Ben aldırınca ne kadar iz kalır?

Ben aldırma sonrasında ne kadar izin kalacağını, hizmet aldığınız hekimin tecrübesi ve uygulayacağı ben aldırma tekniği belirlemektedir.

İşlemi ameliyat ile yapması halinde, maksimum düzeyde iz kalacak; çünkü 1 cm’lik bir nevüs için yaklaşık 2,5 cm’lik alanda kesi yapması ve aynı zamanda oluşan açıklığı kapatabilmek için dikiş atması gerekir. Tabii ki bu durumda ciddi bir iz kalmasına yeterlidir.

Peki benleri ameliyat ile yapmak zorunda mı? Tabii ki hayır, ameliyat yerine, radyofrekans, lazer, plazma, koter gibi ameliyatsız bir yöntemlerden birini uygulaması halinde kalacak iz oranı %95 oranında azalacaktır. Tabii ki, ameliyatsız yöntemleri yapanında tecrübeli olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. (1).

Aşağıda radyofrekans ile yaptığım işlemlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben aldırma
Dudak çevresindeki kabarık benin 1 dakika gibi kısa sürede RF ile alınması işlemidir.
Burun ucunda yer alan kabarık ve koyu renkli benler herkesin dikkatini çekmektedir. Yine aynı şekilde sadece 1 dakika içinde alım yapılmıştır.
Yüzde dikkat çekici başka bir ben ve RF ile kısa sürede alınışını görüyorsunuz.

Daha fazla görsel ve video için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Ben Aldırma Sonrası İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz bölgesindeki benlerin alımı sonrasında kalacak iz kişiyi haliyle rahatsız edecektir. Şu hususu çok iyi bilmelisiniz: her ben alımı sonrası rahatsız edici iz kalmaz. İzin neden kaldığını yazının giriş kısmında açıklamaya çalıştım. İz kalmaması için dikkat etmeniz gereken hususlara geçmek istiyorum.

Uygulanacak Yöntem

Günümüzde ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere yaklaşık 10 farklı teknik ile benler alınabilmektedir. Özellikle 1959’da lazer, 2000’li yıllarda radyofrekans’ın yaygınlaşması ile birlikte cerrahi işlem (ameliyat) ben alımında uygulanışı azaldı.

Tabii ki uygulanışı halen devam etmektedir. Ameliyat ile alınan benler en izin en büyük ve en fazla kaldığı yöntemdir. Çünkü benin çevresi ve altından gereksiz ve fazla sağlıklı doku çıkarılmaktadır. Alınan benin 2-3 katı alanda işlem yapıldığı için iz kaçınılmaz hale gelmektedir. Aşağıda yer alan görseller de ameliyat sonrası kalan izi görebilirsiniz.

Ameliyatla ben aldırma
7 mm gibi küçük bir ben için 2.7 cm’lik geniş bir alanın kesilmesi ve dikiş atılması sonucu kötü bir iz kalacaktır.
Yüzde ben aldırmaya bağlı dikiş izi
Ameliyatla ben aldırma sonrası dikiş normal ve estetik dediğimiz gizli dikiş ile yapılır. Gizli dikiş olmaması halinde böylesi daha kötü bir iz kalacaktır.
Sakal, bıyık, kaş gibi kıllı bölgelerde kalacak iz daha da belirgin olmaktadır. Sakal da bulunan benin ameliyat ile alınışı ve kalan dikkat çekici iz yer alıyor.

Peki neden ameliyatta ısrar ediliyor? Ameliyata razı etmek için tercih edilen yöntemlerden biri: alınan benin kanser riskine karşı incelemesi gerektiğidir. Tabii ki incelenmesi gerekir. Bu doğru bir işlemdir de incelemek için beni sağlıklı doku ile çıkararak patoloji laboratuvarına göndermek gerekmez.

Nasıl ki karaciğer biyopsisi için karaciğerin hepsi kesilip gönderilmiyorsa ben içinde küçük bir parça bile yeterli olmaktadır. Bunu ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde de yapabilirsiniz.

Doktor Tecrübesi

“Ben aldırma için hangi doktora gidilir?” şeklinde bir arama yaptığınızda asıl işi epilasyon olan güzellik merkezlerinin bile ben alımı yaptığını görürsünüz. Bu yüzden hizmet alacağınız uzmanın tecrübesi çok önemlidir. Yani yaptığı işi, ne kadar zamandır bu işi yaptığına bakmalısınız. Mümkünse yaptığı işlerden öncesi ve sonrası örnekler, videolara bakmalısınız.

Doktor tecrübesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir video paylaşmak istiyorum. Aşağıda yabancı bir hekimin lazer ile yaptığı ben aldırma işlemini görebilirsiniz. Yeterli tecrübesi olmaması nedeniyle 10 dakika sonra ne kadar kötü bir iz ve çukurluk kaldığını göreceksiniz.

İyileşme Süreci

Yukarıda yer alan ilk 3 görsel ben aldırma öncesi ve hemen sonrası işlemden 1 dakika gibi sonrasında çekilmiş görseller içermektedir. Ben alımı sonrası yaklaşık 2 ay gibi bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte ilk olarak ben alımı yapılan yerde kabuk oluşur ve düşer. Sonrasında o bölge hafif kırmızılık, pembelik şeklinde devam ederek 2 ay içerisinde neredeyse fark edilmeyecek düzeye gelir.

Cildin iyileşmesi için hipodermis alanında başlayan işlem dermis ve epidermisin kendini yenilemesi ile tamamlanır. (2).

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Ben Aldırma Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Ben aldırma sonrası iz kalmasını önleyecek bir krem ya da ilaç yoktur. Bu konuda en popüler ürün Contractubex, kalacak izin miktarını pek değiştirmez. Onun dışında Bepanthen krem veya Fito merhem de önerilmektedir, Bepanthen her ne kadar yara iyileşme hızını artırsa da sonunda kalacak izi pek değiştirmez. (3).(4).(5).

SONUÇ

Ben aldırma sonrası korkunç bir iz kalmaması için doktorun tecrübesi, uygulayacağı yönteme odaklanmalısınız. Ameliyat ve kriyoterapi ile yapılan işlemlerde iz kalma riski oldukça yüksektir. Tabii ki uygulanan yöntem kadar doktor tecrübesinin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Yeteri kadar tecrübesi olmayan biri en mükemmel yöntemle bile iyi bir sonuç alamaz.

REFERANSLAR

1. Templeton, H. J. (1953). Removal of Moles. California medicine, 78(6), 525.

2. Rippa, A. L., Kalabusheva, E. P., & Vorotelyak, E. A. (2019). Regeneration of dermis: scarring and cells involved. Cells, 8(6), 607.

3. Willital, G. H., & Heine, H. (1994). Efficacy of Contractubex gel in the treatment of fresh scars after thoracic surgery in children and adolescents. International journal of clinical pharmacology research, 14(5-6), 193-202.

4. Saraçoğlu, S. (2013). Case report: treatment of nevus of Ota with 1064 nm Q-switched Nd: YAG.

5. Kendir, G., Süntar, I., Çeribaşı, A. O., & Köroğlu, A. (2019). Activity evaluation on Ribes species, traditionally used to speed up healing of wounds: With special focus on Ribes nigrum. Journal of ethnopharmacology, 237, 141-148.

91 Yorum

 1. Necmiye

  Merhaba hocam,
  Çenemde ben var aldırmak istiyorum fakat iki kolumda 10 yıla yakındır keloit var o yüzden önermiyorlar. Sizin fikrinizi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   gelin durumunuzu muayene ile değerlendirelim, ben cerrahi tedavi yapmıyorum ,ben tedavisinde ameliyatsız yöntemleri kullanıyorum.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Atilla bey iyi günler. Uzun süredir ben tedavisini araştırıyorum. Sırtımda 10 tane ön tarafımda ufak 7-8 et beni mevcut. Kullanılan farklı tedaviler mevcut. Özellikle instagramda gördüğüm kadarı ile 3 tane tedavi en iyi sonucu veriyor. Bunlardan birisi radyofrekanslı karbondioksit lazer, er-yag lazer diğeri de sizin uyguladığınzı normal radyofrekans ile alma.radyofrekanslı karbondioksit lazer olarak kullanılanda ısrarla her videoda iz kalmadan iyileşir dior uygulayan uzman. Çok kararsız kaldım. Çok açık renk bir cilt yapısına sahibim. Bu konuda ne şekilde ilerlemeliyim ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   En az iz et beni tedavisinde radyofrekansta kalır. Görünmeyen bir yerinizdeki beni tedavi ederiz sonuçtan memnun kalırsanız diğerlerini de yaparız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba Hocam,
  Yaklaşık 7 ay önce yüzümden iki adet ben aldırdım. 2 ay önce de 2. rötüşunu yaptım. Kırmızılık geçse de kabarık ve cilt rengimden farklı bir renkte bir yara izi gibi kaldı. Doktorum Madeleb krem önderdi fakat kabarıklık için işe yarayacağından şüpheliyim. Sizin önerileriniz varsa duymayı çok isterim. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla..

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Birinizin fotoğrafını 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan fotoğraf gönderirseniz değerlendireilirim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam iyi günler benim yüzümde iki tane ben var doğuştan yanağımda ve alnımda et beni değil koyu normal ben güzellik uzmanına sordum yakarız dedi sizce güvenebilir miyim ben yakıyor lütfen bana bir tavsiye verin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Ben önermem, çünkü bu işin eğitimini almamış iyi mi kötü huylu mu bunu değeelendiremeyecek birine tedavi yaptırmadım doğru değil.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocan ben burnumun köşesinde et renginde şişik bir ben vardı onu kestirdim 1 ay kadar oldu sabah baktım aivilce gibi beyaz bi nokta iltihaplı çıktı sivilcemi yoksa tekrar çıkıyor anlayamadım iğneyle patlattım akıntısı suyla beraber çıktı neden oldu tekrar olur mu söyler misiniz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak zor.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim