Ben aldırınca ne kadar iz kalır?

Ben aldırma sonrasında ne kadar izin kalacağını, hizmet aldığınız hekimin tecrübesi ve uygulayacağı ben aldırma tekniği belirlemektedir.

İşlemi ameliyat ile yapması halinde, maksimum düzeyde iz kalacak; çünkü 1 cm’lik bir nevüs için yaklaşık 2,5 cm’lik alanda kesi yapması ve aynı zamanda oluşan açıklığı kapatabilmek için dikiş atması gerekir. Tabii ki bu durumda ciddi bir iz kalmasına yeterlidir.

Peki benleri ameliyat ile yapmak zorunda mı? Tabii ki hayır, ameliyat yerine, radyofrekans, lazer, plazma, koter gibi ameliyatsız bir yöntemlerden birini uygulaması halinde kalacak iz oranı %95 oranında azalacaktır. Tabii ki, ameliyatsız yöntemleri yapanında tecrübeli olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. (1).

Aşağıda radyofrekans ile yaptığım işlemlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben aldırma
Dudak çevresindeki kabarık benin 1 dakika gibi kısa sürede RF ile alınması işlemidir.
Burun ucunda yer alan kabarık ve koyu renkli benler herkesin dikkatini çekmektedir. Yine aynı şekilde sadece 1 dakika içinde alım yapılmıştır.
Yüzde dikkat çekici başka bir ben ve RF ile kısa sürede alınışını görüyorsunuz.

Daha fazla görsel ve video için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Ben Aldırma Sonrası İz Kalmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz bölgesindeki benlerin alımı sonrasında kalacak iz kişiyi haliyle rahatsız edecektir. Şu hususu çok iyi bilmelisiniz: her ben alımı sonrası rahatsız edici iz kalmaz. İzin neden kaldığını yazının giriş kısmında açıklamaya çalıştım. İz kalmaması için dikkat etmeniz gereken hususlara geçmek istiyorum.

Uygulanacak Yöntem

Günümüzde ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere yaklaşık 10 farklı teknik ile benler alınabilmektedir. Özellikle 1959’da lazer, 2000’li yıllarda radyofrekans’ın yaygınlaşması ile birlikte cerrahi işlem (ameliyat) ben alımında uygulanışı azaldı.

Tabii ki uygulanışı halen devam etmektedir. Ameliyat ile alınan benler en izin en büyük ve en fazla kaldığı yöntemdir. Çünkü benin çevresi ve altından gereksiz ve fazla sağlıklı doku çıkarılmaktadır. Alınan benin 2-3 katı alanda işlem yapıldığı için iz kaçınılmaz hale gelmektedir. Aşağıda yer alan görseller de ameliyat sonrası kalan izi görebilirsiniz.

Ameliyatla ben aldırma
7 mm gibi küçük bir ben için 2.7 cm’lik geniş bir alanın kesilmesi ve dikiş atılması sonucu kötü bir iz kalacaktır.
Yüzde ben aldırmaya bağlı dikiş izi
Ameliyatla ben aldırma sonrası dikiş normal ve estetik dediğimiz gizli dikiş ile yapılır. Gizli dikiş olmaması halinde böylesi daha kötü bir iz kalacaktır.
Sakal, bıyık, kaş gibi kıllı bölgelerde kalacak iz daha da belirgin olmaktadır. Sakal da bulunan benin ameliyat ile alınışı ve kalan dikkat çekici iz yer alıyor.

Peki neden ameliyatta ısrar ediliyor? Ameliyata razı etmek için tercih edilen yöntemlerden biri: alınan benin kanser riskine karşı incelemesi gerektiğidir. Tabii ki incelenmesi gerekir. Bu doğru bir işlemdir de incelemek için beni sağlıklı doku ile çıkararak patoloji laboratuvarına göndermek gerekmez.

Nasıl ki karaciğer biyopsisi için karaciğerin hepsi kesilip gönderilmiyorsa ben içinde küçük bir parça bile yeterli olmaktadır. Bunu ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde de yapabilirsiniz.

Doktor Tecrübesi

“Ben aldırma için hangi doktora gidilir?” şeklinde bir arama yaptığınızda asıl işi epilasyon olan güzellik merkezlerinin bile ben alımı yaptığını görürsünüz. Bu yüzden hizmet alacağınız uzmanın tecrübesi çok önemlidir. Yani yaptığı işi, ne kadar zamandır bu işi yaptığına bakmalısınız. Mümkünse yaptığı işlerden öncesi ve sonrası örnekler, videolara bakmalısınız.

Doktor tecrübesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir video paylaşmak istiyorum. Aşağıda yabancı bir hekimin lazer ile yaptığı ben aldırma işlemini görebilirsiniz. Yeterli tecrübesi olmaması nedeniyle 10 dakika sonra ne kadar kötü bir iz ve çukurluk kaldığını göreceksiniz.

İyileşme Süreci

Yukarıda yer alan ilk 3 görsel ben aldırma öncesi ve hemen sonrası işlemden 1 dakika gibi sonrasında çekilmiş görseller içermektedir. Ben alımı sonrası yaklaşık 2 ay gibi bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte ilk olarak ben alımı yapılan yerde kabuk oluşur ve düşer. Sonrasında o bölge hafif kırmızılık, pembelik şeklinde devam ederek 2 ay içerisinde neredeyse fark edilmeyecek düzeye gelir.

Cildin iyileşmesi için hipodermis alanında başlayan işlem dermis ve epidermisin kendini yenilemesi ile tamamlanır. (2).

https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Ben Aldırma Sonrası Krem Kullanmak Gerekir mi?

Ben aldırma sonrası iz kalmasını önleyecek bir krem ya da ilaç yoktur. Bu konuda en popüler ürün Contractubex, kalacak izin miktarını pek değiştirmez. Onun dışında Bepanthen krem veya Fito merhem de önerilmektedir, Bepanthen her ne kadar yara iyileşme hızını artırsa da sonunda kalacak izi pek değiştirmez. (3).(4).(5).

SONUÇ

Ben aldırma sonrası korkunç bir iz kalmaması için doktorun tecrübesi, uygulayacağı yönteme odaklanmalısınız. Ameliyat ve kriyoterapi ile yapılan işlemlerde iz kalma riski oldukça yüksektir. Tabii ki uygulanan yöntem kadar doktor tecrübesinin de çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Yeteri kadar tecrübesi olmayan biri en mükemmel yöntemle bile iyi bir sonuç alamaz.

REFERANSLAR

1. Templeton, H. J. (1953). Removal of Moles. California medicine, 78(6), 525.

2. Rippa, A. L., Kalabusheva, E. P., & Vorotelyak, E. A. (2019). Regeneration of dermis: scarring and cells involved. Cells, 8(6), 607.

3. Willital, G. H., & Heine, H. (1994). Efficacy of Contractubex gel in the treatment of fresh scars after thoracic surgery in children and adolescents. International journal of clinical pharmacology research, 14(5-6), 193-202.

4. Saraçoğlu, S. (2013). Case report: treatment of nevus of Ota with 1064 nm Q-switched Nd: YAG.

5. Kendir, G., Süntar, I., Çeribaşı, A. O., & Köroğlu, A. (2019). Activity evaluation on Ribes species, traditionally used to speed up healing of wounds: With special focus on Ribes nigrum. Journal of ethnopharmacology, 237, 141-148.

59 Yorum

 1. Merhabalar benim sağ gözümün altında ben vardı yaklaşık 1 ay önce aldırdım daha sonra yara şeklinde oluştu renk açılmadı zamanla olur mu ?

  • merhaba Sanem hanım
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam sizin branşa giriyor mu bilmiyorum ama birşey sormak istiyorum. Benim geçen sene midemde ülser çıktı küçük bir yara vardı. Şurup ve hap verdiler ve kusmalarım geçmişti. Şimdi diyeti bırakıp yine yağlı şeyler yiyip kilo alınca tekrar kusma başladı, sizce bu sorunum kalıcı olarak hap-şurup ile falan geçer mi. diyet yaptığımda sorun yok ama bırakınca hamur işlerinde falan kusuyorum :S şimdi doktora gidip tekrar mideye kamera sokmalarını istemiyorum

 3. Hocam merhaba iki kaşımın tam ortasında bir ben var acaba dp tedavisiyle alınırsa iz kalır mı

  • RF ile tedavi edebiliriz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.cerrahi yöntemde çok iz kalır,laser tedavisinde ise kaşlarınız dökülür
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. nejla asan

  Hocam benim yüzümde 5 tane ben var çok rahatsız oluyorum ameliyatla aldiracaktm ama korktum kötü iz kalır diye iyi huyluymus benlerm doktor öyle dedi ne onerirsnz lÜTFEN ALLAH için yardımcı olun
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ameliyatla aldırmanız halinde benin 2 kaatı büyüklükte iz kalır.bu nedenle teknoloji ile tedavi yollarını araştırmalısınız.biz kliniklerimizde RF,laser veya plazma ile tedavi ediyoruz

 5. Hocam merhaba benim yüzümde 3 tane ben var hafif kabarık 5mm den küçük. Yaz ayında rf ile alınması mümkünmü? Vucudum ben çıkarmaya yatkın. Aldırırsam tekrar oluşurmu yada yazın aldırınca tehlikeli olurmu

  • her mevsim ben aldırabilirsiniz.bene yatkın kişilerin güneşten korunmaya özen göstermesi gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocam Mrb. Bugün yüzümde hafif kabarık etli ben için ameliyat ile ince bi bıçak yardımı ile kökünü alıp çok az bi iz kalacağı söylendi . Bu bilgi ne derece doğru teşekkür ederim

 7. Hocam cerrahi yöntemle ben aldırdım dikiş izi kaldı ona müdahale edebiliyor musunuz

 8. Hocam merhaba. Üç gün önce yanağımda sakal olduğu yerde ben aldırdım altı milim filandı büyüklüğü (çapı değil) belli belirsiz çıkıntıliydı. Yöntemi bilmiyorum ama yakarak aldı doktor. (Galiba RF) Şimdi kabuk bağladı ama beni aldığında 1-2 milim deri altına indi doktor. Çukur felan kalır mı o bölge de?

  • kişisel özelliklerinize göre zamanla çukurluk dolarak kaybolur
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Hocam siyah ben kökünden alınmazsa iz kalır mı?
  Kalmadığını varsayarsak kökü alınmadığı için ben tekrar ne kadar sürede oluşur

 10. hocam göz kapağımın üst kısmında bir tane et beni var. bu bölgedeki benler alınabilir mi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Radyo Frekans yöntemi ile bahsettiğiniz tarzda bir benin tedavisi mümkündür.

 11. Hocam yüzümde kabarık olmayan siyah ben var mercimek tanesi kadar bugun bi devlet hastanesinde plastik cerrahina sordum ve cizgi seklinde iz kalir dedi.iz kalmayacak bi yontem var mı

  • RF ile tedavi edilirse,pek farkedilemeyecek bir iz kalır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 12. hocam merhaba ben aldırmak istiyorum ama sonrasında hem iz hemde allah korusun kansere yada başka bir hastalığa çevirmesinden çok korkuyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kliniklerimizde ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.tedavi edilen ben kanserleşmez.

 13. merhaba hocam bende ben aldırdım dıkıs ızlerı kaldı gecermı zamanla yada tavsıye edecegınız bır krem varmı

 14. Filizır

  Merhaba hocam ben yaklasik 5 gündür benimi aldırdım daha dikislerimi aldirmadim ama 7-8 dk lik bir islemdi lazer falan degil dikisten sonra iz kalma ihtimali ne kadar olabilir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  benin iki katı büyüklükte iz kalması beklenir

 15. Dudağımın üzerinde siyah yüksek ben var doktor cerrahi işlem diyor iz kalır dedi radyo frekans yöntemi ike olma şansı var mı.bu konu ilgili foto atsam size bilgi verebilir misn lütfen
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan footğraf gönderbilirsiniz

 16. Yüzümde yanak kisminda birbirine yakin 3 tane ben var ve çenemde bunlari hangi yöntemle almak iyi olur yakin olduğu icin iz büyük olur mu acil bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirip laser yada RF ile tedavi edebiliriz

 17. Ferhat Çınar

  Merhaba ben bir buçuk sene önce 2 tane ben aldırdım izi kaldı benden daha kötü bir görüntüsü var sizce ne yapmalıyım lazer tedavisi uygulanmıştı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim

 18. Napcan ismi

  Ben aldirma kac saat sürüyor ve ameliyattan sonra cok agriyomu iki ben birden alinirmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  uzun sürmez.acımaz.çok sayıda ben aynı anda alınabilir

 19. Benim iki kasin ortasinda küçük orjinal ben var doktor dedi .ameliyat ile aldircam cok izmi kalir veya kac gunde izini kaybeder ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Ameliyatla alınırsa çok iz kalır ve ömür boyu kalıcıdır. Radyo frekans yöntemini araştırın

 20. doktor bey merhaba,
  benim çenemde bir ben vardı onu ameliyatla aldırdım. bugün 17. günüm ve böyle koyu kahverengi tonunda iz var. bu kahverengilik geçer mi? normal mi bu? ne zamana kadar geçer acaba?
  Dr Atilla Kaya
  Bu kadar kısa sürede olması akla yatkın değil ama 2 ay beklemeden bir yorum yapmamak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim