Kondilom Tedavisi

Bu sayfayı dikkatli okuyup bitirdiğinizde hastalığının oluşumu, gelişimi, tedavisi gibi bir çok konuda bir pratisyen doktora yakın düzeylerde bilgi sahibi olacaksınız.
Tam adı kondiloma akümünata olan hastalığa HPV (human papillom virüs) de denmektedir, Türkçe adı siğildir. Hastalıkla ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabını bu sayfada bulabileceksiniz. Konu anlaşılabilir bir dille her ayrıntıyı kapsamaktadır.

Siğil tedavi fotoğraf ve videoları için https://www.instagram.com/sigiltedavisi/

Kondilom nedir ?

Human papilloma virüs adlı virüsün deri ve mukozalarda (ağız içi, anüs, vajina gibi yerlerin içini örten deri tabakasına mukoza denir) et benine benzer şekilde parmaksı çıkıntılar yapmasıdır. Virüsün tipine göre parmaksı çıkıntı olmadan leke gibi görünenler de vardır. HPV, warts isimleri de tümü için yaygın şekilde kullanılmaktadır.
Bu virüsün yaptığı hastalık oluştuğu bölgeye göre farklı isimlerle anılır
Makat siğili (condyloma akuminata)
Jenital organlar, jenital wart
El yüz bölgesi verruko vulgaris
Ayak altı verruko plantaris

kondilomKondilom bulaşıcımıdır

Evet hastalık jenital siğildir ve bulaşıcı bir hastalıktır, sebebi virüs (human papillom virüs) olduğundan virüsün değdiği kişide de temasla bulaşır, kişi kendi üzerinde de başka yerlerine bulaştırabilir. Yaygın olan yanlış bir inanış vardır, benzer hastalık ellerdeki siğiller görüldüğünde özellikle yaşlı kişiler “sen kurbağa ile uğraşmışsın” gibi bir yakıştırma yapsa da hastalığın kurbağa ile yakından uzaktan ilişkisi yoktur, bu virüs sadece insan vücudunda yaşayabilmektedir.

Kondilom Nasıl Bulaşır?

Direk yakın ilişkiyle bulaşır yani öksürük aksırık gibi şeylerle değil, dokunma, cinsel ilişki gibi yakın temasla bulaşır. Bölgelere göre değişen 236 farklı tip virüs vardır. Tipin farklı olması tedavide farklılık yaratmaz , tipi kaç olursa olsun aynı şekilde tedavi edilir. Tuvalette taharet musluğuna dokunan bir önceki kişide varsa bulaşabileceği yönünde şüpheler vardır.
Akla ilk anal ilişki gelse de, gaylerde daha sık rastlansa da tek suçlu cinsel temas değildir, direkt temasın olduğu her yolla bulaşması mümkündür.
Anogenital kondilomlar bulaşıcıdır ve bu sebeple kişisel olduğu kadar toplumsal bir sorundur. (1)

HPV Tip Tayini

Yukarıda bahsedildiği gibi tipi tedaviyi belirlemez ama bazı tipler kadınlarda görülen rahim boynu kanserine neden olduğu için tip araştırması gerekebilir. Makat bölgesinde çok gerekli değildir. Ancak makat bölgesinde de son yıllarda çok seyrek olarak kanserleşme vakaları yayınlanmaya başlamıştır. Diğer taraftan erkeğin aşılanması durumunda başkasında alma ve bunu cinsel partnerine bulaştırma ihtimali azalır gibi görüş vardır. Tedavi süresinde aşı yaptırılması başarıyı artırabileceği görüşler varsa da kesinliği yoktur. (2)

Makat Siğili Cinsel ilişkiyle bulaşır mı

Makat ve jenital organdakiler cinsel yolla bulaşır bu sebeple homoseksüel ilişki yaşayanlarda daha sık görülmektedir ancak sadece cinsel ilişkiyle bulaşmaz şöyle ki; bir önce klozete oturmuş kişide hastalık varsa sonraki kişiye virüs bulaşabilir, hastalık yapabileceği konusu kesin olmasa da şüpheler vardır. Yine bunun gibi havuzdan yada tuvaletten çıkan kişiyle tokalaşma sonucu bulaşabilir. Her halükarda virüsün bir başkasından alınması gerekir.

Kondilomdan Korunma

Genel hijyene dikkat edilmelidir, cinsel ilişkide büyük oranda koruma sağlayabilecek prezervatif kullanılmalıdır. Cinsel partnerde hastalık çıkıntılar varsa ilişkiye ara verilmelidir. Prezervatif kullanımı ciddi düzeylerde korusa da % 100 güvenilir değildir. Bu sebeple kişi kendinden şüpheleniyorsa cinsel partnerine zarar vermemek için bir an önce muayene olmalı, varsa yine bir an önce tedavisini yaptırmalıdır. Korunmada asıl önemli olan hastanın davranışlarıdır çünkü sıradan insan etrafındaki hasta kişiyi bilemez ve bulaşma olur. Bu sebeple virüsü olan kişi bir an önce tedavi ettirerek etrafındaki kişilere bulaştırmayı engellemelidir.

Kondilom Aşısıyla Korunma

Aşı sadece cinsel ilişkiyle tanışmamış 24 yaş altı kadınlarda kullanılmaktadır, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi bu yöndedir. Erkeklerde rutin önerilen bir aşı değildir ancak son yıllarda makat kanseri tespit edilen kişilerde virüse rastlanması çok eşli anal ilişki yaşayan erkeklerin de aşı yaptırmasının doğru olacağını düşündürmektedir. Kadınlarda HPV aşısı yapmanın temel amacı virüsten korunmaktan çok hastalığın neden olduğu rahim ağzı kanserinden korunmaktır. Teşhis konmuş hastaya aşı önermenin iki mantığı olabilir
1- Vücutta savunma mekanizmalarını arttırmak
2- Yayılmasını engellemek
Doğru yaklaşım risk gruplarının (kadınların hepsi risk grubu sayılır) aşılanmasıdır. (3)
Kondilomun Teşhisi Nasıl Konur

Gözle muayene sonucu kesin teşhis konulur. Genetik çalışma için biyopsi alınabilir ama genellikle ihtiyaç duyulmaz ancak hastanın istemesi durumunda ihtiyaç olmasa bile biyopsi alınır ve patolojik incelemesi yapılır.

makat siğili

Üniversitelerde deneysel bilimsel çalışmalar için yapılan teşhis ve tedavi seçiminde hiç önemi olmayan bir incelemedir. Üniversiteler dışında bir de özel hastanelerde hastadan daha fazla para almak için biyopsi alıp inceletilebilmektedir.
Gen çalışması dışında bir de şüpheli olgularda teşhisi kesinleştirmek için de biopsi alınabilir. Şüpheli durumda kesin teşhis için biyopsi alınması mantıklıdır. Bir diğer durum da hastanın hastalığının adından emin olma isteğidir, tedavi yapan doktor muayeneyle kesin dese de hastayı ikna etmek için tedavi esnasında alınan parçaları inceletebilir. Kişi makat bölgesinde siğile benzer şüpheli oluşumlar gördüğünde ilk fırsatta muayenesini olmalı daha fazla yayılmadan özellikle de makatın içine bulaşmadan tedavisini yaptırmalıdır. Anüs bölgesinde varsa gözle muayene yanı sıra mutlaka anoskop muayenesiyle bağırsakta olup olmadığına bakılmalı ona göre tedavi planlanmalıdır. Bağırsağın içinde varsa, sadece dışarıdakilerin tedavisi yapılırsa içeridekiler bağırsağı tıkayacak kadar ilerleyebilir. Bu nedenle anoskop yapılmadıkça anüs muayenesi tamamlanmış sayılamaz. Bir doktor anoskop yapmadan teşhis koyup tedavi önerdiyse kesinlikle başka bir proktoloji uzmanının görüşünü de almalısınız.

Kondilom Tedavisi Nasıl Yapılır

Temel amaç tüm lezyonları aynı seansta yok etmektir. İlaçla tedavi; ilaç sürülerek lezyonların kimyasal olarak yanması sağlanır, bu tedavide iki önemli sorun vardır çıkıntılar yanarken çevredeki ciltte yanabilir, daha önemlisi makat çevresindekiler yakılır ama makat içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya ve büyümeye devam eder. Aynı durum vajinadakiler (jenital warts) için de geçerlidir.

Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi

Geliştirilmiş en son teknolojidir, yüksek avantajları sayesinde kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. Elektro koter gibi etki eder ancak kullanılan enerji radyo dalgalarıdır. En önemli farkı kenar dokularda yanık radyo frekansta çok az olur ve iyileşme daha hızlıdır. İşlem sonrası acı da az olur. En iyi tedavi yöntemidir. (4)

Dondurma Tedavisi (krioterapi)

Çıkıntıların kontrollü yok edilememesi, etkisinin yüzeysel kalması, tamamının temizlenememesi, çok fazla seans gerekmesi gibi istenmeyen nedenlerle artık pek kullanan kalmamıştır. Daha çok jinekoloji kliniklerinde rahim ağzında olanlar için kullanılmaktadır. Makat siğilinde dondurma işlemi son derece yanlış bir tedavidir çünkü bağırsağın içindekilere uygulanmadığı için onlar ilerlemeye devam eder.

Kondilom Koterizasyonu Sonrası

Elektrikle yakma yöntemidir. İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm lezyonlar yakılarak yok edilir. İnsan gözünün görebileceklerinin tamamı bir seansta yok edilmiş olur. Etkisi o anda görülür. İşlemden sonra yapılması gereken önemli bir şey yoktur. Ben ertesi gün banyo veriyorum ve Furasin Pomad veya benzeri antibiyotikli yara merhemini günde 4 defa sürmelerini öneriyorum. Bu yaklaşımımla bu güne kadar sorun yaşayan hastam olmadı.

Anogenital Siğillerin Yakılması

Radyo frekans ve elektro koter teknolojileri kullanılmaktadır. Elktro koter kaynak makinesi gibi elektrik arkıyla yakar bu sebeple dokunulan yerin etrafı da yanar. Radyo frekans radyo dalgalarıyla etkili olur, sınırlar daha nettir, kenar yanıkları olmaz (lateral termal hasar azdır). Her ne kadar bazı klinikler lazer kullandıklarını yazsalar da ışığın sınırlarının yeterince kontrol edilememesi sebebiyle diğer yöntemlere kıyasla daha geniş ve derin yanıklara neden olabilir. Yakma işleminin yapılması kadar hastanın takibi de önemlidir hatta takip daha önemlidir. İdea Klinik şubelerinde uygulama şöyledir; hastadan bir defa ücret alınır 6 seansa kadar ücretsiz devam edilir.

HPV Ameliyatı

Mikrobik olan bu hastalıkta ameliyat yapılması gereken en son tedavi şeklidir asla keserek alınmamalıdır. Ameliyat alanında derinin bütünlüğünün bozulması tekrar etme ihtimalini çok artırır, diğer taraftan özellikle makattakilerin cerrahi olarak alınması makat darlığı gibi ciddi soruna neden olabilir.
İltihap, kanama gibi komplikasyonlar da büyük oranda terk edilmesi için sebeplerdendir. Yine ameliyat sonrası ağrı ameliyatsız yöntemler sonrası görülen sızlamaya kıyasla hastayı çok daha fazla rahatsız etmektedir. Bazı saplı büyük lezyonlarda dibinden cerrahi olarak kesip almak uygun olabilir ama ameliyatı genellemek zordur.

Ücretleri okumadan önce şuna dikkat etmelisiniz; bulaşıcı bir hastalık olduğu için tedaviden çok takip önemlidir.

Makat Siğili Tedavi Ücreti

Tedavi ücreti sorunun yaygınlığına göre anoskop muayenesi yapılarak netleştirilir.
İleri olmayan vakalarda 2000 TL
İlerlemiş vakalarda 5000 TL
Hem dışarıda çok yaygın hem de bağırsağa ilerlemiş vakalarda 3000-7000 TL arasında değişmektedir. Utanma sebebiyle muayenesini uzun süre erteleyen kişilerde çok ilerlediği durumlarla karşılaşılmaktadır bu durumda ücretler daha yukarı çıkabilmektedir.
“iyiymiş” gibi sevinmeyin, ücretten çok daha önemli noktalar vardır ve bunların en önemlisi de takip süre ve şeklidir. Bir yere gidersiniz “3000 TL ye yaparız” derler bu sizi yanlış yaklaşıma zorlamasın çünkü tedavi ücretinden daha önemli şeyler var. Takip bunların en önemlisidir bunun yanı sıra tedavinin hangi yöntemle yapılacağı, yeterli teknolojinin olup olmaması, yapacak doktorun tecrübesi, bağırsaklara sıçrayıp sıçramadığının kontrolü için aletle bağırsağa bakılması, gibi konular fiyattan daha önemlidir.
İdea Klinik olarak şu şekilde yaklaşmaktayız;
İlk uygulamada büyüteçle ve gözle görülebileceklerin tamamını yok ederiz, bir ay sonra hastamızı kontrole çağırırız, yeni lezyon varsa bir ay sonra tekrar kontrole çağırırız, yeni lezyonlar yoksa 2 ay sonra çağırırız. Bu şekilde altı seansa kadar ücret almadan tedaviye devam ederiz.

Kondilom Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tür virüs kaynaklı hastalıkların tedavisi “yaptım bitti” gibi olmalıdır. Özellikle makat bölgesinin tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır.
Ben takibi şu şekilde yapıyorum bu uygulama aynı zamanda tüm İdea Klinik şubelerinde de geçerlidir;
İlk uygulamadan 1 ay geçtikten sonra hastayı tekrar muayene ediyorum varsa yeniden uygulama yapıyorum ve yine bir ay sonra kontrole çağırıyorum. Yenileri yoksa 2 ay sonra gelmesini söylüyorum.
2. ayın sonunda şikayet olsa da olmasa da gelmesini öneriyorum çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale önem arz ediyor. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapıyorum 1 ay sonra çağırıyorum tamamen gelişmemişse 3 ay sonra tekrar çağırıyorum.
3 ay sonra yenileri varsa uyguluyorum yoksa 6 aydan sonra tekrar çağırıyorum Bu şekilde hastayı 1 yıl boyunca takip etmiş oluyorum.
Tüm bu süre boyunca hastanın kontrollerden kaçmaması için sadece ilk uygulamadan ücret alıyorum, 1 yıl boyunca muayene dahil hiçbir ücret almıyorum. Kontrol ve uygulamaların ilk 6 seansı ücretsiz yapılmaktadır, 6 seansı geçerse yeniden ücretlendirilmektedir. Bir diğer yaklaşım ise 4 aylık temiz dönemdir, 4 aylık hastalıksız dönemin sonunda yeniden çıkması hastanın mikrobu tekrar aldığını gösterir ve yeniden ücretlendirilir.

Erkekte Kondilom

Cinsiyet olarak erkeklerde daha sık görülür bunun en önemli sebebi erkeklerin daha sık yaramazlık yapması yani cinsel partner değişikliğinin erkeklerde daha sık olmasıdır. Diğer tarafta gaylerde görülme sıklığı normal toplumdan çok yüksektir burada da etken korunmamak ve sık partner değiştirmektir. Ancak gay olmayanlarda yani anal ilişki yaşamayanlarda da görülebilmektedir. Bunun sebebi ortak eşya kullanımı gibi diğer virüs bulaşma yollarıyla bulaşmasıdır. Gaylerde anüste daha sıkken anal ilişki yaşamayan erkeklerde daha çok peniste yani jenital warts olarak karşımıza çıkar.

Kondilom Tedavi Edilmezse

Yukarıda bahsedildiği gibi virüsten kaynaklanan hastalıktır yani mikrobiktir. Tedavi edilmezse iki önemli sorun ortaya çıkar. 1- Kişinin kendinden kendine bulaşarak giderek yayılmasına neden olur, örneğin penisten anüse geçer yada tersi olur, anüs civarındakiler bağırsağa ilerleyebilir ki bunun tedavisi daha da zor olur. 2- Kişinin etrafındaki insanlar risk altına girer, örneğin aynı tuvaleti yada aynı lavaboyu kullananlara bulaşabilir. Bu iki sebeple bekletilmeden en kısa sürede tedavisi yaptırılmalıdır.

Etek Bölgesinde Et Beni Tedavisi

Penis ve civarında et beni şikayetiyle gelen hastaların neredeyse % 95 i siğildir ancak hastalar yanlış teşhis koyarlar ve kısa sürede hızla yayılınca paniğe kapılırlar. Bu bölgede et beni çok seyrek görülür. Etek bölgesinde sivilce veya çıkıntılar varsa hemen muayene olunmalıdır yoksa tıraş sırasında kullanılan jilet ve benzeri aletlerin yaptığı tahrişle hızla yayılır.

Etek Bölgesinde Siğil

Latince pubis denilen cinsel organın hemen üstündeki kıllı bölgeye etek bölgesi denir ve kıllar sebebiyle bölgenin kıl temizliği son derece zorlaşmaktadır. Bu bölgede görülen çıkıntı gibi görünen, et beni sanılan sorunların neredeyse tamamı siğildir ve bu şekilde tedavi edilir. Tıraş olurken kanar ve kanama sebebiyle yaralanan bölgeler hassas hale geldiği için diğer alanlara da bulaşır. Ayrıca cinsel partnerine de bulaştırmaya devam eder. Cinsel ilişki dışında hastalıklı bölgesine dokunduktan sonra tokalaştığı kişileri de riske soktuğu yönünde bilgiler vardır.

Peniste Siğil Neden Olur

Peniste wart erkeklerde en sık görülen venerian hastalıktır. Genellikle etek bölgesiyle birlikte görülür bu bölgelerin birinde varsa diğer kısma da bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Tedaviye başlamadan önce tüm bu bölge ayrıntılı şekilde gözlenmeli, varsa hepsi aynı gün tedavi edilmelidir. Yoksa bir yerden diğer yere geri bulaşır. Penisteki wart tedavi edilmedikçe ya cinsel ilişkiye girilmemeli veya kondom kullanılmalıdır yoksa cinsel partnere bulaşır, özellikle kadınlarda rahim boyu kanserlerine neden olabileceği yönünde kesin bilgiler vardır.

Makat siğili İlacı Nasıl Kullanılır

Çeşitli kimyasal yakıcılar kullanılır ki özellikle makat bölgesinden çok berbat yanıklara neden olabilmektedir. El yüz bölgesinde de yanıklara neden olur ama bu bölgelerde çok abartılı olmaz, anüs bölgesinini derisi çok farklıdır, zarif olduğu çok etkilenir. Kanser tedavisinde kullanılan kremlerin ( en bilineni Aldara Kremdir) etkisi çok geç ortaya çıkar. İlaçlarla oyalanmak yerine sonunda yaptırmak zorunda kalacağınız etkili yöntemleri tercih etmelisiniz. Özellikle dışardakileri ilaçlarla tedavi ederken bağırsaktaki sorunun ilerleyerek bağırsağı tıkayacak kadar büyümesi sorunun çok büyümesine neden olur.
Türkiye’de olmayan Veregen Krem (benzeri veregreen) adlı ilaç kateshin denilen ve yeşil çaydan extrakte edilen madde içerir. Üzerine çok sayıda bilimsel çalıma yapılmış bir ilaçtır. Özellikle çok yaygın anal HPV si olanlar koter veya radyo frekans tedavisine başladıklarında bu ilaca başlarlarsa seanslar azalacaktır. (5,6)

Genital Siğil Vücuttan Atılır mı

Halk arasında virüsün vücutta kalacağı ve asla temizlenemeyeceği şeklinde yanlış bir inanış vardır. Bütün siğiller ve el, ayak, yüz bölgesindekiler gibi jenital veya anal bölgede olanlar da vücuttan atılır, kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Önemli olan doğru tedavi yöntemi uygulamaktır, doğru tedaviyle tamamen yok edilebilir. Burada “yaptım bitti” şeklinde değil yakın takip edilmeli, temiz 4 aylık süreyi görmek gerekir. 4 ay temiz dönem virüsün vücutta bittiğini gösterir. Virüs tekrar bir başkasından alınmadıkça da tekrarlamaz.

HPV Genetik Çalışmaları
Hastadan daha fazla ücret alma yollarındandır çünkü gözle rahatlıkla teşhis edilebilen ve tedavisi aynı şekilde yapılacak olan bir hastalığın genetik yapısı doktora ve hastaya işe yarayacak herhangi bir ek bilgi vermez.
Tip tayini özellikle kadın servix kanserine neden olan tiplerin belirlenmesini sağlayabildiği ve de aşının işe yarayıp yaramayacağını göstermesi açısından anlamlı olabilir. (7)

Makat Siğili Kanserleşir mi?

Kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedenidir. Son yıllarda makattaki HPV nin kanserleştiği yönünde bilimsel çalışmalar yayınlanmaya başlamıştır. Tedavisinin yapılmaması durumunda makat siğilinin kanserleşebileceği öngörülmelidir. Aslında bu tür uzun süren sorunların hepsinde dokuda kötü huylulaşma ihtimali her zaman vardır. (8)

Ankara Siğil Tedavisi Doktoru

Op. Dr. Adil ALTINSOY
Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
TEL:  0 312 431 95 47 – 0 312 431 75 47
GSM: 0532 350 2587 Whatsaptan fotoğraf gönderip net ücret bilgisi alabilirsiniz

Bursa Siğil Tedavisi Doktoru 

Op Dr Ergun AYGÖREN
Cumhuriyet mahallesi. Yağmur Sokak. Cadde 224 Sitesi. B Blok / Daire: 5
Tel:  0 224 249 10 06 – 0 224 247 10 06
GSM : 0 532 152 26 75 Ücret için whatsaptan fotoğraf gönderebilirsiniz.

İstanbul Siğil Tedavisi Doktorları

Kadıköy Siğil Tedavisi Doktoru

Op. Dr. İbrahim KAVAK
Bağdat Caddesi No:310 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul
TEL:  0 216 357 00 02 – 0216 357 00 03
GSM: 0 542 231 28 23 Ücret öğrenmek için fotoğraf gönderebilirsiniz.

Nişantaşı Siğil Tedavisi Doktoru

Op. Dr. Atilla KAYA
Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145/ 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL:  – 0 212 247 10 04 – 0 212 246 10 04
GSM: 0 532 463 96 82 Whatsap no

Bakırköy Siğil Tedavisi Doktoru 

Op Dr Seher ŞİRİN
Bakırköy Meydan PTT yanı Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0 212 572 72 65 – 0 212 542 08 88
GSM:  0542 621 08 88 Whatsaptan net ücret alma hattı
Aal bölgedekilerin fotoğrafla değerlendirilmesi mümkün değildir çünkü anoskopla bağırsağın son kısmının da değerlendirilmesi gerekir.

 

146 Yorum

 1. hocam makatımda siğiller var her mevsim tedavi edilebiliniyormu ?

  • evet tedavi edilebilir.gecikmeden tedavi ettirmelisiniz.çok bulaşıcıdır ve hızlı yayılır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. 6 defa makat siğillerimi yaktirdim ama banamisin demiyor hocam sürekli tekrar ediyor artık diskilama sırasında ciddi ağrılarım ve kanamalarim oluyor siğillerim de her defasında artarak çoğalıyor. Tedaviye ilk başladığımda 1 tane küçüktü şimdi 10larcasi var. Bir sürü bağışıklık testi yaptırdım tüm testlerim normal, beslenmeden tutun psikolojik sağlığıma kadar her şeyime dikkat etmeme rağmen bir türlü tedavi olamıyorum. Böyle dirençli vakalarda ne yapılması gerekiyor lütfen yardımcı olun.

 3. Hocam merhaba ben 1 hafta önce genital bölgemde ki siğillerimi yaktırdım şuan yakılan yerler iltihablı gibi sarı sarı ve yürürken otururken kalkarken hatta normal dururken bile çok acıyo acaba mikrop kapmış olabilir miyim? Yoksa bu normal mi?

 4. Merhaba. Hocam kardesim 1 aya yakin oldu kandiloma amaliyyati oldu. Ama yarasi iyilesmiyor. Hatta bir daha buyumus yara. Doktora gitmis o da neden boyle.oldugunu anliyorum demis..cok.korkuyoruz. ne yapmali?

 5. Siğiller yakıldıktan sonra hala bulaşıcılık devam ediyor mu

  • tam olarak iyileştiğinden emin olmak gerekir.zamanında kontrolleri yaptırmak lazım
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hayırlı günler yaklaşık 7 ay önce sicillerini yaktırdım herhangi gözle görülür bi buluntu yok ancak geçen gün ilişki yaşadım partnerime yinede bulaşırmı yardımcı olabilirmisiniz
  Oral sexde ve sürtünme yoluyla ilişkiye girdim

 7. Sigil takıldık tan sonra bulaşma özelliği kalırmı mesela oral ilişki istiyoruz ama korkuyoruz sigil yakildiktan sonra sigil yoksa oral yolla bulaşma ihtimali kalırmı çiftler için şimdiden teşekkürler

  • yeniden çıkabilir,bu nedenle iki ay beklemeniz uygun olur
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • 1 yıldır sigil çıkmadı oral yolla bulaşma ihtimali varmi ağız a sigil yokken

    • son tedavi 1 yıl önce yapıldı ve daha sonra çıkmadıysa sorun olmayacaktır
     Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam siğil Anus bağırsaklara kadar çıkar mı

 9. Hocam merhaba 1 hafta önce 4 tane siğil yakıldı Anus bölgesinde fakat içeri bakmadılar. Hocam bi de diski yaptığında kanamalar oluyor normal mi

  • makattan kanama normal kabul edilemez.en kısa sürede anoskopi muayenesi yaptırmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

   • Hocam doktoruma sorduğumda yakılan yerlerden dolayı kanamanın normal olduğunu söyledi

    • anüs içine bakmadıklarını ve kanamanız olduğunu söylemişsiniz.eğer anüstende yakıldı ise kanama normal kabul edilebilir ama müdahale edilmeyen bir alanda kanama varsa normal değildir
     Op.Dr.Atilla Kaya

     • Hocam iç tarafta siğil var mı diye bakılmadi gozle gorulen Anus çevresinde 4 tane sigili yaktılar ve kanamam var normalmi

     • tedavi edilen siğillerde kanama varsa tekrar değerlendirilmeli
      Op.Dr.Atilla Kaya

 10. hocam vajina bölgemde bi kaç tane siğil gördüm ilerlemesini istemiyorum en kısa zamanda tedavi ettirmek istiyorum ama fiyatı ne oluyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  jinekologa görünüp tedavi olmalısınız

 11. Gggggi gggg

  Hocam koter ıle 10 gun once makat kısmımdakı sigilrri yaktırdım bır bucuk hafta sonra dügünüm var ayaga kalkamıyorum yürüyemıyorum işime gidemiyorum psıkolojık olarak cok etkilendım yanıklarım cok faza rif ve ıkı krem yazdı doktorum bunları kullanıyorum ama ust kısımda vajınamda cok sıddetlı kasıntım var suan orayada bulasmısmıdır kasıntımın sebebi nedir ve bu yanıkların iyilesme süreci nedir biran önce ayaga kalkmam lazım ayrıca wc ye ve ayaga kalmak zorunda kaldıgımda dahada acılıyor yaralarım. cok az bı sure sonra dügünüm var yorumlarınızı beklıyorum sımdıden teskkur ederım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tedaviyi düğününüzü düşünüp daha önce planlamalıydınız.geç kalmışsınız.iyileşme 21 günü bulabilir.kaşıntının nedeni genital enfeksiyon olabilir.bepanten plus,madecassol gibi doku iyileşmesini hızlandırıcı kremler kullanabilirsiniz

 12. Merhaba Atilla bey bnde anal siğiller vr radyo frekans ile yakılıyor 2,seans oldu ve yine tekrarlıyor çok stres altında olduğum için kesin tedavi nedir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bitene kadar tedavi edilmeli.sabırlı olmalısınız

  • Peki bu anal siğiller yakıldıkça siğillerin kökü zayıflarmı teşekkürler hocam…
   Op.Dr.Atilla Kaya
   siğillerin tam olarak alınabilmesi önemli,çıkanlar zamanında alınır geciktirilmezse zamanla temizlenir.kontrollerinizi aksatmayın

 13. hocam merhabalar bende 2 sene once sigil cikti vajinamda yakildi ve iki senedir yok erkek arkadasimda varmis bu oda yaktirdi 1 sene olucak onunda ve suan hala bi temasımiz olmuyo yeni farkettik onun penisinde iki tane cok minik var gibi anlayamadim gene yaktirsa biz evlenicez ve bununla nasil basa cikicagimizi bilmiyoruz nasil bi yeol izlememiz lazim nasil başacıkıcaz ne yapmamiz lazim bu surecte tesekkur edrim şimdiden..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tamamen temizlenene kadar yaktırması gerekir

 14. Merhabalar 10 yaşında kızımın elinin üstünde 1 yıla yakındır mercimek büyüklüğünde düz siğil mevcuttu 3 haftadır verrutol kullanıyoruz. Tedaviye başladıktan sonra kol ve dizinde de çıkmaya başladı. Önceden yoktu. Kullandığım ilaç iyi gelmiyor hissine kapılıyorum. Devam etmeli miyim? Kliniğiniz tam olarak hangi ilde acaba? Teşekkürler…
  Op.Dr.atilla Kaya
  klinklerimize bu linkten ulaşabilirsiniz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 15. Hocam penisde bir titreme hissi var. Ara sira titriyor ve duruyor. Daha sonra yine ayni sekilde gun boyunca devam ediyor. Ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ürolojinin alanına girer

 16. Hocam merhaba,

  Penis etrafinda ve penisin icinde idrar yolunda gorunebilir sekilde sigiller var. En iyi tedavi sekli nedir bunlar icin ? 1 senedir krem kullandim ama bi sonuc vermedi.. ozellikle penis ici icin soruyorum hocam hangi tedavi seklini onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  enis içinde olduğundan eminseniz ürologla görüşmelisiniz.

 17. Hocam merhaba ben hamileligimde çıktı baya vardı makatta ve on tarafımda doğumdan sonra temizlendi doğum yapali 6 yıl oldu önde bişey yok ama makatta kanamalar oldu 6 kez konoloskopi oldum bişey çıkmadı üç gün önce ameliyat oldum hemoriyit ten çok icerde değil mis onları almışlar dikisler var ileri gitmiş ola bilir mi konoloskopide sigil demediler hiç bana polip dediler ama kötü değil sende bir kere konoloskopi ol dediler doktorum ameliyatta öncekileri almış gözlerinden kaçmış demmeki dedi ama çok korkuyorum uykularım kaçıyor ama içeri yayılmış ola bilir mi yapıldıktan sonra vajinada hiç çıkmadı bir daha sadece bu lütfen yardım edin bana tesekurler simdiden
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Korkmanıza gerek yok çünkü siğil anüs ve 2-3 cm yukarı kadar yayılabilir daha fazla ilerleyemez. Bir de 6 yıl sonra çıkmaz.

 18. merhaba hocam penisimin kök kısmında bir tane ben var et beni bide anüs kenarında anüse çok yakın değil ama ince et kısmında okuduğum yorumlarda cinsel yolda bulaşır yazıyor ama öyle bir durum yok ilk anüste çıktı şimdi penise yayıldı korkum şu yeni evlendim 2 gün oldu ve eşime bulaşmış olma ihtimali beni çoook korkutuyor 2 kere beraber olduk acaba bulaşmış mıdır lütfen yorumunuzu çok önemle bekliyorum saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bulaşmıştır.bir an önce tedavi olamlısınız

 19. hocam bendede kondilom teşhisi konuldu yakılması gerektiğini söylediler.ben korkumdan gidemedim. yakılnca acı hıssedermıyım ve sonrasında ağrı olurmu.lokal anestezi yapılınca hıssedermıyım acı.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  en iyi tedavi radyo frekanstır.korkmanıza gerek yok,ertelemyin

 20. Hocam makatta birden fazla siğil çıktı galiba iç tarfindada var tamamen kurtulmak icin ne onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  RF ile tamamen temizlenene kadar tedavinizi yapabiliriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim