Saçlar Neden Dökülür? Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.

Saç dökülmesi nasıl durdurulur

Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan sebebi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA)erkek tipi de denmektedir. Foliküllerde androjenlerin yani erkeklik hormonlarının sebep olduğu bir kalite kaybı (minyatürleşme) vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak şakaklar ve tepe ( sentroparietal ve/veya frontotemporal) bölgelerindeki kıllar progresif olarak kısa, renksiz, ince vellüs kıllara dönüşür, yani kayıp aniden değil aylara yıllara yayılma şeklindedir.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökülmesi yapar mı?

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülmenin sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

 • Saç hava alamaz
 • Gözenekler tıkanır
 • Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön, üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmelerin tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen dökülmenin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

 •  Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi dökülmeyi durdurmaz.
 • Stres ;yaşanacak ağır stresler dökülmeye sebebi olur.
 • Doğum ; doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saçlar dökebilir
 • Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.
 • Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saçlar kalite kaybeder, parlaklığını yitirir, soluklaşır ve kökten dökülme olur. Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır, saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.
 • Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları
 • Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir. Bunun en tipik örneği menapozda dökülmenin artmasıdır.
 • Ağır diyet ; kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla dökülmeye sebep olabilir.
 • Yanlış bağlama ; saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.
 • Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki dökülmelerin tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökülmesi Yapar mı?

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz, bu sebeple dökülmede sebep olarak düşünülemez. Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı dökülmenin sebebi değildir. Dökülmede önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saçın kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saçlar dökülmez.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir .Bu sebeple masturbasyon yapmak saçlarda dökülmeye sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan dökülmeyi durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide dökülmeyle ilgili bir davranış değildir. Sık cinsel ilişki dökülmeye sebep olmaz , cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan dökülmeyi durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum dökülmeyi durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir; saçların dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saçı döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saçın kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr Hastalarında Saç Dökülmesi Neden Olur?

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı dökülmeler telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatra bağlı dökülmeler açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saçın üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı dökülmeye telogen effulium denir. Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen dökülmeler daha farklıdır. Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır. Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Ailesel dökülme saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen dökülme tipidir. Dökülme normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gereken hastalık gibi yaklaşılmalıdır. Dökülme tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel ökülmede yüksek başarıyla kullanılan ürünler;

Biotin (B7 vitamini): Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır. Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil; minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar); dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart); DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil; Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır dökülme tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko; eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır, saçın kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel ürünlerden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin dökülmeyi durdurma etkisi yoktur. Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni kesin izah edilememiş ama vücudun kendi köklerine zararlı madde üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş kıllı alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir, hatta tüm kafayı yada vücuttaki tüm kılları tutabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir. Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Kortizonun tüm uygulamalarında olduğu gibi ciddi yan etkileri olabilir, deriyi inceltebilir. Başarısı % 80 civarındadır yani kullanan 100 kişiden 80 tanesinde kabul edilebilir düzeyde iyi sonuç alınır.

Türkiye de çok yaygın olmasa da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan SADBE ( Squarik Asit Di Butil Ester) ve DPCP (Di Phen Ci Pron) saçkıranın sebebi olan maddelerin oluşumunu engelleyerek etkili olur. Zararlı madde oluşmadığı için etkili sonuç alınır. SADBE tedavisinde başarı oranı % 95 ler düzeyindedir, DPCP farklı bir madde olmasına rağmen yaklaşık aynı başarıyı gösterir. DPCP de tek istenmeyen durum kişinin genetik yapısını bozmasıdır (mutajenik etki) çocuklarda asla kullanılmamalıdır.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saçlar geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur. Dökülme alanına ekim planlanmalıdır. Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Saçkıran tedavisinde ümit kesilmeden önce mutlaka squarik asit di butil ester denenmelidir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkeklerde tipi dökülme % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme (erkek tipi)

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saçın kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis)

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür. Guatr, anemi, hamilelik, ağır diyet durumlarında görülen dökülmelerdir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Menopoz Döneminde Saçlar Dökülür mü?

Menopoz döneminde yumurtalıklar görev yapamadığı için kadınlık hormonu üretmez ve erkeklik hormonu erkeklerdeki gibi baskın duruma geçer bir sebep bu hormon dengesindeki değişim diğer sebep ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesinin çok yavaşlamasıdır. Tedavisinde bu dönem dökülmeleri için geliştirilen menopecia tablet kullanılmaktadır.

Saçlar Neden Dökülür? Nedenleri ve Çözüm Önerileri” yazısında 3.017 düşünce

 1. Erkan diyor ki:

  Merhabalar hocam ben tıp fakültesi öğrencisi 1. Sınıfım corona başlamadan önce saçlarım aşırı sıktı ve dökülme olmuyordu ben üniversite sınavına çalışırken fazla stres yaptım+ covid vakası geçirdim . Mezuna kaldım mezuna kaldığımda saçlarımı yolma takıntım ortaya çıktı stresten dolayı ve saçlarım aşırı derece dökülmeye başladı tıp kazanınca stres ve yolma gitti ama dökülme devam ediyor .saçlarımı inceledim erkek tipinden ziyade saçlarımın üst kısmının tamamında bir seyrelme oldu ve aşırı derece kaşınıyor bazen kaşıntı uyutmuyor diplerinde küçük sivilce tarzı şeyler var ailede babamda ve abilerimde kellik yok dayılarda da yok neyden Kellik var diyebilir miyim

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   covid geçirenlerde saç dökülmesi görülüyor. günde 2 Xpecia tablet ve Biotin tablet 5 mg başlamanızı öneririm.
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Ekrem Öztürk diyor ki:

    Merhaba hocam benim yıllar önce seboreik dermatite bağlı saçım seyreldi fakat şimdi dökülmüyor climbazol içeren şampuanlar da kullanıyorum.Procapil içeren serum kullansam çıkan kalınlaşmansaç bırakınca eski haline döner mi?genetik dökülmem de yok

    • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

     Merhaba ,
     Seboreik dermatitiniz olduğu için sprey kullanmanızı önermem,allerjiye neden olabiliyor,reaksiyon artışına neden olabilir.
     saç kalitenizi artırmak için günde iki tablet Xpecia tablet ve hem ciltte iyileşmeyi hızlandırmak ve saç sağlığınız için Biotin tablet günde 10 mg kullanabilirsiniz.
     seboreik dermatitin alevlendiği dönemlerde dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
     Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Bekon diyor ki:

  Merhaba 23 yaşındayım saçlarım hep seyrekti hair forte kullanıyorum sürekli kullansam saçlarımı kaybeder miyim ayrıca xpecia kullanabilir miyim direkt Bi ara doktor önermişti ama bırakmıştım

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   düzenlerinde kullanırsanız sorun yaşamazsınız, beraberinde Xpecia tabletle daha iyi sonuç alırsınız. Saçlarınızı korumak istediğiniz sürece kullanabilirsiniz.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 3. Hakan diyor ki:

  Hocam merhaba. Benim yaşım 17 ve 3-4 ay önce saçlarımda önce şakaklarda açılma, saçlarda incelme ve seyrelme oldu. 3 hafta önce dermatoloğa gittiğimde kan testlerinde ferritin eksikliğim de olduğu söylendi. Şu anda hair forte, xpecia ve sawpo şampuan kullanıyorum ve demiri yükseltmek içinde ilaçlar kullanıyorum. Sizce dökülen bölgeler tekrardan çıkar mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   17 yaş erken dönem olduğu için çıkması beklenir.düzenli kullanıma özen göstermelisin.
   Op.Dr. Atilla Kaya

 4. Mehmet diyor ki:

  İyi günler hocam 6 gün önce saç ekimi (DHI) yapıldı ve bu gün xpecia başladım, hairforte spreye ne zaman başlayabilirim. Teşekkür ederim

 5. Tuğçe diyor ki:

  Hocam merhaba 9yasimdan beri saç kıran vardı ve 1seneye yakındır alopesi oldu ne gerekiyorsa yaptık bütün tetkitlerim yapıldı kansızlık, Demir eksikliği, çinko eksikliği B12 vitamini düşük ve bunlar için ne gerekiyorsa kullandım senelerdir şuan çok kötü durumdayım ne kaş ne kirpik kaldı

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Uzun süredir var olduğu için artık tedaviye cevap almanız zor sadece deneyebilirsiniz. Sadbe ve Xpecia tablet kullanabilirsiniz. 6 ay deneyin, Cevap almazsanız bırakın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Deniz diyor ki:

  Ben 16 yaşındayım saçımın yanları açıldı Ama Her Yerinde tüy Var Doktora Hair Forte ve Sawpo Şampuan Yazdı Hair Forte Haftada 3 defa sıkıyorum Tedaviye başlayalı 5 ay oldu Ama Hâlâ Sonuç Yok Kel Kalırmıyım Hocam Cevap Verirseniz Sevinirim

  Bide Genetik saç dökülmesinin Tam Bir Tedavisi Ne Zaman Bulunacak ? saygılar .

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Spreyi etkili olması için hergün sabah akşam düzeenlikullaanmn gerekir. Haftada üç defa kullanman tedavi edici olmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Selim diyor ki:

  Kolay gelsin hocam Saç ekiminden sonra ekilen bölgede zonklama ve hafif deri soyulmaları oluştu dermatolog egzama dedi ve haftada 3 gun betnovate ve haftada bir gün ketoral şampuan verdi korkarak kullanıyorum ekilen saçlara zarar verir diye daha önce böyle bir rahatsızlığım yoktu.
  Ekilen saçlara zarar verir mi bu tedavi hocam ? Şampuan olarak ne önerirsiniz ? saolun

 8. Erdem diyor ki:

  Hocam merhabalar,

  Genetik tip saç dökülmem mevcut yaşım 36 ve 15 gün önce saç ekimi yaptırdım, Doktor bey 1 ay sonra hair forte sabah aksam 5 fıs şeklinde kullanmamı önerdi genetik- ailesel saç dökülmesinde hair forte’ u önerir misiniz ? Bunun yanında vitamin – tablet olarak ne kullanmam gerekir ?

  Son olarak bu takviyeleri hair forte ve tablet takviyeler kullanımı bıraktıktan sonra saçların tamemen eski hale geldiklerini hatta daha kötü duruma geldiklerini belirten fazlasıyla yorum mevcut, Bu konuda sizin görüşünüz nedir ?

  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Genetik dökülme de hairforte a ek olarak xpecia tablet kullanabilirsiniz. Bu grup ürünler kullanıldığı sürece saçlarınızı korur, bıraktığınız zaman dökülmeye neden olan faktör hala vücudunuzda dökülmeye neden olan hormonu ürettiği için dökülür. Daha kötü olması ise saçını zamanla dökülür, bulunduğunuz yaşta dökülme sınırları ne olacaksa o kadar dökülür.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. hasan snck diyor ki:

  iyi günler hocam. 15 gün önce saç ektirdim xpecia tablet ve biotin 3 ay kullanacakmışım doktor bey öyle söyledi. ama büyük derecede isteksizlik mevcut bu normal mi? eğer dökülecekse çıkan saçlar bu ilaçları kullanmasam ne olur? birde hocam minoxil forte kullanmam söylendi oda aynı şekilde çıkardığı saçlar bıraktıktan sonra dökülecek gerek var mı kullanmaya? bu ilaçlar ekim sonrası hastaların yani bizim kendimizi iyi hissetmemiz için mi kullandırılıyor. bıraktıktan sonra dökülecekse kullanmanın ne anlamı var? teşekkürler iyi günler dilerim hocam.

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Xpecia tabletin ve biotinin bir yan etkisi yok. Ekilen saçların şok dökülmesin sonra daha erken daha sağlıklı çıkmasını sağlar. Bu arada genetik dökülme nedeniyle dökülmüş kollarında çıkmasını sağlayacağı için daha iyi sonuç alırsınız. Siz bilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Özge diyor ki:

  Hocam merhabalar 4 yaşındaki kız kardeşimin kafasında saçkıran bulunmakta ve saçkıranin bulunduğu bölge masaya çarptı şuan kesik bölge iyileşti iz bile kalmadi.sizce ilerki zanlarda kesik sebebiyle olumsuz olaylarla karsilasirmiyiz? Birde saç ektirmeyi düşünüyoruz sizce nasıl bir yol izlemeliyiz

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Saçkıranlı bölgeye saç ekimi kimi kararı yeterince doğru değil, ekilen kızlarda dökülebilir. Sadbe losyon ve biotin tablet kullanın

   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Zeliha diyor ki:

  Hocam merhabalar saçım çok çabuk yağlanıyor ve kaşıntı mevcut. Kafamın orta kısmında hafif açılmalar mevcut ve saç dökülmem var ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Yağlanma ve kaşıntı için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Dökülme için de xpecia tablet ve biotin tablet 5mg başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Tuğba diyor ki:

   Hocam 2 ay önce kovid gecirdim.Şuan saçlarım aşırı dökülyor x pecia kullasam fayda sağlarmı.şimdiden çok teşekkür ederm

 12. Derya diyor ki:

  Merhaba hocam benim saçımda aşırı yağlanma ve kaşıntı var bununla beraber saçım ince telli olup seyrelmeler mevcut ne nerirsiniz?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Aşırı yağlanma ve kaşıntı egzama bulgusu. Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Saçınızda kalite artışı için xpecia tablet ve HP biotin 10 mg kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Emine diyor ki:

  iyi günler hocam, 6 ay önce erkek tipi saç dökülmesi teşhisi kondu, daha önce cildiyeye gittiğimde aşırı yağlanma, yağlı egzema denilirdi hep, birden bu teşhise geçildi, çelişkili sonuçlara göre xpecia tableti kullansam 4,5 ay ve bıraksam sıkıntı olur mu biotinle beraber

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Erkek tipi saç dökülmesi varsa 4-5 ay kullanıp bırakmanız halinde saçlarınız tekrar dökülecektir. Kesin neden nedir belirlenmelidir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Cengiz diyor ki:

  Selamlar hocam, genetik saç dokulmesi ile karşı karşıyayım gittiğim dermatolog tahlillerime fln baktı herşey normal dökülme olan bölge de çıkan saçlarım ince olup dökülme yasaniyormus bi takım ilaçlar vermişti, hair360 serum, aga-e TB, androvium sprey veya hairforte sprey olarak verdi tabi bunlar 1 ve 2 olarak kullanıma ayrıldı ama araştırdığım kadarıyla hairforte baya ise yarıyor gibi duruyor sadece bunu kullanıp faydasını görebilirmym?

 15. Ozzzznnn diyor ki:

  Hocam merhaba bugün 2000 greft sadece önlere sıkılaştırma ektireli 6 ay oldu hala tam olarak istediğim seviyede değil sizce 6 aydan sonra gözle görülür bir değişiklik fark edilirmi

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Siz sıklaştırmanın sonuçlarını beklerken bu arada var olan köklerden dökülme devam ettği için istediğiniz sıklığı elde edememiş olabilirsiniz ama saç ekiminin tama sonuçları bir yılda alınır, sabırlı olmalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Sevgi diyor ki:

    Hocam merhabalar benim Demir eksikliğine bağlı saç dökülmem var Ferittin değerim 4,4 lere kadar düşmüştü. Şu an 40 larda. Bende Xpecia kadın tablet aldım acaba demir ilacı ile aynı anda kullanabilir miyim? Xpecia’yı kaç ay kullanmalıyım? Kullanmayı bıraktığımda ve Demir değerlerim yerine geldiğinde dökülme devam eder mi?

    • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

     Eğer dökülme nedeni kansızlık ise tedavi tamamlandıktan ve saçların istediğin forma konuştuktan sonra xpecia tableti bırakabilirsin. Demir ilaçlarıylarıyla birlikte kullanabilirsin.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 16. Taha diyor ki:

  Hocam merhaba ben endoskopi oldum ve bir takim mide sorunlari cikti mide ilaclari ve surup kullaniyorum arastirdim mide ilaci uzun sure alininca b12 ve magnezyum eksikligine yol aciyormus saclarimda genetik dokulmeyi bastirmak ve kalitesini artirmak icin xpecia ve hair forte sprey almistim bu mide ilaclariyla beraber kullansam sorun olur mu yan etki felan yapar mi

 17. Burak diyor ki:

  Hocam merhaba 1 senedir kafamda aşırı yağlanma sorunu var saç dökülmesi ve incelmesi arttı seboderm samp vs herşeyi kullandım maalesef yağlanma da geçmedi dokulmede ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Seboderm şampuanı dermotto losyon ile birlikte kullanmalısınız. Yağlanmanın şiddetine göre haftada 2-4 defa losyonu uygulayıp, saçlı deride bone takarak 3-4 saat beklettikten sonra yıkamalısınız. Uzun süren egzama saç kalitesini düşürüp dökülmeye neden olur. Bu nedenle saçınızı korumak ve iyileşmesi hızlandırmak için Xpecia tablet ve Bittin 10mg kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla kl

 18. mehmet ali diyor ki:

  merhaba hocam ben 12 ekim 2019 tarihinde saç ekimi yaptırmış idim saçlarım cılız ve solgun cıkmış idin.sizden yardım istedim.bana xpecia tablet ve hairy forte sprey önermiş idiniz.bunları kullandım saçlarım erken cıktı ve gürleşti.allah sizden razı olsun.hocam saç ektileri bir yılı doldurdu.önerdiginiz ürünlere devam edecekmiyim bilgi verirseniz çok memnun olurum.saygılar,sevgiler,esen kalınız.

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Kullandığın ürünler ekilen saçların kalitesini artırdığı gibi, daha önce dökülmüş olan saçların da çıkmasını sağlamıştır,Bırakman
   halinde tedavi ile çıkan bu saçlar dökülecektir. Bir yılı tamamladıysan bırakabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hasan diyor ki:

   Hocam ben daha önce minoxil kullanmıştım lokal olarak sadece önlere kullanmama rağmen saçlarımın tümüne etki etmiş güclendirmişti. Hairforte spreyde de aynı etkiyi görür müyüm

   • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

    Spreylerin etkisi dökülme süresi ile çok yakından ilişkili. Süreç ne kadar uzamış cevap da o kadar geç ve az olur.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Nuray diyor ki:

  Merhabalar,
  20 yaşındayım saçım her yerinden dökülüyor -en çok önlerden-ve açılmalar var.
  4aydir xpecia ve hairforte erkek kullaniyorum günde ikişer defa.(spreyi dermaroller ile uyguluyorum) Önlerden Bebek saçlarım biraz çıkmaya başladı ama dökülmem hala çok fazla günde belki 500 tel kaybediyorum ve açılmalar daha da artıyor, saç çizgim geriye kayiyor. Başka ne yapabilirim?

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Kan değerlerine, tiroid hormonlarınıza ,yumurtalık USG si yaptırın. Bunlarda ek sorun varsa tedavi olmalısınız. Aldığınız saç dökülmesi tedavisinin başarısı diğer hastalıklarında tedavi edilmesine bağlıdır. Sprey ve tableti düzenli kullanmaya devam edin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Serkan Deniz diyor ki:

  Kolay gelsin. Hocam yaşım 31 ve sizin başka bir sitede mesajlarınızı okumuştum ve 2 hafta önce xpecia+hairforte başladım hatta nette kampanyalı uygun fiyatlı 3 aylık aldım, geç de olsa galiba genetik dökülme sorunu yaşayabilirim şuanda kafamda kelleşen bölge hiç yok ama incelmeler mevcut. Bir soru sormak istiyorum benim saçımın ön çizgisi yerinde sorun yok lakin şakaklar 22’li yaşlardan beri şu şekilde açıklığı, bu açıklık sizce normal mi yoksa fazla mı acaba buraya ekim olur mu yoksa bu şekilde mi devam edeyim yukarıda kullandığım ürünlerle bu şakak genişliğini daraltamazsam bile. Lütfen yorumlarmısınız sizce bu şakak iyi mi? https://i.hizliresim.com/ToPkbf.jpg

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   Saçınızda şimdilik sorun görünmüyor. Yaşla birlikte erkeklerde şakaklar yukarı doğru çekilerek büyük M harfi şeklini alır. Bu normaldir. Fakat saçlarınızda inceleme varsa yakından takip edin, inceleme genetik dökülmenin başlangıcıdır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Yorumlar kapatılmıştır.