Ben Aldırınca İz Kalır mı? Merak Edilen Soruların Cevabı

Ben aldırma sonrasında ne kadar izin kalacağı, hizmet alınan hekimin tecrübesi, uygulayacağı ben alma tekniği, aldıran kişinin bünyesi ve tedavi sonrası kullanılacak kremlere göre değişir.

İşlemi ameliyat ile yapması halinde, maksimum düzeyde iz kalacak; çünkü 1 cm’lik bir nevüs için yaklaşık 2,5 cm’lik alanda kesi yapması ve aynı zamanda oluşan açıklığı kapatabilmek için dikiş atması gerekir. Tabii ki bu durumda ciddi bir iz kalmasına neden olur.

Peki benleri ameliyat ile almak zorunlu mu? Tabii ki hayır, ameliyat yerine, radyofrekans, lazer, plazma, koter gibi ameliyatsız bir yöntemlerden birini uygulaması halinde kalacak iz oranı %95 oranında azalacaktır. Tabii ki, ameliyatsız yöntemleri yapanında tecrübeli olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. (1).

Aşağıda radyofrekans ile yaptığım işlemlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben aldırma
Dudak çevresindeki kabarık benin 1 dakika gibi kısa sürede RF ile alınması işlemidir.
Burun ucunda yer alan kabarık ve koyu renkli benler herkesin dikkatini çekmektedir. Yine aynı şekilde sadece 1 dakika içinde alım yapılmıştır.
Yüzde dikkat çekici başka bir ben ve RF ile kısa sürede alınışını görüyorsunuz.

Daha fazla görsel ve video için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Ben Aldırma Sonrası İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz bölgesindeki benlerin alımı sonrasında kalacak iz kişiyi haliyle rahatsız edecektir. Şu hususu çok iyi bilmelisiniz: her ben alımı sonrası rahatsız edici iz kalmaz. İzin neden kaldığını yazının giriş kısmında açıklamaya çalıştım. İz kalmaması için dikkat etmeniz gereken hususlara geçmek istiyorum.

Uygulanacak Yöntem

Günümüzde ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere yaklaşık 10 farklı teknik ile benler alınabilmektedir. Özellikle 1959’da lazer, 2000’li yıllarda radyofrekans’ın yaygınlaşması ile birlikte cerrahi işlem (ameliyat) ben alımında uygulanışı azaldı.

Tabii ki uygulanışı halen devam etmektedir. Ameliyat ile alımdan sonra izin en büyük ve en fazla kaldığı kesindir. Çünkü benin çevresi ve altından gereksiz ve fazla sağlıklı doku çıkarılmaktadır. Alınan benin 2-3 katı alanda işlem yapıldığı için benin kendisinden daha büyük iz kaçınılmaz hale gelmektedir. Aşağıda yer alan görseller de ameliyat sonrası kalan izi görebilirsiniz.

Ameliyatla ben aldırma
7 mm gibi küçük bir ben için 2.7 cm’lik geniş bir alanın kesilmesi ve dikiş atılması sonucu kötü bir iz kalacaktır.
Yüzde ben aldırmaya bağlı dikiş izi
Ameliyatla ben aldırma sonrası dikiş normal ve estetik dediğimiz gizli dikiş ile yapılır. Gizli dikiş olmaması halinde böylesi daha kötü bir iz kalacaktır.
Sakal, bıyık, kaş gibi kıllı bölgelerde kalacak iz daha da belirgin olmaktadır. Sakal da bulunan benin ameliyat ile alınışı ve kalan dikkat çekici iz yer alıyor.

Peki neden ameliyatta ısrar ediliyor? Ameliyata razı etmek için tercih edilen yöntemlerden biri: alınan benin kanser riskine karşı incelemesi gerektiğidir. Tabii ki incelenmesi gerekir. Bu doğru bir işlemdir ama incelemek için beni değil bir parçasını patoloji laboratuvarına göndermek yeterlidir.

Nasıl ki karaciğer biyopsisi için karaciğerin hepsi kesilip gönderilmiyorsa ben içinde küçük bir parça bile yeterli olmaktadır. Bunu ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde de yapabilirsiniz.

Doktor Tecrübesi

“Ben aldırma için hangi doktora gidilir?” şeklinde bir arama yaptığınızda asıl işi epilasyon olan güzellik merkezlerinin bile ben alımı yaptığını görürsünüz. Bu yüzden hizmet alacağınız uzmanın tecrübesi çok önemlidir. Yani yaptığı işi, ne kadar zamandır bu işi yaptığına bakmalısınız. Mümkünse yaptığı işlerden öncesi ve sonrası örnekler, videolara bakmalısınız.

Doktor tecrübesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir video paylaşmak istiyorum. Aşağıda yabancı bir hekimin lazer ile yaptığı ben aldırma işlemini görebilirsiniz. Yeterli tecrübesi olmaması nedeniyle 10 dakika sonra ne kadar kötü bir iz ve çukurluk kaldığını göreceksiniz.

İyileşme Süreci

Yukarıda yer alan ilk 3 görsel ben aldırma öncesi ve hemen sonrası işlemden 1 dakika gibi sonrasında çekilmiş görseller içermektedir. Ben alımı sonrası yaklaşık 2 ay gibi bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte ilk olarak ben alımı yapılan yerde kabuk oluşur ve düşer. Sonrasında o bölge hafif kırmızılık, pembelik şeklinde devam ederek 2 ay içerisinde neredeyse fark edilmeyecek düzeye gelir.

Cildin iyileşmesi için hipodermis alanında başlayan işlem dermis ve epidermisin kendini yenilemesi ile tamamlanır. (2).

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Ben Aldırma Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Ben aldırma sonrası daha az iz kalması için krem kullanmak mantıklı bir yaklaşım olur. Bu konuda en özgün ilaç Kutalin Kremdir. Kutalin Krem bir çok cilt yaralanması ve hasarı için önerilse de asıl üretim amacı ben tedavisi sonrası yaşanabilecek sorunların azaltılması ve küçük yaralanmaların tedavisi içindir.
Kutalin Krem Bepanthen Plur, Fito ve Hametan adlı kremlerin birleşimidir. Her üç kremin içeriği yanı sıra Allantoin ve E vitamini içermektedir.
Kutalin Krem zengin içeriği sayesinde ben tedavisinden sonra iyileşmeyi hızlandırır, bölgedeki mikropları öldürerek iltihabı önler, iz olma ihtimalini azaltır, güneş koruyucu etkisiyle leke oluşumunu engeller ve deri kalitesini çevre deriyle aynı düzeylere getirir. (3).(4).(5).

SONUÇ

Ben aldırma sonrası korkunç bir iz kalmaması için doktorun tecrübesi, uygulayacağı yönteme odaklanmalısınız. Ameliyat ve kriyoterapi ile yapılan işlemlerde iz kalma riski oldukça yüksektir. Tabii ki uygulanan yöntem kadar doktor tecrübesinin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Yeteri kadar tecrübesi olmayan biri en mükemmel yöntemle bile iyi bir sonuç alamaz. İşlem sonrası Kutalin Kremi doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanmalısınız.

REFERANSLAR

1. Templeton, H. J. (1953). Removal of Moles. California medicine, 78(6), 525.

2. Rippa, A. L., Kalabusheva, E. P., & Vorotelyak, E. A. (2019). Regeneration of dermis: scarring and cells involved. Cells, 8(6), 607.

3. Willital, G. H., & Heine, H. (1994). Efficacy of Contractubex gel in the treatment of fresh scars after thoracic surgery in children and adolescents. International journal of clinical pharmacology research, 14(5-6), 193-202.

4. Saraçoğlu, S. (2013). Case report: treatment of nevus of Ota with 1064 nm Q-switched Nd: YAG.

5. Kendir, G., Süntar, I., Çeribaşı, A. O., & Köroğlu, A. (2019). Activity evaluation on Ribes species, traditionally used to speed up healing of wounds: With special focus on Ribes nigrum. Journal of ethnopharmacology, 237, 141-148.

97 Yorum

 1. Merhaba hocam ben benlerimi aldirdim koter cihazı ile 1 benimde yanlışlikla üste kaymis hafif cukur oluşmuş bugün 3. Gun bu düzelir mi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   merhaba
   Şimdi çok erken zamanla dolması beklenir
   Op Dr Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam 5 ay önce yüzümde 4 ben aldırdım dudağımın üstündekiler gecti fakat yanağımdaki iki benin yerinde çukur olustu ve ici mor hala iyilesmesi devam ediyor mu Yoksa artık böyle mi kalacak hocam lütfen cevap verin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Çukurluk zamanla dolar, bünyenize göre süreç değişir uzun olabilir ama büyük oranda dolması beklenir. Fakat renk farklılığı varsa rotuş için doktorunuza gitmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhaba hocam,
  Plazma yontemiyle 2 ben aldirdim. Kirmizilik devam etmekte ve alinan benlerden buyukler. Ayrica ikisinin de ortasindan azicik benler geri geldi.
  1 sene oldu kirmiziklar neden gecmiyor?
  Geri gelen benler icin islem tekrari sakincali mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Benin derinliği fazla olabilir. Yeterince derine inilmediyse tekrar edebilir. Rotuş yapılmalı.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Binpişman

  Merhaba hocam ben yüzümde 20 ye yakın ufak ben aldırdım 3 hafta oldu çok korkuyorum ufak bi makina ile yakarak alındı yüzüm suan benek benek kırmızılık halinde çok üzgünün napıcam geçer mi bu kırmızılık ne zamana geçer çok pişmanım.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Benlerinizi nerede Aldırrdınız? Işin ehli olmayan kişilere tedavi yaptırdıysanız sorun olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hüseyin

   Bende aldırdım. Maltepe Ersoy Hastanesinde 1 ay oldu ne çukur doldu ne içindeki pembelik geçti.
   Doktora gittiğimde geçer merak etme iz kalmaz diyor ama bende çok pişmanım pişmanlığını resmen paylaşıyorum.

   Özel kilinikte yaptıran kuzenim 1 ay içinde iz renk vs kalmamıştı. Çok pişmanın ucuz olduğu için kandım resmen.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba
    Tedavi olmadan önce iyi araştırmalıydınız
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Gökhan Sarı

  Hocam Denizli’de yazıyorum. yüzümdeki benleri 3 gün once plazma yöntemiyle aldırdım şuan oyuklar ve kabuklanma var,evde doğal olarak zeytinyağı ,nemlendirici aloavera, vb kremler kullanabilirmiyim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Şimdi tedavisini yapan hekime görüşmemiz daha iyi olur, herhangi bir istenmeyen durum olursa uygulamanın nedeniyle olduğunu zöyleyebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam yüzümde çil ve ben vardı plazmapen yaptırdım yüzümde çukurluklar ve kırmızılık kaldı normalmi ne kadar sürede iyileşir

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Iyileşme süreci kişisel yara iyileşme özelliklerinize göre değişir. Bu süreç 2-6 ay kadar sürebilir. Kırmızılık iyileşmesini devam ettiğinin göstergesidir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam ben aldırdım ve 10 gün sonra dikiş çıkılacak denildi peki iz kalır mı kalırsa da nasıl izi kaybettirebilirim

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Eğer estetik dikiş yapılmamışsa bende daha büyük ve kabarık bir şe kalması beklenir. Tedavi olmadan ameliyatsız yöntemleri araştırıp tedavisini o yöntemlerle yaptırmalıydınız. Artık çok geç.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Arzu Yalvaç

    Merhaba ben plazma tedavisi ile 15 tane ben aldırdım ve bu işlemi yatirali iki ay oldu fakat yüzümde kızarıklık kaldı gittiğim yere gittim ve bana bidaha uyguladı fakat yine geçmedi kızarıklık kaldı yine üç tane krem kullandım fayda etmedi geçer mi hocam ne yapmalıyım lütfen beni cevapsız bırakmayın şimdiden teşekkürler

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Doktorunuza sormanızda fayda var. Cilt yaşınızı yada benlerinizin özelliklerini değerlendiren kişi o,
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Merhabalar, ben lazerle yüzümdeki iki küçük beni aldırdım ve 3-3,5 ay geçti kırmızı bir görüntü var hala benin büyüklüğünden fazla olacak şekilde. Bu iz zamanla geçecek midir?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Kırmızılığın geçme süreci bünyenize bağlı , 8 ay kadar sürebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhabalar ben benimi aldirdim bugün ama akşam krem sürdüm bı şey olur mu

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Bepanten, madecassol gibi yara iyileşmesini hızlandıran krem kullandıysanız sorun olmaz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhaballr yüzümde baya ben var aldirmak istiyorum iz falan kalirmi ?

  • Ben tedavivisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,beninizin büyüklüğü,türü ve kişisel iyileşme özelliklerinize göre iz sohbet mesafesinden farkedilemeyecek kadar az olur genelde.Fakat yine de 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeein değerlendirelim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • merhabalar, sırtımda goz buyuklugunde yapısık ben var. lazer ile alınamayacağı cerrahi operasyon gerektiği söylendi. çok fazla iz kalır mı ya da riskli bir operasyon mudur?

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Tüm bunları ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Cerrahi olarak tedavi etmek isteyenlee ben tedavisi için yeterli teknolojiye sahip değildir. Kliniklerimizde ameliyatsız ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim. @ideqaklinik instagram hesabını takip ederseniz ben tedavisi sorunlarımızı da görebilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Jshejdjd

   Hocam merhaba, sol yanağımın ortasında 5 cmlik etli ben vardı fakat ameliyat olmak istemediğim için evde elma her gece elma sirkesi yaparak ben üzerine uyguladım. Benim düştü benin üzerinde ki şişiklikde gitti fakat yanağımda yine kahverengi iz kaldı doktora gittim krem verdi ama hala aynı sizce ne yapmalıyım

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Lekenin fotoğrafını 05426210888 nolu telefona WhatsApp tan gönderirseniz,değerlendirebilirim.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Merhabalar hocam gözümün hemen yanında et beni var beni çok fazla rahatsız etmek de cerrahi yöntemle alındığı zaman iz kalır dediler .Buharlaştırma yöntemiyle alındığı zaman gözüme zarar verebilir mi ?

  • Merhaba,
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirz. RF yöntemi ile tedavide sohbet mesafesinde farkedilir bir iz kalmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Merhabalar hocam Yüzüm de doğuştan siyah leke var . Ceviz büyüklüğünde buharlaştırma yöntemiyle geçebilir mi ?

  • 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin, değerlendirelim, tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Merhaba hocam, benim üst dudağımın kenarında et beni gibi birşey çıktı. Cildiye ye gittim koter denilen birşeyle yaktılar geçmedi. İlaçlar verdiler geçmedi. Plâstik cerraha gitmen gerekir dediler. Cerrahı müdahale lazım diyorlar. Korkuyorum cerrahi müdahale sonrasında büyük dikiş izi kalır diye. Dudak şekli bozulur diye de korkuyorum.

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim, tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Gümüş gülçin kayaçam

  Hocam 1.5 ay önce yüzümdeki benleri aldırdım. 4 ü büyük 2 si derin olan ve birçok küçük benlerimi yakma yöntemiyle aldılar ama kahverengi leke halinde yüzümde görüntü oluştu yaptırdığım yer zamanla geçer dedi .sizce zamanla geçer mi lekeler

  • Kahverengi lekeler varsa o beylere rotuş gerekebilir. Kırmızılık varsa iyileşme dokusudur zamanla geçer.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam merhaba ben benlerimi aldırdım lazerle ama kahverengi izler kaldı haliyle birazda çukur bunu radyo frenkans yada plexr ile duzeltebilirmiyiz

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. RF yöntemi ile tedavi olmuşsunuz ertesi gün, fakat süreç diğer yöntemlerle değişir.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Hocam merhaba benim çenemde yarım cmlik ben var. Eğer alınırsa tekrarlar mı? Ve o bölgede sakal çıkar mı

  • RF ile tedavi edilirse kıl kökleri etkilenmeyeceği için sakalınız çıkar. Iz kalmaması için özenli çalışıyoruz, sadece tek seans tedavi ücreti ödüyorsunuz rötuş gerekirse ücret alınmıyor.05426210888 nolu telefona whatsappran fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim
   Op. Dr. Atilla Kaya

 16. hocam iyi günler benler alındıktan sonra tekrar eder mi ? iz bırakma olasılığı var mı ?

  • Uygun yöntemle uygun şekilde alındığında farkedilir iz kalmaz. Kökü alınabilmişse tekrar etmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. hocam merhaba yanağımda 2 tane ben var aldırmak istiyorum ama sakallarımın o bölgede çıkmaz diye çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • RF ile tedavi edersek hem belirgin iz kalmaz hem de kıl köklerini etkilenmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Hocam dudağımın kenarında bir tane et beni var. beyaz tenliyim . iz kalmasından korkuyorum .

  • RF yada laser tedavisi yapılırsa sohbet mesafesinde farklıdır iz kalmaz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Hocam kulaktaki yüzeysel benlerin tedavisini yapabiliyor musunuz

 20. Çağlar

  Hocam ayağımın üzerinde et beni var . çok rahatsız ediyor. aldırdıktan sonra ayakkabı giymek sorun olur mu

  • Varlığından daha az rahatsız edici olur, ayakta sıklıkla Siğil olur,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değwrlendirelim
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim