Kadın Makat Hastalıkları Doktoru

Makat hastalıkları, kadın için sıkıntılı bir durumdur; çünkü kadınlar utandıklarından dolayı erkek doktora muayene olmak istemezler. Sırf utandıkları için tedavilerini uzun zaman erteleyebilirler. “Tıpta utanmak olmaz” dense de bu engellenemez bir duygudur. (1).

Kadın genel cerrah

Kadın makat hastalıkları doktoru arayışıyla farklı kentlere gitmeye bile razı olurlar. Anal bölge hastalıklarının teşhisi veya anoskop muayenesi gibi uygulamalar rahatsız edebilir. (2).

Ne yazık ki Türkiye’de kadın proktoloji uzmanı sayısı yeteri kadar fazla değildir. (3).

İstanbul’da Kadın Proktoloji Uzmanı

Proktoloji branşı: anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen genel cerrahinin alt alanıdır. Basur, anal fissür, fistül, kondilom, kıl dönmesi gibi hastalıkların tedavisini yapar.

Genel cerrahi uzmanı olmasına rağmen sadece bu bölge rahatsızlıklarıyla ilgilendiği için teknoloji birikimi, hasta sayısının çokluğu, buna bağlı olarak tecrübesi en fazla branştır.

Yine spesifik çalışması sonucu dünyada uygulanan, tıp bilimince avantajları kabul edilmiş en son ameliyatla tedavi yöntemlerini uygularlar. Bayan hemoroid uzmanı dendiğinde anüs hastalıklarının tedavisi üzerine yoğunlaşmış yani proctolog Op .Dr. Seher Şirin dikkat çekmektedir.

Seher Hanıma ulaşmak için aşağıda yer alan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Adres: Zeytinlik mahallesi, Yakut sokak, No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
Telefon: 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65
GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88

Proktoloji Alanına Giren Hastalıklar Nelerdir?

Kalın bağırsağın son kısmı: rektum ve anüste görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi proktoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu hastalıkların neler olduğunu aşağıda yer alan listeden görebilirsiniz. (4).

 • Kıl dönmesi (Pilonidal sinüs)
 • Hemoroid (Basur)
 • Makat Çatlağı (Anal Fissür)
 • Fistül (Makatta Akıntı)
 • Anal Prolapsus (Makat Sarkması)
 • Rektum Kanseri
 • Kondilom (Makat Siğili)
 • Anüs Estetik Ameliyatı

Proktoloji uzmanları aynı zamanda medikal estetik alanında da hizmet vermektedir. Ben aldırma, siğil, yağ bezesi (lipom) ve nasır tedavisi de yapmaktadır.

KAYNAKLAR

1. Kök, G., Şenel, N., & Akyüz, A. (2006). GATA Jinekoloji Polikliniğine başvuran 20 yaş üstü kadınların üriner inkontinans açısından farkındalık durumlarının değerlendirilmesi. Gülhane Tıp Dergisi, 48(3), 132-136.

2. ORAL, S. E., & Nadiye, Ö. Z. E. R. Bir Kolonoskopi Gerçeği: Utanma Duygusu Ve Yönetimi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 9(2), 216-221.

3. DERNEĞİ, T. C., & KOMİSYONU, A. GENEL CERRAHİ UZMANLIK EĞİTİMİ RAPORU 2010.

4. BUĞRA, D. (2010). Rektum ve Anal Bölgenin Cerrahi Anatomisi. Türkiye Klinikleri Genel Cerrahi-Özel Konular, 3(3), 1-7.
Kadın Makat Hastalıkları Doktoru” yazısında bir düşünce

 1. Fth diyor ki:

  Merhaba hocam. Yaklaşık 45 gün önce oturamama ve sonrasında akıntı ve şiddetli ağrı şikayetim oldu. DR a gittiğimde antibiyotik verdi ağrı ve şişlik azaldı ama geçmedi. 28/03/2017 de apse denildi ve boşalttılar. Şu an akıntım var. Rahatladım ama Nükseder mi? Ve önemlisi geç kalmış olabilir miyim ? Fistül e dönüşmüş olabilir mi? Lütfen bilgilendirin? Saygılar…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  makat apselerinin nedeni tam olarak bilinmiyor.nüks edebilir.fistülde oluşabilir.kontrollerinizi akşatmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir