En iyi ben aldırma yöntemi hangisidir?

Ben aldırma işleminin yapılışı: ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere 2 grupta toplanır. Ayrıca ameliyatsız yöntemler de kendi arasında lazer, radyofrekans, plazma (plexr), elektrokoter ve kriyoterapi gibi alt yöntemlere ayrılmaktadır.

En iyi ben aldırma yöntemi

En iyi ben aldırma yöntemi hangisidir? Sorusuna yanıt vermek için lazer ve radyofrekans yöntemini kıyaslayacağız. Diğer yöntemler niye yok? Diye sorabilirsiniz. Nedenlerini aşağıda birkaç cümle ile açıklamak istiyorum.

Öncelikle önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ben genel cerrahi ve medikal estetik uzmanı olarak yukarıda belirtmiş olduğum tüm tekniklerini uyguladığımı belirtmek istiyorum.

Ben aldırma ile ilgili sorularınızı iletin
Ben aldırma ile ilgili sorularınızı WhatsApp hattımızdan sorabilirsiniz. Butona tıklayarak hemen yazabilirsiniz.

Ameliyat ile ben aldırma yönteminin zorluğu, sonrasında kalacak izin dikkat çekici olması nedeniyle, lazer ve radyofrekans ile kıyaslamak doğru olmaz. Zaten uygulayan hekim sayısı da her geçen gün azalmaktadır.

Kriyoterapi aynı şekilde, benin büyüklüğüne göre birden fazla seans gerektirmesi, işlem sonrasında yaşanan ağrılı süreç ve yine iz kalma riskinin yüksek olması nedeniyle radyofrekans ve lazer ile kıyaslamıyorum.

Geriye kalan plazma ve elektrokoter ise zaten radyofrekans benzeri bir yöntem olması nedeniyle onları da geçiyorum.

En İyi Ben Aldırma Yöntemini Neye Göre Belirleyeceğiz?

Asıl bilmeniz ve dikkat etmemiz gereken hususun “iyi” denilen yöntemin neye göre iyi, neye göre avantajlı olduğudur. Yoksa herkes uyguladığı yöntem için “en iyi” diyebilir.

Örnek: Sadece ameliyat ile ben alımı yapan bir hekim “ameliyat ile ben aldırma en iyisi” diyebilir. Aynı şekilde sadece lazer cihazı bulunan güzellik merkezi yöneticisi de “lazerle ben aldırma en iyisi” diyebilir.

Başka bir hekim de “benleri aldırmaya gerek yok ki takibi yapılsa yeterli olur” diyebilir. İşte bu kafa karışıklığının önüne geçmek için ameliyat da dahil tüm yöntemleri tek tek ele alacağız. Nasıl yapılır, ne kadar sürer, birden fazla seans gerekir mi iz kalır mı? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Radyofrekans ile Ben Aldırma

En iyi ben aldırma yöntemlerini sıralamaya ilk olarak RF’den başlamak istiyorum. Benim de sıkça kullandığım bu yöntem ile tüm benler (yüzeysel, kabarık, büyük, küçük) fark etmeksizin alınabilmektedir. Aşağıda sağladığı avantajları liste halinde paylaşmak istiyorum. (1). (2).

Ben aldırma öncesi ve sonrası
Radyofrekans ile aynı anda alımı yapılmış olan benlerin öncesi ve sonrası görünümü
 • İşlem Süreci 1-3 Dakika Sürmektedir: RF ile bir benin alım süresi 1-2 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. Aynı zamanda tek seferde onlarca ben alınabilmektedir. Bir hastamızdan tek seferde 84 tane ben alımı yaptığımı hatırlıyorum.
 • Ağrısız Bir İşlemdir: Radyofrekans ile ben aldırma öncesi herhangi bir uyuşturma, lokal anestezi vb. işlemler yapmak gerekmez. Çünkü fark edilen acı çok minimal düzeydedir. Örnek vermek gerekirse: uyuşturmak için yapılan iğne bile RF’den daha fazla acıtmaktadır.
 • Genelde Tek Seans Yeterli Olur: En iyi ben alma kriterlerinden biri olan seans sayısı RF’de en üst düzeydedir. Başlıkta da belirtildiği gibi %95 tek seansta yapılmaktadır. İkinci seansa çok nadir gerek duyulur.
 • Fark Edilir Bir İz Kalmaz: Ben aldırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri “ben aldırma sonrası iz kalır mı?” RF’de iz kalmaz diyebilirim. Örnek vermek gerekirse: Sizi tanımayan birisi ben aldırdığınızı fark etmeyebilir. Resim 1. de örnek bir işlem görebilirsiniz. Tabii ki, ben alımı sonrasındaki 2 aylık sürece “iyileşme süreci” diyoruz. Bu süreçte, ilk günler kabuk oluşumu, sonrasında pembe ve kırmızı renk görünümü her işlem sonrası rutindir.
 • RF ile Aldırma Fiyatı Ekonomiktir: Diğer yöntemlere göre oldukça ekonomik bir şekilde işlem yapılmasına olanak tanır. Kullanılan cihazın ekonomik oluşu, anestezi gerektirmemesi bu da hastaya avantaj sağlamaktadır.

Ben Aldırma Yapılışını İzlemek İster misiniz?

Vaktiniz varsa 3 dakika en kabarık benin bile nasıl iz kalmadan alındığını göstermek istiyorum. Aşağıda yer alan videoda RF ile yaptığım işlemlerden birini izleyebilirsiniz.

Daha fazla ben aldırma video ve görseli için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Lazerle Ben Aldırma

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde kriyoterapi’den sonra en eski yöntem diyebilirim. İlk lazer cihazı 1959 yılında Maiman tarafından geliştirildi. (3). Ruby (yakut) adı verilen bu cihaz Dr. Leon Goldman tarafından geliştirilerek, dermatoloji alanında daha fazla işlemde kullanılır hale getirildi. (4).

Aradan geçen zamanda Ruby lazere ek olarak yeni teknolojiler geliştirildi. Işık renkleri ve dalga boyları artırıldı. Günümüzde 308 nm (nanometreden) başlayan lazer dalga boyları (Excimer lazer) ameliyatlarda cildi kesmek için kullanılan 10600 nanometre dalga boyunda olan karbondioksit lazerler bulunmaktadır. (5).

Lazerin etki mekanizmasına kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Lazer ışığı hemoglobin, melanin gibi ciltten koyu renkteki kromoforlar tarafından emilerek etki etmektedir. Yani, lazerin asıl etkili olacağı lezyonlar kılcal damarlar, siyah benler (ciltten koyu) renkli lezyonlarda etkilidir. Tabii ki cilt ile aynı renkteki lezyonlara da etki eder. Fakat daha uzun süre ve daha fazla atım yapılması gerekir. (6).

Lazer ile ben aldırma yapacak olan uzman kesinlikle bu alanda deneyimli, cihazlara son derece hakim olması gerekir. Aksi halde lazer başarıdan çok başarısızlığı beraberinde getirir. Kullanılacak olan cihaz çok önemlidir. Uygun dalga boyu seçilmemesi halinde yetersiz etki ya da daha fazla derine etki ederek çukurluk oluşturabilir. (7).

Aşağıda size kötü bir uygulama videosu paylaşmak istiyorum. Yabancı bir hekimin lazeri nasıl içinden çıkılmaz hale getirdiğini görebilirsiniz.

 • Uygulanışı 5-30 Dakika Sürer: Lazerle ben aldırma işleminde uygulama süreci nevüsün büyüklüğü ve kabarıklığını göre 5-30 dakika sürebilir.
 • Anestezi Yapılmazsa Ağrılıdır: Lazer işleminde mutlaka anestezi yapmak gerekir. Aksi halde ciddi anlamda canınız yanacaktır.
 • Birden Fazla Seans Gerekebilir: Hizmet alacağınız hekimin uygulama şekline göre 1 ile 5 seans sürebilir. Bazı hekimler bir beni tek seferde almak yerine 4 seansa ayırarak çeyrek parça şeklinde almaktadır. Bu da daha fazla zaman kaybı oluşturur.
 • Fiyatı Uzmana Göre Değişir: Lazerle ben aldırma ücretleri hizmet alacağınız merkeze göre değişebilir. RF’ye göre biraz daha maliyetli olacağı kesindir.

Ben Aldırma Ameliyatı

Ameliyatsız yöntemlerde lazer ve radyofrekans öne çıkarken ameliyat ile yapılan alımlarda herhangi bir yöntem yoktur. Cerrahi işlem ile benin çevresi ve derinin alt dokusu (hipodermis) seviyesinden kesilerek çıkarılmaktadır.

Tabii ki burada 7-8 mm bir beni çıkarmak için yaklaşık olarak 2 cm’lik alanda kesi yapmak gerekir. Bu da ciddi bir kesik ve dikiş izi demektir. Bu nedenle ben ameliyat önermiyorum. Ama kişi “ille de ben ameliyat ile alınmasını istiyorum” derse yapmıyoruz diyemem.

Ameliyat ile ben aldırma işleminin nasıl yapıldığı ve sonunda nasıl bir iz kaldığını görmek için aşağıda yer alan (yabancı bir doktora ait olan) videoyu izleyebilirsiniz. Dikkat! video biraz korkutucu görüntüler içermektedir.

Plazma (Plexr)

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerinde geri kalan plazma, koter ve kriyoterapi yöntemini de aktararak yazımı sonlandırmak istiyorum. Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine son yıllarda bir yenisi daha eklendi. İnsanların plexr olarak bildiği (plazma) yöntemi küçük bir alet ile yapılmaktadır. (8).

Öyle küçük ki enerjisini bile içerisinde bulunan küçük şarj edilebilen pillerden karşılamaktadır. Radyofrekans benzeri bir ucu olup cilt ile uç arasında kalan havayı plazmaya dönüştürmektedir. Bene dokundurulduğu anda buharlaştırma yapmaktadır. Lazer yerine kullanılabilecek alternatif bir yöntem diyebilirim.

Plexr yöntemin adı değil! kullanılan cihazın adıdır. Plexr dışında daha birçok marka bulunmaktadır.

Elektrokoter

Genel cerrahların sıkça kullandığı cihazlardan biri olan koter ile ben aldırma işlemi yapılabilmektedir. Yüksek ısı ile dokunduğu lezyonu buharlaştırmaktadır. Radyofrekans benzeri bir uygulama yapılmaktadır. (9).

Kriyoterapi İle Ben Aldırma

En iyi ben aldırma yönteminin en son sırasında ameliyat ve kriyoterapi yer almaktadır. Dondurarak ben aldırma olarak da bilinen “kriyoterapi” özellikle devlet hastanesi, dermatoloji kliniklerinde sık kullanılmaktadır. Sıvı azot gibi kriyojenlerin farklı teknikler ile ben üzerine uygulanması şeklinde yapılmaktadır. (10).

Ağrılı bir yöntem olması nedeniyle anestezi yapılması gerekir. Ağrı sadece uygulama esnasında değil, günlerce devam etmektedir. Çünkü uygulanan kriyojen 1 hafta 10 gün içerisinde cildin protein dengesini bozarak çürümesini sağlamaktadır.

2 Haftalık süreçte çürüyen cilt kopmaktadır. Kopmanın ne kadar derinden olacağını baştan saptamak güçtür. O nedenle tekraren uygulama yapılması gerekebilir. Ya da derine etki ederek çukurluk oluşturabilir.

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

En iyi ben aldırma yöntemini belirlerken dikkat ettiğimiz hususlardan biri de bu oldu. Uygulanan tedavi yöntemi ve uzmanın tecrübesi iz kalma konusunda belirleyici olmaktadır.

Ameliyat ile alım yapıldığında iz kaçınılmaz. Lazer ile yapıldığında ise izin kalıp, kalmamasını uygulayan kişinin tecrübesi belirlemektedir. Radyofrekans, plazma, koter gibi yöntemlerde fark edilir bir iz kalmaz.

Dermatoloji uzmanlarının uyguladığı kriyoterapi yöntemi de iz kalma riski yüksek tekniklerden biridir. Yani, izin kalması hizmet alacağınız doktorun tecrübesi ve uygulayacağı yönteme göre şekillenmektedir.

Ben Aldırma Ücretleri Ne Kadar?

Ücretlendirme benlerin büyüklüğü 0,5 cm ve üzeri olanlar şeklinde ayrılırken aynı zamanda sayısı da etkilidir. İlk ben için tam ücret alınırken sonraki eklenenler için yarı fiyatına yapılmaktadır. Aynı şekilde kişinin SGK güvencesi olup, olmaması da yine fiyatın belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Güncel ben aldırma fiyatlarını sitemde bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Muayene Ücreti Yok

Benleriniz ile ilgili bilgi almak için isterseniz randevu alarak gelebilirsiniz. Muayene olmak ve bilgi almak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Randevu almak için 0542 628 08 88 arayabilir, WhatsApp’dan yazabilir ya da aşağıda yer alan linke tıklayarak Online randevu formunu doldurabilirsiniz.

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

REFERANSLAR

1. Langberg, E. (1994). U.S. Patent No. 5,370,644. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

2. Zheng, X., He, S., Li, Q., Chen, P., Han, K., Wang, M., … & Zeng, K. (2018). Successful treatment of verrucous epidermal nevus with fractional micro-plasma radio-frequency technology and photodynamic therapy. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 20(6), 357-359.

3. Geiges, M. L. (2011). History of lasers in dermatology. In Basics in dermatological laser applications (Vol. 42, pp. 1-6). Karger Publishers.

4. Waynant, R. W. (Ed.). (2011). Lasers in medicine. CRC press.

5. Boyraz, İ., & Yıldız, A. (2017). Lazer Çeşitleri ve yüksek yoğunluklu lazer kullanımı. Çağdaş Tıp Dergisi, 6(1-Ek (Olgu Sunumları)), 104-109.

6. Koç, E., & Dinçer, D. (2012). Lazere Giriş ve Genel Bilgiler. Archives of the Turkish Dermatology & Venerology/Turkderm, 46.

7. Günaydın, A., & Dereli, T. (2012). Lazer Komplikasyonları. TÜRKDERM-Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi, 46(Supp: 1), 48-51.

8. Rossi, E., Farnetani, F., & Pellacani, G. Applications of plasma exeresis in dermatology.

9. Stratton, E. K. (1930). Nevus pigmentosus et pilosus verrucosus: its removal by means of electrocoagulation. Journal of the American Medical Association, 94(16), 1233-1233.

10. Jakobiec, F. A., Rini, F. J., Fraunfelder, F. T., & Brownstein, S. (1988). Cryotherapy for conjunctival primary acquired melanosis and malignant melanoma: experience with 62 cases. Ophthalmology, 95(8), 1058-1070.

75 Yorum

 1. Hocam benım yuzumde 3 tane et ben ve çok fazla leke şeklinde benler var hangı tedavi şeklinı uygularsınız ve ücret toplam ne kadar olur
  Op Dr Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 2. merhabalar kızım 10 yasında ve yuzunde beni var cıltten hafıf kabarık koyu renklı ustunde silia lar meccut ve kızım rahatsız oluyor ne yapabılırım ıletışıme gecersenız sevınırım
  Op Dr Atilla Kaya
  tedavi ettirebilirsiniz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz

 3. Burnumun ucunda ben var çıkıntılı hangi yöntemle aldırirsam sonuç daha iyi olur iz kalır mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  Rf ile aldırmanızı öneririm

 4. hocam kahverengi benler için bitkisel yöntem var mı ?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  Bitkisel adıyla uygulanan çeşitli asitler var ama çok riskli

 5. Hocam et olmayan benler cikarilirmi ve nasil
  Op.Dr. Atilla KAYA
  Her beni alabiliyoruz, hangi teknik uygunsa onu kullanıyoruz.

 6. Hocam ben kliniginizde 4gun once yuzumden ben aldirdim suana kadar hicbir ilac surmedim bana ilac yazildi yazilan ilaci 10gun sonra kullanmam soylendi on gun olmasini beklemelimiyim tesekkur ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  kabuk düşünce kullanabilirsiniz.

 7. Hocam benim yüzümde aldırmak istediğim 2 tane koyu renkli ve cilt yüzeyiyle aynı seviyede kabarık değiller.Gittiğim diğer doktorlar et beni olmadığı için cerrahi müdahale dedi ben radyofrekans yaptırmak istiyorum iz miktarı nasıl olur
  Op Dr Atilla Kaya
  Belirsiz bir iz kalabiliyor, sohbet mesafesinden algılanamıyor.

 8. Merhaba hocam,
  Ben devlet hastanesine gittim ben aldırmak için. Dondurma yontemini kullandı doktor. Fakat iz kalırma diye sormayı unutmuşum. İz kalırmı acaba dondurma yöntemiyle. ? Çok küçük ufak bir bendi.
  Op Dr Atilla Kaya
  dondurma işleminde sınırlar pek kontrol edilemez.keşke tedavinizi RF ile yaptırsaydınız

 9. Hocam Merhaba. Cerahh yöntemle iki benimi aldirdim. Daha 15 gün oldu. İki çukur oluştu. Aldığım benler den birsry anlamadım. Böyle dahda belirgin oldu.geçici birsey mi yada ne yapabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  cerrahi yöntemle iz çok kalır.tedavi öncesi iyi araştırmalıydın.yapacak pek birşey yok.zaman içinde iz azalır

 10. Yanağımdan radyo frekans ile siyah bir ben aldırdım ve şuan çukur oldu yanağımın o bölgesi. Çukur kalıcı olur mu?
  Op Dr Atilla Kaya
  beniniizn derinliği fazlaysa bir miktar çukurluk kalır ki en az çukurluk RF de kalır, düzelme 2-8 aya kadar devam eder

 11. merhaba hocam benim kaşımın ortasında ve burnumun yanında küçük kahverengi düz ben var. Yani şimdi ilk ben 100 TL ikinci ben ise 50 tl değil mi ?
  birde pazar günleri IDEA’tamısınız? yani pazar günleri çalışıyor musunuz ?
  150 TL’ye alınır değil mi benlerim?
  Op Dr Atilla Kaya
  pazar günleri açık değiliz.http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html ücretler için bu linke bakınız.tedaviyi hangi yöntemle yapacağımıza muayene ile karar veriyoruz

 12. meraba yuzumde 2 tane et beni gibi toplu igne basi kadar ben cikti kimi doktor sigil dedi kimi gunesten cikmis olabilir diyo kimi gözukmuyo boşver diyo ben rahatsiz oluyorum koter yaptirdim gecmedi sadece daha az belirgin hale geldi tamemen kurtulmak istiyorum ama unlu bi hastaneye gittim bukadar kucuk seyler icin bile iz kalir biz bilemeyiz dediler enson artik sizin bu konuda basarili oldugunuzu dusunuyorum iz kalirmi kalmaz mi yada bu sigilse kurtulabilrmym sizden görusmeye gelsem net bi cevap alabilirmiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz.siğil ve ben çok farklı oluşumlardır.her ikisinin tedavisinide yapabiliriz

 13. Hocam yuzumde iki tane renkli ben var biri gozume yakin nasil ypaicaz acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 14. Hocam alt göz kapağımda kirpilerin olduğu yerde küçük taneler şeklinde 3 tane ben çıktı.Ve yanlarından çıkmaya devam ediyor iki günden beri bir tanesinin rengi siyah oldu.Bunları hangi yöntemle aldırmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siğilde olabilir onlar. aynı yerde bu kadar çok sayıda çıkıyorsa.buharlaştırma yöntemi ile tedavi ettirebilirsin

 15. hocam yüzümdeki et beni kurudu catladı ve ara ara dökülüyor ne yapmam gerekiyor aldırmalımıyım bi zararı olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlayınca iltihap gelip yerleşebilir buda kötü görünüme ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.buharlaştırma yöntemi ile tedavi ettirebilirsin

 16. yasemin

  merhaba ben bugun sizin kliniginizden yuzumden 4 tane ben aldirdim ve bir tanesi kanadi yuzumde iz cukurluk v.s kalirmi ne kadar surede iyilesir tenimle ayni rengi alir bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  küçük noktasal kanama olabilir önemsiz
  diğerlerini de ayrıntılı şekilde anlatıp unutursunuz diye yazarak vermiştik oradan okuyabilirsiniz.

 17. Merhaba hocam ben bugun sizde benimi aldırdım ve kanama oluyor bu normal mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seyrekte olsa görebiliyoruz
  son derece önemsiz gaz beziyle kapatın yeterli

 18. Hocam Ankara da bildiğim kadarıyla şubeniz yok. Nevüs tedavisi için burada önerebileceğiniz bir yer var mı? Çok teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ankarada nevüs tedavisi yapan yerler vardır ama verebileceğim adres yok

 19. yunus emre kuzu

  Burnumun sağ kanatında vücutta bulunan kahverengi benlerden var onu aldırmak istiyorum. İz kalır mı ? Kalırsa nasıl bir iz kalır ? Bu kalan izin yok olması için gereken tedavi nedir ? Bu işlem için gereken ortalama maddi tutar ne kadardır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  belirsiz bir iz kalabilir
  ben tedavi ücretleri için şu linke bakabilirsiniz.
  http://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyati.html

 20. Hocam Becker nevus tedavisi yapiyo musunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapıyoruz çok genişse cilt nakli geekebildiğindne yapmıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim