En İyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisi? Merak Ediyor musunuz?

Ben aldırma işleminin yapılışı: ameliyat ve ameliyatsız yöntemler olmak üzere 2 grupta toplanır. Ayrıca ameliyatsız yöntemler de kendi arasında lazer, radyofrekans, plazma (plexr), elektrokoter ve kriyoterapi gibi alt yöntemlere ayrılmaktadır.

En iyi ben aldırma yöntemi

En iyi ben aldırma yöntemi hangisidir? Sorusuna yanıt vermek için lazer ve radyofrekans yöntemini kıyaslayacağız. Diğer yöntemler niye yok? Diye sorabilirsiniz. Nedenlerini aşağıda birkaç cümle ile açıklamak istiyorum.

Öncelikle önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ben genel cerrahi ve medikal estetik uzmanı olarak yukarıda belirtmiş olduğum tüm tekniklerini uyguladığımı belirtmek istiyorum.

Ben aldırma ile ilgili sorularınızı iletin
Ben aldırma ile ilgili sorularınızı WhatsApp hattımızdan sorabilirsiniz. Butona tıklayarak hemen yazabilirsiniz.

Ameliyat ile ben aldırma yönteminin zorluğu, sonrasında kalacak izin dikkat çekici olması nedeniyle, lazer ve radyofrekans ile kıyaslamak doğru olmaz. Zaten uygulayan hekim sayısı da her geçen gün azalmaktadır.

Kriyoterapi aynı şekilde, benin büyüklüğüne göre birden fazla seans gerektirmesi, işlem sonrasında yaşanan ağrılı süreç ve yine iz kalma riskinin yüksek olması nedeniyle radyofrekans ve lazer ile kıyaslamıyorum.

Geriye kalan plazma ve elektrokoter ise zaten radyofrekans benzeri bir yöntem olması nedeniyle onları da geçiyorum.

En İyi Ben Aldırma Yöntemini Neye Göre Belirleyeceğiz?

Asıl bilmeniz ve dikkat etmemiz gereken hususun “iyi” denilen yöntemin neye göre iyi, neye göre avantajlı olduğudur. Yoksa herkes uyguladığı yöntem için “en iyi” diyebilir.

Örnek: Sadece ameliyat ile ben alımı yapan bir hekim “ameliyat ile ben aldırma en iyisi” diyebilir. Aynı şekilde sadece lazer cihazı bulunan güzellik merkezi yöneticisi de “lazerle ben aldırma en iyisi” diyebilir.

Başka bir hekim de “benleri aldırmaya gerek yok ki takibi yapılsa yeterli olur” diyebilir. İşte bu kafa karışıklığının önüne geçmek için ameliyat da dahil tüm yöntemleri tek tek ele alacağız. Nasıl yapılır, ne kadar sürer, birden fazla seans gerekir mi iz kalır mı? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Radyofrekans ile Ben Aldırma

En iyi ben aldırma yöntemlerini sıralamaya ilk olarak RF’den başlamak istiyorum. Benim de sıkça kullandığım bu yöntem ile tüm benler (yüzeysel, kabarık, büyük, küçük) fark etmeksizin alınabilmektedir. Aşağıda sağladığı avantajları liste halinde paylaşmak istiyorum. (1). (2).

Ben aldırma öncesi ve sonrası
Radyofrekans ile aynı anda alımı yapılmış olan benlerin öncesi ve sonrası görünümü
 • İşlem Süreci 1-3 Dakika Sürmektedir: RF ile bir benin alım süresi 1-2 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. Aynı zamanda tek seferde onlarca ben alınabilmektedir. Bir hastamızdan tek seferde 84 tane ben alımı yaptığımı hatırlıyorum.
 • Ağrısız Bir İşlemdir: Radyofrekans ile ben aldırma öncesi herhangi bir uyuşturma, lokal anestezi vb. işlemler yapmak gerekmez. Çünkü fark edilen acı çok minimal düzeydedir. Örnek vermek gerekirse: uyuşturmak için yapılan iğne bile RF’den daha fazla acıtmaktadır.
 • Genelde Tek Seans Yeterli Olur: En iyi ben alma kriterlerinden biri olan seans sayısı RF’de en üst düzeydedir. Başlıkta da belirtildiği gibi %95 tek seansta yapılmaktadır. İkinci seansa çok nadir gerek duyulur.
 • Fark Edilir Bir İz Kalmaz: Ben aldırmayı düşünenlerin en çok merak ettiği hususlardan biri “ben aldırma sonrası iz kalır mı?” RF’de iz kalmaz diyebilirim. Örnek vermek gerekirse: Sizi tanımayan birisi ben aldırdığınızı fark etmeyebilir. Resim 1. de örnek bir işlem görebilirsiniz. Tabii ki, ben alımı sonrasındaki 2 aylık sürece “iyileşme süreci” diyoruz. Bu süreçte, ilk günler kabuk oluşumu, sonrasında pembe ve kırmızı renk görünümü her işlem sonrası rutindir.
 • RF ile Aldırma Fiyatı Ekonomiktir: Diğer yöntemlere göre oldukça ekonomik bir şekilde işlem yapılmasına olanak tanır. Kullanılan cihazın ekonomik oluşu, anestezi gerektirmemesi bu da hastaya avantaj sağlamaktadır.

Ben Aldırma Yapılışını İzlemek İster misiniz?

Vaktiniz varsa 3 dakika en kabarık benin bile nasıl iz kalmadan alındığını göstermek istiyorum. Aşağıda yer alan videoda RF ile yaptığım işlemlerden birini izleyebilirsiniz.

Daha fazla ben aldırma video ve görseli için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. https://www.instagram.com/bentedavisi/

Lazerle Ben Aldırma

Ameliyatsız ben aldırma işlemlerinde kriyoterapi’den sonra en eski yöntem diyebilirim. İlk lazer cihazı 1959 yılında Maiman tarafından geliştirildi. (3). Ruby (yakut) adı verilen bu cihaz Dr. Leon Goldman tarafından geliştirilerek, dermatoloji alanında daha fazla işlemde kullanılır hale getirildi. (4).

Aradan geçen zamanda Ruby lazere ek olarak yeni teknolojiler geliştirildi. Işık renkleri ve dalga boyları artırıldı. Günümüzde 308 nm (nanometreden) başlayan lazer dalga boyları (Excimer lazer) ameliyatlarda cildi kesmek için kullanılan 10600 nanometre dalga boyunda olan karbondioksit lazerler bulunmaktadır. (5).

Lazerin etki mekanizmasına kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Lazer ışığı hemoglobin, melanin gibi ciltten koyu renkteki kromoforlar tarafından emilerek etki etmektedir. Yani, lazerin asıl etkili olacağı lezyonlar kılcal damarlar, siyah benler (ciltten koyu) renkli lezyonlarda etkilidir. Tabii ki cilt ile aynı renkteki lezyonlara da etki eder. Fakat daha uzun süre ve daha fazla atım yapılması gerekir. (6).

Lazer ile ben aldırma yapacak olan uzman kesinlikle bu alanda deneyimli, cihazlara son derece hakim olması gerekir. Aksi halde lazer başarıdan çok başarısızlığı beraberinde getirir. Kullanılacak olan cihaz çok önemlidir. Uygun dalga boyu seçilmemesi halinde yetersiz etki ya da daha fazla derine etki ederek çukurluk oluşturabilir. (7).

Aşağıda size kötü bir uygulama videosu paylaşmak istiyorum. Yabancı bir hekimin lazeri nasıl içinden çıkılmaz hale getirdiğini görebilirsiniz.

 • Uygulanışı 5-30 Dakika Sürer: Lazerle ben aldırma işleminde uygulama süreci nevüsün büyüklüğü ve kabarıklığını göre 5-30 dakika sürebilir.
 • Anestezi Yapılmazsa Ağrılıdır: Lazer işleminde mutlaka anestezi yapmak gerekir. Aksi halde ciddi anlamda canınız yanacaktır.
 • Birden Fazla Seans Gerekebilir: Hizmet alacağınız hekimin uygulama şekline göre 1 ile 5 seans sürebilir. Bazı hekimler bir beni tek seferde almak yerine 4 seansa ayırarak çeyrek parça şeklinde almaktadır. Bu da daha fazla zaman kaybı oluşturur.
 • Fiyatı Uzmana Göre Değişir: Lazerle ben aldırma ücretleri hizmet alacağınız merkeze göre değişebilir. RF’ye göre biraz daha maliyetli olacağı kesindir.

Ben Aldırma Ameliyatı

Ameliyatsız yöntemlerde lazer ve radyofrekans öne çıkarken ameliyat ile yapılan alımlarda herhangi bir yöntem yoktur. Cerrahi işlem ile benin çevresi ve derinin alt dokusu (hipodermis) seviyesinden kesilerek çıkarılmaktadır.

Tabii ki burada 7-8 mm bir beni çıkarmak için yaklaşık olarak 2 cm’lik alanda kesi yapmak gerekir. Bu da ciddi bir kesik ve dikiş izi demektir. Bu nedenle ben ameliyat önermiyorum. Ama kişi “ille de ben ameliyat ile alınmasını istiyorum” derse yapmıyoruz diyemem.

Ameliyat ile ben aldırma işleminin nasıl yapıldığı ve sonunda nasıl bir iz kaldığını görmek için aşağıda yer alan (yabancı bir doktora ait olan) videoyu izleyebilirsiniz. Dikkat! video biraz korkutucu görüntüler içermektedir.

Plazma (Plexr)

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerinde geri kalan plazma, koter ve kriyoterapi yöntemini de aktararak yazımı sonlandırmak istiyorum. Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerine son yıllarda bir yenisi daha eklendi. İnsanların plexr olarak bildiği (plazma) yöntemi küçük bir alet ile yapılmaktadır. (8).

Öyle küçük ki enerjisini bile içerisinde bulunan küçük şarj edilebilen pillerden karşılamaktadır. Radyofrekans benzeri bir ucu olup cilt ile uç arasında kalan havayı plazmaya dönüştürmektedir. Bene dokundurulduğu anda buharlaştırma yapmaktadır. Lazer yerine kullanılabilecek alternatif bir yöntem diyebilirim.

Plexr yöntemin adı değil! kullanılan cihazın adıdır. Plexr dışında daha birçok marka bulunmaktadır.

Elektrokoter

Genel cerrahların sıkça kullandığı cihazlardan biri olan koter ile ben aldırma işlemi yapılabilmektedir. Yüksek ısı ile dokunduğu lezyonu buharlaştırmaktadır. Radyofrekans benzeri bir uygulama yapılmaktadır. (9).

Kriyoterapi İle Ben Aldırma

En iyi ben aldırma yönteminin en son sırasında ameliyat ve kriyoterapi yer almaktadır. Dondurarak ben aldırma olarak da bilinen “kriyoterapi” özellikle devlet hastanesi, dermatoloji kliniklerinde sık kullanılmaktadır. Sıvı azot gibi kriyojenlerin farklı teknikler ile ben üzerine uygulanması şeklinde yapılmaktadır. (10).

Ağrılı bir yöntem olması nedeniyle anestezi yapılması gerekir. Ağrı sadece uygulama esnasında değil, günlerce devam etmektedir. Çünkü uygulanan kriyojen 1 hafta 10 gün içerisinde cildin protein dengesini bozarak çürümesini sağlamaktadır.

2 Haftalık süreçte çürüyen cilt kopmaktadır. Kopmanın ne kadar derinden olacağını baştan saptamak güçtür. O nedenle tekraren uygulama yapılması gerekebilir. Ya da derine etki ederek çukurluk oluşturabilir.

Ben Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

En iyi ben aldırma yöntemini belirlerken dikkat ettiğimiz hususlardan biri de bu oldu. Uygulanan tedavi yöntemi ve uzmanın tecrübesi iz kalma konusunda belirleyici olmaktadır.

Ameliyat ile alım yapıldığında iz kaçınılmaz. Lazer ile yapıldığında ise izin kalıp, kalmamasını uygulayan kişinin tecrübesi belirlemektedir. Radyofrekans, plazma, koter gibi yöntemlerde fark edilir bir iz kalmaz.

Dermatoloji uzmanlarının uyguladığı kriyoterapi yöntemi de iz kalma riski yüksek tekniklerden biridir. Yani, izin kalması hizmet alacağınız doktorun tecrübesi ve uygulayacağı yönteme göre şekillenmektedir.

Ben Aldırma Ücretleri Ne Kadar?

Ücretlendirme benlerin büyüklüğü 0,5 cm ve üzeri olanlar şeklinde ayrılırken aynı zamanda sayısı da etkilidir. İlk ben için tam ücret alınırken sonraki eklenenler için yarı fiyatına yapılmaktadır. Aynı şekilde kişinin SGK güvencesi olup, olmaması da yine fiyatın belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.

Güncel ben aldırma fiyatlarını sitemde bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak da görebilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/ben-aldirma-fiyatlari.html

Muayene Ücreti Yok

Benleriniz ile ilgili bilgi almak için isterseniz randevu alarak gelebilirsiniz. Muayene olmak ve bilgi almak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Randevu almak için 0542 628 08 88 arayabilir, WhatsApp’dan yazabilir ya da aşağıda yer alan linke tıklayarak Online randevu formunu doldurabilirsiniz.

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

REFERANSLAR

1. Langberg, E. (1994). U.S. Patent No. 5,370,644. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

2. Zheng, X., He, S., Li, Q., Chen, P., Han, K., Wang, M., … & Zeng, K. (2018). Successful treatment of verrucous epidermal nevus with fractional micro-plasma radio-frequency technology and photodynamic therapy. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 20(6), 357-359.

3. Geiges, M. L. (2011). History of lasers in dermatology. In Basics in dermatological laser applications (Vol. 42, pp. 1-6). Karger Publishers.

4. Waynant, R. W. (Ed.). (2011). Lasers in medicine. CRC press.

5. Boyraz, İ., & Yıldız, A. (2017). Lazer Çeşitleri ve yüksek yoğunluklu lazer kullanımı. Çağdaş Tıp Dergisi, 6(1-Ek (Olgu Sunumları)), 104-109.

6. Koç, E., & Dinçer, D. (2012). Lazere Giriş ve Genel Bilgiler. Archives of the Turkish Dermatology & Venerology/Turkderm, 46.

7. Günaydın, A., & Dereli, T. (2012). Lazer Komplikasyonları. TÜRKDERM-Deri Hastalıkları ve Frengi Arşivi, 46(Supp: 1), 48-51.

8. Rossi, E., Farnetani, F., & Pellacani, G. Applications of plasma exeresis in dermatology.

9. Stratton, E. K. (1930). Nevus pigmentosus et pilosus verrucosus: its removal by means of electrocoagulation. Journal of the American Medical Association, 94(16), 1233-1233.

10. Jakobiec, F. A., Rini, F. J., Fraunfelder, F. T., & Brownstein, S. (1988). Cryotherapy for conjunctival primary acquired melanosis and malignant melanoma: experience with 62 cases. Ophthalmology, 95(8), 1058-1070.

75 Yorum

 1. Merhaba hocam. Benim yüzümde bolca farklı büyüklükte ben var ve bunlardan kurtulmak istiyorum. Ben İzmir’deyim ve siz İzmir numarası da vermişsiniz onu tam olarak anlayamadım. Siz mi bir başkası mı tedavi yapıyor.
  Ayrıca ben aldırma fiyatlarını öğrenmek istiyorum.

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   İzmir de tedaviyi İzmir şubemiz deki doktor tarafından yapılmaktadır. İzmir de be hasta kabul etmiyorum, Ben istanbul / Baakrköy deyim, Ben tedavisi ücretleri için, @ideaklinik instagram hesabına bakabilirsiniz, Yada benlerinizi fotoğrafını 05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderip bilgi alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba. Tam yanagimin ortasında koyu renkli yapışık benim var ve üzerinde tuylenmede oluyor. Yanak ortası olduğu için iz riski fazla mıdır? Alındığında tüylenme kalır mı?

  • Op. Dr. Atilla Kaya

   Merhaba,
   En uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim. Kıl büyük olasılıkla kalır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba kolumda et beni var ve renk değiştiriyor kanser şüphesi taşır mı sizce ?

  • Ben olması şart değil, normal Ciltte bile bu risk olabilir. Tedavi olarak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan dotoğraf gönderirseniz durumunu değerlendirip tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba benim sol karşımda büyük bir benim var alınması zarar verir mi acaba

  • RF yöntemi ile tedavi edilirse farkedilir bir iz kalmaz ve kaşlarınız zarar görmez. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz durumunuzu daha iyi değerlendirebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam ben tedavisinde tek seansta bitip bitmeyeceğini işlem yapılmadan önce söyleyebiliyor musunuz

 6. hocam vücudumda 40 a yakın küçük kırmızı benler var alınırsa tekrar çıkar mı ?

  • Var olanların tedavi edilmesi yenilerini çıkmasına engel değil, çıktıkça en uygun yöntemle tedavi ettirmelisiniz,
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhaba 20 yaşındayım yüzümde benler var burnumda yanağımda çenemde gözümün önünde. Bunları aldırmak istiyorum fakat özel hastanenin doktoru kesme çıkarma işlemi yapıp dikiş atıyoruz çok küçük bi çizgi izi kalıyor dedi. Rf yokmuş onlarda. Yaptırmayı düşünüyorum. İzleri beni rahatsız eder mi ne düşünüyorsunuz

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Merhaba,
     Benlerin cerrahi tedavisinde benin iki katı büyüklüğünde iz kalır. Bu nedenle cerrahi tedavi yaptırmayın, benlerinizle barışmayı tercih edin. Eğer yaşadığınız yerde radyo frekansla tedavi eden bir kurum yoksa. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 7. Hocam iyi günler ben plazma enerjisi ile 3 adet ben aldırdım doktorum yara kuruyup kabuk düşene kadar hiç bir şey krem falan sürme dedi. Kabuk düşünce contractubex adlı kremi sür izi azaltır dedi bu krem baya pahalı işe yarar mı acaba ona göre alayım. Ben aldırdıktan sonra yara üstüne krem sürsek daha iyi olmaz mı? İyileşme süreci hızlı olmaz mı?

  • Iyileşme zürecine belirleyen sizin bünyenizdir,kişisel yara iyileşme özelliklerinizdir. Contratubex izi azaltır.,kullanabilirsiniz. Ama derin çalışılmıssa bir miktar iz kalabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam koyu renkli güneş lekelerini de alıyor musunuz

  • Merhaba Nil hanım
   05426210888 nolu telefona whatsapptan otoğraf gönderin değerlendirelim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hicam benimyuzumde yüzeysel burnumda kabarık ben var onları hangi yöntemle aldırmalıyım ve burnundaki alınınca iz ne kadar iz kalır yada çukurluk kalır mi

  • yüzeysel olan ben laser yada RF ile ,kabarık olan ben RF yöntemi ile alınmalıdır.kökü derinde değilse ,derin çalışılmazsa çukurluk ve iz kalmaz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. merhaba hocam beyaz et benlerini alıyor musunuz ?

  • merhaba Veysel bey
   tüm benlerin tedavisini yapıyoruz.beyaz et benlerini RF ile tedavi ediyoruz,Rf ile tedavide çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre minimal olduğu için hemen hemen iz kalmadan iyileşiyor.ayrıntılı bilgi ve görseller için bu linkteyi siteyi ziyaret edebilirsiniz.https://www.bentedavisi.com/et-beni-nasil-yok-edilir
   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz tedaviniz ile daha ayrıntılı bilgi verebilirim
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Ruth Moore

    Merhaba Dr Atilla bey,

    Benim alt göz kapagimin kenarinda kirpik dibinde beyaz et benim var, bunu alabilir misiniz?

    • Op. Dr. Atilla Kaya

     Alabiliriz. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. merhaba hocam beyaz et benlerinde iz kalma olasılığı yüksek mi dır ?

  • tüm benlerin tedavisinde hangi yöntemle yaptırırsanız yaptırın mutlaka iz kalır.ama bu iz yönteme göre çok belirgin olabilirken,sohbet mesafesinden farkedilemeyecek kadar az bir iz de olabilir.laser yada RF ile tedavide belli belirsiz bir iz kalır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 12. radyo frekans yöntemli ben aldırmanın yan etkisi var mı?

  • hayır,RF yönteminde çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre daha az olduğundan iyileşme daha hızlı olur
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim