Kıl Dönmesi Ameliyatı, Mikro Sinüsektomi ile Daha Pratik

Mevcut kıl dönmesi ameliyatlarına ek olarak, bende uygulanışı daha kolay, hasta açısından daha fazla avantaj sağladığını düşündüğüm Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirdim.

Mikro Sinüsektomi uygulayan doktor ve hastane sayısında sürekli artış olduğunu görmek bir doktor için tarifi mümkün olmayan mutluluk kaynağı diyebilirim.

Mikro sinüsektomi ameliyatı

Bu yazıda siz değerli hastalarımız ve aynı zamanda bu tekniği öğrenmek, uygulamak isteyen doktor arkadaşlarımız için Mikro Sinüsektomi yönteminin detayları, yapılışı ve diğer yöntemlere olan üstünlüğü kıyaslanarak ortaya konacaktır.

Mikro Sinüsektomi Nedir?

Mikro küçük ya da en küçük kesi anlamına gelmektedir. Sinüsektomi ise cilt altında biriken kıl yumağının çıkarılmasını ifade etmektedir. Yöntemin mantığı: En küçük kesi ile kıl yumağını çıkarmak şeklinde belirtilebilir.

Kıl dönmesi tedavisinde uygulanışı halen devam eden yaklaşık 15 farklı ameliyat yöntemi (Bascom, Karydakis, Flap, Primer, Fenol, Açık bırakma) bulunmaktadır. Bunlarda yapılan kesi bazen 30-40 cm düzeyinde olmaktadır. Yapılan kesinin büyük bir bölümü, sağlıklı dokunun da gereksiz şekilde kesilmesi demektir. (1). (2).

Mikro sinüsektomi uygulamasında ise kesi oranı 1-2 cm düzeyinde olmakta; Çünkü sadece kılların giriş deliği ve varsa iltihap çıkış deliği kesilerek işlem yapılır. Gereksiz şekilde ikisini kapsayacak kocaman bir kesi yapılmaz.

Mikro Sinüsektomi Üstünlükleri Nelerdir?

 • 5 Dakika İçinde Yapılır: Ameliyathane gerektirmeyen bu yöntemde klinik ve hatta doktor muayenehanesi bile işlem için uygundur. İşlem öncesi bölgesel uyuşturma ile 5 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır.
 • Hastanede Yatmak Gerekmez: Kısa sürede yapıldığı gibi sosyal ve iş hayatınıza anında dönersiniz. Ameliyat sonrası 5-10 dakika dinlenme ve kontrol sonrasında sizi evinize, işinize ya da okulunuza gönderiyoruz. Hastanede yatmaz gerekmez.
 • Pansuman Yapmak Zorunda Değilsiniz: Diğer yöntemlerde kesinin büyük olması nedeniyle günlerce bazen aylarca pansuman yapmak gerekir. Mikro sinüsektomi ameliyatı sonrasında ise hiç bir zaman pansuman yapmak gerekmez. Çünkü kesi küçük ve dikişler gizli dediğimiz estetik dikiş ile yapılır.
 • Tekrarlama Riski Yok Denecek Orandadır: Kıl dönmesi ameliyatlarında can sıkıcı hususlardan birisi tekrarlama riskidir. Mikro sinüsektomi ile yapılan ameliyatlarda cilt gerginliği en alt düzeyde oluşur. Bu nedenle tekrarlama riski %3 gibi oldukça düşüktür.
 • Diğer yöntemlerde ise tekrarlama riski primer kapatma %40 fenol uygulamasında ise %70 gibi yüksek düzeyde olmaktadır. (3).
 • Fiyatı Son Derece Ekonomiktir: En güzel yönlerinden biri de ücretinin çok ekonomik oluşu denilebilir. Ameliyathane, narkoz, hastanede yatma vs gerektirmediği için bir sürü gereksiz ücretlendirme ile karşılaşmazsınız. SGK güvenceniz varsa ayrıca %50 daha az ödeme yaparsınız.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir, Nasıl Oluşur?

Ameliyatın uygulanış şekline aktarmadan önce kıl dönmesi hastalığının yapısı (anatomisi) hakkında bilgi vermek istiyorum. Böylece ameliyatın mantığını daha net anlama imkanı bulabiliriz.

Kıl dönmesi büyük ölçüde kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Ayrıca göbek deliği ve berberlik mesleğini icra edenlerin parmaklarında da oluşabilmektedir.

Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin nedeni saç, vücudumuzdaki kılların cildi delerek deri altına girmesi ile oluşur. Bu nedenle kuyruk sokumu bölgesinde kılların giriş için kullandığı bir ya da birden fazla giriş deliği olabilir.

Sorun uzun zamandır var olması halinde giriş deliklerine ek olarak bir de çıkış deliği dediğimiz, iltihabın aktığı bir delik oluşabilir. Resim 1. de anlatmak istediğim hususu görebilirsiniz. (4).

Çıkış deliğinin neden oluştuğunu biraz irdeleyelim. Cilt altına giren kılları vücut yabancı madde olarak algıladığı için onları zar ile kaplamaktadır. Böylece çevre dokuya zarar veremez.

Etrafını zar ile çevirdiği kılları yok etmek için sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı aynı zamanda vücuttan dışarı atılması gerekir. Yine kılların giriş deliklerini kullanarak dışarı akar. Bu da makatta akıntıya neden olan bir etkendir. Kullandığı delik tıkanması halinde farklı bir noktadan çıkış deliği oluşturarak akmaya devam eder. İltihaplanması halinde ağrı, ateş, bölgede kızarıklık oluşur.

Resim 1. Üç farklı noktada kıl giriş delikleri yanı sıra apse için çıkış deliği oluşmuş durumda.

Çıkış deliği her hastada olacak diye bir şey yoktur. Ama giriş delikleri her kıl dönmesi hastasında bir ya da birden fazla olabilir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastalığı tanıdığımıza göre şimdi mikro sinüsektomi ameliyatının yapılışına geçebiliriz. Ameliyatın mantığı giriş delikleri ile birlikte cilt altında biriken kılları, onları saran kapsülü ile birlikte çıkarmaktır. Aynı şekilde varsa ki çıkış deliğini de almak gerekir. (5). Şimdi dilerseniz hazırladığımız videolar ile mikro sinüsektomi yapılışını izleyelim.

Lütfen dikkat! Aşağıda yer alan videolar gerçek ameliyat esnasında herhangi bir sansürleme olmadan çekilmiş ve yayınlanmaktadır. Görüntüler biraz korku verici olabilir.

Bu nedenle ameliyat kişiden kişiye göre değişir. Kişi de sadece giriş deliği varsa giriş deliklerini kapsayan küçük bir kesi yapılarak kıllar kapsülü ile çıkarılır. Giriş delikleri bir birine uzak 2 farklı noktada ise bu sefer 2 farklı noktada küçük kesi yapılarak çıkarılır. Belirtmiş olduğum hususu aşağıda yer alan videoda daha net göreceksiniz.

Hem giriş hem de çıkış deliği olan kıl dönmesi hastalarında ise giriş deliklerinde küçük bir kesi, yine aynı şekilde çıkış deliğinin olduğu yerden de küçük bir kesi yapılır. Çıkış deliğinin oradan deri altına girerek sinüs ile çıkış deliği arasında oluşan kanal çıkarılmaktadır. Böylece hem kıl dönmesi kapsülü ile birlikte çıkarılır. Hem de akıntıya neden olan kanal çıkarılmış olur.

Videoda da gördüğünüz gibi işlem en fazla 3-4 dakika sürmektedir. İşlem sonrası derin doku ve kesilen alan gizli dikiş dediğimiz, estetik dikişler ile dikilmektedir.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Ne Kadar?

Öncelikle uygulayan hastane ve doktorlara göre fiyatların değiştiğini belirtmek gerekir. Benim ücret tarifem SGK’lı hastalar için 6000 SGK güvencesi olmayan hastalar için 12000 TL’den başlamaktadır .

Muayene için ücret alınmamaktadır. Mikro sinüsektomi hakkında daha fazla bilgi ve randevu almak için aşağıda yer alan WhatsApp numarasından bize yazabilirsiniz.

WhatsApp numarası

REFERANSLAR

1. Bascom, J. (2008). Surgical treatment of pilonidal disease.

2. Allen‐Mersh, T. G. (1990). Pilonidal sinus: finding the right track for treatment. British Journal of Surgery, 77(2), 123-132.

3. Uçar, A. D., Cartı, E. B., Oymacı, E., Sarı, E., Yakan, S., Yıldırım, M., & Erkan, N. (2016). Recurrent pilonidal disease surgery: Is it second primary or reoperative surgery?. Turkish Journal of Surgery/Ulusal cerrahi dergisi, 32(3), 162.

4. Søndenaa, K., Andersen, E., Nesvik, I., & Søreide, J. A. (1995). Patient characteristics and symptoms in chronic pilonidal sinus disease. International journal of colorectal disease, 10(1), 39-42.

5. Urgancı, A. U., Oymacı, E., Engin, Ö., & Akıncılar, E. Comparing Limberg Flap Technique and Phenol Treatment Methods in Treatment of Pilonidal Disease Pilonidal Hastalık Tedavisinde Lımberg Flep Tekniği ve Fenol Tedavisi Yöntemlerinin Karşılaştırılması.

Kıl Dönmesi Ameliyatı, Mikro Sinüsektomi ile Daha Pratik” yazısında 141 düşünce

 1. HATİCE diyor ki:

  hocam bende kıl dönmesi olduğunu söylediler. hatsalığın nüks ettiği bölge biraz büyük olduğundan microsinusektomi yöntemine uygu olunmadığım söylendi ama ben büyük bir ameliyat ve çok dikişlede uğraşmak istemiyorum ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.atilla Kaya
  ideaklinik @ gmail.com a fotoğraflar atın değerlendireyim

 2. hüseyin durak diyor ki:

  hocam iyi günler benim akıntımyok ama bnde uzn zamandır agrı ve şilik var nasıl bir tedavi uygulamam gerek baya bir sure once devlet hastanesıinde kıl dönmesi dendi ama hiç akıntı olmadı ağrıdıgı zaman uzerine oturamıyorum bilgi vere bilirmisiniz
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Kıl dönmesinde akıntı olması şart değil, bu teşhis konduysa doğrudur. Size yakın şubemize gelebilirsiniz.

 3. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba 2 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hangi yöntemle oldum bilmiyorum ama yarayı açık bıraktılar lokal anestezi yaptılar ve yatırmadan yolladılar.Ameliyatta doktor ne yapmam gerektiğini anlattı ama o heyecanla yarım yamalak aklımda kalmış.Bana 2 gün boyunca yaranın üzerine yatmamı söyledi 3. gün duşa girip yaraya 10 dakika ılık su uygulamam gerektiğini söyledi pasumanı sordugumda senin pansumanın bu dedi ağrı kesici ve antibiyotik yazdı ama ağrı kesiciyi kullanmamı gerektiricek bi ağrım yok çok şükür sizden ricam bu hatırladıklarım doğrumu yanlış birşey yapmamışımdır umarım.Birde internetten araştığım kadarıyla mikro sinusektomi yöntemiyle ıkduğumu düşünüyorum olabilirmi?
  Op Dr Atilla Kaya
  sık sık yıkayıp kuru tutmalısınız.ağrınız yoksa ağrıkesici almanıza gerek yok.olabilir

 4. Çağlar ERDOĞAN diyor ki:

  hocam merhabalar yaklaşık 3 ay önce ilk ağrımı kuyruk sokumu bölgemde hissettim. ilk günlerde fazla önemsemedim ve açıkçası bende kıl dönmesi olacağı aklıma gelmedi. biraz zaman sonra o bölge de bir şişlik olduğunu sezinledim, tıpkı sivilce gibi geldi bana. bir gün otururken akıntı geldi kuyruk sokumumda ki bölgeden, ben sivilcenın patladığını düşünerek sıkıntı yapmadım. bir kaç aydır her hangi bir rahatsızlık vermedi bu durum bana. geçen gün aynı olay nüksedince biraz araştırayım dedim ve kıl dönmesi olmasına kesin kanı getirdim. ilk olarak şu anda ağrım yok hocam. geçen gün biraz şişlik oldu ama akıntı olarak yine aktı ve rahatlama meydana geldi. sizce fazla ilerlemiş midir durum? ikinci olarak bu durumun ilerlemesini durdurma ” belli bir süreliğine” mevcut mudur? sebebi bu yıl gireceğim KPSS sınavı da hocam. Teşekkür ederim…
  Op Dr Atilla Kaya
  apse tekrar edebilir.tekrarlayan apseler hastalığın daha hızlı ilerlemesine ve fistüle neden olabilir.bir an önce tedavi olmalısın.gelirsen mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermeden tedavini yapabiliriz

 5. Eda duman diyor ki:

  Meraba sayın hocam benim uzun süredir makatimda sarı ve kokulu akıntım var camasirimi çok sık değiştirmek zorunda kalıyorum tuvalet yaparken herangi bi kanama veya şiddetli ağrı söz konusu değil veya otururken acı ağrı olmuyor ancak çok fazla yürüdügum zaman acimaya basliyor hafif kanıyor sebebi nedir
  Op dr Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

 6. Sezgin Erdoğan diyor ki:

  Hocam Merhabalar,
  2014 yılında devlet hastanesinde klasik kıl dönmesi ameliyatı olmuştum.Şimdi hastalıgın tekrarladıgını öğrendim.Mikro sinüsektomi yöntemi uygulanabilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  evet yapılabilir

 7. Magdurr diyor ki:

  Hocam yaklaşık 2 senedir kıl donmesi var ve ameliyat a cekiniyordum suan yuruyemeyecek duruma geldim aşırı şişlik var sanırım apse ileri boyutlarda micro sünülüskopi olmadan once apse iylestirilmesimi gerekiyor ve evde uygulaya bilecegim tavsiye ettiginiz bir ilac varmı acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  apseni açtırıp apse tedavisi olmalısın.ilerleyen ve tedavi edilmeyen apseler fistüle neden olabilir.öncelikle apsenizi tedavi ettirin doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 8. Anonim diyor ki:

  Yaklasik 1 yil önce kliniginiz de kil dönmesi ameliyati oldum kuyruk sokumum da bayadir sislik var tekrar etmis olabilir mi yoksa ameleyitin izi olabilir mi
  Op Dr Atilla Kaya
  genel hijyene dikkat etmediyseniz tekrar etmiş olabilir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz

 9. Buğra diyor ki:

  Hocam yaklaşık 3-4 ay önce mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum. Yara yerim 1 ay sonra içerden şişerek çok acı vermişti. Daha sonra geçmişti. Şu anda yine dikiş yeri içerden şişti ve Can’ımı çok acıtıyor. Dışarıdan baktığınızda herhangi bir sıkıntı görmüyorum ama içerde şişlik ve o bölgede kuyruk sokumu kemiğime kadar işleyen bir acı var . Korkuyorum sebebi nedir. Akıntı vb birşey yok
  Op Dr Atilla Kaya
  tedavinizi yapan hekime kontrole gitmenizi öneririm

 10. muhammed diyor ki:

  Hocam k.s.b size cok soru sordum da hastane uzak bnde ameliuatliyim gidemiyom acil bi durum olursa anca giderim.
  Ya bnm ayaklarim buz gibi oluyo ısınmiyo ayaklarim uyuşuyo sebebi ney ?

  Ve ayaga kalkip geziyom biraz 15dk
  ayakta durmayla kalcamin yanaklari belim bacaklarim acayip agriyo
  Yuruyemez oluyom
  Hemen yatiyom kendime geliyom
  Bunun sebebi ney?

  Dikislerimin birinde en alt kısmında hafif bir iltiap var aynadan baktimda gordum
  Sebebi ney bise yapmam gereklimi ?

  7 gun oldu ameliyat olali ne zaman banyo yapmaliyim
  Ve sabun veya şampuan zarari olurmu ?

  Bana hic pansuman yapilmadi
  Banyodan sonra da pansuman istemezmis
  Bi skntı olurmu
  Pansuman istermi?

  Ve allah sizden razi olsun cok dua aliyosunuz
  Doktora gidemesekte
  Burdan derdimizi anlatiyoz derman oluyosunuz
  Allah basimizdan sizi eksik etmesin
  Saygilarimla..
  Op Dr Atilla Kaya
  Ameliyatla ilişkilendirmek zor klasik ameliyat oldunuzsa çok yatmaktan olabilir

 11. Furkan diyor ki:

  Hocam merhabalar yaklaşık 1.5 yıldır kıl dönmesi rahatsızlığım var.. Doktora görünmekten biraz çekindim ama kararlıyım bu hastalıktan kurtulmak istiyorum.. Sorum şu, mikro sinüsektomi yöntemiyle operasyon geçirdikten sonra nüksetme ihtimali var mı? Özellikle bunu çok duydum hocam uyuşturmak için kullanılan iğnelerin aşırı derecede ağrı yaptığı ne kadar doğrudur? Ve son olarak diyarbakır ve çevresinde bu yöntemi uygulayan hastane var mı hocam? Çok teşekkür ederim..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Ameliyatta yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimli de düşük % 3 civarıdır

 12. 1915 diyor ki:

  sorduğum soruya cvp vermediğiniz gibi üstüne sorumu silmişsiniz bunun sebebi nedir ? ? ? ? ? ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  çok fazla yorum olduğunda ilk yazılanları siliyorum 1 saatim vardı ve 74 yorum yapılmıştı ilk 30 yorumu sildim

 13. Doğu diyor ki:

  Izmirde olmayı düşünüyorum . Ve hocam hastaneleriniz de kredi kartına taksit imkan var mi acaba ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tek çekim olabilir

 14. gulumse diyor ki:

  Babaminda kim dönmesi var ve korkuyor çok mikro sinusektomi ameliyati merak etti duyup Babam emekli ve biz bursada ikametgah ediyoruz Babam istanbuldada ameliyat olabilir mi oraya gelse
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet büyük ihtimalle olur

 15. Mahir Şahutoğlu diyor ki:

  Hocam ii günler 2 senedir yurtdışındayım ve 2 senedir kıl dönmesi var. İlk önce ağırmamıştı ama son 4 gündür ağrı çekiom Micro sinüsektomi amaliyatı uygulanabilir mi eğer olursa randevu almak için ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  uygulanabilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 16. Barış Zamandar diyor ki:

  Mikro sinüsektomi , kıl dönmesi veya sinüs pilonidal hastalığı için ALTIN STANDARD dır.
  Mikro sinüsektomi seri-konforlu ve çağın ötesindedir… saygılar Barış Zamandar

 17. Yunus diyor ki:

  Merhabalar Atilla Hocam,
  Bende bundan 10 gün önce akıntı mydana geldi ve akıntıdan 3 gün sonra da agrı artmaya basladı . Sivilce sandım ve önemsemedim ancak üc gün önce yine akıntı olunca arastirdim ve kıl dönmesi oldugunu anladım . Ankarada yasıyorum ve Randevumu kızılaydaki subenizden aldım . Apse oldugu icin iki adet ilac yazdılar iki hafta sonra kontrol,kontrolden bir hafta sonra da ameliyat dediler . İki gündür antibiyotikleri kullanıyorum . Simdi benim sorum su : ameliyatımı IDEA kızılay subesinde olacagım . Buradaki doktorunuzla aranızdaki fark önemsenecek boyutta mı ? Eger fark var diyorsanız kalkıp istanbula gelebilirim ameliyat icin . Sorumun Biraz saygısız ve ukalaca oldugunun farkındayım ancak bu gördügüm en kötü hastalık hocam caresizim. Umarım patavatsızlıgımı hor görüp icten bir cevap verirsiniz 🙂 simdiden tesekkkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gönül rahatlığı ile tedavinizi ankara şubemizde yaptırabilirsiniz.geçmiş olsun

 18. Serkan diyor ki:

  Hocam iyi çalışmalar benim sorunum 10 ay önce kıl dönmesinden ameliyat olmuştum fakat suan yine tekrarladı ve hergün sürekli akıntı oluyor ilk oldugum ameliyat klasik yöntemle yapılan ameliyattı sizin sitenizde mikrosinusektomi yöntemini araştırdım bu yöntem tekrarlayan bir vakada uygulanırmı?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  evet vakaların önemli kısmı tekrarlamış hastalar oluyor çünkü ilk ameliyatta ne yazık ki insanlar araştırmıyor ama tekrarlayınca canı yandığı için araştırıp daha iyi yöntemle yaptırmak istiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir