Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.

Saç ilacı kullanımıyla ilgili fotoğraflar için instagram.com/sacdokulmesitedavisi
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Saç Dökülmesi Video İle Anlatım

Aşağıdaki video özellikle erkek tipi saç dökülmesi nedenleri ve bu sebebi ortadan kaldırıcı önlemleri almanız için yapılması gerekenleri anlatan dülmesi nedenleri ve problemi önleyici bilimsel detaylar için videomuzu baştan sona izleyerek sorunuz varsa aşağıdaki yorum ve soru formundan iletebilirsiniz.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA), erkek tipi ):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan sebebi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA)erkek tipi de denmektedir. Foliküllerde androjenlerin yani erkeklik hormonlarının sebep olduğu bir kalite kaybı (minyatürleşme) vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak şakaklar ve tepe ( sentroparietal ve/veya frontotemporal) bölgelerindeki kıllar progresif olarak kısa, renksiz, ince vellüs kıllara dönüşür, yani kayıp aniden değil aylara yıllara yayılma şeklindedir.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülmenin sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön, üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmelerin tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen dökülmenin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

 •  Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi dökülmeyi durdurmaz.
 • Stres ;yaşanacak ağır stresler dökülmeye sebebi olur.
 • Doğum ; doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saçlar dökebilir
 • Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.
 • Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saçlar kalite kaybeder, parlaklığını yitirir, soluklaşır ve kökten dökülme olur. Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır, saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.
 • Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları
 • Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir. Bunun en tipik örneği menapozda dökülmenin artmasıdır.
 • Ağır diyet ; kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla dökülmeye sebep olabilir.
 • Yanlış bağlama ; saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.
 • Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki dökülmelerin tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz, bu sebeple dökülmede sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı dökülmenin sebebi değildir. Dökülmede önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saçın kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saçlar dökülmez.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir .Bu sebeple masturbasyon yapmak saçlarda dökülmeye sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan dökülmeyi durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide dökülmeyle ilgili bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki dökülmeye sebep olmaz , cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan dökülmeyi durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum dökülmeyi durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saçların dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saçı döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saçın kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı dökülmeler telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatra bağlı dökülmeler açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saçın üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen dökülmeler daha farklıdır. Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır. Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel dökülme saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen dökülme tipidir. Dökülme normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gereken hastalık gibi yaklaşılmalıdır. Dökülme tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel ökülmede yüksek başarıyla kullanılan ürünler;

Biotin (B7 vitamini): Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır. Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil; minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar); dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart); DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil; Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır dökülme tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko; eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır, saçın kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel ürünlerden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin dökülmeyi durdurma etkisi yoktur. Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saçkıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni kesin izah edilememiş ama vücudun kendi köklerine zararlı madde üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş kıllı alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir, hatta tüm kafayı yada vücuttaki tüm kılları tutabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir. Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Kortizonun tüm uygulamalarında olduğu gibi ciddi yan etkileri olabilir, deriyi inceltebilir. Başarısı % 80 civarındadır yani kullanan 100 kişiden 80 tanesinde kabul edilebilir düzeyde iyi sonuç alınır.

Türkiye de çok yaygın olmasa da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan SADBE ( Squarik Asit Di Butil Ester) ve DPCP (Di Phen Ci Pron) saçkıranın sebebi olan maddelerin oluşumunu engelleyerek etkili olur. Zararlı madde oluşmadığı için etkili sonuç alınır. SADBE tedavisinde başarı oranı % 95 ler düzeyindedir, DPCP farklı bir madde olmasına rağmen yaklaşık aynı başarıyı gösterir. DPCP de tek istenmeyen durum kişinin genetik yapısını bozmasıdır (mutajenik etki) çocuklarda asla kullanılmamalıdır.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saçlar geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur. Dökülme alanına ekim planlanmalıdır. Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Saçkıran tedavisinde ümit kesilmeden önce mutlaka squarik asit di butil ester denenmelidir.

Kadın tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde tipi dökülme % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme (erkek tipi)

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saçın kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis)

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür. Guatr, anemi, hamilelik, ağır diyet durumlarında görülen dökülmelerdir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Menopoz Dönemi Saçta Dökülme

Menopoz döneminde yumurtalıklar görev yapamadığı için kadınlık hormonu üretmez ve erkeklik hormonu erkeklerdeki gibi baskın duruma geçer bir sebep bu hormon dengesindeki değişim diğer sebep ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesinin çok yavaşlamasıdır. Tedavisinde bu dönem dökülmeleri için geliştirilen menopecia tablet kullanılmaktadır.

Saç Dökülmesi Tedavi kombinleri

2004 yılından beri saçla ilgili sorunların çözümü ile uğraşan, uzun yıllar ekim yapmış ve saçla ilgili sorunlar ve çözümleriyle ilgili kitap yazmış uzman bir doktor olarakgerek sanal ortamdan soranlara gerekse direk görüşmelerimde hastalarıma xpecia tablet ve hairforte sprey öneriyorum. Bu güne kadar geri dönüşlerin genelde iyi olması sebebiyle bu kombinasyonu reçete ediyorum.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net
https://www.sachastaliklari.com/dokulen-saclar-cikar-mi/
https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

2.965 Yorum

 1. Hocam xpecia tablet ve biotin kullanıyorum sac dokulmesi icin xpecia yı bıraktiktan sonra dokulme devam eder mi ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Dökülme nedenini AGA ise bıraktıktan bir süre sonra dökülme başlar. Eğer dökülmesin başka bir sistemik hastalık nedeni ile işe o hastalık tedavi edilmiş dökülme yaşamazsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam ben seboderm şampuanda kullanıyorum ama pek etki etmiyo yine kepek olusuyo ve saćimi daha çok döküyo neden olabilir kullanmaya devam etmelimiyim biotin ve xpecia kullanıyorum xpecia tableti günde kac tane ve kac ay kullanmaliyim

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Eğer kepek devam ediyorsa Dermotto losyonla birlikte kullanın seboderm şampuanı, egzamanız düzelmeden xpecia tableti bırakmayın Günde
     iki tablet alın ,saçlı derinin daha çabuk iyileşmesi için HP biotin 10 mg da başlayın.saçınız istediğiniz forma ulaşana kadar kullanmalısınız.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Saç ekimi yapıldı 3 aydır Expecia erkek kullanıyordum şimdi Menopecia tablete gectim.2 yıl önce Menopoza girdim fakat erkek tipi dökülmem var diye Expecia erkek ictim.Sizce Menopecia tablet mi yoksa Expecia tablet mi kullanayim ?Ayrıca Finansterid tablet almalı mıyım? Teşekkürler

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Menopoz döneminde iseniz, menopecia tablet kullanabilirsiniz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. 16 yaşındayım şakaklar çok hafif seyreldi doktor hairforte ve sawpo şampuan verdi + zinobest Fort Şurup verdi işe yarar mı hocam bunlar bunları düzgün kulansam kel kalır mıyım.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Doktorunun önerilerini uymalısın. Düzenli kullanırsan dökülme olmaz.

 3. Hocam kanal açılmadan dhi yöntemiyle Ekim olsa daha Ekim yapılan alanın çevresindeki mevcut olan saçlarında şok dokulmeye girmesi normalmidir teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Diğer alanda şok dökülme olması için neden yok.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam benim ense kısmımda kaşıntı var ve terleyince sac derimi yakıyo ve dokulmemde mevcut banyo sonrası sac derimde bazı bölgelerde kepeğimsi birseyler kaliyo ne kullanmam gerekiyo sac dokulmemi onleyecek bi sampuan olarak ne önerirsiniz biotin takviyesi kullanıyorum ama faydasinı henüz goremedim

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seboreik dermatitiniz var. Egzama için Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa losyonu uygulayın, bone takarak 3-4 saat saçlı deride bekletin. Arkasından Seboderm şampuanla yıkayın. Saçlı derinin daha çabuk iyileşmesi için bittin tablet kullanın, günde 10mg HP biotin alabilirsiniz, saç kalitesini korumak için de Xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhabalar hocam yaşım 27 benmde şakaklar bayağı açık ustlerde seyreklesmeye başladı bir aydır procapil ve saw Palmetto içerikli bir ürün birde biotin hapı kullaniyorum.sizce bunlar yeterli olur mu yoksa ekstradan xpecia tablet kullanmalımıyım.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Xpecia tablet tedavisinin temelini oluşturması, Onun yanında procapil yada minoxidil içeren sprey ve destek için biotin alabilirsiniz
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam ben 1 ay boyunca yanlış Bi ürün kullandım saçlarım aşırı dolgun ve sıktı o ürünü kullandıktan sonra saçlarım yıprandı tüğ gibi oldu her biri sonra doktora gittim evocapil sprey önerdi aldım ve kullandım 1 ay sonra şok dökülme gibi saçlarımın yarısından çoğu gitti günlük 400 500 saç teli gidiyo belki daha fazlası biliyom ama kalan saçlarımda düzelmeler var eski formundan daha iyi Bi kalınlık var ama yarısından çoğu döküldü saçlarımın dökülenler minyatür saçlar Acaba geri çıkarım hocam saçlarım

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Minyatürleşen saçlar dökülmüştür. Geri çıkması beklenir. Saçın yapıtaşlarını içeren Xpecia tablet ilede tedavinizi desteklerinizi öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam 24 yaşındayım saçların tepeden seyrekleşti saçlarım cansız yani genetik saç dokulmesi yasıyorum 4 aydır duzenli hairforte kullanıyorum ama sacımda gram değişme yok. Daha önce soru sordugunda 3 . Ayın sonunda olumlu sonuc alırsınız demiştiniz ama hiçbir değişim yok. Spreye cok güveniyodum hiç bir olumsuz yoruma inanmıyodum ama hepsi dogru cıktı. Procapili diğer doktorlar tarafından neden tercih edilmedini anladım ve neden fda onayı alamadıgınıda. Bu soruma buyuk ihtimal bi cevapda gelmicek onu biliyorum

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Procapilin FDA onayı olmaz çünkü Fransız kökenli bir ürün. FDA onayı Amerika’da yapılıp satılan ürünler için geçerlidir. Hiç bir ürünün %100 saç çıkaracağı garantisi yoktur. Sizin dökülmesin hairforte sprey cevap vermedi ise tek başına kullandığınız için olabilir, Tek başına spreye cevap %85-90 dır hiç bir ürüne cevap vermeyen %5lik bir kesim vardır. Eğer cevap alamazsınız bir süre Xpecia tablet ile birlikte kullanın, Belki DHT niz çok yüksektir,yada kıl köklerinin duyarlılığı yüksektir, eğer bu şekil dede cevap alamazsınız Sadbe losyon kullanabilirsiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın, her ürünün %100 saç çıkaracağı garanti değildir, herkeste cevap alınamayabilir, bu normal bir durum. Eğer %100 saç çıkarmayı garanti eden bir ürün varsa bunlara da kanmayın. Amerika’da FDA onayı alan minoxil bile başlangıçta başarılı olsa zamanla negatif feedback oluşuyor ve çıkan saçlar dökülüyor, Sadece kanlanmayı artırmak zaman içinde çıkan saçları korumaya yetmiyor. Procapil ise üçlü bir moleküldür, Hem kanlanmayı artırır, Hem kıl kökünü koruyacak yapıyı geliştirir hemde DHT yi baskılar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. fatih can

  hocam merhaba, bıyığımda küçük iki yuvarlak sakal kıran çıktı, sakallarım ise homojen aralardan dökülmüş olduğunu farkettim kökler çıkmış durumda ama çok yavaş uzuyor dermatolog sakaldaki homojen dökülmenin de saçkıran olduğunu söyledi günde 1 sadbe 1 de kendi hazırlattığı losyonu sürmemi istedi sakallar çene kısmından halen dökülmeye devam ediyor…. benim size sorum saçkıran homojen dökülme yaratabilir mi ben sakaldaki dökülmenin saç kırandan farklı bir şey olmasından korkuyorum cevap verirseniz çok mutlu olurum.. saygılar hocam

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Seyrek görülen allopecia areata türlerinden birini düşünmüş olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam daha etkili sonuç almak için tablet önermişssiniz. Tableti kullanmaya baslasam sonucları aldıktan sonra tableti bırakıp hairforteye devam etsem sacımde bozulma olur mu ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Deneyebilirsiniz. Zaten 6. Aydan sonra da kontrollü bir şekilde dökülmeyi takip ederek doz azaltmayı öneriyorum.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam ben saçım için hairforte kullanıyorum yanında herhangi ilaç almıyorum. Yinede olumlu cevap alabilirmiyim . İkinci sorumda yanında xperia tablet kullansam bi süre sonra bıraksam sacımda herhangi bi değişim olur mu ?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Evet, alabilirsiniz. Dozu düşürün ama bırakmayın derim, AGA varsa. Çünkü genetik dökülmede ihtiyaç çok artıyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Hocam bende genetik dökülme yok ama kalite artışı için günde bir tablet xpecia alıyorum ama bir yandan düzenli kan bağışı yapıyorum kan bağışı için sorun olur mu

 12. Ebru Ildokuz

  Merhaba doktor bey. Ben 40, kizim ise 11 yasinda saclarimiza sac bakim kremi ve sac bakim yagi benzeri urunler kullandigimizda sac dokulmemiz cok siddetleniyor. Ama saclarimizda hem dokuluyor hemde cok sert yumusatacak ve bakim yapacak biseyler gerekli. BAKIM YAGI kullandigimizda Neden dökülüyor olabilir. Ne yapmaliyiz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Bakım yağı olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama yağla birlikte saçını çok yürümüyor olabilir ve siz bu arada tararsanız saçlar daha çok dökülür. Uygun yağ olmayabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam 3 ay sonra 19 yaşıma gireceğim.Babamda kellik var ama dayılarımda yok.Benim saç çizgimde gerileme yok ama şakak çevremde tepe bölgelerimde seyrelmeler açıklıklar var bu genetik dökülme anlamına mı gelir?Saç çizgisi gerilemeden saçımın çeşitli yerlerinde seyrelmeler olması garip değil mi?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Genetik dökülmesin başladığını gösterir. Saçlarını kaybetmek istemiyorsan, Önlem almalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Maide sultan

  Hocam merhaba; 3 yıldır saçlarım dökülüyor. 13 kere bu şikayet ile cildiye, endokrin, kadın dogum bölümlerine gittim. İlk basta vitaminlerin eksik ondan dökülme denildi bir yıl vitamin ilaçları kullandım. Son iki yıldır değerlerim çok iyi. Ama durmadi dökülme. Pco olabilir denildi mensin 3. Gunu olan tahlilleri yaptirdim birsey çıkmadı. En az 5 kere tahlil verdim. Ultrason da temiz. Prp ve mezoterapi yaptırdım defalarca durmadı. Hocam saçlarım oturduğum yerde dahi dökülüyor. Tarayinca 300 e yakın dusta daha fazla. Daha ne yapabilirim hocam. Benim insülin direncim var. Metformin verdi doktor ama kullanmadım. İnsülin direnci saç döker mi hocam.baska biseyim yok. Bu bilinmezlik beni üzüyor hocam. Dokulnlerin yerine saç da çıkmıyor Hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Troid hormonlarınızı da kontrol ettirin. Eğer tepe bölgesinden dökülüyorsa erkek tipi dökülmeniz de olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Hocam propecia günde 1 kullanmak kalıcı yan etki yaratır diyorlar. Benim anlamadığım genetik dökülmede dht nin fazla olması zarar veriyor bunu baskılamak seviyesini normale çekmek değil midir? Saç ekimi sonrası kullanıldığında acaba ekilen saçlar bıraktıktan sonra dökülür mü? Çok soru sordum kusuruma bakmayın

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Hayır ekilen saçlar da DHT ye duyarlı reseptör olmadığı için dökülmez. Ense bölgesi kılları reseptör olmadığı için DHT ye duyarlı değildir. Dikkatinizi çektiyse herkeste dökülme farklıdır. Kimisinde tepe bölgesi kimisinde şakaklar dökülür. Bunun nedeni herkeste farklı alanlarda DHT ye duyarlı kıl köklerinin olmasıdır. Yan etkileri nedeniyle propecia yı kullanımını çok öneriyorum.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Merhabalar

  Hocam ben yaklaşık 7 aydır düzenli olarak hairforte sprey kullanmaktayım.Yaşım 23 ve ailemizde genetik saç dökülme problemi yok . Saçım o kadar seyrek değildi hafif açılmalar vardı.Ama meşhur sivilce ilacı ”Roaccutane” kullanmaya başlayınca gözüktüğüm doktor bana hairforte spreyı önerdi. İlk aylarda saçımda çok dökülmeler oldu onun için yanında extradan ”Medohbiotin 5mg” kullandım. Zamanla etkisi çoğaldı ama saçımın araları daha çok açılmaya başladı.Gün geçtikçe saçlarımın arası daha çok açılıyormuş gibi hissediyorum.Sprey etkili olsun diye saçlarımı hep kısa tuttum uzayınca daha seyrekleşmeye başladığını hissettim.7 ay ”Roaccutane 50 mg” kullanınca Medohbiotini bıraktım Karaciğer yüzünden. Ve an itibari ile Hairforte Spreyi bırakmak istiyorum bana faydadan çok sanki zarar veriyormuş gibi geliyor. Sizin tavsiyeleriniz benim için çok önemli hocam en kısa zamanda sizden bu konu hakkında cevap bekliyorum
  Teşekkürler

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Roaccutane biotin sentezini engellediği için saç dökülmesine neden oluyor. Siz 10 mg biotin başlamalısınız. Bunun yanısıra xpecia tablet başlamanızı öneririm, spreyı de bırakmanızı tavsiye etmem, Çünkü kanlanmayı artırıyor ve böylece daha çabuk sonuç alırsınız. Saçını istediğiniz forma ulaşınca bırakabilirsiniz. Roaccutane ın yaptığı hasarı ancak kombine tedavi ile düzeltebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. İyi günler hocam dökülme problemi olmayan bir bayanın xpecia erkek kullanması problem olur mu saç kalitesini arttırmak için

 18. Hocam koronadan dalayi hastaneye gidemiyorum ailemde sac dokulmesi olanlar var bende de olmasini istemiyorum xpecia almistim 2 hafta kullandim daha sonra bi kac yorum gordum dht yi baskiladigi icin beynin calismasini yavaslatir beyne zarar verir diye korktum biraktim ama devam etmek istiyorum saclarimin kaliteli olmasi ve dokulmemesi icin birde ilk 3 ay 2 tablet daha sonra tek tablet almam gerek degil mi

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Eğer gwnwtik dökülmesin varsa iki tablet kullanmalısınız, Yanında destek sprey tedavisi almayacaksanız hep iki doz almanız gerekir. Içeriğinde saça yönelik vitamin, mineral,protein ve bitkisel extractlardan oluşur. Beyine herhangi bir zarar vermez.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam merhabalar iyi çalışmalar benjm 2 sorum olacak hairforte spreyi uzun yıllar kullanıp spreyi en fazla kaç gün ara verince kazanımlarını kaybetmiş olur? ara verip tekrar başlayınca eski seviyeye tekrar geri gelirmi teşekkürler…

   • Op. Dr. Atilla Kaya

    DHT nin köye ne kadar zarar vereceğini tahmin edemediğimiz için ara vermezseniz iyi olur. Kişiden kişiye bu süreç bünyeye bağlı olarak değişir. Zorunlu ara vermelerin 1 haftadan uzun olmamasına özen gösterin. Aslında hiç ara vermezseniz daha iyi olur. En azından spreyi kullanmadığımız gün Xpecia tablet almanızı öneririm. Çünkü kökler etkilendiği zaman herşeye yeni baştan başlamak gerekir.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam saçlarım 2 sene olmadı tepe bölgesinden seyrekleşti ve kalan saçlarımda cansız. Hairforte kullanıyorum 1 ay oldu olumlu dökülen saçlarımı kazanırmıyım

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Düzenli kullanırsanız ölmeyen köklerden saç çıkar, fakat dökülmenin üstünden geçen sürec kıl kalitesini etkiler. Kılların daha canlı ve çapı daha kalın olsun istiyorsanız beraberinde Xpecia tablet kullanmanızı öneririm.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Iyi günler doktor bey ben sizi tavsiyeniz üzerine erkek tipi saç dökülmesine karşı xperia bayan ve 5mg biotin tablet kullanıyorum. Yalnız xperia tablet kendi sitesinde 1,2 ay günde iki sonra günde bir kullanım diyor. Benim üçüncü ayim bitmek üzere günde iki kullandım. Bundan sonra tek kullanıma mi düşürmeliyim. Hairforte sprey kullanmıyorum sebore olduğu için. Onun içinde sampuanini kullanıyorum. Bundan sonraki tedavi sürecini nasıl devam etmeliyim. Acil cevap atarsanız çok sevinirim 3 ay bitmek üzere doktor bey. Şimdiden teşekkürler…

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba.
   Dökülme nedeniniz egzama ise ve saçlarınız istediğiniz kaliteye ulaştı ise kullanabilirsiniz fakat hala istenen kalite yakalnmamışsa iki tabletle devam edin. Eğer erkek tipi dökülmeniz varsa hep iki tablet şeklinde kullanmalısınız. Çünkü egzamadan dolayı sprey kullanamazsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Hocam 13 gün önce sac ekimi yaptim ekim yaptirdigim klinik ensenin toparlanmasi icin hair forte onerdi ancak ekim yapilan bolge icin onermedi sizce bi sknt yaratirmi ekim yapilan bolgeye kullanmamda bi sakinca olur mu

  • Hayır, sakıncası yok,kullanabilirsiniz. fakat tam tersi olması gerekirdi. Ense bölgesinde yani donor alanda kullanmanın bir anlamı yokki, Bu alanda DHTnin olumsuz etkisi yok, daha çok kanlanma ve besin maddesine de ihtiyaç yok o nedenle donor alanda kullanmanızı önermiş olmaları garip geldi. Ekim alanında kullamnız yukarıda saydığım nedenlerle çok mantıklı ve üstüne üstlük dökülen saçlaınızda bu tedavi ile çıkacağı için daha dolgun görünüm sağlanır.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • hocam merhabalar ben hairforte sprey kullanıyorum ve aynı zamanda sporcuyum KVS kapasitemi etkiler mi ilaç ?eğer procapil vadodiatasyon yapıyorsa reflex taşikardi olur mu? yoksa kalp ve damarlara en ufak da olsa yan etkisi yok mu eğer varsa anında kesicem saçtan daha önemli şeyler var çünkü.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Lokal kullanılan bir ürün olduğu için sistemik Yan etki yapmaz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hairforte spreyi günde bir defa sabah olmak üzere tek seferde iki doz yani akşam dozunuda tek seferde kullansak sorun olur mu etkinligini kaybeder mi ? Bu arada Menopoza girdim 2 yıl oldu fakat Ben erkek tipi dòkülmem olduğu için 3 aydır günde tek seferde sabah olmak üzere 2 adet expecia erkek formunu içiyorum .15 gün önce de saç ekimi yapıldı..Sabah tek seferde 2 adet expecia tablet almamım ve de expecia erkek formunu kullanmamın bir sakıncası var mı ? Ayrica 10 gündür 10 mg Biotin takviyesine başladım yeterli mi? Teşekkürler

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Xpecia tableti tek seferde alabilirsiniz ama spreyi günde iki defa kullanmalısınız.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Hocam ben 21 yaşındayım ense kısmım kaşınıyor ve sivilce çıkıyor 1 2 tane ve sac dokulmem de oluyo günlük 70 tel 2 ay önce 20 gun kadar acnegen kullandim ve sacimi çok döktüğü için bıraktım şuan saclarim dokuluyo ve yeni çıkan saçlarım ince ve dökülüyor ilaçtan dolayimidir ve bu aralar stresli dönemden geçiyorum ondanmıdır

     • Op. Dr. Atilla Kaya

      Sivilcelenme egzamanın ilerlediği xurumlarda görülüyor, dermatologa görünmesi öneririm.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhabalar.Polikistk over hastasiyim bende saç dökülmesi yapıyor .Buna bağlı saç dökülmeleri geçici mi tekrar çıkar mi?cevap verirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     PCOS erkek tipi dökülmeye neden olur. Tedavi edilmeli. Bu dönemde saçlarınızı dökülmemesi için xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim