Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

İçeriği doğru hazırlanmış yani etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bitkisel aktiflerle hazırlanan bir fissür kremi tatmin edici bir iyileşme sağlayabilir. Kimyasallarla hazırlanan ilaca yakın başarısı yanı sıra yan etkisi de olmaz. Makat çatlağı aslında basit bir yaradır, iyi huyludur ve asla kötü huylulaşmaz. İyi huylu bir yaranın insana verdiği eziyetin en fazlası bu hastalıkta yani anal fissür de yaşanır. Makay yırtığı da denmektedir. Dışkılarken acı o kadar fazladır ki klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” yazar yani hastayı ağlatacak kadar acı verebilir. Verebilir diyorum çünkü acının düzeyi kişinin ağı eşiği, kabızlık, fissürün kronik olup olmaması ve sayısına göre değişebilir.

Önce konu adını özetle ele alayım sonra diğer yöntemlerden ayrıntılı bahsedelim

Makat Çatlağı Bitkisel Krem

Anuflex Merhem

Nitrogliserinli kremle birlikte anestol kullanımına kıyasla daha kolay kullanımı vardır ama iki etki aynı anda olduğu için etkisi daha fazladır. İki etkisi vardır anüs kaslarını gevşeten ve bölgesel olarak uyuşturarak acı ve ağrıyı geçiren bitkisel içerikli merhemdir. Bitisel makat çatlağı kremleri arasında en mantıklı içerğe sahiptir. Tedavide mutlak gerekli olan bu iki etki yanı sıra içeriğinde yara iyişemesini hızlandıran, kaşıntıyı azaltıcı etkileri olan bitki özleri de bulunmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Rectoderm Merhem

Benzeri Anrecta ile aynı içeriğe ve aynı etkiye sahiptir. Her ikisi de % 0.4 nitro gliserin içerir. Tek etkisi kas gevşetmesidir, bu sayede dışkılama sonrası olan ağrıyı azaltır. Anestol adlı bölgesel uyuşturma etkisi olan merhemle birlikte kullanılması gerekir. Anuflex tek başına kullanılır ve bunların birlikte kullanımı kadar etkilidir.

Anrecta Merhem

Rectoderm ile aynı içeriğe ve aynı etkiye sahiptir, tek farkı satış fiyatıdır. Anrecta % 15 kadar daha ucuza satılmaktadır. Rectoderm 119 TL ye Anrecta 102 TL dir.

Anestol Merhem

Fissürün temel ilacı değildir, rectoderm veya anrectaya ek olarak kullanılması gerekir. Anuflex Merhemde ek olarak anestol kullanmak gerekmez. Bölgeseluyuşturma etkisi vardır

Anal Fissür Tedavileri

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce tedavinin mantığını anlatmalıyım. Fissürde temel sorun iyileşmeyen yara demiştik, yaranın iyileşmemesinin tek sebebi makatı sıkan kasların gereğinden fazla kasılması, bir anlamda kramp yani spazm girmesidir. Kas çok kasılında yaranın olduğu yere kan gidemez, sebeple iyileşemez. İşte tedavinin özü bu kası kesmeye dayanır. Tedavilerin hepsinde temel amaç kas krampını ortadan kaldırmaktır. Kabızlık kas krampı için en önemli neden olduğu için her yöntemde mutlaka kabızlık sorunu çözülmelidir.
Bu yazıda alışık olunanın tersine tedavi yöntemlerini tercih sırasının sonuncusundan birincisine göre yazacağım, terslik bu ya

Makat Çatlağı Ameliyatı

Tedaviler arasında son tercih edilen olmalıdır. Son tercih olmasının sebebi hayati olmasa da ciddi yan etkileri vardır,u yan etkiler kalıcı dışkı kaçırma ve yine kalıcı gaz kaçırmadır. Dışkı ya da gaz kaçırma hastanın ileri yaşlarında daha da artabilmektedir. Yapılan bir tek ameliyat türü vardır, LİS (L.İ.S- lateral internal sfinkterotomi) ameliyatıdır. Makatı sıkan kaslardan biri kesilir ve makat kalıcı olarak gevşetilir. Kapalı ya da açık olarak yapılır. Aynı kas kesiliyor olsa da kapalı yöntemde deri daha az kesildiği için bir çok sorun açık yönteme göre daha az görülmekte, ameliyat sonrası hasta rahatlığı çok daha iyi olmaktadır, bu sebeple kapalı yöntem tercih edilmelidir.

Fissürde Botox Tedavisi

Sondan ikinci tercih olmasının tek nedeni diğerlerine kıyasla daha pahalı olmasıdır. Kullanılan ilaç çok pahalı olduğu için uygulaması da pahalıdır. Bunun dışında ameliyata yakın başarı sağlaması önemli tercih nedenidir. Ameliyattan sonra görülebilen kalıcı dışkı kaçırma ve gaz kaçırma asla görülmez, asla böyle bir yan etkiye neden olmaz. Uygulaması son derece biattir 1 dakikada iki enjeksiyon yapılır ve işlem biter, hasta aynı anda sosyal yaşamına dönebilir.

Nitrogliserinli Merhem Kullanımı

ikinci tercihtir, ilk tercih olmamasının en önemli sebebi bezdirici baş ağrısı ve yaşam kalitesini düşüren tansiyon düşüklüğü gibi yan etkilerinin olmasıdır. Tek başına yetersiz kalaibleceğinden Anestol Pomad ile birlikte önerilir. Bir diğer sorun da müzminleşmiş makat çatlaklarında etkisinin yetersiz kalmasıdır. İlacın alışılmıştan pahalı olması ve SGK tarafından bedelinin ödenmemesi rahatsız edicidir. Pahalı olmasının en önemli sebebi ilaç ruhsatı ile çıkarılmamaış olmasıdır. Yardımcı ürün olarak çıkarıldığı için fiyat denetimi Sağlık Bakanlığınca yapılmaz, üretici istediği fiyattan satabilir. Kullanımı kolaydır, sadece dışkılamalardan sonra serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar merhem anüsün içine sürülür, dışlına sürmenin faydası olmaz (bunu özellikle yazdım çünkü merhemi içeri sürerken yırtık acıma yapabilir). Dışkılamadan önce uyuşturucu merhem anestol kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur. Nitrogliserinli merhemler Rectoderm ve Rektogesic adıyla piyasaya verilmiştir, Rectomer diye bir başka merhem de yakında çıkacaktır. Bu fabrikasyon üretim merhemler dışında eczacılar da eczanede hazırlayarak satmaktadır. Rectoderm ve Rectogesic 100TL civarına satılmaktadır, Eczanede yapılan formları 60TL ile 120TL arasında değişmektedir. Burada fiyat değişiminin en önemli nedeni “kör tuttuğunu öper” zihniyetinin geçerli olmasıdır.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bu konuyu yazmadan önce piyasanın şarlatanlarca işgal edildiğini unutmamalısınız 207TL gibi astronomik bir fiyata satılan, hiçbir işe yaramayan ürün için resmi sitesinde “Dr.Shiffa Lapes sadece bitki özlerinden çok özel bir formülle üretilmiştir. Düzenli kullanımda fissür şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olabilir” yazan ürünler gibi ürünlerden uzak durun. 3-4 TL maliyetle üretip bu fiyata satmaya ne denir onu da siz düşünün artık.
Öncelikle şunu bilmekte yarar var çatlağın tedavisi bölgesel yapılır yani merhem kullanılmalıdır.

Bu sayfanın içeriği yazıldıktan sonra aşağıdaki bitkilerin çoğunun özünü içeren Anuflex Pomad üretilerek piyasaya verildiğinden sayfanın sonuna sonradan eklenmiştir.

Bitkisel Anal Fissür Merhemi

Şu özellikleri içermelidir
Bölgesel olarak uyuşturmalıdır; bu sayede daha az acı olur ve buna paralel olarak kas krampı da az olur
Makatın kaslarında gevşeme, rahatlama sağlamalıdır
Fissür zemininde koruyucu tabaka oluşturmalıdır; böylece yara dışkıyla daha az ilişkiye girer, iyileşme hızlanır.
Bölgedeki şişliği azaltıcı etki olmalıdır; böylece ağrı azalır.
Tüm bunlar için
Bölgesel uyuşturucu amaçlı karanfil özü
Kas gevşetme için aynı safa otu özü
Çatlağın zemininde bariyer oluşturmak için vazelin ve çinkooxit
Ödemi azaltmak için bitkisel kortizon meyan kökü özü
İçermelidir
Böyle bir kombinasyonla dışkılama esnasında acı azalır, buna bağlı olarak kas krampı azalmış olur, kas krampı çözülünce fissürün olduğu alan daha iyi kan alır, zeminde oluşan bariyer dışkının yaraya değmesini engeller, makat çatlaklarının önemli bir kısmı iyileşebilir. Bu kombinasyonla iyileşmedi ise ya botox veya ameliyat yaptırılmalıdır.

Sayfanın başında yazdığım gibi kabızlık sorunu çözülmelidir, bunun için en doğru yaklaşım

Sinameki otu

Kepekli ekmek tüketmek
Akşamları kayısı veya ürünlerini yemek
Sebze meyve alışıldıktan çok tüketmek
Dışkılamaya bir alışkanlık getirip her gün yaklaşık aynı saatlerde, tercihen kahvaltıdan sonra gitmek
Kabızlık bunlarla çözülemiyorsa sinameki otundan çay yapıp az miktarla başlayıp dışkıyı yumuşatan miktara kadar artırıp bu miktarla devam etmektir. Her ne kadar sinameki otu çayı bitkisel bir tedavi gibi görünse de doğal bir çözüm değildir bu sebeple son tercih olmalı diğer öneriler daha çok önemsenmelidir. Sinameki otu çayı veya veya bu bitkiden üretilen Bekunis draje düşük dozda alınmalı ihtiyaca göre artırılmalıdır, gereğinden fazla alınırsa ishal yapar ve ishal de hastalığı azdırabilir. Diğer taraftan fazla almak karın ağrısına neden olur.

Anal Fissür Bitkisel Tedavisi genel olarak değerledirildiğinde başarısının diğer ilaç kadar yüksekliği yanı sıra yan etkisini olmamasıdır.

İlgili kaynak
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30430875/

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi” yazısında 47 düşünce

 1. oktay diyor ki:

  hocam merhaba büyük tuvaletime çıkarken çok canım yanıyor botilinum toksini tedavisini duydum tedavi olduğum zaman işe gidebilirmiyim?

  • admin diyor ki:

   botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olduğunuzda normal yaşamınıza ara vermenize gerek yok,işinize gidebilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Ramazan diyor ki:

  Hocam hayırlı günler hocam yaklaşık iki senedir chroon hastalığı var bide makatta kronikleşmiş anal fissür ben anal fissür e botilinum toksini yaptırırsam ilerleyen günlerde chorondan dolayı tekrarlarımı hastalık…

 3. Burkay diyor ki:

  Mehaba haocam 3 yasinda kizim var dogdugu gunden beri kabizlikla ugrasiyoruz hastaneye goturduk dupalok ilaci verdiler 5 ay normalae dondu ondan sonra yine kabizlikla sorun yasiyoruz kizim diskisini yaptigi zaman agriyor diyor bu bu sorunu hangi doktora goturduysek cozemediler diskisinda hic kanamada yoktu yardimci olursaniz sevinirim hocam

 4. deniz diyor ki:

  hocam gebeliğin ilk aylarında rectoderm ve anestol krem bebeğe zarar verir mi jinekoloğum bir zararı yok dedi. ama ben birde size sormak istedim. iyi çalışmalar…

 5. beril diyor ki:

  hocam merhaba 17 yaşındayım makatımda tuvaletten sonra çok acı ve yanma oluyor annem dün baktı ve 3 tane yırtık gördü ilaç uygulaması yapılıyor sanırım yapılınca hemen geçiyor mu?

  • admin diyor ki:

   evet botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.şikayetleriniz giderek azalır.21 günde maximum etkinlik ortaya çıkar
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. bülent diyor ki:

  hocam merhaba makatım da çok şiddetli ağrı ve acı var internette araştırma yaptım ve makat yırtığım olmuş olabilir diye düşünüyorum sizinde görmenizi isterim en kısa zamanda .

  • admin diyor ki:

   kabızlık yaşıyorsanız anal fissür gelişmiş olabilir.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.fakat beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. ekrem diyor ki:

  hocam merhaba makat çatlağım var dr gittim krem verdi kullandım ama bi faydasını göremedim sizi gördüm internette sizinle de görüşmek istiyorum.
  Bakırköy/İstanbul dayım.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
  iletişim bilgilerimiz:Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
  TEL: 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65
  GSM: 0542 621 08 88
  Op.Dr.Atilla Kaya

 8. sevda diyor ki:

  hocam 8 aylık bebeğim var makat çatlağı var ne yapabiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Çocuk genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm.

 9. nuriye diyor ki:

  hocam merhaba 2 ay önce doğum yaptım anal fissür şikayetim var tedavi olmak istiyorum kırıkkalede yaşıyorum geldiğim gün tedavimi hemen yaparmısınız ?

 10. doğan diyor ki:

  hocam merhaba tuvalet esnasında bi acı hissettim internette araştırma yaparken sizi buldum muayene ye gelmek istiyorum randevu burdan alabilrmiyim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefondan alabilirsiniz

 11. fatoş diyor ki:

  hocam merhaba büyük tuvalete çıkarken makatımda çok fazla yanma oluyor açılma gibi bişey hissediyorum. muayene ücreti ne kadar? şimdiden teşekkürler
  Op. Dr Atilla Kaya
  Kliniğimizi arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz.
  iletişim bilgilerimiz:Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
  TEL: 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65
  GSM: 0542 621 08 88

  • admin diyor ki:

   sgk lı iseniz muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip,sorunu tespit edip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 12. efe diyor ki:

  hocam merhaba. üç yıldır fissür şikayetim var . zaman zaman artıp azalıyor. bazen hiçbir rahatsızlık vermiyor. fissür şikayetinde bu durum normal midir

 13. berkan diyor ki:

  hocam merhaba makatımda büyük tuvaletimi yaparken çok fazla acı var internette araştırdım makat çatlağı olmuş olabilir muayeneye gelmek istiyorum.

 14. vedat diyor ki:

  hocam merhaba 2 aydır makatım da yanma oluyor tuvalete çıkarken de acı oluyor bana yardımcı olur musunuz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.şikayetleriniz başlayalı 2 ay geçtiği için kronikleşmiştir.gelirseniz muayene ile değerlendirip isterseniz ameliyatsı yöntemle dilerseniz cerrahi olarak tedavinizi yapabilirim.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.

 15. Derya babacan diyor ki:

  Hocam 26 yasındayım 10 gun once tuvaletle beraber sonrada peceteye bır kac damla kan geldı acıle gıttım muayene ettıler krem verdıler genel cerrahına gıttım muayene ettı yırtık var dedı kremlerı kullanmaya devam etmemı ve ıkı ay sonra gecmedıyse kolonoskopı yqpılacak dedı dun baska bır hastaneye gıttım kanamamın gecıp gecmedıgını sordu uc gun surmustu kanamam gectıgını soledım aılede bagırsak hastası varmı dedı yok dedım doktor kanaman olursa kolonoskopı yapılıcak sana dedı bıraz uzun oldu yardım edın dort yasında kızım var
  Op.Dr.Atilla Kaya
  başka bir şikayetiniz yoksa anal fissürde tanı anoskopi muayenesi ile konulabilir,kolonoskopi gerekmeyebilir

 16. Nazmiye diyor ki:

  Hocam merhaba yaklaşık 1.5 senedir bu sorunu çekiyorum.ilk doktora gittiğimde kremler verdi geçti yalnız 2 hafta sonra tekrarladı.sonra tekrar gittim kolonoskopi yapıldı eğer temiz çıkarsa ve sorun devam ederse ameliyat ederiz dedi doktor şimdi gitsem ameliyatmi olucam ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anal fissür ameliyatsız botox enjeksiyonu ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.ameliyat olmanıza gerek yok.ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleri var

 17. engin diyor ki:

  merhaba hocam 3,4 gün önce lavoboda dışkımda kan vardı. internetten bu konu hakkında araştırma yaptım ve mide kanaması ve makat çatlağı olabileceğime dair sonuçlar buldum . makat bölgemde lavobodan sonra şiddetli bir ağrı ve kaşınma oluyor bu hangi hastalığın belirtisidir acaba .
  Op. Dr. Atilla KAYA
  anal fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 18. leyla diyor ki:

  hocam yeriniz nerde ben 5 yildir falan bu sorunu cekiyorum utandigim icin gidemedim de sanirim 3. Evredeyim ne yapmam gerekiyor ucretler ne kadar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  adresimiz: Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24 Kat:3 (PTT Karşısı) Bakırköy Merkez – İstanbul
  Tel: 0212 542 0 888 – 0212 572 72 65
  GSM & WhatsApp: 0542 621 08 88

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir