Ben aldırınca ne kadar iz kalır?

Ben aldırma sonrasında ne kadar izin kalacağını, hizmet aldığınız hekimin tecrübesi ve uygulayacağı ben aldırma tekniği belirlemektedir.

İşlemi ameliyat ile yapması halinde, maksimum düzeyde iz kalacak; çünkü 1 cm’lik bir nevüs için yaklaşık 2,5 cm’lik alanda kesi yapması ve aynı zamanda oluşan açıklığı kapatabilmek için dikiş atması gerekir. Tabii ki bu durumda ciddi bir iz kalmasına yeterlidir.

Peki benleri ameliyat ile yapmak zorunda mı? Tabii ki hayır, ameliyat yerine, radyofrekans, lazer, plazma, koter gibi ameliyatsız bir yöntemlerden birini uygulaması halinde kalacak iz oranı %95 oranında azalacaktır. Tabii ki, ameliyatsız yöntemleri yapanında tecrübeli olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. (1).

Aşağıda radyofrekans ile yaptığım işlemlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben aldırma
Dudak çevresindeki kabarık benin 1 dakika gibi kısa sürede RF ile alınması işlemidir.
Burun ucunda yer alan kabarık ve koyu renkli benler herkesin dikkatini çekmektedir. Yine aynı şekilde sadece 1 dakika içinde alım yapılmıştır.
Yüzde dikkat çekici başka bir ben ve RF ile kısa sürede alınışını görüyorsunuz.

Daha fazla görsel ve video için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Ben Aldırma Sonrası İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz bölgesindeki benlerin alımı sonrasında kalacak iz kişiyi haliyle rahatsız edecektir. Şu hususu çok iyi bilmelisiniz: her ben alımı sonrası rahatsız edici iz kalmaz. İzin neden kaldığını yazının giriş kısmında açıklamaya çalıştım. İz kalmaması için dikkat etmeniz gereken hususlara geçmek istiyorum.

Uygulanacak Yöntem

Günümüzde ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere yaklaşık 10 farklı teknik ile benler alınabilmektedir. Özellikle 1959’da lazer, 2000’li yıllarda radyofrekans’ın yaygınlaşması ile birlikte cerrahi işlem (ameliyat) ben alımında uygulanışı azaldı.

Tabii ki uygulanışı halen devam etmektedir. Ameliyat ile alınan benler en izin en büyük ve en fazla kaldığı yöntemdir. Çünkü benin çevresi ve altından gereksiz ve fazla sağlıklı doku çıkarılmaktadır. Alınan benin 2-3 katı alanda işlem yapıldığı için iz kaçınılmaz hale gelmektedir. Aşağıda yer alan görseller de ameliyat sonrası kalan izi görebilirsiniz.

Ameliyatla ben aldırma
7 mm gibi küçük bir ben için 2.7 cm’lik geniş bir alanın kesilmesi ve dikiş atılması sonucu kötü bir iz kalacaktır.
Yüzde ben aldırmaya bağlı dikiş izi
Ameliyatla ben aldırma sonrası dikiş normal ve estetik dediğimiz gizli dikiş ile yapılır. Gizli dikiş olmaması halinde böylesi daha kötü bir iz kalacaktır.
Sakal, bıyık, kaş gibi kıllı bölgelerde kalacak iz daha da belirgin olmaktadır. Sakal da bulunan benin ameliyat ile alınışı ve kalan dikkat çekici iz yer alıyor.

Peki neden ameliyatta ısrar ediliyor? Ameliyata razı etmek için tercih edilen yöntemlerden biri: alınan benin kanser riskine karşı incelemesi gerektiğidir. Tabii ki incelenmesi gerekir. Bu doğru bir işlemdir de incelemek için beni sağlıklı doku ile çıkararak patoloji laboratuvarına göndermek gerekmez.

Nasıl ki karaciğer biyopsisi için karaciğerin hepsi kesilip gönderilmiyorsa ben içinde küçük bir parça bile yeterli olmaktadır. Bunu ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde de yapabilirsiniz.

Doktor Tecrübesi

“Ben aldırma için hangi doktora gidilir?” şeklinde bir arama yaptığınızda asıl işi epilasyon olan güzellik merkezlerinin bile ben alımı yaptığını görürsünüz. Bu yüzden hizmet alacağınız uzmanın tecrübesi çok önemlidir. Yani yaptığı işi, ne kadar zamandır bu işi yaptığına bakmalısınız. Mümkünse yaptığı işlerden öncesi ve sonrası örnekler, videolara bakmalısınız.

Doktor tecrübesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir video paylaşmak istiyorum. Aşağıda yabancı bir hekimin lazer ile yaptığı ben aldırma işlemini görebilirsiniz. Yeterli tecrübesi olmaması nedeniyle 10 dakika sonra ne kadar kötü bir iz ve çukurluk kaldığını göreceksiniz.

İyileşme Süreci

Yukarıda yer alan ilk 3 görsel ben aldırma öncesi ve hemen sonrası işlemden 1 dakika gibi sonrasında çekilmiş görseller içermektedir. Ben alımı sonrası yaklaşık 2 ay gibi bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte ilk olarak ben alımı yapılan yerde kabuk oluşur ve düşer. Sonrasında o bölge hafif kırmızılık, pembelik şeklinde devam ederek 2 ay içerisinde neredeyse fark edilmeyecek düzeye gelir.

Cildin iyileşmesi için hipodermis alanında başlayan işlem dermis ve epidermisin kendini yenilemesi ile tamamlanır. (2).

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Ben Aldırma Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Ben aldırma sonrası iz kalmasını önleyecek bir krem ya da ilaç yoktur. Bu konuda en popüler ürün Contractubex, kalacak izin miktarını pek değiştirmez. Onun dışında Bepanthen krem veya Fito merhem de önerilmektedir, Bepanthen her ne kadar yara iyileşme hızını artırsa da sonunda kalacak izi pek değiştirmez. (3).(4).(5).

SONUÇ

Ben aldırma sonrası korkunç bir iz kalmaması için doktorun tecrübesi, uygulayacağı yönteme odaklanmalısınız. Ameliyat ve kriyoterapi ile yapılan işlemlerde iz kalma riski oldukça yüksektir. Tabii ki uygulanan yöntem kadar doktor tecrübesinin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Yeteri kadar tecrübesi olmayan biri en mükemmel yöntemle bile iyi bir sonuç alamaz.

REFERANSLAR

1. Templeton, H. J. (1953). Removal of Moles. California medicine, 78(6), 525.

2. Rippa, A. L., Kalabusheva, E. P., & Vorotelyak, E. A. (2019). Regeneration of dermis: scarring and cells involved. Cells, 8(6), 607.

3. Willital, G. H., & Heine, H. (1994). Efficacy of Contractubex gel in the treatment of fresh scars after thoracic surgery in children and adolescents. International journal of clinical pharmacology research, 14(5-6), 193-202.

4. Saraçoğlu, S. (2013). Case report: treatment of nevus of Ota with 1064 nm Q-switched Nd: YAG.

5. Kendir, G., Süntar, I., Çeribaşı, A. O., & Köroğlu, A. (2019). Activity evaluation on Ribes species, traditionally used to speed up healing of wounds: With special focus on Ribes nigrum. Journal of ethnopharmacology, 237, 141-148.

59 Yorum

 1. Merhabalar, ben lazerle yüzümdeki iki küçük beni aldırdım ve 3-3,5 ay geçti kırmızı bir görüntü var hala benin büyüklüğünden fazla olacak şekilde. Bu iz zamanla geçecek midir?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Kırmızılığın geçme süreci bünyenize bağlı , 8 ay kadar sürebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaballr yüzümde baya ben var aldirmak istiyorum iz falan kalirmi ?

  • Ben tedavivisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,beninizin büyüklüğü,türü ve kişisel iyileşme özelliklerinize göre iz sohbet mesafesinden farkedilemeyecek kadar az olur genelde.Fakat yine de 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf göndeein değerlendirelim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • merhabalar, sırtımda goz buyuklugunde yapısık ben var. lazer ile alınamayacağı cerrahi operasyon gerektiği söylendi. çok fazla iz kalır mı ya da riskli bir operasyon mudur?

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Tüm bunları ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Cerrahi olarak tedavi etmek isteyenlee ben tedavisi için yeterli teknolojiye sahip değildir. Kliniklerimizde ameliyatsız ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim. @ideqaklinik instagram hesabını takip ederseniz ben tedavisi sorunlarımızı da görebilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhabalar hocam gözümün hemen yanında et beni var beni çok fazla rahatsız etmek de cerrahi yöntemle alındığı zaman iz kalır dediler .Buharlaştırma yöntemiyle alındığı zaman gözüme zarar verebilir mi ?

  • Merhaba,
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirz. RF yöntemi ile tedavide sohbet mesafesinde farkedilir bir iz kalmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhabalar hocam Yüzüm de doğuştan siyah leke var . Ceviz büyüklüğünde buharlaştırma yöntemiyle geçebilir mi ?

  • 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderin, değerlendirelim, tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba hocam, benim üst dudağımın kenarında et beni gibi birşey çıktı. Cildiye ye gittim koter denilen birşeyle yaktılar geçmedi. İlaçlar verdiler geçmedi. Plâstik cerraha gitmen gerekir dediler. Cerrahı müdahale lazım diyorlar. Korkuyorum cerrahi müdahale sonrasında büyük dikiş izi kalır diye. Dudak şekli bozulur diye de korkuyorum.

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim, tedavisini en uygun yöntemle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Gümüş gülçin kayaçam

  Hocam 1.5 ay önce yüzümdeki benleri aldırdım. 4 ü büyük 2 si derin olan ve birçok küçük benlerimi yakma yöntemiyle aldılar ama kahverengi leke halinde yüzümde görüntü oluştu yaptırdığım yer zamanla geçer dedi .sizce zamanla geçer mi lekeler

  • Kahverengi lekeler varsa o beylere rotuş gerekebilir. Kırmızılık varsa iyileşme dokusudur zamanla geçer.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam merhaba ben benlerimi aldırdım lazerle ama kahverengi izler kaldı haliyle birazda çukur bunu radyo frenkans yada plexr ile duzeltebilirmiyiz

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. RF yöntemi ile tedavi olmuşsunuz ertesi gün, fakat süreç diğer yöntemlerle değişir.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam merhaba benim çenemde yarım cmlik ben var. Eğer alınırsa tekrarlar mı? Ve o bölgede sakal çıkar mı

  • RF ile tedavi edilirse kıl kökleri etkilenmeyeceği için sakalınız çıkar. Iz kalmaması için özenli çalışıyoruz, sadece tek seans tedavi ücreti ödüyorsunuz rötuş gerekirse ücret alınmıyor.05426210888 nolu telefona whatsappran fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim
   Op. Dr. Atilla Kaya

 10. hocam iyi günler benler alındıktan sonra tekrar eder mi ? iz bırakma olasılığı var mı ?

  • Uygun yöntemle uygun şekilde alındığında farkedilir iz kalmaz. Kökü alınabilmişse tekrar etmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. hocam merhaba yanağımda 2 tane ben var aldırmak istiyorum ama sakallarımın o bölgede çıkmaz diye çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • RF ile tedavi edersek hem belirgin iz kalmaz hem de kıl köklerini etkilenmez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Hocam dudağımın kenarında bir tane et beni var. beyaz tenliyim . iz kalmasından korkuyorum .

  • RF yada laser tedavisi yapılırsa sohbet mesafesinde farklıdır iz kalmaz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam kulaktaki yüzeysel benlerin tedavisini yapabiliyor musunuz

 14. Çağlar

  Hocam ayağımın üzerinde et beni var . çok rahatsız ediyor. aldırdıktan sonra ayakkabı giymek sorun olur mu

  • Varlığından daha az rahatsız edici olur, ayakta sıklıkla Siğil olur,05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değwrlendirelim
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim