büyükçe bir leğene konulan sıcak suyun içine oturularak yapılır, bu iş için üretilmiş oturma banyosu apartı içinde yada küvette de oturulabilir ama en pratiği leğendir. Çünkü leğen her evde vardır ve gereksiz su kullanımını da engeller. Leğene konan sıcak suyun içine oturularak yapılır, buharında durmak doğru bir yaklaşım değildir. Su normal musluk suyu olarak kullanılabilir ancak içine bazı maddeler de konabilir. 10-15 dakika dense de 3-6 dakikadan daha fazla oturmak gereksizdir. Uzun oturmak yerine günde 5-6 defa yapmak daha etkili olur. Ancak daha sık ve daha uzun süre kalmanın sakıncası da yoktur. Basur oturma banyosu ne kadar sıcak olmalıdır. Banyo suyundan hafif sıcak olması yeterlidir, daha soğuk olursa beklenen etki görülmez daha sıcak olursa yanıklara sebep olabilir. Sayısal değer vermek gerekirse 42-45 derece olması idealidir. Sıcak suyun etkisi; Aslında hastalık tedavisinden çok ağrıyı azaltmaya yönelik bir uygulamadır. Hastalık veya ameliyat sonrası makat kaslarında kasılmaya bağlı olarak ağrı olur ve kasıldıkça ağrı artar, ılık su kasılan bu kasları gevşeterek rahatlama sağlar. Kullanıldığı diğer hastalıklar; – Anal fissür (bunda anlamda farklıdır, akut anal fissürde kaslar gevşeyeceği için ek ilaçlarla ( anestol ve rectoderm ) birlikte uygulanması iyileşme ihtimalini artırır.) – Makat ameliyatları sonrası yapıldığında yara yerini temizlediği için yaranın daha çabuk düzelmesi için önerilir.. – Kondilom koterizasyonu sonrası iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı kullanılır. Suyun içine hangi ilaçlar konulmalıdır ? Genellikle rivanol toz önerilir ama hastanın poposunu kanarya poposu gibi sarıya boyamak dışında hiçbir etkisi yoktur. Açık yara olduğunda betadin gibi mikrop öldürücü konabilir ancak mekanik temizliğin yeterli olduğu ve mikrop öldürücülerin çok yarar sağlamadığı bilinmektedir. Oturma banyosuna hangi bitkisel ürün konur Papatya çayının kas gevşetici etkisinden yararlanılabilir. Papatya kurusu normal çay gibi demlenir, hazırlanan sıcak suyun içine bir Fincen konur sonra oturulur. Papatya çayı daha sonraki kullanımlar için saklanabilir yani beklemesinde sakınca yoktur. Papatyanın içinde makat kaslarını gevşeten ve ağrıyı bir miktar azaltan maddeler vardır.

Makatta Şişlik Yapan Hastalıklar

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur)
Makat apsesi
Urlar
Kondilom
Kıl dibi iltihabı

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29260125

Anal Hematom” yazısında 245 düşünce

 1. mehmet diyor ki:

  hocam merhaba bundan bir ay önce hapşırdığımda makatta anlık ağrı hissettim,sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamadım.son bir haftadır birden bire başlayan makatın hemen yanında sürekli ağrı ve derinin hemen altında bastırınca ciddi ağrı yapan bir kitle var,tuvaletimi yapmakta güçlük çekiyorum,sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin diyor ki:

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Batuhan diyor ki:

  hocam çatlak ameliyatında kesilen kas fazla olursa, bir olumsuzluk olursa estetik ameliyat ile eskisi gibi olup düzelir mi makat bölgesi? siz bunun için bir uygulama yapıyormusunuz hocam kesin tedavisi var mı?

 3. busra diyor ki:

  Cok ikindim makatmda cok agri var merakimdan parmagimi makatimin icne soktum ceviz buyuklugunde tas gibi bisi var ama dernn altnda makat sarkmasi mi var bnde

 4. Arya diyor ki:

  Merhaba. İyi günler. Benim bir sorum olucak. Ben kabız degılım.Hergun tybalete gırıyorum neredeyse oncelikle bunları belırtmek ısterım.Benım makat delıgının sag yanında ıkınmadıgım surece pek bısey yok. Hafif minik sislık var. Ikınınca o mınık sıslıkler hafıf morumsu oluyor.Makatın delıgının hemen o kasılma kasları gıbı yer var orada. Kanamam, agrım, akıntı kasıntı felan hic hır sıkıntım yok. Sadece ayna ıle bakmıstım tedırgın oldum. Bir ara makat catlagı olmustu genel cerrahı doktoruma gitmistim.Gececegını soylemıstı. Gectıda cok sulur suan bıseyim yok. O mınık sıslıklerı gosterdıgımde soktor bana bısey olmadıgını onların gectıgıbı soylemıstı.basur felanyok demıstı bana. Ama ben ıkı ay oldu o sıslıkler bı mınık ara bıraz daha mınıkce sısıyordu. Ikınmaya baglı olabılır. O mınık sıslıkler herkrste mı oluyor ben mı buyutuyorum.Ikınınca sısen mor sıslıkler nedne oluyor. Ikınarak buyuk tuvaletimi yaoan bır ınsan degılım. Zorda kalmadıkca.Bana neden kaynaklı oldugunu soylersenız sevınırım. Tedırgın oldum. Şimdiden tesekkur ederim…

  • admin diyor ki:

   şişlik oluşması dışkılarken ıkındığınızı gösterir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Kazım diyor ki:

  Atilla Bey merhaba,daha evvel benim kıl dönmesi ameliyatımı da yapmıştınuz ve yıllardır çok rahatım. Tekrar teşekkür ederim. Soruma geceyim, 1 hafta önce dışarıdayken tuvalet bastırdı ve dışarıda tuvalet kullanamadığım için eve doğru gittim ancak kendimi sıktım,tuttum. Eve varınca gayet rahat bir şekilde tuvalet ihtiyacımı giderdim ancak temizlik sonrası makat yukarı aşağı hareket ederken bir gerginlik hissettim. Bir gün öncesinde dahi asla boyle bir sorun yoktu. Elime bir kitle,meme ucu gibi bir şey de gelmiyor. Makyaj aynası ile makata baktığımda hafif ıkınırken iki tane mercimek ile nohut arası büyüklükte kitle görüyorum ten renginde.anüsün sol tarafında,anüsü kapatmıyor.kenarında . İlk 3-4 gün çok çok hafif bir ağrı yaptı sadece ama oturmaya,yürümeye hiçbir olumsuz etkisi yok. Gayet rahat bir şekilde ağrısız,kanamasız tuvaletimi de yapabiliyorum. Son 3 gündür o çok hafif olan ağrı da ortadan kalktı. Çoğu cerrahın hemoroid zannedip yanlış teşhis koyduğunu söylediniz,bu beni korkutuyor. İdea Klinik İzmir kliniğinize gitmeyi düşünüyorum. İzmir’deki doktorlarınız hematom ile hemoroidi ayırt edebililer değil mi eğer bendeki hematom ise ve sizce anlattıklarıma göre hematom mu ? Uzun olduğunun farkımdayım ancak şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetiniz anal hematom düşündürüyor.İzmir ideaklinikteki doktor arkadaşımız da proktologdur

 6. Cem diyor ki:

  Meraba hocam .benim makatımda ıkınınca mor renkte bir şişlik oluşuyor .sadece ıkınınca ortaya çıkıyor .ayriyetten karında bir şişlik ve ağrı oluşuyor. Sizce ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Anoskop muayenesi yaptırıp kesin teşhis koydurun

 7. Bullet diyor ki:

  Hocam 4 gündür bir şişlik var ancak kuyruk sokumu ve anüs arasında çok acı biber yiyordum buna bağlı olarak 2. Kez yaşıyorum fazla ıkınma şişkinliği sebeb oluyor yazıyor yukarda peki kendi kendine geçmesi mümkün mü?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kendi kendine geçmesi mümkün ancak bazı alışkanlıklaırnızı değiştirmelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 8. Ege diyor ki:

  Aşırı derecede ağrım var artık yürüyemiyorum bile randevu aldım ama 2 hafta sonra acile gitsem yardımcı olurlar mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  beklemenize gerek yok.size en yakın kliniğimize gidebilirsiniz.şu linkten size en yakın kliniğimize ulaşabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/iletisim
  makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz.

 9. Kartanesi diyor ki:

  Hocam kullandığım demir hapı fazla tuvalete cikmama sebep oldu. Bir kaç gündür makatta küçük şişlikler ozelikle elle ellendiginde pütür pütür bir doku var ve makatta sürekli yanma ve batma hissi ilacı bugün bırakmak zorunda kaldım ne önerirsiniz korkuyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirip tedaviye başlamak gerekir.hastalığın ilerlemesi önlenebilir

 10. Ali Kaya diyor ki:

  Hocam iyi günler 2 gün önce yogun ishalden lavaboda fazla kalmaktan sanırım makat bölgesinde nohuta benzer bir şişlik oluştu ve kabız oldum.Sizce ne yapmalıyım çok endişeliyim hayatımda ilk kez böyle birşey oldu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal hematom olabilir.bol sebze-meyve,kuru incir-kayısı ,bol sıvı tüketmelisin.tuvalete sıkışınca git,uzun kalıp ıkınma

 11. Fazil diyor ki:

  Merabalar makat bolgemde 3 4 icinde hizla sislik oldu findik buyuklugu kadar bi kac gun sonra sislik kayboldu ama kanama basladi ne olduğunu bilmiyorm yardimci olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  makat kanamalarının mutlaka öncelikle anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerkeir.kanama pek çok makat hastalığının ortak belirtisidir.bu nedenle geciktirmeden muayene olmanızı öneririm

 12. recep diyor ki:

  Hocam 17 yaşındayım makatimin hemen yanında mor nohut büyüklüğünde kaşıntılı ve ağrılı bişe neyapmam lazım
  Op Dr Atilla KAYA
  Yazdıklarınız anal hematoma benziyor kendiliğinden bir kaç haftada düzelir

 13. Kamil diyor ki:

  Hocam merhaba. Yaklaşık 1 yıldır makat deliğinin hemen kenarında bir şişlik var. Deri üstünde kalan kısmı küçük, ama elimle kontrol ettiğimde ucu makat içine kadar uzanıyor. Bazen çok aşırı kaşıntı oluyor, bazende sıkıyorum ve iç kısımda patladığını ve içinden birşeyler boşaldığını hissediyorum. Hatta beyaz renkli sıvıyı gördüm bir kaç kez. Ağrısı çok hafif oluyor, beni rahatsız edecek kadar değil. Son olarakta hocam, bu şişliğin deri üstünde kalan kısmının ağzı açık. Hani kıl dönmesi olurda bir boşluk oluşur ya, o şekilde.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  geciktirmeden muayene ile değerlendirilmeli

 14. irfn diyor ki:

  Hocam birbuçuk haftadır makat bölgemde anüsün hemen ağzında bir şişlik oluştu kaşıntı be ağrı var herhangi bir kanama yok birkaç araştırmadan sonra proctolog yazdırdım aile hekimine hem şiş olan yere hem de fitil ile içeri sıkıyorum ayreten de daflon kullanıyorum etkisi oldu gibi endişeliyim 15 yaşındayım derslerimi bile etkiledi lütfen yardım edin
  Op Dr Atilla Kaya
  Sıcak su orurma banyosu dışında yapacaklarınızın pek etkisi olmaz, kendiliğinden düzelir ama bir kaç hafta sürebilir

 15. Volkan diyor ki:

  Hocam Merhaba uzun zamandır hatta bir kaç senedir makat delliginin hemen yanında küçük bisertlik var ama sertlik içeri dogru uzuyor ağrı yada akıntı yok promlem nedir acaba hocam teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  fissür geçiriş olabilirsiniz ona bağlı deri katlanması oluşmuş olabilir

 16. Tv diyor ki:

  Hocam anuse yakin yerde 2 aydir sisilik var bazen sisilik gidiyor. Bazende yine buyuryr.agirmda yok arada keskin bi agiri giryr. Hemen geciyor. Gecenlerde de yazinizdaki gibi sislik uzerinde acilma olmus. Hafif bi kan gelmisti. Simdi hastaneye gidmyrm. Evde ne yapabilirim. Ve ne dusunuyorusunz tskler simdikten
  Op Dr Atilla Kaya
  kanama olduğu için bekletmeden anoskopi muayenesi yaptırsanız iyi olur

 17. sercan diyor ki:

  hocam peki botoks enjeksiyonuna baglı olsrak sinirlere kaslara zarar gelmesi mümkün müdür?
  Op Dr Atilla Kaya
  bu konuda birikimli,makat hastalıkları konusunda uzman bir genel cerrah uygularsa herhangi bir sıkıntı olmaz

 18. sercan diyor ki:

  hocam botoks yaptırmıştım üç ay önce .kontrolde buyuk oranda iyileştiği söylendi ama çatlağın olduğu yere hafif bastırınca acıyor normalde agrı yok. tam iyileşene kadar dokununcaacıması normal midir? tesekkur ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  Normal değil ama kabız kalmazsanız düzelri

 19. Hasan diyor ki:

  Hocam makat bölgemde beyaz ufak bir sislik olustu henuz 2-3 gun oluyor sadece buyuk abdest zamanin da zorlama esnasinda ve arada hissedince aciyor kasinma ara ara oluyor ama yok dene bilir kanama vs hic bisey yok aliskanlik olmus zorluyorum surekli ve uzun kaliyorum oneriniz nedir tesekkur ederim
  Op.Dr. Atilla KAYA
  Makatta beyaz çıkıntı akla kondilomu getirir, maueyene olmanız iyi olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir