Anüs Estetik Ameliyatı

Görünen her organ için estetik önemli bir durumdur ama anal bölge bu konuda en göz ardı edilen organdır. İlk anda anüsün estetiği olur mu gibi bir eleştirel yaklaşım olsa da her organ gibi anüsün normal dışı görünmesi rahatsız edebilmektedir. Bu rahatsızlık fiziki olabildiği gibi cinsel partnere karşı görsel de olabilir.

Kişisel instagram sayfama da beklerim https://www.instagram.com/dratillakaya/

Anüs Estetiğini Bozan Durumlar

 • Büyük dış basurlar
 • Polipler (et benleri)
 • Abartılı cilt kıvrımları ve çıkıntıları
 • Daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı deformasyonlar.
 • Fistül hastalığına bağlı deformasyon
 • Geçirilmiş makat ameliyatlarına bağlı şekilsel bozukluklar.
 • Vitiligo ( beyazlaşması denilen bu kusurun  tedavisi yoktur).

Bu durumlarda hasta isteğiyle makatın estetiğini düzeltmeye yönelik ameliyatlar yapılabilmektedir.

Anüs Estetik Ameliyatı

Yapılacak işlem sorunu neden olduğuna, derecesine , şekline göre çok değişir. bu konuda yeterli tecrübeye sahip proktoloji uzmanı her vakaya en iyi sonuç verecek yöntemi uygular. Mesela çatlak ameliyatı sonrası deformasyonda yağ enjeksiyonu uygunken, fistül ameliyatında doku yaklaştırma yapılır. Bunlar gibi çok değişik ameliyatlar vardır. Kesilerek yapılan ameliyatlardan sonr agenellikle dikiş konmaz, dikiş konduğunda da gizli dikişler kullanılır. Dikiş konmamasının en önemli sebebi bölge yaralanmalarının açık bırakılması durumunda vücut en ideal şekilde iyileşme sağlar. Beraberinde makat daraltması da yapılacaksa dikiş kullanılır.

Anüs Yapısının Bozulmasına Eşlik Eden Diğer Şikayetler:

 • Dışkılama sonrası yeterince temizleyememe hissi
 • Makatta kaşıntı
 • Taharetlenme sırasında eline bir şeylerin gelmesi
 • Dışkılama sonrası memelerin arasının temizlenememesine bağlı olarak iç çamaşırda kirlenme
 • Sürtünmeye bağlı özellikle sıcak mevsimlerde cilt tahrişi olması
 • Yeterince havalanamama ve temizlenememeye bağlı kötü koku oluşması
 • Sürekli ıslaklık hissi
 • Büyük memeler olduğunda otururken ezilmeye bağlı ağrı.
 • Cinsel partnere karşı görsel kirlilik

Normalde anüs estetik işlevsel problem olmadığından hastalık olarak kabul edilmese de estetik olarak rahatsız eden bu durum ameliyatla düzeltilip anüsün görünümü eski haline getirilerek kişinin rahatsızlıkları giderilir. Ameliyatta bölgesel uyuşturmayla gereksiz memeler ve diğer deforme alanlar kesilerek çıkarılır, oluşan açıklık ya açık bırakılarak yada kısmen dikilerek kapatılmaktadır.

Anüste Genişleme Tedavisi ( anüs daraltma )

Anal bölgede estetiğe yakın amaçla yapılan bir diğer ameliyatsa makat daraltma ameliyatıdır. Daha çok anal sex yapan kişilerde özellikle sık cinsel ilişkiye giren gay lerde zamanla makat genişler ve makatta gevşeme olabilir. Bu makat genişlemesi çamaşırı kirletecek şekilde gaz ve dışkı kaçağına sebep olabilir. Bu şekilde olan anal genişlemelerde daraltma ameliyatları yapılabilmektedir. En abartılı makat genişlemesi cisim sokma alışkanlığı olan kişilerde görülür. Fissür (çatlak) ameliyatında olduğu gibi bilerek anüsü sıkan kasların kesilmesi veya fistül veya hemoroid ameliyatlarında kasların istemeden zarar görmesi sonucunda da makat genişlemesi olabilir.

Anüs Estetik Ameliyatı Fiyatları

Estetiği bozan sebebe ve bozulmanın derecesine göre 2500-4500 TL arasında değişmektedir. Çok ileri deformasyonlarda bu ücret bir miktar daha değişebilmektedir. Ancak ileri deformasyon çok seyrek rastlanır. Ağır trafik kazaları gibi yaralanmalarda karşımıza çıkabilir.

Anüs Estetiğinde SGK Geçerlimi

Estetik ameliyat olarak değerlenddirildiği için SGK ve diğer sağlık sigortaları ameliyat ücretini karşılamaz. Özel sağlık sigortaları da ödeme yapmaz, kişi kendi cebinden karşılamak durumundadır. Belirgin dışkı kaçağı varsa bunun tedavisi de yapılmış olur ve bu durumda SGK karşılayabilir.

Anüs Estetiği Hangi Bölüme Gider

Ameliyatın adından dolayı plastik cerrahi cerrahi akla gelse de plastik cerrahların bu konuda eğitimleri yoktur. Genel cerrahinin üst branşı olan proktoloji bölümü ilgilenmektedir.

Anüs Estetiği Yapan Doktorlar

Bütün proktoloji uzmanları yapmaktadır. Bu konuya özellikle eğilimi olan proktoloji uzmanları ve iletişim bilgileri

Bakırköy: 0212 572 72 65 , 0542 621 0888 Op.Dr.Atilla KAYA

İzmir: 0542 295 52 54 , 0232 4221006

Ankara:0532 350 2587   , 0312 431 75 47 Op.Dr.Adil ALTINSOY

Kadıköy: 0542 231 2823 , 0216 357 00 02

Şişli: 0532 463 9682 , 0212 246 10 04 Op.Dr.Nizam KURTDERE

Bursa: 0532 152 26 75 , 0224 2491006 Op.Dr.Ergun AYGÖREN

Antalya 0532 459 69 00, 0242 312 22 22 Op. Dr. Seher ŞİRİN

Anüs Estetik Ameliyatı” yazısında 651 düşünce

 1. Runuz diyor ki:

  Merhaba analdan ameliyat olmam gerekiyor ama ameliyat olduğumu kimse bilmemesi lazım doktordan başka yardımcı olur musunuz.Güvenebilir miyim?

 2. Ahmet diyor ki:

  Merhaba ben ms hastasıyım. Büyük tuvaletimi tutamıyorum ve gaz kaçırıyorum sürekli makatımı sıkamadığım için genişleme olduğunu hissediyorum parmağım çok rahat giriyor makat daraltma ameliyatının faydası olurmu bilgi verirseniz sevinirim

 3. Emrah diyor ki:

  Hocam merhaba, Anus bolgemde cok kasinti varVe atrafinda cok fazla cikinti kirisik lik ve birtane et beni( et beni anus bolgesinden 2 cm kadar uzak. Tam olarak rahatsizligim nedir?Birde penisimin testislerle birlestigi yerde nohut buyuklugunde siyspbir Ben var bu nedir? Ve eger anal estetik yaptirirsam bu sorunlarimin hepsi cozulurmu?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Sizin bahsettiğiniz sorun kondilom düşündürüyor (genital Siğil) gecikmeden muayene ve tedavi olmalısınız. Çok bulaşıcıdır, hem çevreye hemde kendinize bulaştırırsınız. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Sevcan diyor ki:

    Hocam merhaba ben anal fistul abse ameliyatı getirdim iki sefer en sonda senton takıldı şuan Makatta biraz kayma var buda agri yapiyor bunla ilgili ne yapabilirim rahatsiz oluyorum

 4. emre diyor ki:

  Hocam merhaba makat estetik ve daraltma ameliyatında makat kaslarimi onarılır benim şikayetim makattan pis kokulu bir akıntının devamlı gelmesi ve iccamasirina geçmesi fistül veya fissur gibi bir hastalık yok makat kaslarimda gevşeklik ve zayıflama var bu durumdan makat estetik veya daraltma ameliyatıyla kurtulabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Darlığa bağlı dışkılamakta zorluk çekecekleri için erteleme eğilimi vardır,bu da kabızlığa neden olur.
   Op. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir