Online Randevu Tedavi Ücreti

Mikro Sinüsektomi Farkları

Kıl dönmesi tedavisi için geliştirilmiş 15 farklı ameliyat vardır. Bunların dördü çağdaş yöntemler, biri açık olmak üzere 10 çeşit klasik yöntem vardır. Bu ameliyatların bir kısmı birbirine benzese de farklı isimlerle anılmaktadır. Her ameliyatın avantajları vardır ama seçim genellikle hastaya değil hekimin bildiği tekniğe göre seçilir. Yani doktor hangi tekniği bilirse o tekniği yapar, hasta başka teknik istese de doktoru onu kendi bildiği yöntemle olmaya razı eder.


Size göre en uygun tedaviyi seçebilmek için yöntemler arasındaki farkları bilmelisiniz. Burada oluşturulan grafikte sık yapılan ameliyatlar alınmıştır. Kullanılan diğer ameliyatlar tekniklerinin bir kısmı bunların modifiye şeklidir bir kısmıysa (yarı açık, marsupializasyon vs) sık yapılmayan ameliyatlardır.

Mikro Sinüsektomi Nedir

Mikro Türkçe karşılığı küçük ya da çok küçük, sinüsektomi Türkçe kıl yumağı yani sinüsü çıkarmak anlamına gelmektedir. Mantığı da olabilecek en küçük yeri keserek ameliyatı gerçekleştirmek şeklinde izah edilebilir.
Diğer çağdaş Ameliyat Yöntemleri olan sinüsotomi, bascom procedür ve pit picking de yaklaşık aynı mantıkla yapılmaktadır.
Çağdaş tekniklerin ortak özelliği şudur; Asıl sorun olan kılların giriş delikleri ve sinüsü kapsülüyle birlikte almak yeterlidir, klasik yöntemlerdeki gibi bunları çıkarırken hastalıklı dokunun 20-30 katı kadar da sağlıklı doku çıkarmak gereksizdir.
Bunu şöyle örnekleyebiliriz; Parmağımıza diken battığında sadece dikeni çıkarırız parmağı kesip almayız.

Sık Yapılan Yöntemlerin Değerlendirilmesi

……………………….Pansuman      Tekrar      İşgücü       Ameliyat          Ağrı
Yöntemin adı         Süresi         ihtimali       kaybı             izi                Süresi

Mikro

Sinüsektomi           yok             % 3            yok             yok            2-3 gün hafif

Flap yöntemi         2 hafta         % 7         2-4 hafta           abartılı        10 gün şiddetli

Açık bırakma       3-5 ay          % 5         1-2 hafta    Fazla         7-9 gün şiddetli

Primer kapatma    2 hafta          % 40        15-30 gün      fazla           3-4 hafta şiddetli

Fenol tedavisi       yok             % 70          yok               yok           2-5 gün hafif

Karydakis  Op.    2 hafta         % 7          1 haft          Orta         4-8 gün şiddetli

 

Bu listeye alınmayan ameliyat sonrası kanama, iltihap, ilk banyo yapma zamanı, spora dönüş, yatış pozisyonu gibi ayrıntılarda da çağdaş yöntemler öne çıkmaktadır.Dünyada en fazla ameliyat çeşidi olan hastalıklardan biride kıl  dönmesi (pilonidal sinüs) dir bunun sebebi hastalığın en sık tekrarlayan hastalık olmasıdır. Ameliyat yöntemlerini ayrıntılı bir şekilde araştırmadan hangi yöntemle tedavi olacağınıza karar vermemelisiniz. Özellikle işe dönüş süresinin uzun olması aktif çalışan yada okuyan insanlar için önemli bir sorundur.
Tıpta şöyle bir deyim vardır “birden fazla cerrahi tedavi çeşidi olan hastalığın gerçek tedavisi hala bulunamamıştır”. Burda iş hastaya düzmektedir;hasta kendisine en uygun yöntemi kendisi tespit etmeli ve ona göre karar vermelidir.

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastalarımın neredeyse yarısı “neden diğer doktorlar bu yöntemi yapmıyor?” diye soruyor. Sözel olarak bile anlatması zor olan bu sorunun cevabını buradan anlatmaya çalışayım. Her doktor eğitim hayatında 1-2 çeşit ameliyat öğrenir, meraklı değilse emekli olana kadar onlarla durumu idare eder, meraklıysa yenilikleri takip edip yenilerini öğrenir ve bunu hastalarına sunar. Gittiğiniz doktor hangi yöntemi biliyorsa onu size uygulayacağını söyler ve uygular.
Aslında “diğer doktorlar neden  bu yöntemi yapmıyor?” sorusunu yapana değil yapmayana “sen neden mikro sinüsektomi yöntemini yapmıyorsun?” diye sorulması gerekir. Bilmek değil bilmemek sorgulanmalı.
Durumu şuna benzetebiliriz; sadece tulumba tatlısı yapan bir usta diğer tarafta tulumba tatlısı yanı sıra baklava ve kadayıf çeşitlerini de uygulayan başka bir usta var, burada sadece tulumba tatlısıyla durumu götürene sormak lazım.
Mikro sinüsektomi yöntemini uygulayan uzmanlar diğer çağdaş yöntemler pit picking, bascom ve sinüsotomi yöntemleri yanı sıra klasik yöntemlerin en iyisi kabul edilen Karidakis yöntemini ve gerektiğinde flap yöntemlerini de uygular.

Mikro Sinüsektomi Fiyatları

Farklı kliniklerde farklı fiyatlar uygulanabilmektedir. En makul fiyatlar SGK sı olmayanlara 2700 TL, SGK sı olanalra 1350 TL dir.

Uygulanana diğer yeni yöntemler.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları

Yukardaki avantajları sağlayan diğer modern yöntemler kısaca şöyle özetlenebilir, ayrıntısını ilgili site ve sayfalardan okuyabilirsini

Sinüsotomi

Giriş delikleri çok küçük olrak alınır sinüsün içi çelik fırçayla temizlenir. Ameliyatsız yöntemler sınıfına da sokulmaktadır. Aslında ameliyatsız yöntemler denilen uygulamalar olan fenol, gümüş tedavilerinin tersine gerçek bir yöntemdir. Fenol ve gümüş daha çok şikayetleri geçici olarak azaltan uygulamalrdır.

Pit picking

Delikler küçük kesiklerle alınır sinüs bu deliklerden girilerek alınır

Bascom Procedür

Orta hat kenara çekilecek şekilde yanden kesilerek sinüsün tamamı alınır. İki farklı uygulama şeklinde tarif edilmiştir.

139 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam 2 yil once kil donmesi oldugunu ogrendim ve iltahap bosaltma islemi yapildi bir sikintim yoktu ama bu aralar iltahap bosaltilan kesinin yerinde hafif sislik oluyo ve patliyo kendiliginden sizden randuvu alip mikro sunusoktami yontemi ile amelyat olmak istiyorum ama gelmeden iltahap icin ilac kullanayimmi eger kullanacaksam hangi ilaci kullanip size geleyimm

  1. Akıntı için ilaç kullanmaya gerek yok akıntı mikro sinüsektomiye engel değil,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Dr.Atilla bey iyi çalışmalar ben yaklaşık 2 yıl önce kıl dönmesi tedavisi oldum baya ilerlemişti ve iyileşme sürecimde ameliyat süreci de çok sancılı ve acı vericiydi bu yıl birdaha nüks etti ve iltihaplanma başladı lakin üniversite sınavına tekrardan hazırlandığım için zaman kaybı yaşamam lazım onun için en mantıklı yöntem mikro sinusektomi olarak geliyor yalnız bir sorunum varki adana ve çevresinde araştırmalarıma rağmen yapılan bir yer var mı yok mu öğrenemedim sizinde bir zamanlar adanada görev yaptığınızı öğrendim bu konuda bir bilginiz var mı acaba ?

 3. nerhaba bu yöntem diyarbakırda uygulayan var mı

  1. araştırmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam iyi çalışmalar Ağrı ilinden yazıyorum bende bir kaç yıldır bu hastalığı çekiyorum ve ilerlemiş durumda apse ve ağrı var apse alındığı gibi mikrosinusektomi olabilir miyim tahmini 4-5 noktada ve delikler oluşmuş durumda bu yöntemle ne kadar sürede ne kadar bir ücretle ameliyat olurum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  apse tedavisinden 3-4 hafta sonra doku toparlayınca gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

  1. Hocam WhatsApp tan fotoğraf göndersem yapabilir mi yapılamaz mı diye bakabilir misiniz bugün genel cerrahi ye gittim buralarda yapılamaz dedi

   1. 05426210888 nolu telefona gönderirseniz değerlendiririm
    Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Hocam mikrosinüsektomi ameliyatını Kayseri de hangi hastanelerde yaptırabiliriz bilgi verebilirmisiniz.Saygılar.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Kayseride yapan yer var mı bilmiyorum

 6. Atilla bey bugün tam 2 hafta oldu mikrosinüsektomi operasyon olalı şükür bi sıkıntım yok gayet memnunum tek sıkıntım estetik dikişlerin oradaki ufak açıklık ne zaman kapanır ne akıntım oldu nede kanamam sadece ufak bi açıklık var birde denize girsem mikrop kaparmı bu durumda
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Dikişle ilgilenmeyin kendiliğinden kaybolacak, temiz tutun yeterli. Denize girebilirsiniz.

 7. Pansuman önermediniz Atilla bey
  Op.Dr.Atilla Kaya
  pansumanı yara yerinde açılma var dediğiniz için önerdim ama yara yerinde açılma olduysa sık yıkayıp kuru tutmalısınız.tekrar kıl girişine izin vermemelisiniz

 8. 6 gün önce mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum bugün herşey güzel gidiyodu bugün ani bi hareket yaptım bi agrı oldu baktım ufak bi açılma olmuş bu sıkıntı yaratır mı suan bi agrım yok
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sorun oluşturmaz.pansumanlarınıza dikkat edin

 9. Hocam izmir de mikrosinüsektomi operasyonunu nerede olabilirim; önereceğiniz bir yer var mıdır?
  Ya da sizin izmir e geldiğiniz günler var mıdır?
  Hastalığım biraz ilerlemiş durumda.
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  İzmir de kliniğimiz var.tedavinizi Op.Dr.Demet Ağras mikrosinusektomi yöntemi yapabilir

 10. Hocam internette microsinusektomi yonteminin bir cok olumsuz yanını okuyorum bunların doğruluk payı var mı

  1 – 10 dakikada yapıyoruz diyorsunuz yarım saat süruyormuş
  2 – Aynı gün işinize dönebilirsiniz diyorsunuz 10 gün sonra ancak dönenler var
  3 – Operasyondan sonra Agrı hissedilmeyecek kadar az
  diyorsunuz ama o kadar az olsa niçin iş başı yapılamıyor. Sancı çekilerek çalışılır mı ?
  4 – işlemden sonra hemen oturaram araç kullanabilirsiniz diyorsunuz ama sekreteriniz dikisler alinana kadar rahat oturamazsiniz diyor!! 12 gün suruyormus buda
  5 – Dikiş yok diyorsunuz bir kaç tane atılıyormuş estetik dikiş haricinde sonrada onları aldirmaya geliyormusuz

  bunları elestirmek icin yazmıyorum yanlis anlamayin
  sadece dis cektirmekten daha kolay olarak tanittiginiz bir islem gercekten oylemi merak ediyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hastalığın düzeyi tedavinin süresini belirler.delik sayısı birden fazla ise tabiiki uzun sürecektir,delikler birbirine çok yakınsa yine dikkatli çalışmak gerekecek.tek delik varsa tedavi 10 dk sürer ve rahatlıkla işinize dönebilirsiniz.ama ben ameliyat oldum biraz naz yapmak istiyorum derseniz o zaman siz bilirsiniz

 11. hocam bende kıl dönmesi olduğunu söylediler. hatsalığın nüks ettiği bölge biraz büyük olduğundan microsinusektomi yöntemine uygu olunmadığım söylendi ama ben büyük bir ameliyat ve çok dikişlede uğraşmak istemiyorum ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.atilla Kaya
  ideaklinik @ gmail.com a fotoğraflar atın değerlendireyim

 12. hocam iyi günler benim akıntımyok ama bnde uzn zamandır agrı ve şilik var nasıl bir tedavi uygulamam gerek baya bir sure once devlet hastanesıinde kıl dönmesi dendi ama hiç akıntı olmadı ağrıdıgı zaman uzerine oturamıyorum bilgi vere bilirmisiniz
  Op. Dr. Atilla KAYA
  Kıl dönmesinde akıntı olması şart değil, bu teşhis konduysa doğrudur. Size yakın şubemize gelebilirsiniz.

 13. Hocam merhaba 2 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum hangi yöntemle oldum bilmiyorum ama yarayı açık bıraktılar lokal anestezi yaptılar ve yatırmadan yolladılar.Ameliyatta doktor ne yapmam gerektiğini anlattı ama o heyecanla yarım yamalak aklımda kalmış.Bana 2 gün boyunca yaranın üzerine yatmamı söyledi 3. gün duşa girip yaraya 10 dakika ılık su uygulamam gerektiğini söyledi pasumanı sordugumda senin pansumanın bu dedi ağrı kesici ve antibiyotik yazdı ama ağrı kesiciyi kullanmamı gerektiricek bi ağrım yok çok şükür sizden ricam bu hatırladıklarım doğrumu yanlış birşey yapmamışımdır umarım.Birde internetten araştığım kadarıyla mikro sinusektomi yöntemiyle ıkduğumu düşünüyorum olabilirmi?
  Op Dr Atilla Kaya
  sık sık yıkayıp kuru tutmalısınız.ağrınız yoksa ağrıkesici almanıza gerek yok.olabilir

 14. hocam merhabalar yaklaşık 3 ay önce ilk ağrımı kuyruk sokumu bölgemde hissettim. ilk günlerde fazla önemsemedim ve açıkçası bende kıl dönmesi olacağı aklıma gelmedi. biraz zaman sonra o bölge de bir şişlik olduğunu sezinledim, tıpkı sivilce gibi geldi bana. bir gün otururken akıntı geldi kuyruk sokumumda ki bölgeden, ben sivilcenın patladığını düşünerek sıkıntı yapmadım. bir kaç aydır her hangi bir rahatsızlık vermedi bu durum bana. geçen gün aynı olay nüksedince biraz araştırayım dedim ve kıl dönmesi olmasına kesin kanı getirdim. ilk olarak şu anda ağrım yok hocam. geçen gün biraz şişlik oldu ama akıntı olarak yine aktı ve rahatlama meydana geldi. sizce fazla ilerlemiş midir durum? ikinci olarak bu durumun ilerlemesini durdurma ” belli bir süreliğine” mevcut mudur? sebebi bu yıl gireceğim KPSS sınavı da hocam. Teşekkür ederim…
  Op Dr Atilla Kaya
  apse tekrar edebilir.tekrarlayan apseler hastalığın daha hızlı ilerlemesine ve fistüle neden olabilir.bir an önce tedavi olmalısın.gelirsen mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermeden tedavini yapabiliriz

 15. Meraba sayın hocam benim uzun süredir makatimda sarı ve kokulu akıntım var camasirimi çok sık değiştirmek zorunda kalıyorum tuvalet yaparken herangi bi kanama veya şiddetli ağrı söz konusu değil veya otururken acı ağrı olmuyor ancak çok fazla yürüdügum zaman acimaya basliyor hafif kanıyor sebebi nedir
  Op dr Atilla Kaya
  muayene ile değerlendirmek gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA'nın resmi İnternet sitesidir. Frontier Theme