Ameliyattan Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?

Özellikle günlük banyo yapma alışkanlığı olan kişilerde ameliyat sonrası günlerce banyo yapmamak ciddi sıkıntı verebilmektedir. Son yıllarda doktorlar bu konuda biraz daha rahat olsa da ilk banyoyu yapma zamanı bir çok faktöre bağlı olarak değişir. Bu sebeple en doğru zaman doktorun önerisine uymaktır.

İnstagram sayfama da beklerim https://www.instagram.com/dratillakaya/

Genellikle 48 saat geçince dikişler kaynamış kabul edildiği için dren varlığı dışında bu kadar sürenin sonunda yıkanmanın zararı olmadığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Ameliyattan sonra banyoya başlama zamanını belirleyen faktörler;

Doktorun statükocu olması, eski cerrahlar daha geç yapılması önerir

Ameliyat kesisi yanı sıra dren olması (boru konması), dren alınana kadar ertelenir

Hastanın hassasiyeti, bazı kişiler yıkanmaktan çok çekinir

Yarada iltihap gelişmesi, iltihabın düzelmesine kadar ertelenebilir

Dikişlerin açılması, açık yara yıkanabilir ama hastalar tedirgin olur

Ameliyat yerinde kanama olması kanama açıklık olduğunu düşündürür ve banyonun iltihap riskini artıracağından korkulur.

Ameliyattan sonraki ilk banyonun yapılma zamanı tüm bu faktörlere değişse de çağdaş fikirleri takip eden cerrahlar genellikle  sonraki 2. – 3. gün yapmanın zarar vermeyeceği tam tersi yaranın temizlenmesi ve havalanmasının iyi leşmeyi hızlandıracağını düşünür.

Ameliyattan çıkıp, hastaneden ayrılırken ameliyat yapan doktorunuza sormalısınız yoksa pansumancının bu konudaki yetersiz bilgisine göre hareket etmek zorunda kalırsınız.

Gelelim ameliyatlara göre banyonun ne kadar süre sonra yapılacağına.

Kıl Dönmesi ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi doktorun yaklaşımı çok önemlidir ama 15 farklı yöntemden hangisinin uygulandığı daha önemlidir. Çağdaş yöntemler olan Bascom, pit picking, sinusotomi ve mikro sinüsektomide 3 gün beklemek yeterlidir yara yeri de yıkanabilir. Klasik ameliyatlardan sonrası genellikle 15 gün su değdirilmesi yani yıkanmak yasaklanır.

Hemoroid ameliyatından Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?

Aynı gün yapılmasında bile sakınca yoktur çünkü zaten dışkıyla kirlenmekte ve tahretlenirken yıkanmaktadır. Diğer taraftan yaygın şekilde oturma banyosu verilmektedir. Hatta erken yapmanın avantajları vardır. Hemoroid ameliyatı klasik yapıldıysa genellikle dikilmez yani yara açık bırakılır. Açık bırakılan yara % 100 ihtimalle iltihaplanır yani enfeksiyon kaçınılmazdır ama açık olduğu için bu iltihap sorun yaratmadan düzelir. İşte bu iltihabın sıkça yıkanarak temizlenmesi yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar.
Doktorunuz farklı bir şey önermediyse basur tedavisi sonrası sıkça yıkamak yara iyileşmesi açısından size avantaj sağlar.

Ben Tedavisiniden Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?

Yine uygulanan yönteme ve doktora bağlıdır. Artık devlet hastaneleri dışında pek yapılmayan ben ameliyatlarından sonraki 4-10 gün yıkanılmaz, ancak yeni ameliyatsız yöntemlerin ertesi gün yıkanılabilir.

Ekim Sonrası İlk Yıkama

Kaş ekimi, sakal ekimi, bıyık ekimi ve saç ekimi gibi kıl kökü uygulamalarında ilk yıkama için köklerin tutunma süresi olan 3-4 gün beklemek doğru bir yaklaşım olur.

Ameliyat Banyo

Varis Tedavisinden Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır

Burada en önemli parametre işlemden varis çorabı giydirilmesi veya bandaj sarılmasıdır. Yani yıkanmaya engel durumlar çorap veya bandajdır. Çorabın çıkarrılacağı zamanı, varsa bandajı ne zaman sökeceğinizi dtedavinizi yapan doktor söyler. Bunları çıkarınca  duş almanın ve bacakları da yıkamanın sakıncası olamaz.

Makat Siğili Yakma İşleminden Sonra Ne Zaman Yıkanılır?

Siğilin olduğu bölge ve uygulanan tedavi şekli önemlidir. En iyi tedavi şekli radyo frekanstır, radyo frekans tedavisi sonrası ertesi gün yıkanabilir, sakıncası olmaz. Makat bölgesinde yıkama sonrası yara merhemi önerilir. Önerilen merhemi kullanmak iyileşmeyi hızlandırır.

Ameliyat Yerine Su Değmesinin Zararları

Yapılan ameliyatın türüne ve şekline göre çok değişeceği için genelleme yapılacak olursa ”su değmesin” şeklinde olur ki zaten genellikle böyle yaklaşılır. Özellikle yenilikleri izlemeyen yaşlı doktorlar bu konuda daha çok duyarlıdır.
Aslında atalarımız yarayı iyileştirmek için üzerine işerlermiş. Yani su değmesinin önemi çok net değil.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?” yazısında 424 düşünce

 1. ayse diyor ki:

  hocam iyi aksamlar. tirnak batigi ameliyati oldum 20 gun once doktor 20 gun sonra dikislerin alinmasi gerektigini soyledi. asm’ye sordugumda poliklinige gitmem gerektigi soylendi. su durumda hastaneye gitmem saglikli olur mu, benim almam bir risk olusturur mu? tesekkur ederim.

  • admin diyor ki:

   Eğer becerebilecekseniz kendiniz de alabilirsiniz.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenip eğer uygunsa ordada aldırabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Gulsah diyor ki:

  Ayak tabanima yabanci cisim girdi amaliyat oldum 6 dikisim var 20 gun sonra dikislerini alacagini soyledi dikislerimi aldirabilirsem ne zaman dus alabilirim ve ayagimin uzerine ne zaman basabilirim basarsam acilma ihtimali varmi?

  • admin diyor ki:

   Dikişleriniz alındıktan sonra duş alabilirsiniz ama her doktorun yaklaşımı farklıdır doktorunuza sormalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Faruk diyor ki:

    Merhabalar. Sayın hocam bundan bir sene önce tepede ve ön taraflarda saçım dökülüyordu. Minoxil ve biotini kullandım. Saç dökülmek durdu ve yeni saçlar çıktı. Daha sonra bu ürünleri kullanmayı bıraktım. Yaklaşık iki aydır çok fazla dökülmeye başladı. Gerekli tahlilleri yaptırdım bir sıkıntı çıkmadı. Günde iki defa xpecia bir defa biotin bunların yanında minoxil sprey kullanmaya başladım. Ancak dökülme çok çok artmaya başladı. Bundan bir sene önce biotin ve minoxil kullandığımda iyi geliyordu. Tavsiyeler üzerine xpecia yı da kullanınca dökülme inanılmaz arttı. Bu acaba xpecia dan mi kaynaklanıyor. Xpecia yı bırakırsam bir sıkıntı olur mu. Yine minoxil yerine hair forte kullanmam da bir sakınca var mi? Iki ay gibi kısa bir sürede dökülen saclarimi tekrar kazanma şansım var mi? Sampuan olarak zigavus u kullanıyorum. Bunu da değiştirmem gerekiyor mu. Hocam Allah rizasi icin yardımcı olun ve bu sorularimi cevapsız bırakmayın çünkü buna çok ihtiyacım var. Gerçekten psikolojim bozuldu. Şimdiden size teşekkür eder iyi günler dilerim.

    • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

     Merhaba,
     Minyatürleşmiş, kalite kaybetmiş saçlarınız bitene kadar dökülme devam edecek, Bu arada kullandığınız ürünlerin etkisi ile alttan yeni Ve sağlıklı saçlarınız gelecek, saç dökülmesi tedavisinde sabırlı olmalısınız. Dökülme devam etse de düzenli kullanmaya devam edin. Hatta saçınızı kısa kestirip, ilaçları uygulamak kolay olsun ve hepsi birden düzenli uzasın. Xpecia tablet ve içeriği minoxile göre daha zengin olduğu için hairforte sprey kullanabilirsiniz. Biotin kullanırsanız sadece 5mg kullanmanız yeterli, şampuanı değiştirmeye gerek yok. Yalnız saçınızı fazla sıcak suyla yıkamayın ve çok iyi durulayın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Emine teke diyor ki:

  Oğlum19 gün önce apandisiti patladığı için ameliyat oldu 2 gün önce de dikişlerini aldırdık bugün duş aldığında pansumanla kapatılmış bölgede kuzarıkl gördük dikiş izinin bir yerinde baticonla temizledim ve açık olarak bıraktım kapatmalı mıyım bir sorun olur mu

  • admin diyor ki:

   Bu konu ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Dikişler alınmadan başınızı yıkayamazsınız.
   op. Dr. Atilla Kaya

  • admin diyor ki:

   ben laparoskopik ameliyatlardan 1 gün sonra hastalarıma duş alabileceklerini söylüyordum ama sizin doktorunuzun önerisi nedir bilemem.Doktorunuzun öneeisini alın.
   Dr.Atilla Kaya

 4. Mihriban diyor ki:

  Annem 12 aralıkta beyin ameliyatı oldu iyi huylu tümör vardı bugün yani 31 aralıkta dikişleri alındı ne zaman banyo yapabilir? Acil cevaplardanız sevinirim

  • admin diyor ki:

   Dikişler alındı ise duş alabilir,ama yine de doktorunuzun görüşünü almalısınız.Başka sakıncaları olabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • admin diyor ki:

   doktorunuza sormalısınız.her cerrahın yaklaşımı farklıdır.genellikle dikişler alındıktan sonra banyo önerirler.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Anıl uluekmekçi diyor ki:

  Hocam öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Verdiğiniz değerli bilgilerden ötürü de teşekkür ederim. Benim kaval kemiğimin 1-2 cm ötesine balta geldi röntgen cekildim. Doktor kemiğe değil ete geldiğini söyledi. Kesik ise 3-4 cm civarında iki dikiş atıldı. Şu an dikiş atıldığı günden itibaren 4 gün geçti su yara açık bir şekilde duş almam doğru mu dur? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 6. Ozgur diyor ki:

  Tirnak batmasindan ameliyat oldum dikissiz bjr ameliyat oldu cekirdek ici kadar bi kesik izi var ve 5inci gun banyo yaptim herhangi bir sikinti olurmua acaba tekrar pansumanimi yaptim

  • Kazım diyor ki:

   Merhaba kolay gelsin izmirde tam yeriniz nerede ve 1 sene önce kuyruk sokumumda apse oldu 1 haftada patlayıp geçti şimdi yine çıktı doktor antibiyotik ve krem verdi oturup kalkmamı engellemeyen bi durum normal sivilce şişliği gibi iyileşse bile ameliyat şart mı kpss ye hazırlandığım için sınav sitreside tetikliyor olabilir

   • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

    Stres apseyi etkilemez, Fakat sınava odaklandığınız için hijyen yeterince özen göstermemiş olabilirsiniz. İzmir klinik adres ve telefonları: Atatürk Caddesi No:174/1 Kat 4 (Cumhuriyet Meydanı) Konak – İZMİR
    Tel: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
    GSM & WhatsApp: 0542 295 52 54
    Öp. Dr. Atilla Kaya

  • admin diyor ki:

   Doktorunuz önerdiyse yapabilirsiniz. Biz kıl dönmesi tedavisini kliniklerimizde mikrosinusektomi yöntemi ile yaptığımız için yıkanmaya engel durum olmuyor.
   Öp. Dr. Atilla kaya

  • admin diyor ki:

   Her hekimin ameliyat sonrası yaklaşımı farklıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi birşey yapmayın. Genellikle dikişler alınmadan düşü önermezler.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir