Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

İçeriği doğru hazırlanmış yani etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bitkisel aktiflerle hazırlanan bir fissür kremi tatmin edici bir iyileşme sağlayabilir. Kimyasallarla hazırlanan ilaca yakın başarısı yanı sıra yan etkisi de olmaz. Makat çatlağı aslında basit bir yaradır, iyi huyludur ve asla kötü huylulaşmaz. İyi huylu bir yaranın insana verdiği eziyetin en fazlası bu hastalıkta yani anal fissür de yaşanır. Makay yırtığı da denmektedir. Dışkılarken acı o kadar fazladır ki klasik kitaplarda “hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar” yazar yani hastayı ağlatacak kadar acı verebilir. Verebilir diyorum çünkü acının düzeyi kişinin ağı eşiği, kabızlık, fissürün kronik olup olmaması ve sayısına göre değişebilir.

Önce konu adını özetle ele alayım sonra diğer yöntemlerden ayrıntılı bahsedelim

Makat Çatlağı Bitkisel Krem

Anuflex Merhem

Nitrogliserinli kremle birlikte anestol kullanımına kıyasla daha kolay kullanımı vardır ama iki etki aynı anda olduğu için etkisi daha fazladır. İki etkisi vardır anüs kaslarını gevşeten ve bölgesel olarak uyuşturarak acı ve ağrıyı geçiren bitkisel içerikli merhemdir. Bitisel makat çatlağı kremleri arasında en mantıklı içerğe sahiptir. Tedavide mutlak gerekli olan bu iki etki yanı sıra içeriğinde yara iyişemesini hızlandıran, kaşıntıyı azaltıcı etkileri olan bitki özleri de bulunmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Rectoderm Merhem

Benzeri Anrecta ile aynı içeriğe ve aynı etkiye sahiptir. Her ikisi de % 0.4 nitro gliserin içerir. Tek etkisi kas gevşetmesidir, bu sayede dışkılama sonrası olan ağrıyı azaltır. Anestol adlı bölgesel uyuşturma etkisi olan merhemle birlikte kullanılması gerekir. Anuflex tek başına kullanılır ve bunların birlikte kullanımı kadar etkilidir.

Anrecta Merhem

Rectoderm ile aynı içeriğe ve aynı etkiye sahiptir, tek farkı satış fiyatıdır. Anrecta % 15 kadar daha ucuza satılmaktadır. Rectoderm 119 TL ye Anrecta 102 TL dir.

Anestol Merhem

Fissürün temel ilacı değildir, rectoderm veya anrectaya ek olarak kullanılması gerekir. Anuflex Merhemde ek olarak anestol kullanmak gerekmez. Bölgeseluyuşturma etkisi vardır

Anal Fissür Tedavileri

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce tedavinin mantığını anlatmalıyım. Fissürde temel sorun iyileşmeyen yara demiştik, yaranın iyileşmemesinin tek sebebi makatı sıkan kasların gereğinden fazla kasılması, bir anlamda kramp yani spazm girmesidir. Kas çok kasılında yaranın olduğu yere kan gidemez, sebeple iyileşemez. İşte tedavinin özü bu kası kesmeye dayanır. Tedavilerin hepsinde temel amaç kas krampını ortadan kaldırmaktır. Kabızlık kas krampı için en önemli neden olduğu için her yöntemde mutlaka kabızlık sorunu çözülmelidir.
Bu yazıda alışık olunanın tersine tedavi yöntemlerini tercih sırasının sonuncusundan birincisine göre yazacağım, terslik bu ya

Makat Çatlağı Ameliyatı

Tedaviler arasında son tercih edilen olmalıdır. Son tercih olmasının sebebi hayati olmasa da ciddi yan etkileri vardır,u yan etkiler kalıcı dışkı kaçırma ve yine kalıcı gaz kaçırmadır. Dışkı ya da gaz kaçırma hastanın ileri yaşlarında daha da artabilmektedir. Yapılan bir tek ameliyat türü vardır, LİS (L.İ.S- lateral internal sfinkterotomi) ameliyatıdır. Makatı sıkan kaslardan biri kesilir ve makat kalıcı olarak gevşetilir. Kapalı ya da açık olarak yapılır. Aynı kas kesiliyor olsa da kapalı yöntemde deri daha az kesildiği için bir çok sorun açık yönteme göre daha az görülmekte, ameliyat sonrası hasta rahatlığı çok daha iyi olmaktadır, bu sebeple kapalı yöntem tercih edilmelidir.

Fissürde Botox Tedavisi

Sondan ikinci tercih olmasının tek nedeni diğerlerine kıyasla daha pahalı olmasıdır. Kullanılan ilaç çok pahalı olduğu için uygulaması da pahalıdır. Bunun dışında ameliyata yakın başarı sağlaması önemli tercih nedenidir. Ameliyattan sonra görülebilen kalıcı dışkı kaçırma ve gaz kaçırma asla görülmez, asla böyle bir yan etkiye neden olmaz. Uygulaması son derece biattir 1 dakikada iki enjeksiyon yapılır ve işlem biter, hasta aynı anda sosyal yaşamına dönebilir.

Nitrogliserinli Merhem Kullanımı

ikinci tercihtir, ilk tercih olmamasının en önemli sebebi bezdirici baş ağrısı ve yaşam kalitesini düşüren tansiyon düşüklüğü gibi yan etkilerinin olmasıdır. Tek başına yetersiz kalaibleceğinden Anestol Pomad ile birlikte önerilir. Bir diğer sorun da müzminleşmiş makat çatlaklarında etkisinin yetersiz kalmasıdır. İlacın alışılmıştan pahalı olması ve SGK tarafından bedelinin ödenmemesi rahatsız edicidir. Pahalı olmasının en önemli sebebi ilaç ruhsatı ile çıkarılmamaış olmasıdır. Yardımcı ürün olarak çıkarıldığı için fiyat denetimi Sağlık Bakanlığınca yapılmaz, üretici istediği fiyattan satabilir. Kullanımı kolaydır, sadece dışkılamalardan sonra serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar merhem anüsün içine sürülür, dışlına sürmenin faydası olmaz (bunu özellikle yazdım çünkü merhemi içeri sürerken yırtık acıma yapabilir). Dışkılamadan önce uyuşturucu merhem anestol kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur. Nitrogliserinli merhemler Rectoderm ve Rektogesic adıyla piyasaya verilmiştir, Rectomer diye bir başka merhem de yakında çıkacaktır. Bu fabrikasyon üretim merhemler dışında eczacılar da eczanede hazırlayarak satmaktadır. Rectoderm ve Rectogesic 100TL civarına satılmaktadır, Eczanede yapılan formları 60TL ile 120TL arasında değişmektedir. Burada fiyat değişiminin en önemli nedeni “kör tuttuğunu öper” zihniyetinin geçerli olmasıdır.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bu konuyu yazmadan önce piyasanın şarlatanlarca işgal edildiğini unutmamalısınız 207TL gibi astronomik bir fiyata satılan, hiçbir işe yaramayan ürün için resmi sitesinde “Dr.Shiffa Lapes sadece bitki özlerinden çok özel bir formülle üretilmiştir. Düzenli kullanımda fissür şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olabilir” yazan ürünler gibi ürünlerden uzak durun. 3-4 TL maliyetle üretip bu fiyata satmaya ne denir onu da siz düşünün artık.
Öncelikle şunu bilmekte yarar var çatlağın tedavisi bölgesel yapılır yani merhem kullanılmalıdır.

Bu sayfanın içeriği yazıldıktan sonra aşağıdaki bitkilerin çoğunun özünü içeren Anuflex Pomad üretilerek piyasaya verildiğinden sayfanın sonuna sonradan eklenmiştir.

Bitkisel Anal Fissür Merhemi

Şu özellikleri içermelidir
Bölgesel olarak uyuşturmalıdır; bu sayede daha az acı olur ve buna paralel olarak kas krampı da az olur
Makatın kaslarında gevşeme, rahatlama sağlamalıdır
Fissür zemininde koruyucu tabaka oluşturmalıdır; böylece yara dışkıyla daha az ilişkiye girer, iyileşme hızlanır.
Bölgedeki şişliği azaltıcı etki olmalıdır; böylece ağrı azalır.
Tüm bunlar için
Bölgesel uyuşturucu amaçlı karanfil özü
Kas gevşetme için aynı safa otu özü
Çatlağın zemininde bariyer oluşturmak için vazelin ve çinkooxit
Ödemi azaltmak için bitkisel kortizon meyan kökü özü
İçermelidir
Böyle bir kombinasyonla dışkılama esnasında acı azalır, buna bağlı olarak kas krampı azalmış olur, kas krampı çözülünce fissürün olduğu alan daha iyi kan alır, zeminde oluşan bariyer dışkının yaraya değmesini engeller, makat çatlaklarının önemli bir kısmı iyileşebilir. Bu kombinasyonla iyileşmedi ise ya botox veya ameliyat yaptırılmalıdır.

Sayfanın başında yazdığım gibi kabızlık sorunu çözülmelidir, bunun için en doğru yaklaşım

Sinameki otu

Kepekli ekmek tüketmek
Akşamları kayısı veya ürünlerini yemek
Sebze meyve alışıldıktan çok tüketmek
Dışkılamaya bir alışkanlık getirip her gün yaklaşık aynı saatlerde, tercihen kahvaltıdan sonra gitmek
Kabızlık bunlarla çözülemiyorsa sinameki otundan çay yapıp az miktarla başlayıp dışkıyı yumuşatan miktara kadar artırıp bu miktarla devam etmektir. Her ne kadar sinameki otu çayı bitkisel bir tedavi gibi görünse de doğal bir çözüm değildir bu sebeple son tercih olmalı diğer öneriler daha çok önemsenmelidir. Sinameki otu çayı veya veya bu bitkiden üretilen Bekunis draje düşük dozda alınmalı ihtiyaca göre artırılmalıdır, gereğinden fazla alınırsa ishal yapar ve ishal de hastalığı azdırabilir. Diğer taraftan fazla almak karın ağrısına neden olur.

Anal Fissür Bitkisel Tedavisi genel olarak değerledirildiğinde başarısının diğer ilaç kadar yüksekliği yanı sıra yan etkisini olmamasıdır.

İlgili kaynak
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30430875/

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi” yazısında 47 düşünce

 1. Büşra diyor ki:

  Atilla Bey Merhaba;

  uzun yıllardır anal fisur,makat yırtığı ile başa çıkmaya çalışıyorum.
  son çare olarak 4 ay önce kronikleşmiş olduğundan dolayı durumum artık ameliyat oldum.
  doktorum içeriden damarı keserek genişlettik dedi makattan dışarı doğru sarkan memeleri hem üstte hem altta olan memeleri kesti ve yaralarım 4 aydır küçüldüler fakat tamamen kapanmadıkları için her tuvalete çıktığımda yırtılma olup canım yanıyor ameliyat öncesi içeriden cam batan hissiyat geçti tamam ama acıda %40 geçti şuanda %60 devam eden acım oluyor.
  doktor ameliyat sonrası krem vermedi oturma banyosu verdi.son gidişimde düzelmediğini söylediğimde kontrol etti ve Locofen yazdı üzerinden 20 gün geçti ve hala bir değişme yok son görüşmemizde ameliyat %90 hastaları iyileştirir yapacak bir şey kalmadığını söyledi bana ne yapmam gerekiyor doktor mu değişmeliyim ? yoksa sizin yazılarınızda denk geldiğim anuflex kremi ameliyat öncesi kullanmıştım tekrar onamı başlamalıyım bana bir yol gösterim lütfen :S

  • Op. Dr. Atilla Kaya diyor ki:

   Merhaba,
   4 ay gibi sürede iyileşmeniz gerekirdi. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. sıcak oturma banyosu,anuflex pomad kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Murat diyor ki:

  Hocam olumsuz geçen çatlak ameliyatını düzeltebiliyormusunuz. Yapacağınız işlem ile normal bir insanınki gibi sorunsuz olur mu yine makat

  • admin diyor ki:

   merhaba Murat bey
   muayene ile değerlendirip sorunları tespit ederiz.görsel sorunları düzeltiriz ama kaçak sorunu vb varsa onları farklı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Handan diyor ki:

  Hamilelik sonrası kullandığımm demir haplarından dolayı kabızlık yaşadım. Kantaron yağı işe yarar mı. Maddi durumum yok

  • admin diyor ki:

   merhaba Handan hanım
   kabızlığı kesinlikle önlemelisiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.anuflex kullanabilirsiniz.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz

 4. hakan diyor ki:

  kolay gelsin hocam bende makat çatlağı olduğunu düşünüyorum botilinum toksini ile tedavisi varmış diye araştırdım çok acıyor mu ve kesin bi çözüm mu?

 5. mehtap diyor ki:

  Hocam merhaba tuvaletimi yaparken ufak bi kan geldi. ve ağrılı ve acılı bi tuvalet durumum oluyor. Sizce sebebi nedir makat çatlağı olabilir mi?

 6. erdem diyor ki:

  hocam merhaba tuvalletimi yaparken çok kötü acı çekiyorum canım çok fazla yanıyor kullanabileceğim bir ilaç var mı dayanamıyorum.

  • admin diyor ki:

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir.botulinum toksini enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmanız gerekir.eğer daha kısa süre olduysa ilaç başlamak içinde mutlaka bir genel cerrahi uzmanı görüp değerlendirmeli.evde sıcak suya oturabilir,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir