Yağlı Egzamada Saç Dökülmesi

Yağlı egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve vücudun her yerinde görülebilir, en sık görüldüğü yer saçlı deridir. Dökülme sebepleri dendiğinde, ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani ailesel saç dökülmeleridir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür ve çok fazla olmasa da dökülmeye neden olabilir.

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana ekimdir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçidirler.

Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı ekzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Yağlı Egzama Saç Dökermi?

Hastalığın tespit edilen en sık sebebi maleezia furfur adlı mantardır yani bir tür mantar hastalığıdır. Tedavide kullanılan kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa saçlar beslenemez, dökülür bu sebeple tedavide kortizonlar kadar etkili bitkisel kortizon içeren Dermotto losyn veya benzeri ürünler kullanılması daha doğrudur.

Yağlı egzamanın saçı dökmesi şu şekilde izah edilmektedir;

Hastalığın kökü zedelemesi

Çok kaşındığından kaşımanın saça zararı

Aşırı yağlanma ve kepek köke zarar verebilir

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir, kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Yağlı egzamanın saça zararını engellemek için tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için şampuan olarak climbazol içerenler tercih edilmelidir. climbazol mantar öldüren ilaçlar arasında en etkilisidir. Climbazol içeren şampuanın 2 haftada büyük oranda geriletmesi beklenir beklenen sonuç elde edilmedi ise şampuan dışında solüsyon tarzı ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Seboreik Dermatit

Aslında buradaki klasik seboreik dermatit değildir, yaralnamaya bağlı bir tür deri reaksiyonudur ve kendiliğinden düzelir. Kızarıklık, kaşıntı, kepek gibi bulguların olması seboreik dermatit teşhisi konmasına neden olur ancak genellikle yanlış teşhis olur.

Egzamada Saç Ekilirmi

Artış olduğu dönemde yapılmaması daha doğrudur. Tedaviyle deri bulguları geçtikten sonra yapılmalıdır. Derideki reaksiyon normalde bile saça zarar verirken ekim yapılmış yani hassas olan nakil köklere de zarar verebilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi İçin Şampuan

Seboreik dermatit ( yağlı egzama ) saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar. Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (pitrosporum ovale) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz.
Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan mantara da etkili şampuanlar ve solüsyonlar reçete edilir.

Yağlı Egzama Şampuan

Seboreik dermatit şampuan ile tedavi edilebilir, en önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.

Seboreik dermatit için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu temizlik özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrarlamaz.

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır. Hafif ve orta düzeyde seboreik dermatit şampuanlarla tedavi edilebilir ancak ağır vakalarda buna ek olarak çeşitli solüsyonlar kullanılması uygun olur.

Seboreik dermatit için solüsyon dendiğinde akla daha çok kortizonlu ilaçlar gelir ancak kortizonların yan etkileri olduğu için bitkisel kortizon içeren solüsyon kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur.
Gerek mantara ekili maddeler içermesi ve gerekse bitkisel kortizon içermesi sebebiyle yan etkisi minimum olan dermotto losyon tercih edilebilir.
Şikayetler düzeldikten sonra hastalığın tekrar etmemesi için % 1 climbazol içeren şampuanla devam edilmeli.

Sonuç olarak ;

seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır.
Unutmayın seboreik dermatit doğru ilaçlarla tedavi edilebilir ve doğru şampuan kullanımıyla tekrarı engellenebilir bir sorundur. Ben hastalarıma bu gurup ürünleri reçete ediyorum ve bu güne kadar genel sonuçlar tatmin ediciydi.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

530 Yorum

 1. Fatih ÖZUFACIK

  Doktor bey merhabalar;
  41 Yaşındayım 20 yıldır egzama ile beraber yaşıyorum. ilk başladığında el üst bölgesindeydi, sonra ayakta , sonra kollarda en son da 4-5 yıldır yüzümde çıkmaya başladı kortizonlu krem kullanmayı bıraktım her gün nemlendirici ve aynı sefalı losyon krem kullanıyorum. Ayrıca 2 yıldır saçımda aşırı yağlanma başladı, 6 saat sonra yağlanmış oluyor. Bu aralar bahardan dolayı azdı yüzüme benek benek kızarıklar çoğalıp saçta da aşırı yağlanma olmaya başladı.Market şampuanları kullanmıyorum. Selective Professional Alghe Marine Deniz Yosunu Şampuanı, Wella Sp Men Sensitive Hassas Baş Derisi Şampuanını, en son da Katran Şampuanı kullanmaya başladı hiç biri işe yaramadı. Sizden ricam bu konu hakkında yardımlarınızdır.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Tüm egzamalı alanlara uygulayabilirsiniz. Ayrıca kortizon içermeyen Pruzon pomat da kullanabilirsiniz. Biotin tablet 10 mg başlarsınız egzemanın daha çabuk düzelmesini sağlar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Mertcan KARA

  Öncelikle merhabalar Atilla Hocam.
  2 3 Senedir egzama ile uğraşıyorum son 6 ay içinde yağlı egzamaya dönüştü. Doktorun verdiği kozanol ve dermovate sanırım losyonu kullandım fakat son 1 ay içerisinde egzama bölgelerim çoğullaştı ve bölgesel olarak küçük küçük dökülmeler başladı tekrardan doktora görünmeye çalıştım fakat doktor randevuları verilmiyor.
  Bunun tedavisi için ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dermotto losyon ve seboderm şampuan başla, şikayetinin yoğunluğuna göre haftada 2-4 kez kullanmalısınız. Ek olarakda xpecia tablet ve biotin 5 mg tablet başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Doktor bey merhaba 18 yasindayim 2 yildir sacimda saboreik dermatit var. Asiri derecede dokulme olmaya basladi ve cok yaglaniyor ne yapmaliyim ?

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba
     Öncelikle Dermatologa görünün Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. merhaba hocam ben de folikülit ve seboreik dermatit vardı.Buna bağlı dökülmeler oldu özellikle folükilitin olduğu yerlerde boşluk oluşmuştu şuan orada küçük küçük saçlar çıkıyor ama uzamıyor. Ne yapmalıyım (prozinc şampuan,demovate saç lasyonu,minoxidil kullanıyorum)

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Xpecia tablet ve minoxille birlikte sadbe losyon kullanmanı öneririm. Losyonu günde iki defa açıklık olan alanlara sür.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhabalar 21 yaşındayım 18 yaşımdan beri saç derimde yağlı egzama var o zamanlar çok üstünde durmadım sonradan saçımda dökülme meydana geldi. doktorum bunun erkek tipi saç dökülme olduğunu söyledi ve tavsiyesi üzerine minoxsidil içeren ürünleri kullandım. Bu ürünü kullanırken yağlı egzama kabuk şeklinde dökülmeye başladı spreyi bıraktığımda tekrar yağlı egzamaya döndü.

  Başka bir doktor liniment oleo calcaire çözelti ve procapil içeren hairforte %3 sprey önerdi saçım çok düzelmişti ancak sınav dönemlerinde stresten dolayı aşırı dökülmeler meydana geldi kaşıntı egzama ciddi oranda artış gösteriyor. Yazları okul stresi olmadığından tekrar düzeliyor saçımdaki açıklık.

  Siz ne önerirsiniz? Procapil erkek tipi dökülmeye iyi geliyor ancak esas problem bence strese bağlı egzamadan kaynaklı. Teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm. Yağlanmanın şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayın. 3-4 saat bekletin. Günlük ilk başlarda yağlanma azalıncaya kadar biotini 10mg kullanın daha sonra dozu düşürebilirsiniz, ciltte yenilenme ve iyileşmesi hızlandırır. Saç kalitesini korumak içinde günde iki tane xpecia tablet kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Bu önerilerinizin yanında procopile(hair forte) veya minoksidile devam etmeli miyim sizce ?
    Teşekkürler.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Egzamanız varsa herhangi bir sprey kullanmayın şikayetlerinizi artırır.
     Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Necmettin kesenci

  Hocam merhaba saçlarımda ve sakallarımda sürekli egzama çıkıyor bazen azalıyor bazen artıyor.denemediğim şampuan kalmadı tüm markaları denedim fakat geçmiyor en sonunda eczaneden loprox adında ilaç şampuan aldım onu denedim o geçirdi fakat saçımı döktüğünü hissettiğim icin bıraktım sizce saç dökülmesi yapar mı yıllardır bu sıkıntıyı çekiyorum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Uzun süre tedavi edilmeyen egzama saç dökülmesine neden olabilir. Biotin tablet 5mg ve Xpecia tablet başlaybilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Mrb hocam 8 yasinda kızımın sacinda ara ara egzana oluyor malesef genetik galiba ben de de var sizin tavsiyenizle biotin ve xpecia kullaniym kizima ne onerirsiniz onun da saclari benim gibi seyrelmesin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Biotin başlayın ama egzama olduğu dönemlerde tedavi almalı bunun için de dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam merhaba. 1 ay önce doktora gittim saçımda yağlı egzema başladığını söyledi. ketokonozal şampuan verdi. ama saçımda yağlanma var. bazı yerlerde kümeleniyor yağlanmalar. 6 ay önce saç ektirdim ve yeni çıkan saçlardan da bu yağlı tabaka ile dökülenler var.acaba bu dökülenler geri çıkar mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama tedavi etmelisiniz, Uzun süren egzama saç dökülmesine neden olur. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Egzama yeni başladı ise çıkması beklenir. Mutlaka xpecia tablet ve günlük 10 mg biotin tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam merhabalar . Benim saçımda egzama var. 4-5 aydır kortizonlu losyon ve bir çok şampuan kullanıyorum . Önceden kepek vardı şu an kepek sorunun da kalmadı fakat hala kaşınma yanma ve batmalar devam ediyor . Saçlarımın da dökülmesi devam ediyor ve de yeni çıkan 2-3 cm lik saçlar da dökülüyor . Haftada 2-3 kez çeşitli yağlar sürüyorum derim rahatlıyor ama yine dökülme devam ediyor. Sizce ne kullanmam gerekir ? Alerji ilaçları felan kullanmam gerekir mi ? Cevap verirseniz çok memnun olurum .

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzamayı tedavi etmelisiniz, Uzun süren egzama saçların zamanla beslenmesini bozarak saç dökülmesine neden olur. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini önlemek, kalitesini artırmak ve cildin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için Mutlaka xpecia tablet ve günlük 10 mg biotin tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Selamlar hocam benim şikayetim şu: 17 yaşındayım egzemam var ve 2 yıldır saçım dökülüyor.Doktora gitim 3 defa,bana her seferinde konazol yazıp gönderiyordu bende kulanıyordum egzeman azalıyordu ama dökülme yine devam ediyordu kullandım bir süre sonra bıraktım. Biyoksin,biyotin in saç dökülme karşıtı şampuanlarını ve doğal yöntemleri denedim ama hiçbir faydasını göremedim derken saçımı baya kaybettim saçlarımın döküldü inceldi ciddi bir şekilde hemde 17 yaşımda hocam ne yapmamı önerirsiniz ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olabilir. Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan; saç dökülmesi içinde Xpecia tablet ve HP biotin 10 mglık tablet kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Sema gül karasahin

  Merhaba hocam benim saçımda seboreik dermatit denilen egzama var son zamanlarda çok arttı saçımın içi kabarık rsmen ve saçlarım aşırı çok döküyor. Dökülme durmuyor havluyla kurularken bile 8 10 tel geliyor ve bisk farkettim sadece egzamalı kısımlar dökülüyor bı şampuan ilaç krem losyon karışım ne olursa önerebilir misiniz lütfen 🙂 yoksa kesip aticam komple

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olabilir. Egzama için Seboderm şampuan ve dermotto losyon kullanmanı öneririm. Şikayetinin derecesine göre haftada 2-4 defa losyonu uygulayıp, bone takıp 3-4 saat saçlı deride bırakın, arkasından seboderm ile yıkayın. Saç kalitesini korumak içinde xpecia tablet ve HP biotin 5mg tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Merhaba hocam saç derimde kaşıntı, kepeğe benzer beyaz döküntüler, saç dibinde gerilme hissi aynı zamanda saç dökülme problemim var. Eski gür saçlarım baya bir döküldü ancak dökülen saçlar diplerden geri çıkıyor. Her yıl ara ara bu şekilde belirtiler gösteriyor. Bu yıl iyice arttı bu semptomlar. Cildiyeye gidecektim doktorum emekli olmuş sizce egzama hastalığı mı? Eczaneden şampuan aldım loprox adında sizce kullansam bir sakıncası olur mu? Üstelik saçlarım boyalı akmasına sebep olur mu?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama mevsimsel değişiklik, stres, beslenme vb nedenlerden çok etkilenir. Eğer bu döküntülerin nedeni mantar ise etkili olması beklenir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. merhaba hocam 2 yıldan fazla süredir yağlı egzama ile mücadele veriyorum aşırı kepeklenme dökülme kaşıntı kızarıklık saç derisinde iltihaplı yaralar oluyor ne uyuyabiliyorum ne de rahat edebiliyorum duş alınca bile geçmiyor çeşit çeşit damlalar şampuanlar ve ilaçlar kullandım ama çözüm olmadı lütfen yardımcı olun psikolojim alt üst oldu kaşıntılar arttı alın bölgem de kaşınıyor kafamı kaşıdıkça kanama oluyor

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın. Günlük 10 mg biotin tablet XpeCIA tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam merhaba benimde uzun süredir saçımda kaşıntı yağlanma ve aşırı derecede dökülme var doktora gittiğimde egzema dedi artık bu dökülme iyice psikolojimi bozmaya başladı saclarim artık tel olarak daha inceldi son 4 5 aydirda dokulmem çok yoğunlaştı böyle devam ederse kel kalıcam bana ne önerirsiniz söylediğiniz solüsyon ve tabletleri ne kadar süre kullanmamız gerekiyor

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   Egzama için dermotto losyon ve sebodeeem şampuan,
   Dökülmeye önlemek ve kaliteyi artırmak için Xpecia tablet ve HP biotin 10mg lık tablet kullaabiliesi.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam yaklaşık 4 gün önce saçımda kaşıntı başladı. Bugün doktora gittiğimde seboreik egzama var diyip, konazol şampuan ve betasalic losyon verdi. Saçlarım uzun ve gür kestirmeli miyim? Saçımda dökülmeler olur mu?

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Losyonu kullanmakta sorun yaşamıyorsanız kestirmenize gerek yok.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. merhaba benimde yağlı egzamam var 2 senedir çektiriyor. Saçlarım dökülmese ve kaşıntım olmasa dert etmeyecektim. Fakat saçım çok az kaldı. Dermatologa gittiğimde bana egzamamla dökülmemin alakası olmadığını söyledi geçen sene o zaman karaciğer değerlerim yüksekti. Spor yapmaya başladım. Bu senede demir eksikliğim 547 çıktı. Üç ay ilaç kullandım fakat değerlerim 364 çıktı. Ferritininim ise 70e çıkmış. Doktorda şaşırdı. Ben bu rahatsızlığın bağırsak yada karaciğerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Şimdi Oroferon verdi onu da içtim karaciğerim şişti. Bir de fonksiyonel tıp bu konuda bana yardımcı olabilir mi ? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz Atilla Bey?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzama için Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Cildin iyileşmesini hızlandırmak için HP biotin 10mg tablet kullanabilirsiniz. Dökülme içinde Xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam Merhabalar, 3 yıldır kafamda saçlı deride seboreik dermatit var. Üniversite sınavlarına çalıştığım dönemlerde stresliydim o zamanlarda başladı, ketakonazol 0.1 losyonlar ne kullandıysam bir müddet rahatlıyor fakat özelliklede kış aylarında 1.5 2 hafta sonra nüksediyor. Ayrıca pullu deri olmasa da kafa derimde ağrı ve bölge hep kaşıntı hissediyorum. Saçlarım dökülüyor çok ve bu durum moralimi bozuyor. Sürekli hayatım boyunca bu böyle mi devam edecek hem saç sağlığımı koruyup hem dökülmeyi nasıl önlerim? Yaşım 21 kel kalmak istemiyorum. Doktorlara gittiğimde kimisi dökebileceğini kimisi ise dökmeyeceğini söyledi genetik olabilir çevresel veya stres etkeni olabilir dendi kan testi yapıldı ve sadece az miktarda b vit eksikliği için hocamız ilaç verdi olabildiğince beslenmeye dikkat ediyorum hocam bu hastalıkta yememiz gereken besinler var mı? Sorularıma cevp verirseniz teşkkür ederim.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     En önemli şey stresten uzak yaşamanız. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm. Xpecia tablet ve HP biotin 10mg tablet kullanabilirsiniz
     Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Merhabalar hocam, çocukluğumdan beri saçlarımda kepek problemi vardı. Babamın da var beraber ketoral vb şampuanlar kullandık. Babamın geçti yıllar alsa da. Benim geçmedi. Şuan 27 yaşımdayım özellikle stresli dönemlerinde atak geçiyorum en son bir doktor bana yağlı egzama teşhisi koydu. Cedolin katolin pirdolin serisinin hepsini kullandım. Bir kaç hafta rahatladım ama artık onları kullansam da işe yaramıyor. Şimdi saçlarımda dökülme de başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Pandemi sürecindeyim yaşadığım yer küçük bir şehir. Çok fazla bu Hastalıkla ilgili bilgisi olan hekim bulamadım. Lütfen bana Yardımcı olur musunuz

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Merhaba,
    Seboderm şampuan ve dermotto losyon kullanmanı öneririm. Şikayetinin derecesine göre haftada 2-4 defa losyonu uygulayıp, bone takıp 3-4 saat saçlı deride bırakın, arkasından seboderm ile yıkayın. Saç kalitesini korumak içinde xpecia tablet ve HP biotin 5mg tablet başlayın.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhaba bende doktora gıttıgımde yağlı egzama olduğunu ve saç ektirmem de problem olmadığı söylendi saç ekımındede egzeman yaygın degıl şampuanını kullandığında hıc sorun yasamazsın dendı sızce konazol ve kravozol kullanıyorum sızce nasıl olur sac ekımı yaptırmakta kararsızım bu yüzden saç koklerıne zarar verır dıye

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Uzun süre tedavi edilmeyen yada edilemeyen egzama saç kalitesini düşürür.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Merhabalar Atilla bey ben sebodermatitle 10 seneden beridir uğraşıyorum başlarda pek onemsemedim dökülmeyi günde 100 tel normal dedim kendi kendime yaşım 28 şuanda aşırı bir şekilde dokulmem var seborait dermatitim kırmızı değil yağlı ve kaşıntılı şuan fakat dönem dönem kuru ve bayaz pullanmalara dönebiliyor . Saçlarımı kaybediyorum aşırı cilizlasti uzamiyor 1 senede en fazla 5 cm uzaması var ne kullanmalıyım. Hastane de kan testi yaptırdım söylenene göre sonuclar iyiydi . Ne onerirsiniz ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Uzun zaman olmuş. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanız öneririm. Saç sağlığını desteklemek, cildin iyileşmesini hızlandırmak içinde Xpecia tablet ve günlük 10 mg biotin tablet de kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Mrb hocam yillardir seboroik dermatit hastaligiyla ugrasiyirum saclarim cok azaldi bir kadin olarak bu duruma cok üzülüyorum her dra gidisimde karisimli ilaclar veriyolar arkasindan betasalic solusyon kullaniyirum iyilesiyor fakat bir hafta gecmeden tekrar nuksediyor ozel sampunlardan cadolin pirdolin kullandim pek fayda gormedim lutfen bana bir çözüm soyleyin bu hastaligon tekrar etmemesi icin ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seboderm şampuan kullanırsanız tekrar etmesi beklenmez. Aynı zamanda biotin desteği de alın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Tesekkur ederim hocam biotin demissiniz kac mg ve ne kadar sure kullanmam gerek

   • Merhaba
    Seboroit dermatitim var hamileyim doktorum dermotto losyon ve seboderm şampuan verdi ancak dermotto nun üstünde hamilelerin kullanması önerilmez yazıyor yinede kullanmalımıyım?

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Doktorumuz önemliyse kullanabilirsiniz. Zaten lokal uygulandığı için Sorun oluşturmaz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. 2 senedir yagli egzama yasiyom sacimda saclarimi bolgesel ydoktu bu dokulen bolgeler geri cikarmi tedavi icin ne yapmaliyim saclarim icin

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzamanız uzun süredir var ve bu durum saç dökülmesine neden olur. Kıl köklerinin beslenmeside bozulacağı için saçlar zayıflayarak dökülebilir. Burada tedavi iki aşamalı olmak zorunda bir saçlı deriyi iyileştirmek birde saçın zayıflayarak dökülmesini önleme
   Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan, şikayetlerinizin derecesine göre haftada 2-4 defa kullanın.Saç dökülmesini önlemek, saç kalitesini artırmak, cildin iyileşmesini hızlandırmak için Xpecia tablet ve biotin 10mglık tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Hocam ben de 4 yıldır egzema ile savaşıyorum. Gittigim doktor konazol kullanmamı önerdi aslında ilk başlarda yüzümde cok vardı ama kafama attı son zamanlarda kaşıntı var ve sacta kırılmalar cok fazla konazolun yanına önerebileceginiz bir ilaç varmdıır acaba?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Egzamanız 4 yıl gibi uzun süredir var ve saç dökülmesine neden olur. Kıl köklerinin beslenmeside bozulacağı için saçlar zayıflayarak dökülebilir. Burada tedavide iki amaç olmak zorunda bir saçlı deriyi iyileştirmek birde saçın zayıflayarak dökülmesini önlemek.
   Egzama için dermotto losyon kullanın, şikayetlerinizin derecesine göre haftada 2-4 defa kullanın.Saç dökülmesini önlemek, saç kalitesini artırmak, cildin iyileşmesini hızlandırmak için Xpecia tablet ve biotin 10mglık tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Muhammet

   Benim saçımda yağlı egzama olduğunu söyledi doktor. Reçete ile şampuan yazdı ancak alamadım. Bende ki problem şöyle Duş aldığım gün saç diplerim yani derisi büyük parçalar halinde kepek gibi dökülüyor. Ertesi günler yağlanmaya başlıyor. Ama Kaşıntı yok. Hangi şampuanı kullanmalıyım Öneriniz nedir. Teşekkür ederim.

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanız öneririm. Losyonu Haftada 2-4 defa uygulaşın, 3-4 saat bone takarak saçlı deride bekletin, ılık su ve seboderm şampuanla yıkayın. Isıl işlemlerden kaçının.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Okan kaya

  Merhabalar hocam ben 27 yaşındayım yıllardır bu egzamayla illetiyle uğraştım saçlarımın çoğu döküldü neredeyse kel oldum sadece yanlarda ve ensemde saç kaldı ama artık eskisi kadar etkisi kalmadı egzamanın ara sıra hafif hafif oluyor bide cildim çok yağlanıyor acaba bu dökülen saçlar Bi tedavi ile geri çıkarımı

 20. Hocam merhaba 12 aydır egzama problemi yaşıyorum saçlarımda başlarda az dökülme yaşadığım için önemsememiştim ama son zamanlarda çok dökülüyordu ve seyrelme oluştu tedaviye henüz başladım.
  Benim sorum şu dökülen saçlarımın ucunda beyazlık var idi bu kökler ile beraber döküldüğü anlamına mı geliyor,yani saçlarım herhangi bir şekilde yerine yenisi gelmeyecek mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hem eşyalarımı tedavi eder hemde saçınızı destekleyecek ürün kullanırsanız saçlarınız geri çıkabilir,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • aleyna baysal

    hocam merhaba benim kaşlarım iki ay dökülmeye başladı sonra da pullanma meydana geldi diplerinde. Kaşıntı kızarıklık yok ama dermatit olduğunu düşünüyorum dökülmeler hala devam ediyor.Gerçi dermatiti olan insnlarda kaşların döküldüğne denk gelmedim hala dökülmesine anlam veremiyorum Saçıma da sıçrar diye korkuyorum ama nasıl önlemler alabilirim. Şuan dermatit şampuanı kullanmama gerek var mı ? mevsimsel olabilir mi ? saçlarım şuan gayet sağlıklı ama çok korkuyorum kaşlarım bile her gün 4 5 tane dökülüyor ne yapmalıyım

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Kaşlarınıza dermotto losyon uygulayın haftada 3-4 defa, arkasından seboderm şampuanla yıkayın, daha sonra hafif bir şekilde Pruzon pomat sürün. Pomatı günde en az iki defa uygulayın. Günlük 10 mg biotin tablet de alın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim